Dojmy, fakta a informační zdroje

Říká se, že pokud někdo vydává za fakta své dojmy, názory a představy, pak diskuse s ním je už jen ztrátou času. Jenže, jak noha běhu života ukazuje, až tak jednoduché to ale vůbec není.

V internetové komunikaci se občas vyskytují zajímavé a docela úsměvné chvíle. Například, když autor článku na webu, nebo i jen pouhý diskutér blogu v debatě napíše nějaké své názory, dojmy, teorie, výmysly, dogmata náboženské víry či jiné představy a fantazie – a následně to klidně odprezentuje s takovou suverenitou, jako by šlo o jednoznačná fakta. Ačkoliv mne v té souvislosti napadá například i onen diskusní specialista OM a přeborník na „dojmová fakta“ o ČR, jinak též pán z Kanady s ženským nickem Dana, tak zrovna jeho právě v tomto smyslu nyní pitvat nehodlám, nýbrž podívám se na věc trochu obecněji.

Když si to shrneme, tak podobně jako někdo píše dojmy jako fakta, jindy naopak jiný človíček napíše fakta jasná a nesporná, ale poněvadž jsou ty zprávy pro někoho z názorové protistrany nepříjemné, tak ten fanda protistrany na tom prvním človíčkovi okamžitě požaduje vidět, slyšet, číst a znát identitu jeho zdrojů a zdrojů zdrojů právě od těchto zpráv. A přitom opět – nemusí jít o nic víc, než o pouhé internetové povídání či jen o výměnu názorů.

Když ale napíše naprostý a informačně daleko výbušnější výmysl novinář profesionál, píšící za peníze v režii známého vydavatele, a když to napíše v tištěném oficiálním médiu, nebo to dokonce řekne v rozhlase či v televizi a odmítne přitom zveřejnit „svůj zdroj“, protože on je přece povinen podle jakéhosi kdesi kýmsi vymyšleného a tím už i údajně právně existujícího práva „svůj zdroj chránit“, pak už dál zdroj takových zpráv – si na něm nikdo požadovat netroufne.

Jak a proč je vlastně toto možné? Inu, snad právě proto, že ten chytrý profesionální žurnalista by jen málokdy tak hloupě napsal, že to či ono se tam a tam a zrovna jen tak a tak stalo, ale že zveřejní, že právě tuto informaci mu kdesi jaksi jen ten „jeho zdroj“ jaksi kdesi sdělil. Potom ale přece – a to dá člověku rozum – novinář tudíž jen následně zreprodukoval sdělení svého zdroje, čili je to sdělení někoho jiného, než je on sám. A je to.

A proč to ten náš bodrý žurnalista právě takhle udělal? Inu prý a údajně jen proto, aby ta zpráva, kdyby náhodou skutečně a vážně byla pravdivá, aby ta událost jen tak nezapadla a naopak – v zájmu neutajování věcí a vzhledem k „demokratickému“ právu o přístupu (nejen) méédií k informacím – pro veřejnost komunikačně utajena nezůstala. Ach jo(ch), jak dojemná je ta naše informačně-komunikační a demokraticky explozívní doba …

Tak vida, když dva dělají totéž, vůbec to není totéž. Také je pozoruhodné, že v určité kategorii situací a osob jen postačí zašermovat pojmem „práva na informace“ – a po zdrojích a motivaci se už nikdo neptá. Jako by najednou už vůbec důležité nebylo, kolik je v nějaké zprávě lží nebo pravd, ale naopak jako by záleželo jen na tom, jak ta zpráva vyzní a jaké politicko společenské účinky to potom vyvolá. A proč? Inu proto, že nejen dělat vědu, ale zejména „dělat méédia a propagandu“, to není jen tak, ale je to přímo věda – naopak.

Ostatně, vždyť už kdysi dávno jeden historicky významný čínský politik pronesl výrok, že vůbec nezáleží na tom, jakou barvu kočka má, ale že je především důležité vědět, jestli dobře chytá myši. Nu a že právě v současnosti propaganda ruských médií velice účinně na internetu chytá „informační“ myši propagandy západoevropsko-americké, to se velmi dobře také ví a spolehlivě pozná například právě kvůli té kavko-horské, mitrofanovsko-peheovské nebo kalouskovsko-gabalovské hysterii a přímo zoufalé bezmocnosti. Hysterii, které naše kolaborantská propaganda už pěkných pár posledních měsíců velmi zřetelně propadá.

Nuže právě proto, milý čtenáři, svůj zdroj naschvál ani já teď rovněž nesdělím. Je přece mou povinností své informační zdroje opečovávat a úzkostlivě si je chránit. Ale jedno přece jenom prozradím: Putin, Kreml, ÚV KSČM, ba ani Hrad a prezident Zeman mým zdrojem pro tento článek opravdu, ale opravdu nebyli.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
1. 3. 2016 21:13

Největší fór je, že o údajných proruských agentech bez nejmenšího důkazu píšou lidé prokazatelně v minulosti anebo v současnosti financovaní z ciziny, nejrůznější genderoví a podobní paraziti, lidé napojeni na cizí kapitál a cizí zpravodajské organizace a velvyslanectví. Kdysi se takovým říkalo KOLABORANTI s cizí mocí.

Béda
2. 3. 2016 7:26

Stejně je to zvláštní. V tzv. moderní západní civilizované společnosti se stát stává nepřítelem, kterého je potřeba převést do soukromých rukou (rozuměj ukrást jej všelidovému vlastníkovi), národ se stává nadávkou a vlastenec hájící svou zemi, kulturu rodinu a hodnoty šovinistou, násilný loupežník v cizí zemi je vývozcem míru, humanity a demokracie, káravým moralistou. Kritik totalitního systému je ruský agent a špicel a cizí agent placený z cizích zdrojů v cizím zájmu určuje bezpečnostní a zahraniční kurz země a ostrakizuje kritiky systému.

To je ten pokrok po dvaceti pěti letech budování kapitalismu.

zajoch
2. 3. 2016 8:08

Jistě jste si všimli i takové maličkosti, že v našich zprávách se nehovoří tak, že Rusko a USA dojednaly příměří v Sýrii, ale důsledně, že Spojené státy a Rusko dojednaly příměří v Sýrii. Navozuje to u neinformovaných dojem, že USA jsou tou hnací silou a Rusko jenom takový přílepek. Rozhlasová zprávařka využije jakoukoliv možnost zalhat ve prospěch hegemona.

Béda
2. 3. 2016 9:23

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Uspesne-zacleneni-cizincu-Z-Nemecka-prislo-velmi-neprijemne-cislo-424275 ….oficiální informace o tom, že Německo „neví“ o asi 130 tisících lidí, kteří do země přišli a následně zmizeli mimo evidenci německých úřadů, ukazuje na další doprovodný problém… …striktní rozpočtová politika ministra Schäubleho budí rozpaky například u sociálních demokratů a podporuje třenice v koalici. Jádrem sporu je fakt, že Schäuble chce tyto obrovské (a svojí konečnou výší zatím neodhadnutelné) investice v podobě výdajů rozpočtu platit z rozpočtových přebytků a daní dnešních Němců, zatímco půjčka by platby rozdělila na delší časový úsek a zatížila by také budoucí generace… (zdravého zadlužování „pro doborou věc“ není v kapitalismu nikdy dost) Nutno ale… Číst vice »

Béda
2. 3. 2016 9:33

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Merkelova-neprijemne-prekvapila-uprchliky-424274 „..Německá kancléřka Angela Merkelová v pondělí řekla, že imigranti musejí být registrováni v Řecku a poté rozděleni mezi členské státy Evropské unie. Naznačila tak, že uprchlíci, kteří se nahromadili v Řecku, nebudou moci odcestovat do Německa a požádat tam o azyl. Informoval o tom server České noviny. „Uprchlík nemá právo říct ‚chci azyl v konkrétní zemi Evropské unie‘,“ řekla podle agentury AP kancléřka…“ Nejdřív si je pozve k sobě domů a pak se od svého slibu distancuje? Vždyť oni chtějí využít Merkelové osobní pozvání. Jakým právem chce berlínská diktátorka rozdělovat své hosty do jiných zemí, které neřídí a nemá… Číst vice »

Irena
2. 3. 2016 13:21

…tak ten fanda protistrany na tom prvním človíčkovi okamžitě požaduje vidět, slyšet, číst a znát identitu jeho zdrojů a zdrojů zdrojů právě od těchto zpráv. Tady k tomu mám jednu perlu. Pod tím videem s Putinovým prohlášením na youtube, se někdo rozčiloval, že se jedná určitě o podvrh, protože to video je jediný zdroj(asi který dokázal nalézt). No ono, když osobně hovoří 5 minut prezident (a to jednoho z největších států), a prezentována jsou právě tato jeho sdělení, tak to přece vůbec není jednoznačné. Myslím, že by alespoň na konci měl sdělit, kdo byl toho jeho vlastního prohlášení zdrojem a… Číst vice »

Aleš
Aleš
2. 3. 2016 18:32

Mám tu perličku. Do oficiálních programových dokumentů státní instituce se mi i kolegům zadařilo propašovat citace ústních sdělení, empirických pozorování či samizdat jednoho našeho kolegy píšící na om… Myslím, že to může mít vyšší věrohodnost, než když si grygaroidní blátiví pavědci či politologové/novináři/politruci vzájemně citují svoje bludy.
Bédo: Jsou první vlaštovky, kdy kolaboranti, ač jsou zčásti kryti
svými koni od KDU-ČSL, dostávají pojeby za své sabotáže. I došlo na první významné odejití.