Generační světonázorové řešení

Tak nám tady v Česku vyrostla generace zajímavých lidí. Dobře placených zaměstnanců mediálních korporací z ranku takzvaného mainstreamu. Není jich sice mnoho, ba oproti počtu obyvatel spíše celkem málo. Leč o co jich je na počet míň, o to víc a hlasitěji do nás mediálně buší, poučují a snaží se nás – zbytek národa – vychovat v tom jediném a správném světonázoru. Jejich světonázoru.

Například, že prý kapitalismus je skvělý a vůbec nejdokonalejší politický systém na světě. No dobrá. Celkem bychom to my ostatní i snad časem nějak zkousli, nebýt však té reality, která je – jako na potvoru – vždycky nějak jiná. Postačí totiž, aby někomu dveře vylomil soukromý exekutor, aby občan rychle pochopil, že ten kapík skvěaž tak moc totiž vůbec není. Anebo když boss v práci někomu řekne, „už tě tady nechci“ a vyžene ho jako psa. Ale to by bylo na jinou debatu.

Také nám ti hlasatelé zářných dnešků sborem křičí, že tu máme svobodu a demokracii. Inu, ono to také není až tak docela, když se některé věci nejen dělat nesmějí (což by se dalo pochopit), ale i některé názory se ani nesmí svobodně a nahlas vyslovit. A to už tak snadno chápat nelze, pakliže Ústavou zaručená svoboda projevu tu sice je, ale po projevu už být nemusí. Ostatně, pan A. B. Bartoš by mohl dlouze vyprávět.

Oni ti obdivovatelé dnešní doby jsou vůbec zajímavá generace. Věkem spíše Husákovy a post-Husákovy děti, světonázorem však děti jakoby Goebbelsovy. Papíroví a internetoví válečníci, nenávidějící kdovíproč Rusko, které sice neznají, ale strašně rádi by, abychom my – jako celý národ – proti Rusku šli do jakéhosi válečného boje, zatím co oni – tito naši ideologové – ovšem zůstanou doma a odtamtud nám budou radit, jak ve válce s těmi zlými Rusy úspěšně rychle a statečně padnout za demokracii. Jen nevím, čím pak oni budou doma topit, až jim Putin zavře plyn a ropu na benzín do aut jim také nepošle.

Pusinkami jsou to vyznavači demokracie, mozkem však nositelé jelitokracie. Proč? Inu proto, že podle nich a kromě nich – ten zbylý lid přece není kompetentní, aby jejich činy – činy vládnoucí a mediální elity – nějak kontroloval a natož jim je přímou demokracií ještě nějak usměrňoval. Poučují nás, že zejména národ těch starších důchodcovských vesnických dementů je tu přece od toho, aby jim tu posthusákovskou elitu (jíž jsou oni součástí) v nějakých formálních volbách už jednou provždy odkývl a pak aby mlčel a s jejich činy – protože přece s činy elit! – jenom souhlasil.

Aby souhlasil, že sociálně spravedlivý socialismus byl hnusnou totalitou k nevydržení. Že 40 let doby, kdy oni buď ještě vůbec nebyli na světě, anebo v tom čase tahali na provázku kačera, tu byl jen svět bídy a nedostatku svobody. Že stát prý byl hospodářsky zubožený, protože cizokrajné ovoce bylo jen o vánocích a za každý metrák banánů jsme museli na Západ vyvézt jednoho živého zajíce. No ostatně, beztak tu živých zajíců na polích a v lesích bylo zřejmě nadbytečně moc.

Také nám připomínají, že patříme na Západ, protože jinak bychom byli ještě další stovky let jen chudými otroky Kremlu, protože ekonomika ruského typu byla odjakživa vždy na kraji úpadku. Zajímavé. Aha, tak zřejmě oni ti Rusové před 70 roky vyhráli světovou válku jen s klacky v rukách, atomovou bombu si upekli v kuchyni v troubě sporáku a pak do vesmíru vylétli na koloběžkách? Jenže, je tu otázka: Když i my jsme prý byli tehdy tady v Česku také chudá země, co se tu tedy zprivatizovalo tak, že tu už pětadvacet let máme miliardáře?

No nic, máme teď před druhým kolem prezidentské volby v pořadí a tak bychom těm odborníkům na demokracii, kapitál a neoliberalismus možná měli připomenout to, co v době, jako je ta dnešní, my lidé na venkově vždy před volbami říkáme: Vy v Praze a v Brně v médiích sice pěkně kavárensky píšete a televizně mudrujete, ale my na venkově volíme. A je nás mnohem víc.

Ale možná zase přijde kouzelník a opět ke konci sčítání hlasů na chvíli vypadne počítačová síť, aby ten debakl pro někoho zas neskončil až tak příliš velkou ostudou. Jako minule při volbách parlamentních, když se sčítaly hlasy v Praze.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
26 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
zajoch
18. 1. 2018 16:02

Brilantní úvaha, výstižná i vtipná. Dovolím si některá konstatování rozvést podle zkušeností ze svého okolí. “ Leč o co jich je na počet míň, o to víc a hlasitěji do nás mediálně buší, poučují a snaží se nás – zbytek národa – vychovat v tom jediném a správném světonázoru. Jejich světonázoru.“ (jedná se o media). Bohužel dosahují svého. Často se setkávám s názorem, že na politiku nemá volič žaludek, že je to špína, ale přesto volí a jeho volba je založena na informacích právě z mediální masáže. Nějaké vysvětlování se odbyde konstatováním, že to přece není možné, že je to… Číst vice »

alexithymie54
alexithymie54
18. 1. 2018 20:29

V reagenci k úvaze se připojuji k „Zajoch“, i když musím konstatovat, že obé působí nihilisticky až snad depresivně. Vše navíc může umocňovat fakt pokud tento „generační střet“ se objeví ve vlastní rodině. Domnívám se, že to mnohdy nebude jev ojedinělý!!!! Trochu mně v tom schází jak z toho „VEN“, když propagandistická masáž v té nejbrutálnější podobě tuto generaci masíruje (počínaje médii a konče školou). Na jedné straně došlo k něčemu s čím generace žijící před rokem 89 (tehdy už často v produktivním věku) naprosto nepočítala a plíživě (často nechtěně) se na tom podílela. Před r.89 bylo v ústavě zakotveno:… Číst vice »

alexithymie54
alexithymie54
18. 1. 2018 20:51

elegantně vymantynelovaná! Rok 89 vše změnil, ale to nastavení v těch hlavách zůstalo, ale v těch dětských hlavách už postupně se tento tlak vytrácel!!!! Již několik těch „mladých generací“ se otočilo a ten „dynamický stereotyp“ té doby se vytratil atd. atd. Rodiče krmí a děti konzumují (ti bohatší) !!!! chudší ti to kombinují a ti parazitující jen žádají….. Tak co by je to trápilo !!! Velmi lapidárně příčinné souvislost! A co s tím? Bohužel k tomu je třeba ČAS! -nejdříve dostat pořádně kapitalismus pod nehty -to je velmi důležitá podmínka, aby došlo k PROLETARIZACI (a to nejen těch fyzických makáčů,… Číst vice »

idiotronic
19. 1. 2018 6:41

Brilantní úvaha, výstižná i vtipná. Jenže to už napsala paní zajoch. Ale to téma nejde jen tak vyčerpat. Současná generace ,,goebbelsovských“ agitátorů bude muset zjistit, že věta ,,to, co jsi viděl není pravda“ (MUDr. Miroslav Plzák ) platí jen při popírání manželské nevěry, pro ostatní životní zkušenosti již dávno před dosažením posluchačovy třicítky přestane fungovat. Proto vás zhruba v tomto věku z ,,mladého dynamického kolektivu“ vyrazí a nahradí někým mladším. V polovině 90. let jsem rozdal desítky knih, které z nějakého nařízení poslala škola do šrotu (mezi nimi třeba Dějiny koruny české (Čornej, Rak,et al.), Chemie (Remy, Wichterle) a četné… Číst vice »

senil
senil
19. 1. 2018 7:41

Ta volba prezidneta není zas tak důležitá. Stejhně o všem rozhoduje pouze vláda a parlament. Prezident možná může jenom komentovat nic víc. Takže nevím proč taková hysterie kolem této volby.
Ať už vyhraje kdokoliv, hlavní slovo bude mít vláda.

http://www.epshark.cz/clanek/371/jak-dopadnou-volby

zajoch
19. 1. 2018 7:58

Myslím senile, že se mýlíte. Vláda sice řeší vnitřní záležitosti, ale prezident nás zastupuje v zahraničí. Mi to připadá dost důležité. Proč potom podle Vás dělají vnitřní i zahraniční nepřátelé našeho státu takovou honičku na stávajícího prezidenta a proč se tolik snaží protlačit jeho jimi vybraného oponenta?

Admirál
Admirál
19. 1. 2018 8:31

senil napsal Ta volba prezidneta není zas tak důležitá. Stejhně o všem rozhoduje pouze vláda a parlament. Prezident možná může jenom komentovat nic víc. Takže nevím proč taková hysterie kolem této volby. Ať už vyhraje kdokoliv, hlavní slovo bude mít vláda. http://www.epshark.cz/clanek/371/jak-dopadnou-volby Volba prezidenta, myslím, není až tak nedůležitá. Z poheldu zpět je jasné, že prezident i s pravomocemi které má může významně ovlivnit směřování státu a to vzláště v momentech změn vlády, reprezentuje navenek má silný mandát vyplývající z přímé volby a když je to navíc silná osobnost, politik… Kdyby byl zvolene místi Miloše Karel, vládla by nám tu… Číst vice »

alexithymie54
alexithymie54
19. 1. 2018 8:47
Irena
19. 1. 2018 9:10

Řízení je proces informační a v tom informačním procesu má pane senile prezident zvolený lidovým hlasováním zatraceně silnou pozici, nemluvě o jeho vlivu na zahraniční politiku. Ostatně důsledky dost dobře shrnul Admirál.

Aleš
Aleš
19. 1. 2018 9:41

Obávám se, že ti, co sednou na ta rozpálená kamna budou mít ještě drzost, a z toho, že se tak stalo, budou obviňovat nás, kteří poslušně nehýkáme s nimi sborově ty kraviny a poslušně nevolíme Drahouše a jiné kašpárky… U nás z 30 lidí z pobočky se k podpoře Zemana přiznali jen já a uklízečka. A nemyslím si, že by bylo hodně těch, co ho tajně podporují a skrývají to. Naopak agresivní nenávist ventilovaná vůči osobě prezidenta je jevem obecným i na Moravě, přestože má na Moravě více voličů. Po zvolení Zemana budou možná menší nepokoje, ale mám mnohem větší… Číst vice »

Aleš
Aleš
19. 1. 2018 10:16

http://literarky.cz/politika/svet/25580-zapadobalkanske-zapisky-po-vrad-srbskeho-vdce-v-kosovu-ma-srbska-armada-pohotovost
Ti naši rození pronatoidní prozápadní demokrati nejsou v jádru o moc mírumilovnější než ti nejhorší kosovští Albánci.

orinoko
orinoko
19. 1. 2018 13:45

Také něco pripojim. Tak například … Sametový kapitalismus. Buďto máme kapik anebo Samet. Obojí mít nemůžeme. I kdyby se VESkrna podelal do výšky. S ohledem NATO, ze teto zemi vládne nova STB, totiž exekutorska a justiční mafie, tak nemáme snad ani kapik. Exekutor Vrana, jemuž Pelikán namydlil schody , údajně nemohl dohledat 300 milionu ze svých exekuci. A sam se prý dostal do exekuce. Hej, Hejvl, jak se jim chrape? V te jejich draMAturGICKE rakvi? To není ani Samet ani kapik. To je Hejvlova bananovka , o níž maji takovou peci blouznivci našich kaváren. Česko vůbec vykazuje spoustu anomálií. Tak… Číst vice »

orinoko
orinoko
19. 1. 2018 14:07

Ještě pro ilustraci dnešní TV kapolzi. Vojensky porad. Ani jsem netušil , ze emerické letectvo dostalo ve Vietnamu takový výprask od ruskych Migu. A tak ta pruhovaná prasata hledala lék. Byl jim slavný F15. Nejvíce se proslavil v Pouštní bouri v Iráku, kde se mu prý postavil MIG L29A. A ukázali české podzvukové bitevniky. Hejvlovo humanitární bombardování pravdy. Půlka poradu byla neuvěřitelná SR.a.CIA. Lez bez hranic v režii uchýlu a primitivu. To je nadstavba současné parazitní a kleptokraticke demo al kajdy. Al kajda je údajně arabsky základna. V Česku ovšem poradna kejda. Ale něčím potěšim. Včera jsme při cestě do… Číst vice »

Gatta
Gatta
19. 1. 2018 14:38

Re PPK: Nedávno jsem zde psal v jiné diskuzi: „Každý život si hledá cestu k přežití a mladí, to je vždy život který musí hledat. Já za těmi zpátečnickými postoji vidím jejich docela obyčejný strach. Strach o vlastní identitu (proto ty selfíčka, tisíce přátel na FB, adrenalinové zábavy, cesty po celém světě … činnosti nějak okolí potvrzující vůbec jejich existenci), strach nezestárnout, strach o to jestli budou sto naplnit všechny v naší době „normální“ potřeby … prostě strach z nejistoty na každém kroku. A tak hledají cestu pro svůj život – a pudově podvědomě jedinou cestu vidí jen v zapojení… Číst vice »

Gatta
Gatta
19. 1. 2018 14:45

pokr.
… i do 50 … ale fuj … to nikdy nebude, to se nikdy nestane … Ale už i v těch 40 jsou pro opravdu mladé holky staří a v práci se na ně budou profesně tlačit noví – mladí, neopotřebovaní a ničím nezatížení absolventi, co jim je 25.
Tedy dnešní VŠ 30-40 se mají v podtatě dobře – jediné co si přejí „Aby to tak bylo a zůstalo napořád“ – tedy nejlépe do ničeho nešťárat, nic nekritizovat, nic neměnit.

To se ale nikomu nemůže povést …
https://www.youtube.com/watch?v=2nZP3Qwkf-Y

Gatta
Gatta
19. 1. 2018 15:07

Tak zase … jen teď nevím které je to zakázané slovo, jestli slovo „bˇbec, nebo „sˇketa“ – abych se mohl do příště polepšit.

https://www.youtube.com/watch?v=hh6JfrzB2PU

Gatta
Gatta
19. 1. 2018 15:19

Ale vážně – je nepříjemné, pokud se člověk snaží vyjádřit a nějaký běžně hovorový, často i spisovný výraz pošle příspěvek do Schvalovacího řízení. Nebyl by někde k mání slovníček tohohle filtru? Jednak by člověk věděl na co si má dát pozor – a taky by se možná nějakému méně obvyklému hanlivému výrazu mohl přiučit.

Nebo je možnost si takový slovník nevhodných slov OM založit sám – to by ale předpokládalo posílat jednoslovní diskuzní příspěvky s testovaným slovem a sledovat „jestli projde“.

Gatta
Gatta
19. 1. 2018 15:34

PS – pokud bych chtěl někoho skutečně urazit, tak bych zvládnul i slovníkem čítánky pro 3. třídu. Sa mi nějak vybavil Francois Villon. BALADA PROTI POMLOUVAČNÝM JAZYKŮM Zpěň vitriol a vápno nehašené, kus ledku, síry, z arzeniku smrad, svař na nit rtuť a smetí rozmělněné, lůj, smůlu, louh a nezapomeň dát židovčí moč a pilně zakvedlat. Pak v lázeň z nohy plné kuřích ok vraz zmijí krev a špetku hořkých drog, pár škrpálů a vlčí chřtány lačné, žluč lišek vceď, co chcíply na amok, — a jazyky v tom udus pomlouvačné! A v mozku koček, když jsou zablešené, jen černých,… Číst vice »

Gatta
Gatta
19. 1. 2018 15:53

No a už tu opravdu dlouho nebyla poezie – takještě jedn Villon – tentokrát hravý. Francois Villon II BALADA PŘÍSLOVÍ Tak lehneš, jak si usteleš, tak s džbánem chodíš, až máš střepy, tak vybíráš, až přebereš, tak sklidí kdo, jak uměl seti, tak Boha ctí, až církev světí, tak vtipkuje, až smích ho přejde, tak kope hrob, až sám v něm dřepí, tak ďábla zveš, až k tobě vejde. Tak hřeješ kov, až přehřeješ, tak kuješ ho, až se ti štěpí, tak slibuješ, až chybuješ, tak voláš v les, jak ozve se ti, tak pěkně pěj, až ptáček sletí, tak… Číst vice »

Vaska
Vaska
19. 1. 2018 16:46

někde v diskuzi byl krásnej příspěvek -předkládám k zamyšlení : a to co tady je už je demokracie a nebo bude ještě hůř ?

Ladislav Hinner
Ladislav Hinner
19. 1. 2018 17:38

Už jsem se přestal rozčilovat na mladou generaci, která volí Piráty(TOP…) a Drahoše. Dobře jim tak, sedí jako my u PC, místo aby řvali před parlamentem. Ono je totiž (skoro) jedno, kdo bude na hradě nebo ve vládě. Každá se vylže pod tlakem EU před národem z ústupků, jen se Zemanem a Okamurou bychom si mohli zachovat trochu sebeúcty… Pokud nebude referendum o vystoupení z EU, tato hrozba by mohla EU trochu zbrzdit, ale i tak je jen otázkou času, kdy k nám navalí Jižany . Bude to mnohem horší než Mnichov, který nám zařídili titéž, ale tehdy snad už… Číst vice »

Gatta
Gatta
20. 1. 2018 16:53

Re Ladislav Hinner – sdílím Vaše obavy – je to velmi pravděpodobné vysvětlení pro některé „nevysvětlitelné“ postoje elit a dění kolem nás.

Jen není zcela jisté, zda budou afroevropané až tak ochotni nadšeně táhnout bojovat a umírat na zmrzlé ruské pláně. Nakonec i IV. křížová výprava proti Arabum skončila už v roce 1204 dobytím Konstantinopole křižáky a založením (na cca 60 roků) jejich Latinského království.

Ladislav Hinner
Ladislav Hinner
21. 1. 2018 11:31

Afroevropané budou přesvědčování, že pokud začnem v květnu, tak do září se vítězně obejmou obě naše armády (z Východu i Západu) na Urale. Vždyť to známe… A zbytky ruské armije dorazí na Severu Eskymáci. Nelze komentovat plány organizátorů světa, než-li s Troškou nadsázky a ironie, neboť situace je vážná.