Den, kdy Sovětský svaz prohrál studenou válku

Historik Jevgenij Antonjuk o tom, jak byl v Praze v roce 1968 zmařen pokus o vybudování sovětského státu podle původních představ.

Přesně před 48 lety, 21. srpna roku 1968, Sovětský svaz prohrál studenou válku.

V tento den armády zemí, členů Varšavské smlouvy – SSSR, NDR, Polska, Bulharska a Maďarska – vtrhly do Československa, aby se zabránilo, jak tomu tehdy říkali, restauraci kapitalismu. V této konkrétní bitvě Sovětský svaz zvítězil, ale v dlouhodobé perspektivě to skončilo drtivou porážkou.

V závislosti od politické příslušnosti a sympatiím považují jedni Srpen 1968 oprávněným a nezbytným krokem, hrou na ostří nože. Jiní v něm naproti tomu vidí jasný projev sovětského systému nesnášejícího jakýkoli projev svobodné vůle. Stranění však brání pochopení podstatného – Sovětský svaz v roce 1968 zničil pokus o vybudování sovětského státu podle původních představ.

Surová realita zničila fantazii.

Pražské jaro byl první pokus o to, aby byly do života uvedeny sliby a hesla, kterými se dostal k moci Lenin. Dělnické samosprávy v podnicích, všestranná podpora družstev, pluralismus názorů v rámci strany, federalizace země – to je přesně to, co ve své době sliboval, ale neuskutečnil zakladatel sovětského státu. Nejneuvěřitelnější na tom je, že právě to bylo označeno za restauraci kapitalismu.

Sovětský svaz sám způsobil mezinárodnímu komunistickému hnutí více škody, než všechny tajné služby dohromady. Jestliže sovětská vláda měla ve 20. letech minulého století na Západě mnoho příznivců a po vítězství ve válce proti Německu jich ještě přibylo, tak v 60. letech láska k SSSR vymizela.

Nudní sovětští partokrati, principiálně neschopní nejmenších změn, připomínali levicové mládeži zkamenělé dinosaury. Československý lídr Dubček, který sliboval, že uvede do života socialismus „s lidskou tváří“, se mohl stát znovuvzkříšením sovětského systému. Generace roku 1968, která byla v podstatě levicová, by to mohla podpořit.

Obavy, že by se něco pokazilo, vedly k tankům v Praze, které způsobily smrtelný úder mediálnímu obrazu Sovětského svazu. Poprvé téměř všechny komunistické strany ze západních zemí, které do té doby podporovali SSSR ve všech otázkách, vystoupily s ostrým odsouzením událostí v Československu.

Západní komunistické strany se rozštěpily v české otázce a roztříštily se na mnoho hnutí, která potom ovládla „nová levice“, jež byla k SSSR ještě nepřátelštější než ke kapitalistům.

Rozkol nastal i mezi zeměmi Varšavské smlouvy. Rumunsko na tanky v Praze reagovalo negativně a Albánie dokonce oznámila svůj odchod z tohoto spolku.

Pokud tedy máme hovořit o tom, kdy Sovětský svaz prohrál studenou válku, která byla v první řadě válkou ideolodickou, a teprve pak soubojem ekonomik a armád, stalo se to v tento den – 21. srpna 1968.

Právě tento den se stal bodem, od kterého není návratu. Okamžikem, který roztříštil komunistické hnutí, Varšavskou smlouvu i samu sovětskou společnost, protože jedna z prvních disidentských akcí se uskutečnila právě na protest proti vpádu vojsk do Československa.

Zdroj: Life.ru

Překlad: Stan

Námět: fajt

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
54 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sio
Sio
21. 8. 2016 11:40

Myslím, že srpen 68 byla jen jedna z bitev, kterou SSSR prohrál. X-tý hřebík do rakve socialismu. Počátek změn se daruje někde kolem smrti Stalina, který prohrál boj se domácí partokracií, když se ji pokusil připravit o moc a předat ji sovětům. Je známo, že tento úkol byl už v usnesení XIX. sjezdu KSSS (poslední za života Stalina). Stalin byl zavražděn, moci se ujal nejvyšší partokrat Chrusčov a pak už to šlo svou cestou.

hudryper
hudryper
21. 8. 2016 11:43

K tvrzením autora není co dodat. Snad jen to,že generace těch,kteří za Pražským jarem stáli a vytrvali bez ohledu na 20 let svého vyhnání ze společnosti pro kterou dýchali, zažila v srpnových dnech obrovské zklamání. Chtěla dokázat,že socialistický systém nemusí být kasárenským cvičákem,že má obrovské rezervy v lidech, pokud jej oni upřímně podporují a že je spravedlivým způsobem života lidské společnosti. V Moskvě mezi troglodyty tamního politbyra strach a vztek, na druhé straně,západní elity bojujícími právě s právě revolucionizující se vlastní mládeží- obavy a hrůza z přitažlivého příkladu. Dnes módní názory na 21.srpen 68 v Rusku,či v příspěvcích PPK a… Číst vice »

Sio
Sio
21. 8. 2016 11:49

Možná někde na tomto historickém příkladu se dá demonstrovat prozíravost Putina, který se zuby nehty brání válce s Ukrajinou nebo dokonce její anexi. Pravda, ten režim chunty na Ukrajině se s tím, o co se snažili Čechoslováci v roce 68 se nedá srovnat. Ale faktem je, že prostí Ukrajinci jsou z větší části dodnes zblbnutí a zfanatizovaní a to, co by v podstatě bylo záchrannou akcí, by bylo vnímáno jako invaze. Halt si Ukrajinci tu kaši, co si zavařili, budou muset sníst sami.

Irena
21. 8. 2016 11:56

No já bych řekla, že na postoj pan Hudrypera, úplně sedí ta Černomyrdinova slavná věta: „Chtěli jsme jen to nejlepší, ale dopadlo to jako vždycky.“
«Хотели как лучше, а получилось как всегда»
Také se hodí přísloví: Cesta do pekla je dlážděna těmi nejlepšími úmysly.

Dolmen
Dolmen
21. 8. 2016 12:53

Soudruh autor ví kulové o 68. v Československu. Zachytil už jen poslední molekuly smradu, který mu náhle začal připadat jako vůně. A Dubček nic nesliboval. Dubček byl naivní slabošský ješita, který měl nehynoucí zásluhu na tom, jak to v 68 dopadlo. Někomu taková rozbředlá protoplasma na takovém významném postu zřejmě vyhovovala. Být na jeho místě opravdový rovný chlap, dopadlo by všechno úplně jinak. V SSSR byl takovým klonem Dubčeka Gorbačov. Někdy jsou Parkinsonovy zákony neúprosné – každý (s tím bych trochu polemizoval) se jednou dostane na pozici, na kterou nestačí.

aram
aram
21. 8. 2016 13:15

Dějiny se nikdy úplně neopakují, opakují se ale podobné vzorce – v tomto případě model, kdy velká a mocná a nedemokratická země chce prosadit svůj vliv v nějaké menší zemi. Je jasné, že nám to hned asociuje přinejmenším dva státy a to putinovské Rusko a komunisticko-kapitalistickou Čínu. Nejde o to, že by nám snad hrozil vpád nějakých armád. Toho se mohou obávat především sousedé těchto mocností. Existují však i jiné způsoby, jak pomalu někoho kolonizovat a podmanit si ho. Jde především o ekonomický vliv a propagandu. V současnosti se často používá pojem „hybridní“, třeba hybridní válka. Označuje to nový styl… Číst vice »

Bety
Bety
21. 8. 2016 13:36

Rok 68 jsme tu už probírali ad nauseam. Přes upřímné úmysly a přání mnohých demokratizace společnosti, kterou Západ sleduje se zájmem a pochopením, dopadá tak, jako ta propagovaná Gorbyho přestavba a rok 89 u nás. Jestli jsem měla někdy o tom pochyby, osmdesátý devátý a to, co následovalo je rozehnal.
Souhlasím se Siem, že základní chyba byla instalace Chruščova do čela SSSR.
A že to SSSR v očích světa poškodilo? To je pravda, kterou nám – také ad nauseam – každoročně připomínají, aby přiživili naši nechuť k ruskému světu. Co se mne týče, mám toho už plné zuby.

PPK
PPK
21. 8. 2016 13:48

Historiky typu Antonjuka, kteří dnes žvaní o době, kdy buď nebyli na světě, anebo v dané době měli dětské plenky, je třeba posuzovat jen jako obyčejné propagandisty. Posuzovat s nadhledem, přičemž je ztrátou času přemýšlet, proč a zač oni o historii tvrdí právě dnes právě to, co vydávají za pravdu. Srpen 68 vůbec nebyl den, kdy by měl tehdejší SSSR prohrát nějakou studenou válku! Byl to normální politický postup, který vždy každá velmoc udělá, pokud dojde k narušení politické rovnováhy v teritoriu jejích velmocenských zájmů. V ČSSR byla tehdy nastoupena cesta k politickému převratu a tak Brežněv chtě nechtě zorganizoval… Číst vice »

PPK
PPK
21. 8. 2016 13:48

I pro nás obyčejné lidi v tehdejší ČSSR totiž platilo přesně to, co o dnešních obyčejných Ukrajincích napsal Sio. Byli jsme i my z velké části propagandou zblbnutí a to, co pak bylo vnímáno jako invaze, bylo v podstatě záchrannou akcí teritoria zájmů SSSR a jeho spojenců. Halt jsme si i my Češi a Slováci tu navařenou kaši museli sníst sami. Co tedy, probůh, po těch letech, ještě chceme řešit? Existuje snad pro tento úsudek málo důkazů také i z historie koloniální Francie, Británie nebo USA, počínaje Koreou a Vietnamem a konče Libyií a soudobou válkou v Syrii? Takže prosím,… Číst vice »

@@
@@
21. 8. 2016 19:28

Byla to pro nás zlá zkušenost.
Ale jak se říká – všechno zlé je pro něco dobré.
Takže proč nesouhlasit s tezí, že toho dne prohrál Brežněv studenou válku?

PPK
PPK
21. 8. 2016 19:47

@ napsal

Byla to pro nás zlá zkušenost.
Ale jak se říká – všechno zlé je pro něco dobré.
Takže proč nesouhlasit s tezí, že toho dne prohrál Brežněv studenou válku?

Brežněvě, probuď se! Právě jsi prohrál studenou válku! :-)

racek
racek
22. 8. 2016 0:26

Dolmen napsal Soudruh autor ví kulové o 68. v Československu. Zachytil už jen poslední molekuly smradu, který mu náhle začal připadat jako vůně. A Dubček nic nesliboval. Dubček byl naivní slabošský ješita, který měl nehynoucí zásluhu na tom, jak to v 68 dopadlo. Někomu taková rozbředlá protoplasma na takovém významném postu zřejmě vyhovovala. Být na jeho místě opravdový rovný chlap, dopadlo by všechno úplně jinak. V SSSR byl takovým klonem Dubčeka Gorbačov. Někdy jsou Parkinsonovy zákony neúprosné – každý (s tím bych trochu polemizoval) se jednou dostane na pozici, na kterou nestačí. S tím musím jako pamětník, který buhužel dost… Číst vice »

@@
@@
22. 8. 2016 5:18

racek napsal
A Rusko? Tam se převrat přes Gorbačeva k Jelzinovi téměř také podařil. Majetek se začal přesouvat do těch „správných“ rukou. Pak přišel Putin, první Rus v čele Ruska za posledních 100 let a tyto obludné krádeže zastavil. Proto je tak nenáviděn.

Ruský majetek i faktická moc v rukou několika Rusů – ideální stav. Žádná krádež, jen přesuny. Proto je Putin tak milován.

Sio
Sio
22. 8. 2016 9:34

@ napsal
Ruský majetek i faktická moc v rukou několika Rusů – ideální stav. Žádná krádež, jen přesuny. Proto je Putin tak milován.

Přesuny se dějí všude. Americký průmysl je už přesunut do Číny a peníze jdou za ním. To je kapitalismus. Putin ty oligarchy neinstaloval, přišel k hotovému. Jen některé zkrotil a některé přesvědčil, že silné Rusko je v jejich zájmu. Proč je milován? Po devastujícím Jelcinovi pozvedl životní úroveň Rusů násobně. Také bych měl rád prezidenta s podobnými výsledky.

Pocono
Pocono
22. 8. 2016 16:35

„pokus o vybudování sovětského státu podle původních představ.“ S kádry typu KAN a K-231? To je autor trochu mimo, ne?

leho
leho
22. 8. 2016 16:57

Stan napsal Kec, který nemá logiku. Proč by 86 % lidí podporovalo někoho, kdo přesunul majetek a moc k několika lidem? V Rusku byl veškerý majetek vždy v rukách několika lidí, čo spíše jednotlivce, neboli cara či generálního tajemníka a dnes zase cara. Oligarchové mají obrovské majetky pouze z jeho vůle a když carovi (dnes Putinovi) se zachce, tak oligarchu kdykoliv uvězní a majetek převede na jiného oligarchu, který je momentálně v kursu. Normálním Rusům je všechno jedno, ve více než tisícileté historii v jejich zemi nikdy nebyla nastolena zákonnost, vždy záleželo na charakteru vládce a jak se zrovna vyspal.… Číst vice »

aram
aram
22. 8. 2016 19:35

leho napsal V Rusku byl veškerý majetek vždy v rukách několika lidí, čo spíše jednotlivce, neboli cara či generálního tajemníka a dnes zase cara. Oligarchové mají obrovské majetky pouze z jeho vůle a když carovi (dnes Putinovi) se zachce, tak oligarchu kdykoliv uvězní a majetek převede na jiného oligarchu, který je momentálně v kursu. Normálním Rusům je všechno jedno, ve více než tisícileté historii v jejich zemi nikdy nebyla nastolena zákonnost, vždy záleželo na charakteru vládce a jak se zrovna vyspal. Putin je populární pouze a proto, že vzbuzuje národní hrdost. Majetek tu nehraje roli. Ten je a byl v… Číst vice »

leho
leho
22. 8. 2016 19:49

aram napsal Jo to nemáte z vlastní hlav zřejmě jste čerpal odtud: http://www.rozhlas.cz/cro6/porady/_porad/3182 A sice z poředu z 12. prosince 2009 „O vlastnictví v Rusku“. Zaštiťujete se Ceplem, který už 7 let nežije. Zemřel v listopadu 2009. Mmch bylo by zajímavé poslechnout si jak by se např.na otázku přístupu k pravdě západních a východních civilizací díval dnes. Idiot to nebyl a to jak se svět posunul by mu jistě neuniklo. Jeho tehdejší názory jsou ale silně tendenční. Zdají se odpovídající době, kdy byl pořad natáčen. Zapomněl jste ovšem na to nejdůležitější, že ti dva tam především rozebírají knihu historika Richarda… Číst vice »

leho
leho
22. 8. 2016 21:08

Stan: Mimochodem, umíte vyjmenovat, kdo všechno už byl za posledních 240 let Američanům předhozen jako smrtelný nepřítel? Předhozen jako kým? Světovým židovstvem, jakousi tajemnou buržoazií, ilumináty, kým tedy? Dobře, začněme tedy Vietnamem: tam se šlo kvůli smluvním závazkům z Ženevy roku 1955 a které, samozřejmě jak jinak, severovietnamští komunisti ignorovali, neboť, dle marxistické lži-ideologie, moc patří dělnické třídě a ta u moci na jihu nebyla. Když přeskočím k Iráku, tak to bylo v podstatě to samé, Irák ignoroval smluvní závazky z roku 1991, když pominu šílenou nemorální diktaturu. Že se tam IS požírá navzájem s Al-Kajdou a Šiítama a lidi… Číst vice »

orinoko
orinoko
22. 8. 2016 21:57

No konecne diskuse vlastnimi hlavami a nikoli cizimi … Tady nekde vsude je pravda. Velmi to vzal beranidlem Dolmen – za coz ho chvalim, a take me prekvapil PPK docela ostrou retorikou. Kazdy ma svuj dil pravdy … kazdy … tim ovsem nemyslim soudruha F. Lehora … ten je zcela zjevne na kapackach. Ani nevim, jestli je co dodat? Ja si sedesatyosmy pamatuji z venkova , kde ruska obrnena vozba zmatena znacenim zajela do ulicek , kde poskodila nekolik baraku. A to bylo vsechno. Zkusim to jeste jinak. Kterou zem dneska z hledisek emerickeho lehostanu jeste Rus okupuje? – Zadnou.… Číst vice »

leho
leho
23. 8. 2016 14:20

Stan napsal Leho, tady s poznatky, které Vám sdělil seržant na politickém školení mužstva, neuspějete. Četbou a diskusemi na OM jste ale učinil první krok k prozření z temnot nevědomosti. Jste na dobré cestě a jak by řekl klasik, nezbývá Vám než: Učit se, učit se, učit se! V tomto případě například o incidentu v Tonkinském zálivu, ZHN v Iráku, potopení Lusitanie atd. P. S. To, že z Iráku s velkou „parádou“ (a taky ostudou) odešla US-Army, vůbec neznamená, že tam „USA nejsou“, jak tady s pravdomluvností sobě vlastní tvrdíte. Stane, v US Army žádné PŠM neexistuje, tam to totiž… Číst vice »

hudryper
hudryper
23. 8. 2016 14:25

Stane,nemazej a nebanuj tohohle „zábavního předsedu“. Jeho vstupy jsou zdrojem veselé zábavy a
jak známo,smích léčí…

leho
leho
23. 8. 2016 14:31

orinoko: Kterou zem dneska z hledisek emerickeho lehostanu jeste Rus okupuje? – Zadnou.

Například Krym, část Gruzie, část Ukrajiny. Rádi by Ukrajinu celou, Pobaltské republiky, Polsko, ČR, mám pokračovat?

Okupace ruská, dříve sovětská, je pro okupované země katastrofou, jelikož se jedná o kulturně zaostalejší národ. A naopak, pokud nějaká vyspělejší země okupuje zemi zaostalejší, je to pro dannou zemi požehnání, jelikož se zpravidla zavede infrastruktura, železnice, telegraf, zastupitelská demokracie, a dnes mobilní sítě, Internet, atd. Co Rusové dali civilizaci kromě gulagů, masakrů a devastace společnosti? Kromě pár funkčních raketových motorů nevyrábějí nic, co by se dalo jinde použít…

PPK
PPK
23. 8. 2016 14:39

leho napsal
A naopak, pokud nějaká vyspělejší země okupuje zemi zaostalejší, je to pro dannou zemi požehnání, jelikož se zpravidla zavede infrastruktura, železnice, telegraf, zastupitelská demokracie, a dnes mobilní sítě, Internet, atd.

A 2014 government report found that nearly one in five adult Americans experienced mental illness the year before.
http://www.commondreams.org/views/2016/08/22/escalating-war-low-income-families

peter.
23. 8. 2016 15:04
leho
leho
23. 8. 2016 15:27

PPK napsal
A 2014 government report found that nearly one in five adult Americans experienced mental illness the year before.
http://www.commondreams.org/views/2016/08/22/escalating-war-low-income-families

PPK, jistě jste si vědom, že komunisté prohlašovali své odpůrce za blázny a zavírali je do psychušek, v ČSSR do Bohnic. Myšlenka, že okupace země méně vyspělé zemí vyspělejší je pro dannou zemi požehnáním, také není z mé hlavy a je z hlavy profesora Cepla st. Je tudíž také on blázen? Podle vás asi ano, včetně těch, kteří mu na prestižních amerických univerzitách poskytli stáže. Svět plný bláznů, hmmm…

Sio
Sio
23. 8. 2016 16:24

hudryper napsal

Stane,nemazej a nebanuj tohohle „zábavního předsedu“. Jeho vstupy jsou zdrojem veselé zábavy a
jak známo,smích léčí…

To fakt ani nemá smysl rozebírat. Ten člověk je totální mimoň. Co dokáže propaganda …

@@
@@
23. 8. 2016 18:20

orinoko napsal
Ani nevim, jestli je co dodat?
Ja si sedesatyosmy pamatuji z venkova , kde ruska obrnena vozba zmatena znacenim zajela do ulicek , kde poskodila nekolik baraku. A to bylo vsechno.

Forrest Gump jak vyšitej.

leho
leho
23. 8. 2016 18:21

Stan napsal Bolševické myšlení v kostce: Diktatura buržoazie je katastrofou, diktatura proletariátu požehnáním. Srovnejme si: Jejich okupace je katastrofou, naše okupace požehnáním. Když jsem psal, ať ještě intenzivněji studujete klasiky, tak zrovna tohle jsem nemyslel. Ta infrastruktura, kterou „vybudovaly“ americké bomby v Jugoslávii, Iráku, Sýrii a Libyi, je opravdu skvělá… A zastupitelská demokracie s waterboardingovou tváří guantánamského a abú-ghraibského typu uvedla celý svět v němý úžas… Na závěr jedna naprosto nesouvisející poznámka: Na twitteru se uděluje titul „Vemeno týdne“, myslím, že pro rok 2016 je o „Vemeni roku“ jasno, to nikdo nepřekoná. Opět jsem citoval profesora Cepla st. Ten má… Číst vice »

leho
leho
23. 8. 2016 18:49

Sio napsal To fakt ani nemá smysl rozebírat. Ten člověk je totální mimoň. Co dokáže propaganda … Možná čeká na schválení kvůli sprostému slovu, zkusím znovu a slušněji: Nevím, o jaké propagandě mluvíte, sio. O žádné nevím. Já nechápu vás, vy evidentně nechápete mě. Já se bavím, vy se bavíte. Vlastně se nechápeme a bavíme navzájem s určitým rozdílem. Já vám nadávat a ani smát se nemusím, závěr je jasný, hlavně když tvrdíte v čele s autorem webu, že váš snad jediný mezinárodně uznávaný odborník na konstituční právo je blbec, blázen a nic neví, mimo jiné, ovšem. Kdysi jsem publikoval… Číst vice »

Starý doktor
23. 8. 2016 18:52
Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
23. 8. 2016 19:00

Kde nic není, ani smrt nebere… Za to nemůže propaganda- takový „případ“ tam fakt nic než protiruskou nenávist nemá. Odkdy jsou USA vyspělou zemí?? Vyčpělou snad- ale vyspělou?? V čem jako?? Kdy a v čem znaly MÍR-u?! Evropa snad…, v Rusku byl a je nepochybně vždy život tvrdý – ale uměli vždy dřít i žít a ŽILI jako Lidé- ti prostí a poctiví, kterých tam bylo s dobrou vůlí vždy neporovnatelně více nežli v prolhaném a falešném matrixu „Západu“… V Evropě je nepořádek -nejen s cílenou migrantskou vlnou -„šplouchnutou“ právě US maniaky kteří dávno kašlou na vlastní „národ“- ale proti… Číst vice »

hudryper
hudryper
23. 8. 2016 19:30

Přečetl jsem to,pane doktore, a došel k závěru,že jde o konstrukci událostí,které se nestaly, tudíž o obvyklou spekulaci na téma co by bylo,kdyby nebylo. Je to dnes,po zkušenostech ze života po 89. velmi módní a lidma,kteří šedesátá léta coby dospělí většinou nezažili,velmi často uváděný názor. Mám na československý obrodný proces názor jiný a po zkušenostech z předchozích diskusí na toto téma jsem se rozhodl rezignovat na polemiku s diskutéry OM. Chtěl bych zůstat optimistou a věřit, že se ti mladší z nich přesvědčí sami v praxi o tom,že spravedlivým a žádoucím vývojem lidstva je společenský systém stojící na hlavních myšlenkách… Číst vice »

leho
leho
23. 8. 2016 19:56

Stan napsal Mně je jedno, jestli a koho citujete (i když bývá slušnost při citaci to zmínit), já hodnotím věcný obsah v daném kontextu (ono totiž někdy stačí vytrhnout pár vět z kontextu a úplně to změní jejich původní význam). Vaše argumentace mi připomíná argumentaci poručíka Duba zaštiťujícího se okresním hejtmanem. Tak to je opravdu dobré, profesor Cepl st. coby na úrovni okresního hejtmana ze Švejka. Není divu, že Česko má problém z důvodu mnoha generačního odlivu těch nejlepších od roku 1938. Sokolové, vojáci, politici, vědci, doktoři, inženýři, kterých bylo podle skeptického odhadu dle StB na milion, nejspíše ale miliony… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
23. 8. 2016 20:16

Starý doktor napsal Doporučuji k přečtení – http://www.eurasia24.cz/nazory/819-srpen-68-tehdy-jako-dnes S částí věnovanou kultuře, vzpomínkou na VZDĚLÁVACÍ A „polidšťovací“ (socializační) proces souhlas. Sluníčko a Mateřídouška – to byly poklady. Ale jinak… DAL bych na TŘETÍ cesty… Ne vše by nepochybně bylo jak je zde podsouváno. Těch věcí a stavů které společně „zařídily minulost verze I“ bylo nepochybně dost, a i kdyby nedošlo k tomu co jsem sám nezažil…žil jsem v „ozvěně“ dost dlouho… Ani stav „kritické excitace dneška“ mnozí nepochybně ještě cca 10 let zpět ani náhodou neměli… Kde tedy udělali soudruzi kapitalisté chybu?? že u nás nemáme „vysněný“ Západ konce 80,… Číst vice »

aram
aram
23. 8. 2016 20:33

leho napsal Možná čeká na schválení kvůli sprostému slovu, zkusím znovu a slušněji: Nevím, o jaké propagandě mluvíte, sio. O žádné nevím. Já nechápu vás, vy evidentně nechápete mě. Já se bavím, vy se bavíte. Vlastně se nechápeme a bavíme navzájem s určitým rozdílem. Já vám nadávat a ani smát se nemusím, závěr je jasný, hlavně když tvrdíte v čele s autorem webu, že váš snad jediný mezinárodně uznávaný odborník na konstituční právo je blbec, blázen a nic neví, mimo jiné, ovšem. Kdysi jsem publikoval úryvek z novely Svatopluka Čecha „Nový epochální výlet pana Broučka, tentokráte do XV. století“ s… Číst vice »

orinoko
orinoko
23. 8. 2016 21:39

Hosi, chvalim … to ma koule … dokonce gule … jako za drevnich casu. Leho je … pohov … Jeho uz dneska triska po palici i jurska TV kraksna. Asi se tam prece jen neco deje. Anebo nejaky potmesilak nezapomina vzdycky ve zpravach pripominat , jak emericka policie – pomaha a chrani. A hned tam lezi nejaka mrtvola. Ja osobne miluji emericke mentory s ceskym Broukem Pytlem ve vlastnim mezinoznim ranci. Jaky je dneska emericky vyber na prezidentisty? Jedna korova bez teljonka , ale s investicemi teroristu celeho sveta … a udajny bankrotar , ktery emerickou politiku pojima jako show… Číst vice »

orinoko
orinoko
23. 8. 2016 21:54

Aram , zdravim … samozrejme oprava, a nejen kvuli Tobe … Melo byt …. zdravim kluky i … HOLKY … a chvalim … Neda mi to , abych nepripojil neco ponekud pracovniho … „muj“ nemecky zamestnavatel udajne provadi redukci svoji kanadske vyroby , kterou uz nehodla dale rozvijet , a dalsi budoucnost firmy prenasi do Ceska. Kanada ho pry stran kvality velmi zklamala. Zato Cesi pry zvladaji udajne technoLOGICKY neuveritelne kusy. Jako zamestnanec jsem si vzpomnel na svoje nekdejsi rakouske angazma. Neuveritelne vyplaty na ceske pomery. Nemec uz udajne zabukoval dalsi pozemky a Cesko ma do tri let prevzit 80%… Číst vice »

Sio
Sio
23. 8. 2016 22:24

orinoko napsal Aram , zdravim … samozrejme oprava, a nejen kvuli Tobe … Melo byt …. zdravim kluky i … HOLKY … a chvalim … Neda mi to , abych nepripojil neco ponekud pracovniho … „muj“ nemecky zamestnavatel udajne provadi redukci svoji kanadske vyroby , kterou uz nehodla dale rozvijet , a dalsi budoucnost firmy prenasi do Ceska. Kanada ho pry stran kvality velmi zklamala. Zato Cesi pry zvladaji udajne technoLOGICKY neuveritelne kusy. Jako zamestnanec jsem si vzpomnel na svoje nekdejsi rakouske angazma. Neuveritelne vyplaty na ceske pomery. Nemec uz udajne zabukoval dalsi pozemky a Cesko ma do tri let… Číst vice »

orinoko
orinoko
23. 8. 2016 22:31

Prece jen jeste neco pripojim … mozna to bude zavanet i skandalem. Martin ma pravdu … Hodne zajimaveho v lidskem konani ma pecet MIXU. Moje milenka MUZIKA z toho zije cela desetileti … a rika se tomu treba fussion. Nebo jazzrock. Anebo artrock. Atd. Verte neverte … jsem obcas zvan na Moravu , abych nejak dotvoril sexualni skotaceni jedne manzelske dvojice. Trva to nekolik roku, a kdyz to prasklo , tak se z toho stal jeden z duvodu rozvodu. Cislo 3 je udajne symbolem smireni, pokojneho pristupu. Ze dvou se stava trojka , kdyz si dva nevedi rady. Pry. A… Číst vice »

orinoko
orinoko
23. 8. 2016 22:56

Sio … ja vim, ze my oba vime … pokud jde o nas dva … nicmene Ano, to jsou skutecna fakta. Pry … narody potencialne ohrozene jsou matkou prirodou nadany k tomu , aby si bez nich obri hovado ani trochu neudelalo dobre. Byl jsem tezkotonaznim kritikem lidi zijicich v Cechach, na Morave , i ve Slezsku. Vy TADY to vite. Dneska vidim, ze jsme take jenom lide , ale take , ze spousta OBLUDE zije uplne jinde. Jsem rad , ze jsem se dozil mnoheho prozreni , a vubec jsem k tomu nepotreboval zadneho opruzeneho dedka na nejakem nebeskem… Číst vice »

Béda
24. 8. 2016 4:51

(multinick) leho zde prezentuje nejvyššího myšlenkového arbitra patrně s patentem na pravdu – jakéhosi Cepla. Mne osobně zajímají myšlenky nikoliv „posvátná“ osobnost. Cepl pro mně není žádná myšlenková autorita. Rok 1968 zapadal do doby přetahování supervelmocí o sféry vlivu poté co hranice sfér byly vytyčeny na jednáních vítězných mocností 2.SV. Zatímco USA vesele řádily na svých „zadních dvorcích“ a nebraly si při tom žádných servítek, v Československu měla být provedena salámovou metodou „barevná revoluce“ mířící skrze ekonomické rozvolnění širokou oklikou do lůna kapitalismu. Osobně se domnívám, že nemělo jít o žádné upevnění socialismu (podobně jako o něj nešlo ani později… Číst vice »

aram
aram
24. 8. 2016 8:09

orinoko (taky tě zdravím), sio
vidím chlapci, že to vidíte také. Nejenže nás tady soustavně obírají na daních a na platech, ale ještě když si k tomu připočteme české šikovné ruce a hlavy, tak jejich vývar je nakonec několikanásobný. A pak nám nějaký takový bude tvrdit, že okupace vyspělejším je pro nás přínos. Ať už je to leho, Pipes nebo Cepl.

Velekněz Ratata
Velekněz Ratata
24. 8. 2016 10:57

Pokud se nesměle vrátím k tématu, řakl bych to jako Chruščov (Brežněv) z onoho vtipu, kde byl tázán, zda zná Ilju Muromce. „Bratři: prohrál – neprohrál.“ Z jedné strany (tehdy) neprohrál, žádná rozhodující bitva ani fiasko, argumenty zazněly. Z druhé strany v propagandistickém zápolení si naběhl na vídle, a to i u vlastních občanů, a tento faktor těžce podcenil (jinak by si totiž vzápětí nenaběhl na další vídle v Helsinkách). Pokud si k tomu člověk připočte průběh perestrojky, přestává se divit. Ledasčemus. Možná ten pohled by se maličko lišil taky podle toho, co je (dodatečně interpretovaný) cíl SSSR ve studené… Číst vice »

Aleš
Aleš
25. 8. 2016 13:02

ori: Jiné cesty z toho není,
klíč je NATO rozpuštění.