Debatní klub o historiografii: Jaroslav Čechura / Vladimír Čermák

Píší dějiny jen vítězové? Hosty Debatního klubu jsou tentokrát specializovaní odborníci na historii.

K čemu je dobrá historiografie? To bylo tématem debaty, do které přijal pozvání Jaroslav Čechura, český historik specializující se na novověké sociální dějiny. Jeho partnerem byl filozof a sociolog Vladimír Čermák.

Fridrich Nietzsche napsal „Jen pokud historie slouží životu, chceme sloužit my jí.“ Nietzscheho pohled na historickou knihu byl zajímavý. Historická práce není výpovědí o období, o němž má podat svědectví, ale je svědkem doby, v níž je napsaná. Smysl historických zápasů musíme hledat v naší přítomnosti.

Současná historiografie považuje za klíčové prameny k námi zkoumané minulosti a způsob interpretační strategie. Historik je omezený mnoha faktory, nejen determinací „své doby“, to znamená konvencemi, stereotypy, předsudky, resentimenty, ale i omezením daným spletí situací, v nichž se pohybuje každý jedinec. Povaha současné dnešní historiografie je prý dána v plurálu. A stejně spletité je podle debatérů i odpovědi na to, zda je historiografie narací minulosti, jazykovým diskursem či řadou dalších jiných možných podob.

Více debat najdete na stránkách Debatního klubu

0 0 hlas
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments