Debatní klub o informační válce I: Miroslava Pašková / Petr Žantovský

Veřejnost vnímá mediální dění se značnou dávkou nedůvěry. Dejme příklad. Česká televize sama sobě kope hrob tím, že například redaktor Kubal pozve Martina C. Putnu, zapřisáhlého odpůrce prezidenta Putina, aby vysvětlil na pozadí ruské výstavy o Ivanu IV., řečeném Hrozný, proč je tzv. „Hrozný“. Minimálně Putna coby vystudovaný rusista velmi dobře ví, a měl by to i veřejně říci, že přídomek „hrozný“ je v ruštině chápaný jako impozantní nebo úžasný. Jenže to  nesedí se záměrem redaktora Kubala. Ten má za úkol budovat mediálně odpudivý obraz prezidenta Putina. Nezúčastněný divák se v případě neznalosti lingvistického výkladu spokojí s tvrzení ctěného pana profesora, viz toto video, od 15. minuty. Takto jednoduše se dnes dá „pracovat“ v rámci informační války a studené války. Na toto téma přijala pozvání zakladatelka a editorka portálu “Státní ozbrojené a bezpečnostní složky“ Miroslava Pašková,  která bude debatovat s novinářem a pedagogem Petrem Žantovským.

Témata jsou jasná: ohlasy českých médií na mezinárodní události, Ukrajina a Rusko, Islámský stát a jiná bezpečnostní rizika. Způsoby propagandy a její praxe, zejména v demokratických zemích. Společenská koheze a hledání shody ohledně základních otázkách existence státu, počínaje evropskou federalizací, přes nadnárodní bezpečnostní struktury, až po chápání role presidenta v ústavním systému. Dalším důležitým tématem  jsou pochopitelně i příjemci mediálních manipulací: jak to vidí občané a tzv. „jejich“ média, zejména ta veřejnoprávní. Naši hosté se budou zabývat i prezidentskou volbou a mediálním marketingem, který nabral překvapivé negativní konotace, včetně sporu kolem přesunu amerického vojenského konvoje přes naše území. Tato debata navíc bude mít i pokračování.

Více debat najedte v Debatním klubu

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
23 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
lomikel
lomikel
13. 4. 2015 12:43

http://www.zvedavec.org/komentare/2015/04/6415-na-hranici-vlastizrady.htm

Konečně v neposlední řadě bychom měli uznat, že budoucí česko-americké vztahy budou více utvářeny jinými hráči, než jsou vlády. Stejně jako válka je příliš vážná věc, než abychom ji
nechali jenom generálům, jsou i mezinárodní vztahy příliš důležité, než abychom je přenechali pouze diplomatům. Novými aktéry, kromě jiných, budou významní byznysmeni, vzdělávací a vědecké instituce a nevládní organizace.

z diskuse na zvedavci:
Za stránkami stojí pí. Miroslava Pašková, bývalá podřízená „Saši“ Vondry z ministerstva obrany

peter.
13. 4. 2015 12:48

comment image?oh=5cddc7e08fe7d1301c50c2a651cc56bf&oe=55E120AF&__gda__=1436617519_85a8cbf6b0254c8670a6b704423086cd
Ja už neviem či mám plakať,alebo sa smiať.
„Na Ukrajine je a bude iba jeden oficiálny jazyk – Ukrajinský“!Vyhlásil Porošenko po RUSKY!!!
Buď je ten Porošenko idiot,alebo veľký srandista(dodávam ja).

lomikel
lomikel
13. 4. 2015 13:08

jeste k te dabate, pan zantovsky tam hned na pocatku rozebira modelovy pripada bussinesu s uprchliky a komentuje to jako beznou vec a ze kamen urazu je ze ne kazda neziskovka ma dobry pristup do medii, kvuli darcovskym esemaska, jsem sam komu prijde ze tanhle debata je jen souscasti prace na posunu mysleni spolecnosti kamsi do pr*** ? “ jak to ti lidi maj udelat aby se o nich vedelo kdyz ted nam evropska unie predepsala se postarat u uprchliky v urcitych poctech a mi o tech 24 neziskovkach ktere se tim zabyvaji nic nevime“ se pta pan Zantovsky. A… Číst vice »

lomikel
lomikel
13. 4. 2015 13:09

no zase se sesli dva lide majici spolecny zajem a cil, plkat as nastolovat agendu.

lomikel
lomikel
13. 4. 2015 13:20

a uz se probiraji konspirativni spratelene z ruka financovane weby. kdo plati ten webik pani, tedy proc ji pozicujeme do arbitra o jehoz nazor je zahodno stat.

lomikel
lomikel
13. 4. 2015 13:22

zaver, pani dele PR a pan zantovsky ji asi z naivity dela stafaz.

lomikel
lomikel
13. 4. 2015 13:24

34.40 min, konecne to vybali na placato, pokud nekdo touzi po esenci nastolovane agendy.

lomikel
lomikel
13. 4. 2015 13:28

pro Debatni klub, uz jsem to tusim psal u jineho dilu. Pokud pozvete hosty kteri si v podstate notuji tak delate jen PR. Misto pana Zantovskeho jste meli pozvat treba Hajka, aby vyvazoval Paskovou, stredovy, zmateny a nevyhraneny diskutujici jasne nemuze nez necha debatu vyznit jak vyznela. Spatna prace :(

lomikel
lomikel
13. 4. 2015 13:52

jeste aeronet je explicitne uvaden jako rusy placeny dezinformacni server, oba diskutujici to prohodili mezi reci jako fuckt o kterem se nediskutuje
pani chapu agenda je nastolene jinak…

http://aeronet.cz/news/exkluzivne-americka-utocna-doktrina-steel-rose-je-v-cesku-novela-branneho-zakona-je-legislativni-pripravou-k-nucenym-pracim-zen-a-invazi-nato-na-vychod-evropy-pravy-cil-dragounske-jizdy-odhalen/

lomikel
lomikel
13. 4. 2015 14:11

nedavno se tu tak diskutovalo ze je nutne pro filosofickou pravdu abstrahovat se od osoby autora, argumentujici tusim Platonem, ci Marxem. No, zde naopak nepochopeni osobniho konextu Paskove vede k nepochopeni sdeleni o nastolovani agendy. To je tedy tedy rozdil mezi filosofie a realnym zivotem ;). Filosoficka pravda, jakozto bez rospornost v ramci toho ktereho fi. systemu pri pokusu o objektivizaci subjekltivniho pohledu filosofa na zivot, vesmir a vubec, se jevi jako malo efektivni nastroj analyzi lidskych spolecenstvi ktere se danym systemem filosofie neridi ( a to ani jako biologicke entity, ani jako myslici p(po)tvorove.). Na zivote filosofa pak casto… Číst vice »

Ladys
Ladys
13. 4. 2015 14:41

Vážení diskutující, dneska mi dcera ukázala (i ji to zarazilo) Učebnici pro Maturitu 2015. Je to komplexní příprava na maturitu z českého jazyka. Vydal didaktis. Zde je vzor v publikaci formálního dopisu kanceláři presidenta republiky:
http://uloz.to/xYQYniJM/formalni-dopis-pdf
Takhle se „blbnou“ a formují děti už od školy. Docela bych rád tohoto, zajisté demokratického a ke všem názorům otevřeného autora nakopal do prdele.

Ladys
Ladys
13. 4. 2015 14:47

http://uloz.to/xYQYniJM/formalni-dopis-pdf
tak tahle „masírují“ hlavu i študákům při přípravě k maturitě.

hylahty
hylahty
13. 4. 2015 19:02

: pro mě je celej ten formát toho debatního klubu od toho kolektifu tak uspávací, že to absolutně nemá smysl sledovat :/ přiblblý kavárenský plky, nic víc bohužel… a naprosto souhlasím, že je to v podstatě v 99% případů, ne-li ve 100 (všechno jsem neviděl), postavený na tom přitakávání těch dvou (jakýchkoli) uspávačů hadů, co si tam zrovna pozvali.. pro mě osobně naprosto zbytečná záležitost, ale stáhl jsem si 2 díly s baudyšem a solisem a u toho se mi luxusně usíná, když zrovna nemůžu zabrat…

lomikel
lomikel
14. 4. 2015 4:43

hylahty – obcas nejaky zkouknu, tenhle me zaujal tematem a Paškovovou. Vy to vidite jeste moc optimisticky. Tohle je pak presentovano jako nezavysla beseda dvou expertu kteri hmm nastoluji agendu jak myslet o nastolovani agendy. Nenchte se mylit, to ze je to nudne neznamena ze to nevyplnuje verejny radobyalternativni vuci mainstreamu prostor, krome prosteho vytesneni myslenke s vetsi informacni hodnotou je tam, hlave od Paskove, namychano PR te jeji agendy.

Prave to ze pan Zantovsky tohle neciti a neartikuluje ve svych replikach dela z nudy spatnou praci.

Bety
Bety
14. 4. 2015 7:40

lomikel napsal jeste aeronet je explicitne uvaden jako rusy placeny dezinformacni server, o Já nevím, jestli to vypichování určitého serveru není zástěrka pro skrytou reklamu. Ten článek o odvodech je sice varující, ale podívala jsem se dál a ty neustálé plky o Chazarech, jak dodnes ovládají svět a nenávidí Slovany, další plky že USA jestřábi jsou vlastně bolševici atd., atd. Podle mě je zcela zavádějící téma o jakémsi mytickém nepříteli, když je zcela zjevné, že ve hře jsou v první řadě nerostné suroviny, bohatství a moc . Ó můj ty světe, ovládají nás jacísi Chazaři, USA taky, nikdo s nimi… Číst vice »

petr
petr
14. 4. 2015 10:25
Bety
Bety
14. 4. 2015 12:09

Peter, podívala jsem se na 1. i 2. část Dalajlámy, a i když už mi podstata vlády lámů už byla známa, takhle v celku to nemá chybu. Doufám, že bude následovat pokračování. Myslím, že to pěkně vyjádřil jeden diskutující pod první části: Když něco Západ propaguje, tak je tomu z 99 procent třeba přiřadit mínus.

peter.
14. 4. 2015 12:31

Bety napsal

Peter, podívala jsem se na 1. i 2. část Dalajlámy, a i když už mi podstata vlády lámů už byla známa, takhle v celku to nemá chybu. Doufám, že bude následovat pokračování. Myslím, že to pěkně vyjádřil jeden diskutující pod první části: Když něco Západ propaguje, tak je tomu z 99procent třeba přiřadit mínus.

Aj mne sa to páči,len petr nie je peter.

Bety
Bety
14. 4. 2015 15:26

peter. napsal
Aj mne sa to páči,len petr nie je peter.

  

Prosím Petere i Petře, přijměte mou omluvu.

zedd
zedd
15. 4. 2015 16:47

@Ladys: Tak to je fakt síla. Ač jsem Zemana volil, a osobně ho nijak nemusím, tak tohle si prostě v demokratické společnosti nezaslouží ani Kalousek. Je to indoktrinace na úrovni Hitlerjugend. Zároveň je ten text sepsán tak přímočaře, že nemůže jít z autorovy strany o vědomou propagandu – on tomu prostě věří. Mimochodem nedávno jsem zaslechnul na Vltavě rozhovor se zaměstnancem jakéhosi ústavu, který prohlašoval, že jsou současní školáci příliš indiferentní k bývalému režimu a že je s tím třeba něco dělat. Hlavou mi proběhla klasická série vyhodnocení faktů s pomocí kritického myšlení, např. na základě statistických dat z doby… Číst vice »

zedd
zedd
15. 4. 2015 17:07

@lomikel: Podstatný rozdíl mezi Platónem a Paškovou je, že po druhé nikdo za 10 let neštěkne. Platón je zajímavé čtivo dodnes. O Platónovi sice víme, že se klonil k aristokratické straně tehdejších Athén, můžeme si docela dobře domýšlet, jaké zájmy a proti komu ta strana hájila, ale pořád nám to nijak zvlášť neodhalí, co ten Platón byl vlastně za člověka. O jeho osobním životě zkrátka nemáme dostatek dat, natož osobní zkušenost – nicméně zbylo po něm dílo. Buď se můžem donekonečna hádat o tom, proč napsal to a to, nebo docela plodně rozebírat, zda to či ono co napsal, dává… Číst vice »

zedd
zedd
15. 4. 2015 17:17

Osobně jsem si z toho vyvodil následující poučku: Klvaňu je třeba kritizovat za aktuální lež, nikoliv za tu hromadu lží, co za sebou už zanechal – to je totiž přesně to, co propagandista chce: svést pozornost od aktuálního téma k osobnosti autora.

zedd
zedd
15. 4. 2015 17:26

A k věci poslední: Před pár měsíci jsem četl rozumný text od …. ZBYŇKA PETRÁČKA. Týkal se nějakých sporů v jeho šmoulově. Osobně považuji tohoto autora spolu se Steigerwaldem za samotné dno zdejší mediální žumpy, ale zrovna tenhle text prostě dával smysl a odpovídal tomu, co ve svém okolí zažívám. Klidně bych ho podepsal.