Odboráři v Bratislavě se s Volkswagenem dohodli na výrazném růstu mezd

Výrobní pásy se po stávce opět rozjely

Bratislavská továrna německé automobilky Volkswagen po šestidenní stávce zaměstnanců za vyšší mzdy a po nedělní dohodě odborů s vedením firmy na nové kolektivní smlouvě dnes obnovila výrobu. Novinářům to řekl předseda představenstva slovenské divize Volkswagenu Ralf Sacht. Odbory a vedení největšího soukromého zaměstnavatele na Slovensku se dohodly na nové kolektivní smlouvě včetně zvyšování platů pracovníků celkově o zhruba 14 procent během půldruhého roku. Dohodu potvrdila mluvčí společnosti Volkswagen Slovakia i odbory.

Největší stávka zaměstnanců v soukromé firmě v novodobých dějinách Slovenska a první v historii slovenského Volkswagenu ochromila produkci sportovně-užitkových vozidel (SUV), kupříkladu vozů Volkswagen Touareg a Audi Q7. V omezeném režimu se firmě podařilo udržet výrobu malých vozů. Za běžného provozu z továrních linek sjede přes tisíc automobilů denně.

Podle nové kolektivní smlouvy tarifní platy zaměstnanců slovenské divize Volkswagen stoupnou zpětně od června o 4,7 procenta, stejnou měrou od ledna příštího roku a následně od listopadu o dalších 4,1 procenta. Zároveň stoupnou nástupní platy a firma všem více než 12 tisícům zaměstnanců vyplatí jednorázový příspěvek 500 eur (13 150 korun). Obě strany se dále dohodly na náhradě příjmů za první tři dny pracovní neschopnosti ve výši 40 procent průměrné mzdy, zvýšení příspěvků pro dobrovolné dárce krve nebo jeden dodatečný den dovolené ročně v letech 2018 a 2019.

„Historicky jde o nejvyšší nárůst platů. Jsme pro to, aby to pomohlo každému jednomu zaměstnanému člověku. Aby platy na Slovensku a ve východní Evropě rostly. Když už jsme jedna Evropská unie, tak ty rozdíly je potřeba zmenšovat. Všechny body, které jsme v podstatě chtěli, máme uzavřeny. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se zúčastnili stávky a podporovali ji. Bez jejich úsilí bychom tohoto úspěchu nedosáhli,“ řekl předák odborů Zoroslav Smolinský, který byl hlavní tváří stávky. Dodal, že kolektivní smlouva bude platná do konce srpna 2019.

Odbory původně požadovaly jednorázové šestnáctiprocentní zvýšení mezd, zatímco firma před stávkou nabízela nárůst platů ve dvou termínech dohromady o asi 8,5 procenta a také nižší hodnotu jednorázového bonusu, než obě strany nakonec dohodly.

Průměrný měsíční plat zaměstnanců Volkswagenu na Slovensku včetně bonusů, příplatků a odměn, ale bez výdělku managementu dosahuje 1804 eur (47 440 korun), tedy zhruba dvojnásobku průměrné mzdy v zemi. Podle vedení slovenské divize automobilky v regionu střední Evropy jsou nejvyšší platy v rámci koncernu právě na Slovensku.

Bratislavská továrna Volkswagenu je z hlediska produkce největší ze tří závodů automobilek, které montují vozidla na Slovensku. Pozice automobilového průmyslu ve slovenské ekonomice ještě posílí, až se k stávajícím továrnám automobilek Volkswagen, Kia Motors a PSA přidá závod britské automobilky Jaguar Land Rover, která staví továrnu u Nitry na jihu země.

Zdroj: Esondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
lubajs
lubajs
26. 6. 2017 19:12
fajt
27. 6. 2017 5:48

https://magazin.aktualne.cz/jako-dite-jsem-chtel-byt-truhlarem-rika-kamil-wichterle-cesk/r~3858161656d111e7ac060025900fea04/?utm_source=volnyHP&utm_medium=zabavabox&utm_content=editor1&utm_term=position-1&redirected=1498517771

moc bych nejásal, to nepatrné zvětšení almužny vláda a zloději okolo stejně zase zdaní a odeberou zvýšením inflace – kapitalista by měl mít zisk o něco větší než by byla mzda posledního dělníka v jeho fabrice, pak by vymizel spekulativní kapitál a vygenerovala by se nadstavba, která by nedovolila psychopatům tíhnoucím po absolutní moci růst růst. ..)

fajt
27. 6. 2017 8:02

přiměřené prostředky na život dnešní jedinec získá pouze kvalitní socializaci mezi psychopaty – tristní, ale realita, která se nezmění. ..)

fajt
27. 6. 2017 8:03

21. století – svět podle vrahů, násilníků a gaunerů. ..)

Admirál
Admirál
27. 6. 2017 8:39

Je třeba, aby si lidé u nás uvědomili, že to, o co si neřeknou, o co nezabojují i za cenu konfliktu, nedostanou. Tak už to na tom světě chdí. Ředitel – jednatel firmy by se těžko zodpovídal majitelům, že jen tak bez důvodu přidal plošně peníze. Je potřeba mu dát důvod.

A ty firmy, které jsou postaveny na tom, že budou platit za robotu v třísměnném provozu 15000 hrubého zahraničním dělníkům, ať jdou domů jk těm zahraničním dělníkům. My z nich nic nemáme.

fajt
27. 6. 2017 8:57

obyčejný a chudý člověk by v dnešním světě neměl mít fantazii a rozum, jde o velmi nehezké trápení druhu. ..)