Návrh nových plateb za elektřinu končí v koši

Společná tisková zpráva Hnutí DUHA, Komory OZE a sdružení Calla

PŘÍŠTÍ NÁVRHY NESMĚJÍ POŠKODIT ÚSPORNÉ DOMÁCNOSTI A MALOVÝROBU ČISTÉ ELEKTŘINY

úterý 1. března 2016

Hnutí DUHA, Komora OZE a sdružení Calla, které jako první upozornily na závažná sociální a ekologická rizika návrhu nových tarifů, přivítaly zprávu Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Ten oznámil, že rozpustil řídící výbor pro přípravu nových tarifů. Uvítaly i odmítnutí nových tarifů vrcholnými politiky koaličních stran. Koaliční rada se totiž včera jednoznačně shodla, že návrh nových tarifů z dílny Aleny Vitáskové nepodporuje.

Podle jmenovaných organizací to pro současný návrh tarifů fakticky znamená konec a vrácení celého procesu na začátek. Návrh nového způsobu placení za elektřinu, který ERÚ zveřejnil v lednu, by vedl k nepřijatelnému zvýšení účtů za elektřinu pro domácnosti s nízkou spotřebou a výrazně by omezoval motivaci k úsporným opatřením včetně vlastní výroby elektřiny například v malých střešních fotovoltaických elektrárnách.

Martin Mikeska, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:

“Předložený návrh nového způsobu placení za elektřinu se prostě Aleně Vitáskové nepovedl a po právu končí v koši. To je velké vítězství nejen pro nás, ale zejména pro miliony lidí, kteří by zaplatili vyšší účty za to, že spotřebovávají málo elektřiny, elektřinou záměrně šetří anebo si ji vyrábějí v pár panelech na střeše a posilují tak svou nezávislost na velkých energetických firmách. Každý další návrh musí zachovat ekonomickou motivaci spotřebitelů šetřit elektřinou včetně možnosti vyrábět si vlastní elektřinu.“


Štěpán Chalupa, předseda Komory OZE, řekl:

“Na přípravu nového způsobu placení za elektřinu není třeba spěchat. Je nutné, aby se nové tarify připravovaly v otevřené debatě se všemi a s jasnými čísly o nákladech na provoz sítí. Během dalšího procesu je nezbytné brát v úvahu zájmy a potřeby malých spotřebitelů včetně těch, kteří chtějí snižovat spotřebu elektřiny, ať už úsporami nebo vlastní výrobou elektřiny.”


Jakub Halamíček, expert Komory OZE a CAFT, řekl:

„Nový tarifní model by měl zachovat ekonomickou motivaci spotřebitelů k opatřením na úsporu energie a k samovýrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Rozhodnutí hodit tarify do koše uvítají všichni, kdo si v minulých letech pořídili úspornou ledničku, LED žárovky nebo pár panelů na střechu i majitelé a zaměstnanci 91 procent malých firem, kterým by nové tarify zvedly výdaje.“

Edvard Sequens, energetický konzultant sdružení Calla, doplnil:

“Na nedávno přijaté státní energetické koncepci kritizujeme, že plánuje další růst spotřeby elektřiny, zatímco ve skutečnosti by mohla klesat. Návrh nových tarifů by ale reálně vedl k podpoře plýtvání a znevýhodnění všech, kdo se snaží investovat do úsporných spotřebičů a i svým chováním elektřinou šetřit. Proto takový návrh po právu patří do koše.”

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
2. 3. 2016 4:32

To je v pořádku ale na stole je stále požadavek energetické lobby na 100 miliardovou investici do rekonstrukce přenosové soustavy (budou ji platit také solární baroni a němečtí energetičtí alternativci anebo se bude muset opět otřást český „oslík“) a mnohasetmiliardový tender na rozšíření JETE. Takže zdražení elektřiny (třeba jinak namíchanému) asi stejně neutečeme. Akorát nechápu, proč si energetičtí alternativci neplatí jako každý byznysmen svůj byznys anebo koníčka sami, proč jim musíme povinně platit „výpalné“ a sdanovat náklady na jejich byznys (zavedení byznysu, rekonstrukci přenosových soustav…). A proč musíme povinně odebírat jejich předraženou energii a jejich byznys nemá stejná tržní pravidla… Číst vice »

hudryper
hudryper
2. 3. 2016 7:27

I když jako drobný spotřebitel elektrické energie zrušení tohoto tunelu na mou kapsu vítám, nemohu jen tak přejít vyjádření Experta Duhy Martina Mikesky,že se „návrh paní Vitáskové “ nepovedl. Je notoricky známo,že nešlo o návrh skupiny odborníků pod vedením paní Vitáskové, nýbrž o pokus politiků ČSSD a s nimi spolupracujících energolobby nechat zaplatit obyvatelstvem katastrofální následky politiky obnovitelných zdrojů v ČR znásobené „povinností“ zaplatit stavbu nové přenosové soustavy ,aby mohla sloužit nikoliv nám,nýbrž Německu. Paní Vitásková nejen že návrh nezplodila,ona se naopak k němu postavila poctivě a rigorósně prohlásila,že ho nepodepíše ! ,pane Milesko, a Vy to moc dobře víte… Číst vice »

J. Hruška
J. Hruška
2. 3. 2016 8:24

Nejpřesnější je říct, že jde o vítězství zelené paralýzy. Napřed prosazují „obnovitelné zdroje“ a když kromě zvýšení vlastních nákladů na energii to vede i ke zvýšení nákladů na přenosovou soustavu, začnou „bránit občany“ před tím, co sami způsobili. Prostě zloděj křičí chyťte zloděje.

fajt
2. 3. 2016 10:23

http://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/budou-cesi-platit-bankam-za-vklady-zaporne-sazby-se-blizi/r~1e25446ae05011e5bb3a0025900fea04/?utm_source=centrumHP&utm_medium=dynamicleadbox&utm_term=position-0 – nu vot eto nwo cocoti – samozřejmě ti co maj hafo milionů, miliard a bilionů, tak pro ty to neplatí, ti ať v klídku sajou dál. ..)