Debatní klub o TTIP: Ilona Švihlíková / Ladislav Žák

TTIP je zkratka pro Transatlantické partnerství pro obchod a investice – smlouvu mezi EU a USA. V důsledku této smlouvy se mají například nadřadit mezinárodní arbitráže národním soudům, což může v důsledku znamenat významné posílení nadnárodních korporací. Proponenti smlouvy zdůrazňují hlavně výhody takového partnerství, ale taktně opomíjí kritické hlasy varující před omezením demokracie. V Evropské unii vznikla iniciativa Stop TTIP, která požaduje zastavení jednání o této dohodě – petici k zastavení jednání podepsalo do půlky ledna 2015 již 1 250 000 občanů EU. V ČR většina obyvatel ani neví, že se nějaká smlouva s popsaným dopadem na obyvatelstvo, respektive na jejich peněženky a občanská práva chystá.

Ilona Švihlíková působí na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů v Praze, kde vede katedru politických, společenských věd a ekonomie. Jejím hlavním oborem jsou mezinárodní ekonomické vztahy, různé aspekty globalizace, měnové otázky, energetická bezpečnost a obecně souvislosti mezi ekonomikou a politikou (především daňová problematika).

Ladislav Žák byl před rokem 1989 vedoucím oddělení ÚV SSM. Po roce 1989 vedoucím oddělení ÚV KSČ a tajemníkem Federální Rady KSČS. Dnes je soukromým podnikatelem, a členem organizací jako jsou například INSOL – Europe is the European organisation of professionals who specialise in insolvency, bankruptcy and business reconstruction & recovery, ČSÚZ – Československého ústavu zahraničního a nebo redakčního kolegia Российский гуманитарный журнал

Více debat najdete v Debatním klubu

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
mirror
mirror
15. 2. 2015 11:21

Podle Kellera (viz jeho beseda na PL) vláda doporučuje hlasovat pro smlouvu TTIP. Zaorálek, americký řiťolez, je ochoten zrazovat zájmy svých voličů a Mládek ve smlouvě TTIP nevidí nic špatného. Já žasnu, jak někdo, kdo si myslí, že je demokrat, pohrdá lidmi a rozhoduje za ně o tom, co je pro ně dobré a co je špatné. V našem parlamentu budou proti jen komunisté, protože se to neslučuje s jejich ideologickým přesvědčením. Pochybuji, že tzv. demokratické strany lidu povolí hlasovat v referendu. Kdyby se náhodou konalo, televize voliče přesvědčí, jak volit. V Evropském parlamentu bude proti GUI (evropská levice a… Číst vice »

Alena
Alena
15. 2. 2015 17:15

podle mne pan Babiš už bere TTIP jako hotovou věc. Proč by jinak byly do přenesené daňové povinnosti ( PDP)zahrnuty od letošního roku obiloviny- konkrétně- sója, kukuřice, slunečnice, hořčičná semena, vesměs plodiny, u kterých je GMO varianta. Pro nezasvěcené, PDP byla zvolena údajně u těch služeb a komodit, kde se podvádí, a je nutno k daňovému přiznání poslat výpis s částkou a DIČ odběratele- dodavatele pro křížovou kontrolu. Náš oligarcha si koupí zbytek dosud samostatných zemědělských firem.

Magnus Maximus
Magnus Maximus
15. 2. 2015 17:40

Přenesená daňová povinnost už léta platí například ve stavebnictví. V zemědělství se potom už dlouho volá. S TTIP to nemá nic společného.

Megafon
Megafon
15. 2. 2015 18:29

Nevím jak na to Alena přišla? Ve stavebnictví to byla jedna z mála dobrých věcí, která se za posledních 20 let udělala. A dlouho se po přenesené dani volalo. A to z toho důvodu, že při platební nemorálce a nevymahatelnosti práva a tím i finančních plnění v ČR byli subdodavatelé enormně zatěžováni odvodem DPH i z plnění, která nebyla realizována. To bylo v mnoha a mnoha případech likvidační.

Alena
Alena
15. 2. 2015 18:32

Přenesená daňová povinnost pro stavebnictví platí od roku 2013. O zavedení v zemědělství se neuvažovalo do doby, než přišel na MF pan Babiš. Pokud se v zemědělství podvádí, bylo by logické zavést PDP nejen na všechny obiloviny, ale hlavně na zemědělské práce, podobně jako práce se stavebnictví. To se nestalo, byly zavedeny pouze na obiloviny, které mají GMO mutaci. Zda je to záměr, je samozřejmě spekulace. Faktem ovšem zůstává, že EU komisařka za ČR Jourová TTIP prosazuje. Faktem také zůstává, že úředníkům MF se naskytla unikátní příležitost, mít trh s těmito plodinami zcela detailně zmapován. O které plodiny se jedná,… Číst vice »

Alena
Alena
15. 2. 2015 18:35

Megafon napsal Nevím jak na to Alena přišla? Ve stavebnictví to byla jedna z mála dobrých věcí, která se za posledních 20 let udělala. A dlouho se po přenesené dani volalo. A to z toho důvodu, že při platební nemorálce a nevymahatelnosti práva a tím i finančních plnění v ČR byli subdodavatelé enormně zatěžováni odvodem DPH i z plnění, která nebyla realizována. To bylo v mnoha a mnoha případech likvidační. Netvrdím, že zavedení PDP je ve stavebnictví špatné, a to ani náznakem. Oprava- …..subdodavatelé byli enormně zatěžováni odvodem DPH ne z plnění, která nebyla realizována, ale z plnění, která byla… Číst vice »

Aleš
Aleš
16. 2. 2015 7:23

Když se stala eurokomisařkou Jourová, byla to pro nás obrovská prohra. Když to zjednoduším, Babiš nestál ani tak o některé naše problematické, Kalouskovou hrůzovládou rozvrácené resorty (doprava, spravedlnost), ale o místo v evropské komisi a přesně ten resort, co dostal…. MM- Odvážné tvrzení. Mezinárodní smlouvy často řeší věci, které s nimi na první pohled nesouvisí, měly by být vnitrostátní záležitostí a to co může naoko vypadat jako náhodný souběh okolností, bývá dopředu naplánováno. Stejně jako problémy, které dnes řeší naše zemědělství nebo stavebnictví. Nepovstali ze vzduchoprázdna. Mnoho let zpět už nám je někdo ordinoval. Mezi tím někdo a autory a… Číst vice »

hudryper
hudryper
16. 2. 2015 8:45

Aleš napsal Mnoho let zpět už nám je někdo ordinoval. Mezi tím někdo a autory a prosazovateli smluv jako TTIP souvislost vidím. Bohužel pravda je ještě tristnější. 25 let nám jsou „ordinovány“ zdejší kocourkovské figurky pro jednorázové použití,přičemž případy jako Klaus jsou výjimkou z pravidla. A stejně jako v dobách socialismu,dříve než se figurka prodere nad okresní úroveň,musí absolvovat jakýsi povinný pobyt. Tenkrát v SSSR,dnes v USA .Figurce jsou zadána mimo jiné její hlavní témata jako jsou npř. vznik a urychlené prohloubení státního dluhu,nebo inovace pro vyzbrojení české armády,či jen církevní tunel + tunel na penzijní fondy pro všechny české… Číst vice »

Aleš
Aleš
16. 2. 2015 9:49

Vím, že jsem taktéž použil eufemismus a to jsem to samé nedávno vytkl Gattovi či Umlaufovi. Ale pro vyvedení Magna Maxima z omylu, kdy tyhle jevy jako daně si troufá vidět vytrženy z kontextu, stačil. Je to myslím učitel, ať nekáže harantům bludy.