Dokud se bude porušovat zákon, budou mít kraje prázdné kapsy

V Česku vše, co je alespoň částečně dotované, „smrdí“.

Na počátku roku 1991 se na Ministerstvu dopravy sešli ředitelé bývalých ČSAD. Všichni měli v minulosti „rudé knížky“ protože jinak by jejich posty nemohli zastávat. Teď je vše opět jako za starých časů – centrálně řízená doprava (PID, ROPID…). Tato úvaha se netýká MHD, která je, bude a musí být dotovaná v celém světě. Ale transparentně, je to tepna města. Týká se tzv. příměstské dopravy.

V dálkové linkové autobusové dopravě řádí škodná. Jsou to dotované autobusové firmy které, protože provozují tzv. dopravu ve veřejném zájmu, pobírají od krajů dotace, jež s lehkým svědomím přelévají do komerční dopravy. A poté nepokrytě vydírají kraje, např. ZDE a ZDE.

Je spočítán tzv. „přiměřený zisk“. Co to, proboha, je? Nikdo ale nepozná a nezkontroluje, zda ty pneumatiky ojel autobus ve veřejném zájmu nebo při komerčních aktivitách. V poledních přestávkách (šejdrech) odvezou nejmenované firmě zaměstnance z/do továrny. V autobusech pořízených za dotace a na pneumatikách koupených za dotace. Roční dotace na příměstskou dopravu jsou astronomická čísla. Jen ve středočeském kraji to dělá cca jednu miliardu. O „férově vysoutěžené“ kilometrové sazbě si mohou komerční dopravci nechat jenom zdát…

Takové firmy (jsou to většinou bývalé ČSAD, na Slovensku SAD) mají docela snadné žití. Když se zvedne silniční daň, mýto či cena nafty, natáhnou dlaň a… krajský úřade doplať! Nedoplatíš? Lidi budou chodit pěšky! Média Vás rozcupují! Před každým druhým domem na vesnicích ale stojí dva nebo tři osobní vozy, jako v SRN v r. 1989.

Jak je možné že linka Praha-Příbram patří do PID (pražské integrované dopravy) a pobírá na svůj provoz dotace? Taková krásná komerční linka… Občas to zkusí i s nějakou komerční linkou. To, co by komerční firmě za půl roku zlomilo vaz, dotovanou firmu ani moc nezabolí. Do tzv. prokazatelných nákladů v dotované dopravě se totiž schová celý servis autobusů na komerčních linkách i zájezdové dopravě.

Nebo nakoupí pár luxusních zahraničních autobusů a zkusí podnikat v mezinárodní zájezdové dopravě. Z dotací. A když to nejde (Pozor, tam je vysoce konkurenční prostředí!), prostě se vrátí zpět k jistotě dotovaných linek ve veřejném zájmu. A pokud má tato bývalá ČSAD ještě nákladní dopravu, i ta se dá z dotací podporovat. A při tom svými cenami likvidovat malé komerční (nedotované) dopravce.

To je ale nuda podnikat, je to prostě zívačka. Taková firma  jen při troše pozornosti nemá ani moc šanci zkrachovat. Dotované firmy v Česku již od komerční linkové dopravy prakticky všechny utekly, je to potenciálně ztrátové a rizikové podnikání. Vlastnit ČSAD, to je jako vlastnit polostátní firmu. A stát je dojná kráva. Turecké hospodářství? Turek by se jistě urazil.

Trocha „legrace“: Mateřská firma (některá z bývalých ČSAD) má ještě dvě dceřiné společnosti. Jedna se jmenuje Hever s.r.o. Provozuje autoopravárenství. Jejich hodinová sazba (pro mateřskou organizaci (ne pro komerčního dopravce, to by moc bilo do očí) se velmi blíží hodinové sazbě značkových servisů. Druhá se jmenuje Guma s.r.o. Provozuje pneuservis. Pro mateřskou firmu nakoupí pneumatiky ve velkoobchodu za € 200,- a prodá za €­350,-.

A tak je to se vším. Spotřeba energie není důležitá. Vždyť stát je dojná kráva. Proto je hospodaření neprůhledné a systém kontroly bezzubý. Tím, že by tyto bývalé ČSAD přišly o dotace, by přece přišli o požitky i ti, co ty dotace schvalují, není to tak? Korupční prostředí v Česku jen kvete.

Pak jsou tu ovšem komerční firmy, které hospodaří pouze s tím, co si samy vydělaly. Většina z nich vznikla po roce 1992, a to už byly dotované linky rozdány. Dávno už si přestaly hrát na reprodukci vozového parku. Žily by si slušně, kdyby jim do podnikání nestrkaly nos dotované firmy. Stáří jejich vozového parku se velmi často pohybuje kolem deseti a více let.

Jedna taková firma figurovala v českém případu Nažidla 2003 (Česká republika). Myslím, že se moc nespletu, když odhadnu, že tento komerční dopravce jel uvedenou dopravu jen o něco málo víc než za naftu a platy řidičů. Neměl prostředky ani na kvalitní řidiče, ani na kvalitní vozový park. Proč to tedy jel za takovou cenu? Protože na zádech nesl balvan úvěrů a musel se vejít na úroveň ceny, kterou cestovní kanceláři nabídli dotovaní dopravci. Ti můžou mimo sezonu jet jen za náklady. Proč ?

Je to do nebe volající deformace tržního prostředí. A je to dokonce protiústavní, ústava přece zaručuje stejné podmínky pro všechny. To není rovná hospodářská soutěž, to je Kocourkov. Ale co, nás přece nebolí, když si o nás v zahraničí povídají, že jsme „BANÁNOVÁ REPUBLIKA“. Je to začarovaný kruh.

U našich západních sousedů ani v Polsku dotovaná meziměstská doprava téměř neexistuje!!!! Školáci jezdí poštovními autobusy. Důchodcům proplatí sociálky k lékaři taxi. Jak jednoduché. Dotovaná meziměstská doprava je přepych i pro daleko bohatší země.

To by přece mělo řešit profesní sdružení dopravců.

A co akcionáři a společníci v jedné osobě dotovaných bývalých ČSAD? Myslíte si že budou „kopat“ i za komerční dopravce? K smíchu!

Namítnete, že jsou u nás i úspěšné komerční autobusové firmy. Ty ale spočítáte na prstech jedné ruky, možná bude ta ruka moc velká. A to je divné. Nelze počítat incomingové autobusové firmy, to je jen Praha a okolí. A s příchodem koronaviru prakticky skončily.

A řešení?

Omezit tok miliard k dotovaným firmám a pokud je to nezbytné, zprůhlednit jejich hospodaření. Pobíráte peníze od kraje? V tom případě prokažte do posledního koruny, jak jste je využili, a nepodnikejte v rizikové komerční dopravě!

Stačilo by poučit se z praxe sousedních států. To by ale asi mnoho příjemců požitků nepotěšilo. A bylo by to politicky nepopulární, tedy nezajímavé. Třeba se však časem objeví odvážná vláda, která bude vyplácet podporu na dopravu přímo do ruk potřebným. Studenti doloží příjmy rodičů, důchodci dostanou proplacen i taxík, ale doloží návštěvu lékaře… Bez korupčního prostředí. Tamhle je pokladna a tady máte šek pro ty, co jsou potřební.

Fabriky si dnes dělníky vozí za své. Školní autobusy budou ty jediné dotované.

Jednou k tomu stejně bude muset dojít. A pokud dotovaní dopravci přijdou o své dotace, trh s minibusy jistě zaznamená vzestup a tržní prostředí se za par dni vytvoří i v těch nejmenších vesnicích. Je to jen otázka času. Do té doby však ještě uplyne mnoho vody… Tady je těch 60 miliard, které chybí na matky samoživitelky.

Jak to dělají v Polsku? V Maďarsku? Jednoduše, dotovaná meziměstská doprava je přepych ve všech civilizovaných zemích Evropy. Z postkomunistických států v tomto měřítku existuje jen v Česku a na Slovensku, kde mají majitelé a společníci bývalých ČSAD zlaté časy.

Zrušením kraji dotovaných linek by vzniklo do měsíce konkurenční prostředí a trh by si ho nastavil velmi rychle. Bylo by dost řidičů, kteří jsou v dotovaných firmách. A přesto že většina z nich neví, kde je měrka na olej, jsou velmi slušně až nadstandardně placeni.

4.1 10 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
23. 8. 2021 22:08

Vše má svoji skutečnou nákladovou cenu. Dotace v dnešní podobě jsou zlo. Z 9o – 95% zrušit a to celoevropsky. Což je problém

A kdo rozděluje peníze ten vládne, takže vítejte v dotačním „kapitalismu“.
Nějak se nám ten sociální stát posunul od potřebných lidí ke vždy potřebným firmám a jejich vždy ještě potřebnějšímu vedení.

No dokud na to máme … nebo se na to můžeme zadlužit ….

idiotronic
Reply to  Gatta
24. 8. 2021 14:30

To poslední slovo…,,zadlužit“…
V roce 1982 obdržela SBČS část měnového zlata, z něhož uhradila pohledávky britských a USA-firem. Stát existoval ještě 11 let. K čemu bylo splacení pohledávek v roce 1982 a kdo dnes ocení jeho splacené dluhy? Přesné údaje o tunách Au , dolarech a librách jsou dostupné přes google.

prozaik
25. 8. 2021 7:08

Soucítím s autorem článku, že ho trápí neférová situace v dopravě, ale jeho návrh „řešení“ budí dojem, že je velmi mlád a dosud věří v očistnou moc kapitalismu a trhu, který „vyřeší vše“. Lidé, kteří nemají auta a z různých zapadákovů dojíždějí za prací, za nákupy, k lékařům a do škol nemohou čekat ani ten pitomý měsíc, než by zaniklého dopravce nahradil jiný. To za prvé. Za druhé dotovaná doprava není „přepych“, ale jediný způsob, jak udržet některé málo vytížené trasy, které nikdy ziskové nejsou a nebudou. Jakýmkoli laborováním s jejich „optimalizací“ pak vzniká začarovaný kruh provázané příčiny i důsledku,… Číst vice »

Last edited 2 let před by prozaik
idiotronic
Reply to  prozaik
25. 8. 2021 7:41

Například ve stanici Suchdol n. O. (trať 270) najdete vlaky Českých drah, Regiojetu a Leoexpressu, z toho první dvě společnosti mají ve stanici vlastní pokladny, třetí nikoli.
Dobrý přehled o spojení na české železnici přinášejí například stránky
http://www.zsr.sk

Gatta
Gatta
Reply to  prozaik
25. 8. 2021 11:03

Jedna věc je dotovat nějaký konkrétní „nanapravitelně“ ztrátový spoj a druhá věc je zprůměrování cen v rozsahu územní působnosti.. To nakonec dělá každý obchodník – na něčem vydělává nekřesťansky, něco má spíš jako povinný doplňkový sortiment službu, kterého by se nejraději zbavil.

Nakonec dopravní obslužnost není jen byznys, ale především služba v zájmu fungování státu.

Řesení – jak píšete – zestátit, nebo jak níže uvádí orinoko. Ale na to u nás moc nevěřím.

Doprava lidí a Pošta – dlouhé roky zdroj příjmů – pro někoho – ???

PPK
PPK
Reply to  Gatta
25. 8. 2021 16:27

Už rakousko-uherský císař věděl, proč dráha a pošta má zůstat v eráru. Jen plyšový kapitalismus na to ještě nepřišel. Území má sice menší, techniku a technologii modernější, jen to systémové vedení má myšlenkově delší

orinoko
25. 8. 2021 10:44

Za mě to kdysi ve Vídni vypadalo takto: K jedné lukrativní lince dostal soukromník i jednu ztrátovou, ale nikoli likvidační. A fungovalo to. Vedle městské dopravy zajišťovali spoje i soukromníci, ale bylo něco za něco. Žádné kapovyzobavani. Musí fungovat rovnováha, nikoli těžba. Tak se teď říká finančním spekulacím.

PPK
PPK
25. 8. 2021 19:09

S vývojem českého politického systému řízení a ekonomiky dopravy od doby převratu v roce 89 je to podobné, jako se změnami počítačových Windows od chvíle vzniku jejich první verze:

ms-Windows.jpg
Gatta
Gatta
Reply to  PPK
25. 8. 2021 20:00

Ještě byly W-95 a pro firmy „tzv“ profi řada W- NT (pouze v angličtině). W7 byly v podstatě nejlepší – to není názor jen můj ale i mnoha IT. Teď jsem někde četl, že W11 půjdou nainstalovat jen na počítač se zapojenou kamerou. Věř nevěř – zatím jsem ty W11 neviděl. Jinak musím konstatovat, že na tom hlavním od MS – na kancelářském balíku Office. už v Off-2013 v podstatě odstranili většinu chyb a teď jen jaksi upravují a tím komplikují používání. Hlavně snaha dostat vše na Cloud MS a platit a platit. Úsměvné ale je, bdyž zabrousíte někam hlouběji… Číst vice »