Demokratický deficit úřadu presidenta USA

Ať už nastávají prezidentské volby v USA vyhraje kdokoliv, bude trpět stejným demokratickým deficitem, jako jeho předchůdci. A tím teď nemyslím systém volitelů, ale skutečnost, že prezidenta USA volí pouze občané USA, přestože USA se vměšují do záležitostí celého světa, což považují nejen za svoje právo, ale přímo za svoji povinnost.

Budiž, potom by ale měly mít souhlas dotčených, demokratický souhlas, a ten se nejlépe vyjádří volbami. Neměl-li by tedy být úřad amerického prezidenta zatížen silným demokratickým deficitem, měly by USA buď k volbám přizvat i zbytek světa, o němž se v nich rozhoduje, anebo, protože celosvětové volby jsou ideologický i logistický oříšek, upustit od své snahy být celosvětovým hegemonem.

A protože se s pravděpodobností hraničící s jistotou nestane ani jedno, ani druhé, bude prezident USA i nadále de facto diktátor.

Převzato z blogu Tribun

6
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
6 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Autoři komentářů
Martin (už bez taky m)Ibrahim Ag Alhabibfajtnikdopeter. Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
nikdo
Člen
nikdo

peter. napsal

http://www.srspol.sk/clanek-trump-k-cernochom-co-mozete-do-certa-stratit-12927.html

Jenom své okovy.
Trump možná tuhle odpověď nezná. Profíci té druhé strany ano.

fajt
Člen
fajt

http://politikus.ru/events/82780-klinton-potratila-v-iyule-na-svoyu-izbiratelnuyu-kampaniyu-49-mln-a-tramp-184-mln.html – fajna americká cirkusová jebačka, tak kdo urve seslo emerického kašpara, špinavá stařena a nebo viagrový podfukář, no to je jedno, tak či tak nada žiť, krom toho je už jasně prokázáno a potvrzeno, že morálka a svědomí jsou chimérou a parádním klackem jedněch proti druhým. ..)

fajt
Člen
Ibrahim Ag Alhabib
Člen
Ibrahim Ag Alhabib

klud, sú to len polovníci

Martin (už bez taky m)
Člen
Martin (už bez taky m)

fajt napsal

http://zpravy.aktualne.cz/domaci/kdyz-vyhraje-trump-pro-spojence-to-bude-problem-fandim-hilla/r~ceca674c688511e682470025900fea04/?utm_source=centrumHP – Hurvajz v tom má jasno, jde do války. ..)

Za čí spojence mluví??!
A koho proti komu?!
Nedělám si iluze, ale Hitlary – to je POKRAČOVÁNÍ ROZKLADU a ochota UDĚLAT COKOLIV…
Nevím co by znamenal Trump, ale Hitlary je skutečnou AGÓNIÍ LIDSKOSTI… Netřeba být populistou – ale pokud je člověk vrcholným politikem, měl by mít ve vyjadřování ZODPOVĚDNOST a projevovat moudrost, uvážlivost.
No ale hledat toto u těch našich VRCHOL-ných…,vím, byl bych poněkud „naivní“…
Hlas pro Hitlary vnímám osobně jako hlas pro válečnou štváčku, nesoudnou osobu a pseudodemokracii prorostlou k nerozpletení s korupcí…