Dnešní představení ATLASU ENERGIE: Obnovitelné zdroje jsou klíčem pro evropskou energetickou transformaci

Společná tisková zpráva pražské kanceláře Heinrich-Böll-Stiftung a Hnutí DUHA

pondělí 3. prosince 2018

Nový Atlas energie [1], navazující na předchozí úspěšný Atlas uhlí a Atlas masa, dnes v Praze společně představily pražská kancelář Heinrich-Böll-Stiftung a Hnutí DUHA. Překlad atraktivní ediční řady publikací shrnujících evropskou situaci s nově zařazeným textem o zemích Visegradu ukazuje ve svých dvaceti kapitolách na konkrétních číslech a příkladech, jak se evropská energetika v posledních dvaceti letech výrazně mění. Snižuje se podíl fosilní energie, výrazně přibývá obnovitelných zdrojů, energetika se decentralizuje a mění se vlastnická struktura.

Nová publikace také přibližuje střední Evropu v celoevropském kontextu. Petra Marie Andrášik podrobně vykresluje stav v České republice a Karel Polanecký shrnuje situaci v zemích V4, kde nadále v oblasti obnovitelných zdrojů přetrvává železná opona.

Balíček evropských směrnic sice jasně nastavil zvýšení podílu obnovitelných zdrojů v energetickém mixu, nezaručuje však rychlost změny v jednotlivých státech. Jednotlivé členské státy až dosud razily vlastní cesty své energetické transformace. Například Německo nasadilo prudké tempo inovací a vsadilo na obnovitelné zdroje, naproti tomu Polsko nadále investuje do zachování zastaralých a škodlivých uhelných zdrojů. Tyto dvě země představují krajní póly, naše země stále přešlapuje na místě a patří v řadě energetických kritérií na evropský chvost.

Atlas energie také vyvrací mýty panující v našem prostředí, například že obnovitelné zdroje jsou neefektivní, že jsou příliš závislé na počasí a tedy nejisté nebo že bude navždy nutné je dotovat. Shrnuje fakta na přehledných grafikách a popisuje různé aspekty energetické transformace, jako například:

  • Občanské a komunitní projekty obnovitelných zdrojů v EU mají potenciál do roku 2050 vyrábět 1 558 TWh energie. Pro srovnání jaderná energetika v roce 2016 vyráběla 840 TWh.
  • Města jsou dnes předními aktéry v úsilí o přizpůsobení se klimatickým změnám a zmírňování jejich dopadů: Pakt starostů a primátorů pro klima a energetiku dnes spojuje přes 7 700 místních úřadů včetně 22 českých obcí.
  • V roce 2016 pracovalo v EU v obnovitelné energetice 667 000 lidí, přičemž více než polovinu zaměstnávali v Německu.
  • Obnovitelné zdroje spolu s nejmodernějšími technologiemi, kvalitnější izolací a účinnějšími spotřebiči by do roku 2050 mohly pokrýt až 76 % poptávky po elektřině (oproti 12,8 % v roce 2015) v České republice.

Uhlí v energetickém mixu škodí zdraví a životnímu prostředí. Přitom nahradit uhlí novými jadernými reaktory není z řady důvodů, nejen bezpečnostních a ekonomických, žádnou cestou. V budoucnosti mohou vlivem rychlého vývoje technologií obstát pouze flexibilní zdroje s velkým podílem decentrální výroby a spotřeby.

Atlasy jsou tradičním formátem organizace Heinrich-Böll-Stiftung. V minulosti vyšly např. Atlas oceánů či Atlas půdy, ve spolupráci s Hnutím DUHA Atlas masa a Atlas uhlí. Anglický originál (Energy Atlas) [2] vyšel v dubnu 2018 ve spolupráci Heinrich-Böll-Stiftung European Union s Friends of the Earth Europe, European Renewable Energies Federation a Green European Foundation.

Klára Bulantová z pražské kanceláře Heinrich-Böll-Stiftung řekla: „Atlasy dokážou srozumitelně a obrazem vysvětlit složité pojmy. V českém prostředí stále panuje vůči obnovitelným zdrojům velká skepse. Doufáme, že Atlas energie nabídne nejen veřejnosti, ale i politikům informace o tom, že je nejvyšší čas zavést podporu pro OZE, decentralizaci, vyšší energetickou účinnost či propojování sektorů. To vše spolu úzce souvisí a je potřeba to prosazovat v evropském kontextu.”

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl: “Ukončení stagnace obnovitelných zdrojů je především v našem zájmu. Česká politická reprezentace nepochopitelně přehlíží fakt, že obnovitelné zdroje jsou stále rostoucím hitem. S nastupujícími klimatickými změnami je nejvyšší čas přiložit ruku k dílu a neschovávat se ve Visegradské pasivní ulitě. Atlas energie přehledně popisuje různé konkrétní cesty, které vedou k úspěšnému přechodu od zastaralých zdrojů k obnovitelné energetice. Správně nastavený mix obnovitelných zdrojů, které stát podporuje, dává přitom prostor obcím a samovýrobcům a dohlíží na zvyšování energetické efektivity, je realistický obrázek české budoucnosti. Zatím k němu však chybí politická vůle.”

Poznámky:

[1] Český překlad publikace Atlas Energie je zveřejněn na webových stránkách partnerů Heinrich-Böll-Stiftung https://cz.boell.org/cs/Atlas-energie a Hnutí DUHA http://www.hnutiduha.cz/publikace/atlas-energie-2018

[2] originál The Energy Atlas je k dispozici na webových stránkách Friends of the Earth http://www.foeeurope.org/energy-atlas a Heinrich-Böll-Stiftung https://www.boell.de/en/european-energy-atlas-2018

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
racek
racek
3. 12. 2018 21:24

No, o možnostech našich skutečně obnovitelných zdrojích přes záplavu titulů nemají ani ponětí. Říkám skutečně. Výhradně skutečně. Howg.

idiotronic
4. 12. 2018 2:14

Součástí mého bydlení je i fotovoltaický panel, který je během slunečného dne schopen utáhnout víc, než kolik činí spotřeba domácnosti včetně zesilovače ke řvoucím reproduktorům. Pracovník ČEZu, který vyměňoval digitální elektroměr za ještě digitálnější (peněz dost) mne upozornil, že nový typ elektroměru registruje i převod energie
směrem do sítě (ten měnič mám, konstruoval jsem jej cvičně jako kontrolu, zda nemám vrátit diplom) a pokud by takový případ byl zjištěn, bude proti mně uplatněna sankce. Inu, ti nahoře vždycky věděli, co je pro nás dole nejlepší.

cnemo
6. 12. 2018 22:43

Už jsem se zařekl, že na Hnutí Ztuha nebudu reagovat, ale je to nadlidské úsilí. Překonám se, mlčím, mlčím, mlčím…

Gatta
Gatta
7. 12. 2018 22:04

A jak jsou na tom v této problematice třeba na Haiti nebo v Senegalu … ???

Tím chci říci, že všechny tyto skvělé nápady předpokládají vytvořenou dostatečně velkou „hromadu peněz“ a vyspělé technologie. Ale hlavně tu „hromadu peněz“ … a dokud bude pořád dost velká , tak je pořád možné vymýšlet, zdůvodňovat a teoretizovat … dokud bude z čeho brát.