Dokument: Novoroční projev předsedy Senátu PČR Jaroslava Kubery

Vážení a milí spoluobčané,

každý vstup do nového roku je provázen hodnocením roku uplynulého a úvahami, jaký bude rok, který přichází. Vyjadřují se politici, komentátoři, politologové, prostě všichni. Přichází také doba předsevzetí, která mají většinou jepičí život. Možná, že některé z vás svým projevem zklamu. Nebude totiž o tom, co byste očekávali. Neuslyšíte rozbor domácí ani zahraniční politiky ani vymezování se nejlépe proti všem. Tím bych vám asi příliš optimismu nedodal. Chci mluvit o tom, co je pro mě důležité a co nepochybně trápí mnohé z vás. Politika je mojí druhou láskou hned po mé ženě.

Celý loňský rok jsme si připomínali sto let vzniku republiky, oslavy nám trochu pokazila připomínka sedmnáctého listopadu 1989, kdy se hlavní událostí staly kytice v koši. Skoro se bojím, co se bude dít při letošním kulatém výročí. Naštěstí naši milí dobrodějové nezařadili 17. listopad mezi dny zavřených obchodů, takže vášně bude tlumit nakupování, často na dluh.

Ať tak či tak, trvám na tom, že naše země je plná úžasných, většinou neznámých lidí. Co nám ale chybí, je více pokory a současně více sebevědomí. Více pokory a úcty k práci druhých a představa, že právě naše práce je nejdůležitější. Typický je přezíravý postoj k lidem, kteří se živí manuální prací. Před několika dny řekl jeden známý ekonom, kterého si jinak vážím, že učební obory nemají v digitálním věku budoucnost. Přál bych mu, až bude renovovat koupelnu, nevím proč, ale nejčastěji se renovují koupelny, aby přišel digitální obkladač s mobilem, aby si mohl vygůglovat, jak se lepí obkládačky.

Na opačném konci je nedostatek sebevědomí a víry v naše schopnosti. Jsme neskutečně šikovní, na čemž se paradoxně podepsalo období totality. Neznám jinou zemi, kde by si houslový virtuos nebo chirurg vlastníma rukama postavil dům. Na druhé straně kouzelná slůvka jako dobrý den nebo děkuji skoro zmizela z našeho slovníku. Sociální sítě jsou plné zloby a nenávisti. Dokonce i štědrovečerní pohádka vyvolává vlnu nenávisti. Jeden nestačí žasnout. Už jsme si skoro zvykli, že světoví i místní politici komunikují, nezaměňujte se slovem mluví, na sociálních sítích a jejich komunikace nebývá příliš vřelá. Právě naopak. A nebývá to zdaleka jen u politiků. Samostatnou kapitolou je chování lidí v davu, třeba na fotbale. Slušný táta od rodiny vyrazí na zápas svého klubu a na tribuně se v něm probudí zvíře. Sprostě nadává hráčům i rozhodčímu, nejradši by skočil na trávník, aby jim to ukázal. Naštěstí poté, co v hospodě s kamarády proberou zápas, změní se zase v hodného taťku.

Nejsme ale horší než jiné národy. To jen někteří se nám snaží namluvit, že korupce je u nás větší než jinde, aby si z boje proti korupci mohli udělat dobrý byznys, krade se více než jinde, povolit pivo po obědě u vody nebo na kole nelze, protože povolíš jedno a Čech, Moravan a Slezan dá dvě, a nedejbože zvýšit rychlost na dálnici, ostatně proč taky, když v zimě bývá často nulová.

A aby toho nebylo dost, je tady stát. Stát s velkým „s“, který nás považuje za služebníky s malým „s“. Zdánlivě se o nás stará od narození až do smrti. Už je skoro jedno, kdo je zrovna u vlády. Polovinu roku pracujeme pro stát, aby nám pak zejména před volbami něco vrátil, a když má málo, tak si půjčí a ještě se diví, že někteří lidé se chovají stejně a také si po vzoru státu často půjčují. Aby se stát o nás mohl dobře starat, musí nás mít pod kontrolou. Tu vykonává pomocí zákonů. Každá jednotlivá událost musí být vtělena do zákona, ale k vymáhání práva stát nemá sílu a nedovoluje mu to ani politická korektnost, která už dávno přesahuje všechny meze. Více než milion našich občanů je dehonestován za to, že podlehli jedné z mnoha lidských neřestí – kouření, a to přesto, že přispívají do státního rozpočtu částkou téměř 80 miliard korun ročně. Bohužel, některým lidem, o kterých řekl profesor Knížák, že by byli nejraději, kdyby žil jejich život někdo za ně a oni by ho zpovzdálí jen pozorovali, takový stav vyhovuje.

A aby toho nebylo dost, chystá stát masivní digitalizaci, prý abychom si všechno mohli vyřídit z domova. Jenže potíž je v tom, že digitalizovaná hloupost zůstane hloupostí. Také nařízení Evropské unie o ochraně osobních údajů je úžasné. Ti, kteří osobní údaje kradli, aby s nimi mohli obchodovat, je dnes získávají zcela legálně. Žádnou aplikaci si nestáhnete, aniž byste dali souhlas k přístupu ke všemu, co v telefonu máte. Je to, jak říkal Ludvík Vaculík, jako když držíme býka za rohy a někdo nás neustále kope do zadku.

Občanský zákoník má tisíce paragrafů. Kdysi základní kodex, nyní trhací kalendář díky opakovaným novelám. Jeden z nejdůležitějších paragrafů říká, že osobnost člověka je chráněna, každý je povinen ctít svobodné rozhodnutí člověka žít podle svého. Tento paragraf je soustavně porušován a svoboda nám pomalu protéká mezi prsty, aniž si to uvědomujeme. Například máme brát jako fakt, že mezi ženou a mužem není žádný rozdíl. Jeden je zcela zásadní. Ženy jsou mnohem krásnější než muži, a proto nám zakazují se jejich krásou kochat. Naštěstí si nemusíme nechat všechno líbit. Trvejme na tom, že ne chřástal polní a brouk páchník jsou pány tvorstva, ale že muž a žena a rodina v širším slova smyslu ční nad vším ostatním jako Mount Everest. Chovejme se k ostatním lidem tak, jak bychom chtěli, aby se oni chovali k nám. Hledejme to, co nás spojuje, i když je to někdy těžké. Žijme podle hesla „žít a nechat žít“ a s vědomím, že slušnost není slabost.

Přeji vám vše dobré v roce 2019.

0 0 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Admirál
Admirál
2. 1. 2019 7:41

Mluvil pravděpodobný příští prezident.

Tedy, pokud se ve zdraví dožije a bude o to stát.

jaa
jaa
2. 1. 2019 10:01

Typický žehlící předvolební projev od modroftáka ve stylu Amerika first nepřekvapil, žehlil co se dalo, ale to zaplevelené Teplicko tím zatím….. no kdo ví….ale nechtěla bych aby mohl v tom stylu pokračovat.. zaplevelené Čechy, Moravu a Slezko bych opravdu nepřála ani největšímu nepříteli. A i kdyby někdo mu opravdu věřil – stačí si zkouknout projevy současné modroftačí letky a v tom momentě snad vystřízliví. Ony ty arabské petrodolary a vůbec many many – modroftačí letku neskutečně přitahovaly a stále přitahují… To se nedá přehlédnout … bohužel

Aleš
Aleš
2. 1. 2019 18:09

https://www.parlamentnilisty.cz/profily/doc-PhDr-Miroslav-Grebenicek-CSc-143/clanek/Generalni-sekretar-biskupske-konference-proti-knize-Ve-znameni-krize-91475 Admirále, kam jste až klesnul. ODS včetně Kubery kolaborují s novodobými Bobliky z Edelstadtu a téměř do jednoho vrcholného politika podporují kdejaký euroatlantský nesmysl… Pokud bych měl moc navrhnout jméno, navrhl bych pana profesora Jana Kellera. Zaslechl jsem však, že on o tom neuvažuje, tak v tom případě bych navrhl LENKU PROCHÁZKOVOU. A to že se pan Kubera stal předsedou horní komory parlamentu? Jsou lidé, kterým jeho názory imponují. To je nepopiratelné. Nicméně nemyslím si, že by měl šanci oslovit větší čás obyvatelstva. Volební systém a sponzoring asociální pravice kapitálem zvýhodňuje výrazně právě ty politiky asociální pravice, kde právě… Číst vice »

Admirál
Admirál
2. 1. 2019 21:07

Aleš napsal https://www.parlamentnilisty.cz/profily/doc-PhDr-Miroslav-Grebenicek-CSc-143/clanek/Generalni-sekretar-biskupske-konference-proti-knize-Ve-znameni-krize-91475 Admirále, kam jste až klesnul. ODS včetně Kubery kolaborují s novodobými Bobliky z Edelstadtu a téměř do jednoho vrcholného politika podporují kdejaký euroatlantský nesmysl… Pokud bych měl moc navrhnout jméno, navrhl bych pana profesora Jana Kellera. Zaslechl jsem však, že on o tom neuvažuje, tak v tom případě bych navrhl LENKU PROCHÁZKOVOU.A to že se pan Kubera stal předsedou horní komory parlamentu? Jsou lidé, kterým jeho názory imponují. To je nepopiratelné. Nicméně nemyslím si, že by měl šanci oslovit větší čás obyvatelstva. Volební systém a sponzoring asociální pravice kapitálem zvýhodňuje výrazně právě ty politiky asociální pravice, kde… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
2. 1. 2019 21:43

re Admirál: „Komu to hodíte, když bude na výběr Kubera, Drahoš, Fišer a gen. Pavel?“… – tož to by byla personalizovaná hrůza!! Jistě- tzv. „levice“ se „předvedla“, a „neZávislých“ jsme si také užili, že. Ale takový výběr mám za nemožný- v podstatě VŠICHNI Vámi jmenovaní (chápu že jako příklad) jsou podporováni „debilblokem“. Takový návrh má na „postup do 2 kola“ jen pokud by zbylé části spektra (ty zkrachovance a „rodinné partičky“ nelze nazývat stranami) nikoho rozumného nenavrhly a žádná osobnost se neobjevila. Takový návrh by snad dokázal „mobilizovat“ i někoho více „nalevo“ -kéž by to znamenalo „k prostým lidem ohleduplnějšího“.… Číst vice »

Admirál
Admirál
3. 1. 2019 4:59

Martin – Počítejte s tím, že to bude personalistická hrůza.

Za „levici“ tam možná do té personalistické hrůzy přibude Štěch.

Kubera není kavárník, hlásí se k pravici, je konzervativec. Musí přesvědčit část voličů na levici, aby mu to hodili.

Aleš
Aleš
3. 1. 2019 7:57

Admirál: V takovém výběru by připadal v úvahu jen právě Kubera, ostatní (včetně Štěcha) ukázali jasně na odiv svoji absolutní absenci schopností, jenž musí mít prezident. Doufám, že na Vaše slova (či ještě horší scénáře) nedojde. Mnoho politických analytiků taky nečekalo výhru Miloše v 2.kole, mnoho již čekalo výhru v 1. kole, jiní čekali vítězství Drahoše v 2.kole. Teď by možná na řadě mohla být žena na Hradě. A když ne, však některé osobnosti schopné navázat na Zemana by se našly, a nějakou šanci na zvolení by měly. Jak třeba František Ringo Čech tak třeba Jiří Ovčáček. Do dalších voleb… Číst vice »

Admirál
Admirál
3. 1. 2019 16:01

Aleš – je samozřejmě čas, za čtyři roky se toho může semlít, ale podle chování min. Fišer a Kubera pravděpodobně uvažují o kandidatuře, snaží se být slyšet a vidět.

Na levici (nemyslím „levici“) jsou jistě persony, které by na to měli. Jen se obávám, že nebudou mít šanci se vyprofilovat před veřejností.

A jak už jsem napsal. Ten kdo bude chtít mít šanci byt prezident, musí na svou stranu dostat i část opačné strany politického spektra.

Pro mne je méně důležité, zda to bude kovaný pravičák, nebo levičák. Nesmí to byt vítač, pravdoláskař, kavárník.