Dokument: Deklarace Rady předsedů Valného shromáždění OSN

Rada předsedů Valného shromáždění Organizace spojených národů (UNCPGA) se sešla na svém výročním zasedání v Soulu v Korejské republice ve dnech 18. až 20. října 2023 pod předsednictvím J.E. Dr. Han Seung-soo, předsedy 56. zasedání Valného shromáždění OSN.

Zúčastnilo se ho jedenáct z dvaadvaceti žijících bývalých předsedů Shromáždění. Jejich vzácný host, J. E. pan Dennis Francis, předseda současného 78. zasedání Valného shromáždění, přednesl hlavní projev. Rada vyjádřila plnou podporu jeho prioritám se zvláštním důrazem na revitalizaci Valného shromáždění a posílení úřadu předsedy Valného shromáždění.
Rada vyjádřila oddanou podporu procesům jednání Valného shromáždění OSN, které zahájil předseda Francis a jejichž cílem je dosáhnout mnohostranného konsensu o hlavních globálních otázkách v oblasti míru a bezpečnosti, rozvoje, lidských práv, humanitární oblasti, změny klimatu a souvisejících oblastech. Rada zejména uvítala rozvíjející se úlohu Valného shromáždění při řešení otázek míru a bezpečnosti vzhledem k jeho stávajícím mandátům v této oblasti.

Rada předsedů Valného shromáždění OSN se zasazuje o mír, stabilitu bezpečnosti, transformaci udržitelnosti a důstojnost pro všechny.

Rada je proto hluboce znepokojena rostoucím počtem ozbrojených konfliktů v celém světě. rostoucí geopolitické rozdělení a směřování světa k blokovým konfrontacím.

Přechodu k udržitelnému rozvoji, k němuž se nedávno zavázaly členské státy OSN, nelze dosáhnout ozbrojenými střety. Nejvíce znepokojující je válka proti Ukrajině a konflikt na Blízkém východě. Rada naléhavě vyzývá strany, aby ve válce proti Ukrajině dosáhly okamžitého příměří.

Cílem Rady je zabránit dalšímu krveprolití a ničení. Brzké příměří, k němuž vyzývá, je prvním a nezbytným krokem k otevření prostoru pro mírová jednání. Zavedení příměří nepředjímá výsledek vyjednávání ani podmínky pro zahájení formálních rozhovorů.

Zastavení agrese a válečných hrůz a zabránění dalšímu lidskému utrpení jsou nezbytně nutné. To jsou mimo jiné důvody, proč byla před osmasedmdesáti lety vytvořena Organizace spojených národů. Organizace nesmí zůstat ochromena. Jejím posláním a povinností je iniciovat příměří a – společně s dalšími aktéry – musí přispět k dodržování příměří. První krok na této cestě není snadný. Násilí však plodí další násilí. Míru nelze dosáhnout větším množstvím mrtvých.

Historie bude vzpomínat nejen na statečné bojovníky, ale i na ty, kteří propásli příležitost jednat, když to bylo nutné. Rada je přesvědčena, že budoucí světový řád musí být založen na klíčových zásadách Charty OSN a musí vycházet z dodržování mezinárodního práva.

Pokud jde o konflikt v Gaze, Rada vyzývá k okamžitému propuštění rukojmích, okamžitému humanitárnímu příměří a okamžitému přístupu humanitární pomoci pro civilní obyvatelstvo. Voda, potraviny, léky a základní zásoby jsou pro obléhané civilisty v Gaze životně důležité.

Příměří by mělo vytvořit politický prostor pro trvalé urovnání izraelsko-palestinského konfliktu založené na řešení dvou států žijících vedle sebe v míru a bezpečí. Reakce na teroristické útoky by měla být vždy přiměřená a respektovat bezpečnost civilního obyvatelstva.

Požadované příměří na Blízkém východě má zachránit životy, zabránit další eskalaci války a otevřít cestu k trvalému urovnání konfliktu.

Rada se bude i nadále aktivně zabývat záležitostmi na Ukrajině a na Blízkém východě a nadále nabízí své dobré služby pro potřeby Shromáždění a jeho předsedy.

Na závěr Rada vyjádřila upřímnou vděčnost svému hostiteli J. E. panu Yoon Suk Yeolovi, prezidentovi Korejské republiky, za velkorysé uspořádání výročního zasedání. Rada dále vyjádřila upřímné uznání J. E. Dr. Han Seung-sooovi za jeho vedení ve funkci předsedy a za jeho vřelou pohostinnost. 

Soul, Korejská republika
20. října 2023 

Podepsáni:

Seung-soo Han, předseda 56. zasedání UNCPGA a UNGA 

Jan Kavan, místopředseda 57. zasedání UNCPGA and UNGA

Sheikha Haya bin Rashid Al-Khalifa, 61. zasedání UNGA

Srgjan Kerim, 62. zasedání UNGA

Joseph Paul Marie Deiss, 65. zasedání UNGA

Nassir Al-Nasser, 66. zasedání UNGA

Peter Thomson, 71. zasedání UNGA

Miroslav Lajčák, 72. zasedání UNGA

Volkan Bozkir, 75. zasedání UNGA

Csaba Korosi, 77. zasedání UNGA

a

Dennis Francis, předseda současného 78. zasedání UNGA

Překlad: Aleš Macháček

3.5 2 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
PPK
PPK
12. 11. 2023 6:13

Pokud jde o konflikt v Gaze … 

„Piero Messina: Sledujte plyn, abyste pochopili jeden z geostrategických důvodů války mezi Hamásem a Izraelem. Je to stále stejný příběh, války se vedou z důvodů národní bezpečnosti a pro peníze.“ 

(Viz též příspěvek č.1 v diskusi pod tímto článkem.)

https://www.zvedavec.news/komentare/2023/11/9863-sledujte-plyn-abyste-pochopili-valku-mezi-izraelem-a-hamasem.htm

orinoko
orinoko
Reply to  PPK
12. 11. 2023 9:14

Sionista by rád kradl v selfu Gazy stejně jako emericky okupant krade plyn a naftu ve východní Sýrii za pomoci kurdske mafie.

peter.
Reply to  PPK
12. 11. 2023 21:35

„Izraelskí vojenskí a politickí plánovači jasne pochopili, že by to mohlo spôsobiť závažné ťažkosti pri realizácii plánov, ktoré mal s okupovanými územiami samotný Izrael. Pred desiatimi rokmi britská ropná spoločnosť BG International objavila pri pobreží Gazy obrovský zásobník zemného plynu, v ktorom sa nachádza 1,2 biliónov štvorcových stôp plynu v hodnote viac ako štyri miliardy dolárov. Izrael, ktorý kontroluje bezpečnostnú situáciu vo vzduchu aj na vode v okolí Gazy, začal rýchlo pripravovať dohodu s BG International, aby získal prístup k zemnému plynu v Gaze za nízke ceny.“ Viac v článku z januára 2009 (článok je teda starý už 15 rokov)… Číst vice »

Last edited 17 dní před by peter.
Irena
12. 11. 2023 17:40

Poválečné konfiskace majetku nepřátel provádělo mnoho zemí. Co možná nevíte o Benešových dekretech

Při posuzování dekretů prezidenta republiky (tzv. Benešových dekretů) je nutno brát v úvahu jak historické a právní okolnosti jejich vzniku, tak jejich vztah k právnímu řádu České republiky i jejich vztah k mezinárodnímu právu, včetně práva Evropských společenství.

Obdobnou normotvornou činnost, jakou uskutečňovala československá vláda svými dekrety, uskutečňovaly i jiné exilové vlády či exilové politické reprezentace jiných států, například Norska, Nizozemska, Polska, Belgie.

Dále viz odkaz:

https://kob-forum.eu/2023/11/07/povalecne-konfiskace-majetku-nepratel-provadelo-mnoho-zemi-co-mozna-nevite-o-benesovych-dekretech/

fajt
fajt
12. 11. 2023 18:29

Last edited 17 dní před by fajt