Demagogie bojovníků s dojmy

Už jsem myslel, že se nejnovější „Štěchiádě“ vyhnu, když vypukla zrovna v době, kdy jsem měl problémy s blogem, ale asi ne, neb se pořád vrací, jako teď v článku Štěch rozšířil řady dojmologů. Nechejte už proboha OSVČ na pokoji.

Tak se prý Štěch zásadně mýlí, když říká:

[OSVČ] platí pouze jednu třetinu pojištění zdravotního a sociálního

neb:

OSVČ odvádí na sociálním pojištění v průměru v porovnání se zaměstnanci méně o 53 %. Stejným způsobem se porovnávaly i zdravotní odvody, kde OSVČ platí v průměru méně než zaměstnanec o 41 %

Ano, 53 % opravdu není 66 %, jak by odpovídalo Štechově třetině, ale také to není 5 %, aby na tom nezáleželo, jak se snaží článek sugerovat. OSVČ skutečně platí na odvodech méně než zaměstnanci, a ten rozdíl je významný. Pro principiální diskusi jsou konkrétní čísla, notabene s přesností na 1%, nezlobte se na mě, víceméně nepodstatná.

Dosti demagogický je podle mě i závěr článku, kde autor tvrdí:

Pokud chce nyní firma najít pracovníka, musí mu nabídnout vyšší plat. A čím více roste poptávka po zaměstnancích, tím více rostou mzdy. Kdyby se tak Štěchův plán realizoval a skutečně by se řada OSVČ nechala zaměstnat, jen by se zvyšovala nabídka zaměstnanců a tlak na růst mezd by opět klesl.

Aby toto byla pravda, muselo by na jedné straně platit, že firma, která nesežene zaměstnance, zakázku živnostníkovi nedá a raději nechá práci neudělanou, a na druhé straně že živnostníci mají většinově nouzi o zakázky a volné kapacity, takže jejich zaměstnáním by se tyto kapacity alokovaly. Pokud ale ekonomika roste a poptávka po práci není uspokojena, potom přechod mezi zaměstnancem a OSVČ nemůže mít na cenu práce zásadní vliv a jediné, co by se změnilo, by byla struktura nákladů a odvodů.

Převzato z blogu Tribun

6
Komentujte

avatar
6 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Autoři komentářů
idiotronicfajtjogínracekPPK Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
fajt
Člen
fajt

dobře se kapitalistovi za mořem podařilo zblbnout a vygumovat zdejší lid, tohle téma a následné poštěkávání je z druhu, kdy se potencionální oběšenci baví, který provaz je ten pravý a na kterém se o trochu déle pohoupají – kat musí mít z nastalé situace nesmírnou prdel, jeho pohunek štěch taky. ..)

PPK
Člen
PPK

fajt napsal dobře se kapitalistovi za mořem podařilo zblbnout a vygumovat zdejší lid, tohle téma a následné poštěkávání je z druhu, kdy se potencionální oběšenci baví, který provaz je ten pravý a na kterém se o trochu déle pohoupají – kat musí mít z nastalé situace nesmírnou prdel,jeho pohunek štěch taky. ..) … souhlas, pane fajt. Nicméně, přidám podrobněji svůj názor k aféře s OSVČ: K počtu obyvatel je politiků relativně málo. Slovně zaútočit na politika levice střední partajně významové třídy nemá žádoucí efekt a takový útok vždy brzy mediálně vyzní do ztracena. Proto je třeba najít takovou politicky významnou… Číst vice »

racek
Člen
racek

Hmm, taky nechápu proč má takhle velká skupina pracujících takhle odlišné podmínky. Asi jsem demagog, nebo jim závidím.

jogín
Člen
jogín

Vetšina zádrhelu není v osvč, ale v švarcsystému. Firma, pro kterou řemeslník pracuje samozřejmě inkasuje zisk jen proto, že podruhé vyplní daňové přiznání. Taky Štech hlavně brojil proti švarcfirmám ale blbě formuloval.

fajt
Člen
fajt

PPK napsal PPK nemyslete za ně, myslete pouze a jedině za sebe – člověk v kapitalismu je třídně diverzifikován na tu tu největší neúnosnou míru, je to děláno schválně a mezery, tedy příkopy od sociálních skupin se drží tím nejhrubším způsobem a mají za cíl snížit cenu lidského života na nulu – štěch si svými výroky ( úplně mi je šumák to jeho pokřivené bona fide ) zaslouží osobního a velmi zapáleného džihádistu, místo toho, aby šel kauzálně po šupácích, kteří z této degradující situace mají nejvíce, tak se svým retardovaným pokřikem plně zařadil do deviantní množiny užitečných poskoků, kteří… Číst vice »

idiotronic
Člen
idiotronic

Tři příklady, ilustrující status českých OSVČ. 1. Internet mi instaloval podnikatel (automobil, telefon, kleště,vrtačka) , který jednal na základě SMS , kam má jít zítra pracovat. 2.Přišla mi SMS, že můj tarif T!P RELAx se ruší a abych si zajel do obchodního domu v okresním městě, kde mi vyměří jiný a dostanu malý dárek. Na O2 mi (bývalá žákyně) vysvětlila , že se nic neděje vše zůstane při starém, SMS mohu ignorovat, když chci. 3.Naháněl mne telefonem OSVČ a doporučoval mobilní internet. Službu jsem vzal s úmyslem předat SIMkartu jiné osobě s méně výhodným tarifem. Závěr : Pro O2 jsou… Číst vice »