Dokument: Výbor pro vyšetřování RF shromáždil důkazy vyvracející záměnu vzorků při ZOH 2014…

Na Hlavní vyšetřovací správě Výboru pro vyšetřování Ruské federace (obdoba amerického FBI – pozn. překl.) pokračuje vyšetřování trestní věci vůči bývalému pověřenému řediteli Federálního státního unitárního podniku (FGUP) Antidopingové centrum Grigoriji Rodčenkovovi, obviněnému ze zneužití funkce a zničení dopingových vzorků sportovců. Již dříve na základě výslechu více než 700 sportovců, trenérů, zdravotnických pracovníků reprezentace Ruska, žijících na celém území Ruské Federace (RF), pracovníků Všeruských sportovních federací a Střediska sportovní přípravy reprezentací Ruska, bylo uvedeno, že nikdo neinformoval o použití zakázaných prostředků během přípravy na sportovní závody v letech 2013-2014.

Kromě toho vyšetřování shromáždilo další důkazy o hodnověrnosti Rodčenkových svědectví ve věci záměny vzorků v Soči. Byly získány protokoly o doprovodu dopingových vzorků sportovců Sergeje Čudinova, Inny Dobavňuk (dále uvedena jména dalších 14 sportovců), kteří byli Oswaldovou komisí na základě svědectví Rodčenkova doživotně vyloučeni z účasti na olympijských hrách pro porušení antidopingových pravidel, jakož i doklady o registraci vzorků a jejich rozdělení v sočské laboratoři v roce 2014.

Z dokumentů vyplývá, že dopingové vzorky, které přicházely do sočské laboratoře v denních hodinách, byly registrovány a v rozmezí 30 minut až 2 hodin byly předávány ke zkoumání. To vyvrací svědectví Rodčenkova, že vzorky uvedených ruských sportovců během olympiády v Soči 2014 byly po odběru uskladněny a v noci probíhala jejich záměna za tzv. „čisté“ a údajně teprve po záměně byl zkoumán případný výskyt zakázaných látek v nich. Vyšetřování neprokázalo žádnou záměnu vzorků v sočské laboratoři v roce 2014. Vyslechnutí pracovníci antidopingového střediska, kteří v sočské laboratoři pracovali během ZOH 2014, byli upozorněni na možnost stíhání za poskytnutí vědomě falešných výpovědí, podali svědecké výpovědi, že k žádným záměnám vzorků nedocházelo. Vyšetřování zůstává nadále otevřeno spolupráci se zahraničními kompetentními orgány a mezinárodními organizacemi včetně WADA, MOV a FIFA. Nicméně tyto orgány a organizace nadále neposkytují žádnou součinnost při vyšetřování. Mezinárodní žádosti o výslech Rodčenkova, McLarena a korespondenta Seppelta, jakož i o poskytnutí důkazů o vině Ruska od WADA – nebyly vyslyšeny.

Zdroj: Sledstvennyj komitet Rossijskoj federacii

Překlad: st.hroch 180119

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments