Pandury po lotyšsku, aneb „obrana před Ruskem“ podněcuje zlodějnu mezi pobaltskými politiky

(Kráceno, celý text zde)

Lotyšsko překotně zvyšuje své vojenské výdaje. Jinak to nejde, „agresivní Rusko“ ho může kdykoli napadnout! Nicméně, stále více a více vychází najevo, že za protiruskou rétorikou v této pobaltské zemi není ve skutečnosti nic jiného než  pouhé sobecké zájmy. Koneckonců mluvíme o smlouvách ve stovkách milionů eur a odpovídajících provizích.

V roce 2014 lotyšské ministerstvo obrany oznámilo nákup 123 opotřebovaných obrněných vozidel z Velké Británie. (Scimitar, Spartan, Sultan a Samson a zdravotnická vozidla Samaritan) O dva roky později vojáci informovali, že pro nákup, generální opravy a modernizaci těchto strojů Lotyšsko potřebuje 249,5 milionů eur. Techniku už dovážejí a měla by být kompletně dodána do roku 2020.

Mnozí v Lotyšsku reagovali ironicky na nákup „britského haraburdí“ za hodně peněz.

Když v roce 2016 oznámilo ministerstvo obrany soutěž mezi studenty středních škol o „nejlotyšštější jména“ pro koupené obrněné vozy, vyjádřilo touhu účastnit se i mnoho dospělých. Internetoví komentátoři soutěžili při názvech v ostrovtipu na účet lotyšských politiků – „Vējonis“, „Ulmanis“, „Vīķe-Freiberga “ – nebo nabízeli výstižnější pojmenování: Dinosaurus, Parkinson, Paraolympionik, Šrot, Sběr, Rakvička, Koš, Veteš, Prorezavělis aj.

Opoziční politik Elksniņš poukázal na nesrovnalosti: V oficiálních prohlášeních našeho ministrstva obrany stojí, že kupujeme od Velké Británie 123 obrněných transportérů za 250 mil. eur. Ale na oficiální stránce ministerstva obrany Velké Británie jsou tato vozidla nabízena za částku cca 36 mil. liber. To znamená, že rozdíl činí nějakých 200 mil. eur!

Nemotorné výmluvy

Lotyšský ministr obrany Raymond Bergmanis se ospravedlňoval: „Výši této částky je velmi snadné vysvětlit. Když mluvíme pouze o nákupu obrněných vozů, potřebujeme sumu asi 40 milionů eur. Nicméně, pokud mluvíme o celém projektu, pak se jedná o infrastrukturu, školy, výcvik, munici a údržbu. Potřebujeme vypracovat kurzy, abychom s nimi naučili vojáky jezdit a střílet. Pokud to všechno dáte dohromady, dostanete více než 200 milionů eur.“<

Tyto výmluvy opozičního Elksniņše neuspokojily: „Tzn., že k zakoupenému obrněnci (344 tisíc eur za kus), musíme ještě koupit vybavení pro komunikaci a zaměřovače za 337 tisíc; dále 87 tisíc eur na protitankové zbraně; za 62 tisíc eur pancéřování a další detaily, vcelku musí být investováno celkem 527 tisíc eur na každých 344 tisíc. Nabízí se prostá otázka – co jsme to vůbec koupili? Krabičku na kolečkách?

Takže 123 obrněnců nás stálo 107 milionů eur. Zbylých 143 milionů je plánováno na investice do infrastruktury – výcvik řidičů, nákup munice, výstavbu silnic a hangárů pro tyto traktory. Všeho všudy 143 milionů, aby se s těmi traktory dalo jezdit! Paráda! Za ty peníze jsme mohli postavit továrnu na výrobu tanků,“ rozčiloval se poslanec.

Nemluvě o faktu, že Britové prodali Lotyšsku vozidla, plánovaná k vyřazení z provozu v roce 2020, a tak ušetřili na drahých recyklacích.

Další kritik dodává: „V roce 2015 Lotyšsko kupuje britská obrněná vozidla vybavená „nejlepšími protitankovými zbraněmi“. K tomu byly přiděleny další prostředky z rozpočtu v celkové výši asi 250 milionů eur. Po dvou a půl letech získává Lotyšsko od izraelské společnosti protitankové komplexy Spike v hodnotě 108 milionů eur a zamýšlí je dovybavit do těch samých britských obrněných vozidel. A kam se poděly „nejlepší protitankové zbraně“? Hodili je do koše? Prodali Ukrajině? Anebo je vůbec nekoupili?“

Ale pak – kde jsou peníze?

Na „ruské hrozbě“ se dá čertovsky vydělat. Tím se nejlépe vysvětluje neutuchající entuziasmus lotyšských orgánů zvýšit vojenské výdaje na požadovaných 2% HDP od každého člena NATO. Větší rozpočet – větší provize.

A kontrolovat vojenské výdaje je mnohem obtížnější, než kterýkoli jiné: vždy se mohou skrýt za „státní tajemství“.

(Kdypak se přidruženého výdělku chytí čeští ministerští šíbři? Anebo je duo Topol – Dalík dostatečně odstrašující?)

Převzato z ostrova Janiky

Stanův komentář: Viděl jsem tu legrační šaškárnu, která nám byla prezentována jako slavnostní vojenská přehlídka ke stému výročí vzniku samostatného Československa a pojal jsem při jejím sledování podezření, že čeští ministerští úředníci zdokonalili lotyšskou metodu tak, že pokud dostanou nějaké peníze na armádní akvizice, tak si je rovnou nacpou do kapes. Logiku by to mělo: Když nejsou nákupy, není co kritizovat.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
22 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bety
Bety
3. 12. 2018 7:57

Podle včerejších Střepin na Nově už je jasné, že „modernizace“ za těžké prachy
v Česku už je na cestě, rovněž 2% DPH na vojenské výdaje je v plánu.
Od koho to nakoupíme sice cudně zamlčeli, také se vyhnuli přesnému určení
jak „moderní“ ten šrot bude, ovšem musí být kompatibilní s výstrojí NATO,
abychom mohli bez problémů bojovat po boku „našich spojenců“.
Peníze prý na to jsou, žádný problém.
Miliarda sem, miliarda tam, naši obranu jsme prý bohužel poněkud zanedbali!!!
Hezké, že???

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
3. 12. 2018 8:32

Cena dnešních PTŘS nade by IS je směšná v porovnání s cenou „obrněného vozidla“… Ruský Kornet je schopen zničit prakticky jakoukoliv západní plechovku za setinu její ceny. A vyvíjejí se stále účinnější. „Nejlepší“ mají být typy s kumulativně-termobarickou hlavicí. Princip je jednoduchý: probít pancéřovou ochranu („pancéřové sendviče“ lze pořešit stejně jako „aktivní ochranu“), a termobarická hlavice „natře“ zbytkem polosublimované osádky vnitřek vozidla… Aby se člověk ubránil, musí být vlastenecká motivace pro zabíjení a umírání, vševojsková organizace, schopnost využívat širokou škálu kontejnerové munice… A toto umí nejlépe a je na ně připravena nejlépe… RF a … Čína. Hrát počítačové hry je… Číst vice »

Aleš
Aleš
3. 12. 2018 9:27

Bety napsal Podle včerejších Střepin na Nově už je jasné, že „modernizace“ za těžké prachy v Česku už je na cestě, rovněž 2% DPH na vojenské výdajeje v plánu. Od koho to nakoupímesice cudně zamlčeli, také se vyhnuli přesnému určení jak „moderní“ ten šrot bude, ovšem musí být kompatibilní s výstrojí NATO, abychom mohli bez problémů bojovat po boku „našich spojenců“. Peníze prý na to jsou, žádný problém. Miliarda sem, miliarda tam, naši obranu jsme prý bohužel poněkud zanedbali!!! Hezké, že??? KSČM by měla podmínit podporu vládě zrušením veškerých zakázek vyhovujících nejkomplexnější teroristické organizaci všech dob. Jinak jejich bezpečnostní, sociální,… Číst vice »

Bety
Bety
3. 12. 2018 12:26

Babiš na setkání s Orbánem prohlásil, že v dostavbě jaderných elektráren
maďarskou cestou (zadali to Rosatomu) nepůjdeme – takže Westinghouse
má zřejmě „volnou“.
Teď ještě Usáky potěšil těmi 2 procenty a můžeme se celkem snadno dohadovat,
od koho bude ten modernizační šrot pro armádu.
Poslouchá stejně jako Porošenko, jen umí lépe kalit vodu.
Čekat od něj že se vzepře proti čemukoli co je pro Česko škodlivé je skutečně
naivní. Ani na něj i všechny ostatní neplatí „koho chleba jíš, toho píseň zpívej.“
Žerou náš chleba, ale poslouchají někoho jiného.

Aleš
Aleš
3. 12. 2018 12:50
Admirál
Admirál
3. 12. 2018 13:14

Bety napsal Babiš na setkání s Orbánem prohlásil, že v dostavbě jaderných elektráren maďarskou cestou (zadali to Rosatomu) nepůjdeme – takže Westinghouse má zřejmě „volnou“. Teď ještě Usáky potěšil těmi 2 procenty a můžeme se celkem snadno dohadovat, od koho bude ten modernizační šrot pro armádu. Poslouchá stejně jako Porošenko, jen umílépe kalit vodu. Čekat od něj že se vzepře proti čemukoli co je pro Česko škodlivé je skutečně naivní. Ani na něj i všechny ostatní neplatí „koho chleba jíš, toho píseň zpívej.“ Žerou náš chleba, ale poslouchají někoho jiného. „Poslouchá stejně jako Porošenko, jen umílépe kalit vodu. Čekat od… Číst vice »

Bety
Bety
3. 12. 2018 13:25

Tak si říkám, jestli celý ten humbuk okolo Hnízda a debaty o tom, jak moc je či není premiérův syn duševně chorý nebyl předpoklad k tomu, aby to ostatní,
mnohem mnohem důležitější, neprošlo takřka bez povšimnutí?

idiotronic
idiotronic
3. 12. 2018 14:39

Oddálit důležitá rozhodnutí v energetice na příznivější dobu může znamenat lepší postavení ČR. V záloze zbývá ještě autoritativní režim, resp. výjimečný stav a ten se právě zkouší ve Francii.

(za normalizace, ale ani po ní nevyrostli politici, další volby nic nenabízejí , než Babiš-revival + vítězná strana ZŮSTALI-DOMA s 39% nebo více)

Tom1622
Tom1622
3. 12. 2018 14:58

2 % HDP . Příjmy rozpočtu jsou zhruba 1/4 HDP ( 4 bil – 1 bil ) . 1/2 Rozpočtu jde na důchody a sociální dávky . 16% rozpočtu je docela dost . A to máme iba henten mier .

orinoko
orinoko
3. 12. 2018 15:41

Nejsem milovník Babise, ale myslim, že mu nezbývá nic jineho, než tanec mezi vejci. Podobně je na tom Zeman. Vladyku nevyjimaje… Klasický český obkrocak, … Neco za cibuli, něco za kren, dal nevim, něco zaprem… Lenin tomu říkával : Jeden krok vpred, dva kroky vzad. Nebo to bylo obracene? HerrGott, gdo si to ma všechno pamatovat? Pracuji s CNC masinami, to byste zirali, co je to za pitomce. To má nahradit lidi? Zatím jsou na úrovni jednodušších opic. Jenom rychlost jim jde. Same cidlo, sama sonda, nesmyslná čeština … Ale jinak jízda jak kolem černých skal. Ergo bomba. Abych něco… Číst vice »

orinoko
orinoko
3. 12. 2018 15:54

Víte , co hruza?
To není muška jenom zlata.
Za bolsana jste museli psát mezi řádky. Tedy věř veřejném pripade. A nešlo mnohdy o autory… Nýbrž o ty, kteří chtěli věci posunovat v rámci nevelkych toleranci.
Jedna kantorka mi před lety rekla, že si pamatuje, jak jsem ji vysvetlovat, že je třeba neustále zkoušet rozvor-rozevreni nuzek.
Já osobně jsem tu hranici nasel.
A každý kriticky člověk by to měl zkoušet take.
V množství je ukaz. V ukazu varovani. A poté třeba take… Nůžky tupe.

orinoko
orinoko
3. 12. 2018 15:56

Aha …. Něco zaplatime, něco zaprem.
Česká klasika. Váze se k tomu , co jsem napsal poprve.

orinoko
orinoko
3. 12. 2018 16:14

Byl jsem na pohřbu kamarada. Takovou hromadu sedativ jsem v životě nezkonZOOMoval. A pořád to se mnou cvici.
Bohužel mam pocit, že to není jediná racha, která mě potka. Ta tušena se týká OM.
Je deprimujici, jak zoufale málo toho vim.

Bety
Bety
3. 12. 2018 17:01

Admirále, upřímně řečeno jsou všichni z jednoho vrhu. To, že se někdo z nich
jeví umírněněji a projevuje určité známky zdravého rozumu a dejme tomu
i těch „koulí“ nakonec vlastně nic neznamená. Vzpomeňte třeba na osmatřicátý
rok a víru národa, že ten jednooký generál je nový Žižka.
V tomto systému se normální čestný člověk na vrchol těžko prosadí.
Takže je mi líto, stále se mi zdá, že vybírat není z čeho.

racek
racek
4. 12. 2018 0:09

Pro takhle malý stát jsou proti zahraniční hrozbě tyto transportéry luxusem. Střetly by se totiž v prvním úderu s tanky a ty by je za pár minut rozstříleli na kusy ještě než by se objevili na hranici svého dostřelu )s trochou štěstí by je na několik vteřin ještě zahlédli). Hodí se spíše k tzv. asymetrickým konfliktům, což v překladu znamená pacifikaci domorodého obyvatelstva po zuby vyzbrojeného klacky, kameny a několika obstarožními Kalašnikovy a terorizjící nebohé američany svou nechutí předat svou ropou a plyn či půdu do americké správy.. V čemž jsou američané a i Izraelci skuteční mistři. Takže soudím, že… Číst vice »

racek
racek
4. 12. 2018 0:11

Mimochodem, ta cena bohužel je realistická. Logistika bývá stejně či více drahá než holý výrobek.

Admirál
Admirál
4. 12. 2018 5:58

Bety napsal Admirále, upřímně řečeno jsou všichni z jednoho vrhu. To, že se někdo z nich jeví umírněněji a projevuje určité známky zdravého rozumu a dejme tomu i těch „koulí“ nakonec vlastně nic neznamená. Vzpomeňte třeba na osmatřicátý rok a víru národa, že ten jednooký generál je nový Žižka. V tomto systému se normální čestný člověk na vrchol těžko prosadí. Takže je mi líto, stále se mi zdá, že vybírat není z čeho. Bety, ono ale nestačí, aby se tam na vrchol prosadil normální čestný člověk, on musí mít k tomu, aby mohl otočit kormidlem ještě jiné vlastnosti, musí být… Číst vice »

Gatta
Gatta
4. 12. 2018 7:26

Orinoko – zdravím … Dobrá diskuze – co jiného než souhlasit. Dostala se mi do rukou útlá knížečka – Jack London – „Železná pata“. https://www.databazeknih.cz/dalsi-vydani/zelezna-pata-68097 Napsáno v roce 1906 !!! – kniha je pochopitelně ze své doby a není to žádná opravdová literatura, ale ani žádná hloupá agitka. Jednoduše zde jsou vysvětlena problematika – metafyfiky, nadhodnoty, postavení elit, zkorumpovanost politických stran a odborů, problém nadprodukce a z toho plynoucí války … … … Popis popisovaného politckého a ekonomického systému se v mnohém přímo děsivě podobá i současnosti. Konec knihy popisuje fiktivní násilné povstání a brutální potlačení Chicagské komuny – kniha… Číst vice »

Gatta
Gatta
4. 12. 2018 7:33

PS
K přiblížení – viz komentáře čtenářů (na stejném odkazu).
https://www.databazeknih.cz/knihy/zelezna-pata-68097

Bety
Bety
4. 12. 2018 12:26

Admirále, máte pravdu, nemůže to být čestný naiva, to je jasné. Už včera jsem ještě měla podotknout, že existují výjimky.
Pokud myslíte, že mezi ně náš zmíněný politik patří, uvidíme.
Řekla bych, že prubířský kámen bude imigrace. Jestli v tomto vydrží….

Gatta
Gatta
4. 12. 2018 23:02

Re Bety – každý člověk čas od času dojde do bodu kde se „láme charakter“ … a pak je často „vše jinak“. Mnoho se dá napravit, ale to chce hodně úsilí a hlavně hodně času. A to politici nemívají. Tedy u každého politika je takový bod zlomu obvykle od ztráty důvěryhodnosti – u partnerů i u voličů – tedy ti tohoale u nás snesou opravdu hodně :-) Doufám, že zde čte občas nějaký oddaný Babišův zvěd … On to říkal Werich, že: „Každý dobrý úmysl musí být podšprajcovanej pořádně tlustým klackem“, i Nicolo Machiavelli říkal, že: „Vladař musí být silný… Číst vice »

Gatta
Gatta
7. 12. 2018 22:15

Lotyšsko – Litva , ono se to stejně plete – oba stejní poturčenci.

https://cz.sputniknews.com/politika/201812078647698-litva-eu-rusko-sankce/