Pokud recese už skončila, proč je Fed tak ustaraný?




Září 29, 2010

 

Národní úřad pro ekonomický výzkum (National Bureau of Economic Research – NBER) je oficiálním posuzovatelem americké ekonomické historie. Stanovuje oficiální termíny začátku a konce recese v USA. 20. září jeho Výbor pro datování ekonomického cyklu (Business Cycle Dating Committee) zveřejnil důležité prohlášení … 

Toto prohlášení definitivně vyhlásilo konec recese, která začala v prosinci 2007. Zde je výtah z toho, co se v něm praví: „Výbor rozhodl, že k nejnižšímu bodu podnikatelské aktivity v americké ekonomice došlo v červnu 2009. Toto dno označuje konec recese, která začala v prosinci 2007, a  také počátek expanze. Recese trvala 18 měsíců, což z ní činí nejdelší recesi od druhé světové války. Předcházející nejdelší poválečné recese byly v letech 1973-1975 a 1981-82, obě trvaly 16 měsíců.“

Znamená to, že je vše v pořádku? Že ekonomika roste a svět směřuje k prosperitě?

Samozřejmě že ne. NBER není prognostickým ekonomickým pracovištěm. Jeho úkolem je sledovat ekonomické události. Jeho členové měli ve skutečnosti pocit, že je nezbytné vyjasnit tento bod přidáním následující řádky do svého nedávného prohlášení: „Při určování, že k nejnižšímu bodu došlo v červnu 2009, výbor nedospěl k závěru, že ekonomické podmínky od tohoto měsíce byly příznivé či se ekonomika vrátila ke svému normálnímu fungování.“

Takhle to tedy je … Tento výbor nechce být chybně interpretován jako ekonomický optimista. A já myslím, že jsou velmi moudří, když to činí v této etapě současného hospodářského cyklu, protože …

Zdá se, že FED je opět znepokojen

Chmurný obrázek našeho národního hospodářství a strašlivé poselství hlavních ekonomických ukazatelů samozřejmě neunikly našim centrálním bankéřům. Ti opět snížili své odhady růstu v posledním prohlášení FOMC (Federal Open Market Committee – Federální výbor pro otevřený trh) v tisku: „Z informací získaných v srpnu od FOMC vyplývá, že tempo oživení produkce  a zaměstnanosti se v posledních měsících zpomalilo … Výdaje podniků na vybavení a software rostou, i když pomaleji než dříve během roku, zatímco investice do nebytových staveb jsou i nadále slabé. Zaměstnavatelé se i nadále zdráhají přidat na mzdách. Trh s bydlením se dostal na krizovou úroveň. Sice se i nadále uzavíraly smlouvy na bankovní úvěry, tempo úvěrování se v posledních měsících snižovalo.“

Trh s bydlením je v troskách, uzavírání smluv na bankovní úvěry a  spotřebitelske úvěry končí, neexistuje žádný základ pro trvale udržitelné zotavení. A teď, podle údajů FEDu, zpomaluje dokonce i jediný světlý bod současnosti, který se vzchopil – kapitálové výdaje.   

Přesto je na obzoru druhé kolo „kvantitativního uvolňování“ (QE – quantitative easing). Takže spekulanti na vzestup opět sázejí na FED. Velkou otázkou je, zda …

Bude  QE2 spásou?

Fed v následujícím prohlášení ujistil veřejnost, že bude dělat vše pro to, aby zabránil dalšímu poklesu: „Výbor bude i nadále sledovat ekonomický výhled a finanční vývoj, a je připraven poskytnout další finanční výpomoc v případě potřeby.“

Tak to je přesně to ujištění, které nabízeli a pak provedli v bankovní ruletě let 2007/2008. To však nepomohlo. Ekonomika se dostala do problémů a ukázalo se, že mocný FED nebyl dost silný, aby zastavil odliv financí. Nevidím jediný důvod, proč by to teď mělo být jinak. Pokud něco v této době očekávám, pak tentokrát projev ještě více neefektivního usilí FEDu, a to proto, že úrokové sazby se již blíží k nule. V důsledku toho již není žádný prostor pro další snižování. Jediné, co zbylo, je kvantitativní uvolňování. Možná, že by se Bernanke a spol. měli zeptat Japonců, jak oni používali tento tupý nástroj, kterým se pokusili oživit svou ekonomiku – a který vedl k dlouholeté hospodářské stagnaci (jak je znázorněno v grafu níže) a k deflaci. Ale pochybuji, že se budou obtěžovat…

chart If the Recession Has Ended, Why Is the Fed So Worried?

Koneckonců před QE1 Fed nebral ohled na japonské zkušenosti s intervencí na akciovém trhu a realitními bublinami. Místo toho tvrdil, že v USA není žádná bublina. A pak, když bublina praskla,  používal úplně stejnou politiku k boji s následky jako Japonci. A skončilov to nezdarem, stejně jako v Japonsku. Nyní budou i nadále ignorovat japonskou „ztracenou dekádu“, a vypadá to, že Fed se chystá udělat to samé znovu. Pokud se budou držet svého slibu, může se slabá americká ekonomika snadno dostat na cestu k dalšímu zpomalení, které zesílí již existující problémy.

Převzato z Money and Markets

Překlad: Aram

This investment news is brought to you by Money and Markets. Money and Markets is a free daily investment newsletter from Martin D. Weiss and Weiss Research analysts offering the latest investing news and financial insights for the stock market, including tips and advice on investing in gold, energy and oil. Dr. Weiss is a leader in the fields of investing, interest rates, financial safety and economic forecasting. To view archives or subscribe, visit http://www.moneyandmarkets.com

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments