Dokument: Volební program strany SYRIZA

Bod 1. Audit verejného dlhu a preskúmanie výšky úrokových platieb: pozastavenie splátok, pokial sa nezastaví a neprestane zvyšovať nezamestnanosť.

Bod 2. Požadovat od EU zmenu úlohy ECB tak,aby ECB financovala štáty a programy štátnych investícií.

Bod 3. Zvýšiť dane z príjmu na 75% pre všetky príjmy nad 500 tisíc Euro.

Bod 4. Zmena volebného zákona na základe pomerného systému.

Bod 5. Zvýšenie dane veľkých firiem na európsky priemer.

Bod 6. Prijatie zákona o finančných transakciách a osobitná daň na luxusný tovar.

Bod 7. Zákaz špekulatívnych finančných nástrojov.

Bod 8. Zrušenie finančných výhod pre cirkev a lodiarsky priemysel.

Bod 9. Eliminácia tieňového bankového sektora a odlivu kapitálu do zahraničia.

Bod 10. Silná redukcia vojenských výdavkov.

Bod 11. Zvýšenie minimálnej mzdy na 750 eur mesačne.

Bod 12. Použitie vládnych budovy, bank a kostolov pre bezdomovcov.

Bod 13. Otvorenie stravovania vo verejných školách s raňajkami a obedom zadarmo pre deti.

Bod 14. Poskytovanie bezplatnej zdravotnej starostlivosti nezamestnaným, bezdomovcom a ľudom s nízkymi mzdami.

Bod 15. Dotácie až 30% na hypotekárne platby pre rodiny s nízkymi príjmami, ktorí nie sú schopný splácat splátky.

Bod 16. Zvýšenie dotácie pre nezamestnaných. Zvýšiť sociálnu ochranu neúplných rodín, seniorov, zdravotne postihnutých a rodín bez príjmu.

Bod 17. Zavedenie daňových úľav pre základné tovary.

Bod 18. Znárodnenie bánk.

Bod 19. Znárodnenie radu firiem v strategických odvetviach (železnice, letiská, telekomunikácie) pre rozvoj krajiny.

Bod 20. Rozvoj miestnych obnoviteľných zdrojov energie a ochrany životného prostredia.

Bod 21. Rovnaké platy pre mužov a ženy.

Bod 22. Obmedzenie neštandardných nájmov a výhod bez časového obmedzenia.

Bod 23. Posilnenie ochrany práce a ochrany miezd pracovníkov zamestnaných na čiastočný úväzok.

Bod 24. Obnovenie kolektívnej (pracovnej) zmluvy.

Bod 25. Posilnenie inšpekcie práce a požiadavky pre firmy pracujúcimi na štátnych zákazkách.

Bod 26. Ústavné reformy s cieľom zabezpečiť odluku cirkvi od štátu, rovnako ako ochranu práva na vzdelanie, zdravotnú starostlivosť.

Bod 27. Vyhlásenie referend o zmluvách a ďalších dohodách s EU.

Bod 28. Zrušenie neoprávnených výhod pre poslancov. Zrušenie poslaneckej imunity pre ministrov tak, aby to súdu umožnilo začať trestné konanie proti členom vlády.

Bod 29. Demilitarizácia pobrežnej stráže a špeciálnych síl. Zákaz nosenia strelnej zbrane policajtom pri demonštráciách. Zmena výuky pre policajtov tak aby kládli dôraz na sociálne otázky, ako je prisťahovalectvo, drogy a sociálne faktory

Bod 30. Záruka ľudských práv v prisťahovaleckých centrách a vo väzbe.

Bod 31. Podpora zlučovanie rodín imigrantov.

Bod 32. Dekriminalizácie používania drog v prospech boja proti obchodu s drogami. Zvýšené financovanie rehabilitačných centier.

Bod 33. Obmedzenie práva na odmietnutie prijatie návrhov zákonov.

Bod 34. Zvýšenie financovania zdravotnej starostlivosti na európsky priemer (EÚ – 6 % HDP, v Grécku – 3 %).

Bod 35. Eliminácia platieb občanov v prospech národných zdravotníckych služieb.

Bod 36. Znárodnenie súkromných nemocníc. Odstránenie účasti súkromného sektora v národnom systéme zdravotnej starostlivosti.

Bod 37: Stiahnutie gréckych vojakov z Afghanistanu a na Balkáne. Mimo krajiny nesmú byť grécki vojaci.

Bod 38. Zrušenie vojenskej spolupráce s Izraelom. Podpora vytvorenia palestínskeho štátu v hraniciach z roku 1967

Bod 39. Rokovania o stabilizácii vzťahov s Tureckom.

Bod 40. Zrušenie všetkých zahraničných vojenských základní v Grécku a vystúpenie krajiny z NATO.

Zdroj: Leva-net

Námět: Hudryper

Více zde

Stanův komentář: Taky se vám protočily panenky? 11. 2. dostala koaliční vláda Syrizy a Nezávislých Řeků důvěru řeckého parlamentu. 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Palo58
Palo58
14. 2. 2015 15:00

Tak to je mazec. No,budu jim držet palce a jsem zvědav,co se jim z toho podaří. Hlavně znárodnění fy. ve strateg. odvětvích. To by měl být přeci základ každého státu.

peter.
14. 2. 2015 15:25

Fúú ha!No pomáhaj Pán Boh aj všetci svätí!

fra
fra
14. 2. 2015 16:35

Vše co uvádí ve svém programu Syriza si jistě zaslouží pozornost a uznání. Jen doufám, že se z toho nestane seznam zbožných přání. Jestli ovšem znárodní banky, strategické firmy a soukromé nemocnice a vystoupí z NATO, tak to v současném světě budu považovat za zázrak. Nechce se mně věřit, že takovému malému státu s tak velkým zadlužením bude vůbec POVOLENO něco takového realizovat. Prostě jenom pochybuji, že si nechají doručit do EU takového Trojského koně, když veškeré úsilí EU až dosud vedlo spíš opačným směrem. Osobně jsem bohužel pesimista, ale doufající, že se to snad jednou přece podaří.

Dolmen
Dolmen
14. 2. 2015 18:08

Jestli by některá naše strana, třeba komunisti, měla odvahu postavit takový program? Ale asi by ta odvaha byla zbytečná, strhl by se pokřik o populistech a disciplinovaní ovčané by takový program disciplinovaně a jednotně poplivali a ještě by volali po zákazu takové „nedemokratické“ strany.

leho
leho
14. 2. 2015 18:30

Bod 3. Zvýšiť dane z príjmu na 75% pre všetky príjmy nad 500 tisíc Euro. Prakticky to samé také zavedl FDR za Velké hospodářské krize v USA během 30. let. Opatření mělo ten efekt, že kdo vydělával nad limit, své výdělky zreguloval aby už tak nevydělával, tj. propustil zaměstnance, zavřel provozy, atd., a ten kdo vydělával, tak ten udělal to samé a ještě k tomu opustil zemi. Konečný důsledek byl ten, že z hospodářské krize se stala skutečně Velká hospodářská krize, která byla delší a hlubší než kdekoliv na světě. Jinak řečeno, bude opravdu zajímavé, jak se to v Řecku… Číst vice »

fajt
14. 2. 2015 19:01

na americkou kolonii dost ambiciozní – ono bude stačit, když odskočí z EU a svou dluhovou obslužnost přenechaj na starost Rusku za zlomek toho, co musí plnit dnes světovým lichvářům. ..)

Petrpavel
Petrpavel
14. 2. 2015 19:11

Ohledně ČR má „Dolmen“ pravdu. Podobné programy oceňují naši ovčané podporou ve výši kolem 0,1 % (kdo hledá, takové u nás najde).
„leho“ zapomněl, že když dva režimy-systémy dělají totéž, není to (ve výsledku) totéž. Ale to je pro mudrce tohoto typu běžné.
Jenom podotknu, že Řecko hlasovalo teď po Minsku II pro sankce proti Rusku (byly schváleny, jak je potřebné, všemi 28 hlasy) …bližší košile než kabát, taktika, první ústupek?

fajt
14. 2. 2015 19:27

Petrpavel napsal

Ohledně ČR má „Dolmen“ pravdu. Podobné programy oceňují naši ovčané podporou ve výši kolem 0,1 % (kdo hledá, takové u nás najde).
„leho“ zapomněl, že když dva režimy-systémy dělají totéž, není to (ve výsledku) totéž. Ale to je pro mudrce tohoto typu běžné.
Jenom podotknu, že Řecko hlasovalo teď po Minsku II pro sankce proti Rusku (byly schváleny, jak je potřebné, všemi 28 hlasy) …bližší košile než kabát, taktika, první ústupek?

no tak se z nich stane česká TOPka, úsvit, VeVerky nebo něco jinak odporného, však kapitalismus má mnoho variací jak lidi stáhnout finálně do hrobu. ..)

bbb
bbb
14. 2. 2015 20:56

leho napsal Prakticky to samé také zavedl FDR za Velké hospodářské krize v USA během 30. let. Opatření mělo ten efekt, že kdo vydělával nad limit, své výdělky zreguloval aby už tak nevydělával, tj. propustil zaměstnance, zavřel provozy, atd., a ten kdo vydělával, tak ten udělal to samé a ještě k tomu opustil zemi. Konečný důsledek byl ten, že z hospodářské krize se stala skutečně Velká hospodářská krize, Delana nepamatuji, ale o Thatcherové a Reaganovi se psalo, že teprve oni zrušili zdanění velkých příjmů např. 80 % i více, což přežívalo od 2. sv. války. Může leho napsat něco k… Číst vice »

leho
leho
15. 2. 2015 4:23

bbb napsal
Delana nepamatuji, ale o Thatcherové a Reaganovi se psalo, že teprve oni zrušili zdanění velkých příjmů např. 80 % i více, což přežívalo od 2. sv. války.
Může leho napsat něco k tomu, jak fungovaly ony země po desítky let, s velkým zdaněním?

Ono se psalo plno blbostí, takže nefungovaly. 80% zdaňování bohatých v USA je pěkná kravina. To bylo zrušeno velmi brzy po válce, jesli ne dřív, a znovu zavedeno Peanutheadem Carterem v 70. letech a pak zase zrušeno Reaganem, pak zase zaváděno za Obamy, a pak…, no můžete si doplnit, že ano…

bbb
bbb
15. 2. 2015 14:51

leho napsal Ono se psalo plno blbostí, takže nefungovaly. 80% zdaňování bohatých v USA je pěkná kravina. Mírně nesrozumitelné. „- takže nefungovaly?“ Zrušení po válce nebo během ní – podstatný rozdíl. Spíš by pomohl konkrétní odkaz. Coby dobře fungující země s velkými daněmi bývají popisované evropské severské státy. 17 % z obrovského příjmu se nejeví dobře, pro chod celku: http://www.novinky.cz/ekonomika/241859-nerozmazlujte-nas-a-zvednete-nam-bohatym-dane-nabada-miliardar-buffett.html 15. srpna 2011, 13:56 – New York Buffett uvedl, že zaplatil loni na daních 6 938 744 dolarů (asi 117,6 miliónu korun). „Zdá se to hodně peněz. Ale zaplatil jsem jen 17,4 % ze svého zdanitelného příjmu a to je… Číst vice »