Zločin a trest po americku aneb Práskači, disidenti a jejich pomocníci 4

Ze Soudniho Spisu Daniela

Bagram byl klíčovou součástí „řetězce zabíjení“ a Haleovou rolí bylo sledovat polohu mobilních telefonů, o nichž panovalo přesvědčení, že patří „nepřátelským bojovníkům“. Toto umístění telefonů umožnilo vládě USA sledovat jejich držitele pomocí dronů, které byly vybaveny kamerami a mohly být použity k monitorování jejich každodenního života. Drony jsou však zvyklé nejen sledovat, ale také zabíjet.


V březnu tohoto roku se 33letý muž přiznal k úniku množství neutajovaných, tajných a přísně tajných dokumentů do média, o němž vládní spisy naznačovaly, že to byl The Intercept.

„Získané dokumenty podrobně popisovaly tajný, nezodpovědný proces cíleného zabíjení lidí po celém světě, včetně občanů USA prostřednictvím útoků dronů,“ řekla šéfredaktorka Interceptu Betsy Reedová v době obvinění tohoto muže. Dodala, že „Intercept nekomentuje záležitosti týkající se identity anonymních zdrojů. Tyto dokumenty mají zásadní veřejný význam a činnost související s jejich zveřejněním je chráněna prvním dodatkem“. Zločin tohoto muže spočíval v převzetí utajovaných informací o americkém programu dronů a jejich předání novináři. Tyto informace později vytvořily základ pro sérii článků publikovaných Interceptem s názvem „The Drone Papers“.

Daniel Hale

Tímto mužem byl Daniel Hale. Jak Hale později vysvětlil, první část jeho života byla obzvláště drsná. V roce 2009, když se střetl tváří v tvář s bezdomovectvím, rozhodl se vstoupit do americké armády. Byl proti válkám, ale věřil, že nově zvolený prezident Barack Obama války zlikviduje. Obama ujišťoval Američany, že program bezpilotních letadel je v pořádku, protože je „téměř jistota“, že při akci nebudou zabiti civilisté a pouze někdo, kdo je nebo bude „bezprostřední hrozbou“, a tato hrozba bude zničena smrtící silou.

Později však Hale došel k přesvědčení, že „propagace politiky atentátů drony byla používána ke klamnému přesvědčování veřejnosti, že nás udržuje v bezpečí“, a pochopil že „jeho účast v programu dronů je hluboce mylná“. Americká vláda všem tvrdila, že to mělo ochránit občany před terorismem. Jak Hale viděl na vlastní oči vývoj války v Afghánistánu, „stále více si uvědomoval, že válka má jen velmi málo společného s tím, aby se teror nedostal do Spojených států, ale má co dočinění s ochranou zisků výrobců zbraní a takzvaných kontraktorů pro obranu“.

Takže třiadvacetiletý Hale, obyvatel Nashvillu v Tennessee, byl v letech 2009 až 2013 zaměstnán jako zpravodajský analytik vzdušných sil. V roce 2012 byl nasazen na leteckou základnu Bagram v Afghánistánu, kde sledoval umístění mobilních telefonů osob, které Spojené státy označily jako „nepřátelské bojovníky“ nebo „teroristy“. Bagram byl klíčovou součástí „řetězce zabíjení“ a Haleovou rolí bylo sledovat polohu mobilních telefonů, o nichž panovalo přesvědčení, že patří „nepřátelským bojovníkům“. Toto umístění telefonů umožnilo vládě USA sledovat jejich držitele pomocí dronů, které byly vybaveny kamerami a mohly být použity k monitorování jejich každodenního života. Drony jsou však zvyklé nejen sledovat, ale také zabíjet. To bylo na denním programu Halovy práce.

Na základě řady obvinění souvisejících s neoprávněným zveřejňováním informací o národní obraně a zpravodajství a krádeží vládního majetku, byl Hale obviněn velkou porotou a 28. dubna letošního roku byl vzat do vazby a poslán do detenčního centra Williama G. Truesdale v Alexandrii ve Virginii. Hale byl obviněn podle zákona o špionáži, což je velmi kontroverzní zákon z roku 1917, který se stal oblíbeným nástrojem federálních žalobců, kteří kategorizují případy úniku informací jako tzv. trestnou činnost špionáže. Tento zákon znemožňuje použití motivu morálního imperativu informování veřejnosti, i když v tomto případě se osobní motivace a povaha Haleho opakovaně objevovaly v rozsudku. Státní zástupci tvrdili, že byl „zamilovaný do novinářů“ a v důsledku toho „ti nejkrutější teroristé na světě“ získali přísně tajné americké dokumenty.

Ve stejné době, kdy prezident Joe Biden ukončoval vojenskou účast USA v Afghánistánu, ministerstvo spravedlnosti USA stále žádá nejtvrdší tresty za neoprávněné zveřejnění informací, a to i v případě, že se jedná o veterány války v Afghánistánu. Daniel Hale, který „přijal odpovědnost“ za porušení zákona o špionáži, reagoval na nevraživost státních zástupců odesláním dopisu soudci Liamu O’Gradymu z okresního soudu ve východní části Virginie. Mohlo to být vykládáno jako prosba o milost u soudu před vynesením rozsudku, ale více než cokoli jiného to popisuje jeho linii obhajoby, kterou by mu americká vláda a americký soud nikdy nedovolily přednést před porotou. Tento týden byl „práskač“ Daniel Hale odsouzen na 45 měsíců ve federálním vězení. Dokumenty, které uveřejnil, odhalují rozsah a hrůzu válečných zločinů USA v Afghánistánu. „Práskač“ Daniel Hale je v pravém slova smyslu vězeň svědomí, tak jako mnoho dalších, kteří pochopili jak zrůdné jsou války a lidé profitující z nich.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

4.7 11 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Botičky od Diora
Botičky od Diora
26. 8. 2021 12:05

Afghánistán, „osvobozený“ Američany, dodává 90% veškerého heroinu na světě…
comment image
comment image

Co si teď počneme, Orino? :-)))

Last edited 3 let před by Botičky od Diora
orinoko
Reply to  Botičky od Diora
27. 8. 2021 18:04

To nevím. Heroin mě nezajímá, ani nevím, jak se liší hašiš. Kecaci prášek kokain jsem nikdy neměl, Marjána mi nic nečinila a nějaký speed nebo extáze mě můžou zdravit tak leda z pamětí Ozzy Osbourna. A to bývají neuvěřitelné věci. Led Zeppelin, Beatles, Black Sabbath. Jak se kalila invence skládání. Jedna písnička Beatles má 4 různé verze od nich samých. Shodou okolností všechny mám a nevím, která je nejlepší. Všechny jsou dobré. I bez heraku. Ale oni už se rozpadali.

Gatta
Gatta
Reply to  orinoko
27. 8. 2021 20:11

Známá říkala, že „každý má svoji drogu“, která ho může zničit, nebo se závislosti aspoň jen tak nezbaví. Každý experiment s něcím novým je krok z okna do tmy – jen nevíte jestli jste v přízemí nebo v 10. patře. Jsou jisté stupně nebezpečnosti, ale jinak je to velmi individuální. Znám člověka, co byl v 16 závislí (notoricky) na pivu. A už se z toho nedostal. Jiný se k notorismu propil až ve 20. A taky vím co jsem měl za stavy po operaci, po nějakých prášcích od bolesti. Nikdy více. Šťastný člověk, co si najde svoji bezpečnou berličku, která… Číst vice »

Irena
27. 8. 2021 14:24

Z internetu: „Taliban má teraz prístup k americkému vojenskému vybaveniu v hodnote 85 miliárd dolárov.“
To je oveľa viac, ako je celkový ročný vojenský rozpočet Ruska (61 miliárd dolárov).

https://t.me/intelslava/11195

Gatta
Gatta
27. 8. 2021 16:24

Vyznamenání má skoro jako zasloužilý velitel Městské policie … :-)
Jo, jo všechno prochází devalvací .

comment image