„Disidenti“ z řad Americké fyzikální společnosti: Dejte kvůli Climategate k ledu své politické stanovisko
 

Vědečtí „disidenti“, v jejichž čele stál Richard Lindzen z MIT a patří k nim několik dalších prominentních fyziků, žádali Americkou fyzikální společnost (American Physical Society), aby zrušila své politické prohlášení o změnách klimatu: 


Vážení kolegové z Americké fyzikální společnosti,

Toto je záležitost velkého významu pro integritu společnosti. Je to posláno náhodnému zlomku členů, takže doufáme, že to budete předávat dál.

Do této chvíle už každý slyšel o tom, co je označováno jako Climategate, což byl a je mezinárodní vědecký podvod, který někteří z nás vidí jako nejhorší v našem souhrnném 223letém členství v APS. Pro ty, kteří zmeškali zprávy, doporučujeme výborné shrnutí článku Richarda Lindzena ve vydání časopisu Wall Street z 30. listopadu 2009 s názvem „The Climate Science isn´t Settled“ pro vyvážený popis situace. Byl napsán vědcem nezpochybnitelné autority a mravní integrity.  Kopii lze nalézt zde a další, ještě peprnější údaje o skandálu zde

Co má tohle společného s APS? Rada APS v roce 2007 přijala Stanovisko ke globálnímu oteplování (rovněž na výše uvedeném odkazu), jež bylo založeno převážně na vědecké práci, která byla, jak se nyní ukázalo, zmanipulována. (Principy nebyly v této taškařici popřeny tím, co udělali, ale tím, že se to snaží odbýt tak, že říkají, že je to běžná praxe mezi vědci. Vy víte a my víme, že to prostě není pravda. Od fyziků se neočekává, že budou podvádět.)

Požádali jsme vedení APS, aby toto Stanovisko z roku 2007 poslalo k ledu, dokud se neurčí rozsah nákazy, ale to se nestalo. Také jsme žádali, aby tento bod byl projednán se členy, ale to se rovněž nestalo.

Nikdo z nás by nepoužíval zmanipulované vědecké výsledky v naší vlastní práci, zrušili bychom diplomovou práci studenta, který by tak učinil. To není jen otázkou vědy, je věcí integrity a celistvosti APS, co je nyní v sázce. To je důvod, proč jsme učinili tento neobvyklý krok a komunikujeme přímo alespoň s částí členské základny.

Pokud si myslíte, že APS by měla odvolat toto politické prohlášení, které je založeno nepochybně na zmanipulované vědě, a poté by se měl zavázat k objasnění skutečného stavu věci v nejlepší tradici učené společnosti, zašlete prosím tento dopis nastupujícímu prezidentovi APS ccallan@princeton.edu s jediným slovem ANO v řádku předmětu. Bude to tak pro něj jednodušší k počítání.

 

Bob Austin, profesor fyziky, Princeton

Hal Lewis, emeritní profesor fyziky, University of California, Santa Barbara

Bude Happer, profesor fyziky, Princeton

Larry Gould, profesor fyziky, Hartford

Roger Cohen, bývalý ředitel strategického plánování, ExxonMobil  

 

Převzato z Watts Up With That?

Překlad: Aram

Foto: zdroj

Stanův komentář: Příště se dozvíme, jak to dopadlo. Ilustrace je malou nápovědou…


0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments