Demagogie bojovníků s dojmy

Už jsem myslel, že se nejnovější „Štěchiádě“ vyhnu, když vypukla zrovna v době, kdy jsem měl problémy s blogem, ale asi ne, neb se pořád vrací, jako teď v článku Štěch rozšířil řady dojmologů. Nechejte už proboha OSVČ na pokoji.

Tak se prý Štěch zásadně mýlí, když říká:

[OSVČ] platí pouze jednu třetinu pojištění zdravotního a sociálního

neb:

OSVČ odvádí na sociálním pojištění v průměru v porovnání se zaměstnanci méně o 53 %. Stejným způsobem se porovnávaly i zdravotní odvody, kde OSVČ platí v průměru méně než zaměstnanec o 41 %

Ano, 53 % opravdu není 66 %, jak by odpovídalo Štechově třetině, ale také to není 5 %, aby na tom nezáleželo, jak se snaží článek sugerovat. OSVČ skutečně platí na odvodech méně než zaměstnanci, a ten rozdíl je významný. Pro principiální diskusi jsou konkrétní čísla, notabene s přesností na 1%, nezlobte se na mě, víceméně nepodstatná.

Dosti demagogický je podle mě i závěr článku, kde autor tvrdí:

Pokud chce nyní firma najít pracovníka, musí mu nabídnout vyšší plat. A čím více roste poptávka po zaměstnancích, tím více rostou mzdy. Kdyby se tak Štěchův plán realizoval a skutečně by se řada OSVČ nechala zaměstnat, jen by se zvyšovala nabídka zaměstnanců a tlak na růst mezd by opět klesl.

Aby toto byla pravda, muselo by na jedné straně platit, že firma, která nesežene zaměstnance, zakázku živnostníkovi nedá a raději nechá práci neudělanou, a na druhé straně že živnostníci mají většinově nouzi o zakázky a volné kapacity, takže jejich zaměstnáním by se tyto kapacity alokovaly. Pokud ale ekonomika roste a poptávka po práci není uspokojena, potom přechod mezi zaměstnancem a OSVČ nemůže mít na cenu práce zásadní vliv a jediné, co by se změnilo, by byla struktura nákladů a odvodů.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
27. 6. 2017 19:52

dobře se kapitalistovi za mořem podařilo zblbnout a vygumovat zdejší lid, tohle téma a následné poštěkávání je z druhu, kdy se potencionální oběšenci baví, který provaz je ten pravý a na kterém se o trochu déle pohoupají – kat musí mít z nastalé situace nesmírnou prdel, jeho pohunek štěch taky. ..)

PPK
PPK
27. 6. 2017 20:48

fajt napsal dobře se kapitalistovi za mořem podařilo zblbnout a vygumovat zdejší lid, tohle téma a následné poštěkávání je z druhu, kdy se potencionální oběšenci baví, který provaz je ten pravý a na kterém se o trochu déle pohoupají – kat musí mít z nastalé situace nesmírnou prdel,jeho pohunek štěch taky. ..) … souhlas, pane fajt. Nicméně, přidám podrobněji svůj názor k aféře s OSVČ: K počtu obyvatel je politiků relativně málo. Slovně zaútočit na politika levice střední partajně významové třídy nemá žádoucí efekt a takový útok vždy brzy mediálně vyzní do ztracena. Proto je třeba najít takovou politicky významnou… Číst vice »

racek
racek
28. 6. 2017 16:27

Hmm, taky nechápu proč má takhle velká skupina pracujících takhle odlišné podmínky. Asi jsem demagog, nebo jim závidím.

jogín
jogín
28. 6. 2017 19:11

Vetšina zádrhelu není v osvč, ale v švarcsystému. Firma, pro kterou řemeslník pracuje samozřejmě inkasuje zisk jen proto, že podruhé vyplní daňové přiznání. Taky Štech hlavně brojil proti švarcfirmám ale blbě formuloval.

fajt
29. 6. 2017 6:01

PPK napsal PPK nemyslete za ně, myslete pouze a jedině za sebe – člověk v kapitalismu je třídně diverzifikován na tu tu největší neúnosnou míru, je to děláno schválně a mezery, tedy příkopy od sociálních skupin se drží tím nejhrubším způsobem a mají za cíl snížit cenu lidského života na nulu – štěch si svými výroky ( úplně mi je šumák to jeho pokřivené bona fide ) zaslouží osobního a velmi zapáleného džihádistu, místo toho, aby šel kauzálně po šupácích, kteří z této degradující situace mají nejvíce, tak se svým retardovaným pokřikem plně zařadil do deviantní množiny užitečných poskoků, kteří… Číst vice »

idiotronic
30. 6. 2017 6:29

Tři příklady, ilustrující status českých OSVČ. 1. Internet mi instaloval podnikatel (automobil, telefon, kleště,vrtačka) , který jednal na základě SMS , kam má jít zítra pracovat. 2.Přišla mi SMS, že můj tarif T!P RELAx se ruší a abych si zajel do obchodního domu v okresním městě, kde mi vyměří jiný a dostanu malý dárek. Na O2 mi (bývalá žákyně) vysvětlila , že se nic neděje vše zůstane při starém, SMS mohu ignorovat, když chci. 3.Naháněl mne telefonem OSVČ a doporučoval mobilní internet. Službu jsem vzal s úmyslem předat SIMkartu jiné osobě s méně výhodným tarifem. Závěr : Pro O2 jsou… Číst vice »