Dopis starostovi MČ Praha 6 proti manipulaci se sochou maršála Koněva

Protože se s následujícím textem, původně zveřejněným zde, zcela ztotožňuji a nechci, aby zapadl jako letmá zmínka na Twitteru, rozhodl jsem je převzít celý jak je:

Vážený pane starosto,
vážení zastupitelé MČ Praha 6,

obracíme se na Vás přímo od pomníku maršála I. S. Koněva na území vaší MČ. 120 let od jeho narození jsme si připomněli už dnes i proto, aby se pietního aktu mohly zúčastnit i paní Anna a Jelena Koněvovy, maršálovy vnučky.

Snaha znesvětit jeho památku vyvolává rozhořčenou reakci napříč českou i zahraniční veřejností. I na dnešním setkání zazněly nejen česká a ruská, nýbrž také izraelská státní hymna – a zásluhy maršála Koněva o záchranu miliónů Židů, jimž jinak hrozilo vyhubení, tu vyzvedl i izraelský rabín. Aby také on, podobně jako další vystupující, rozhodně odsoudil nemístné pokusy zhanobit maršálův pomník i jakýmsi „doplňkem“ jeho životopisu.

Biografie jiných osobností protihitlerovské koalice obsahuje kapitoly, jež zmařily milióny nevinných životů. Troufne si kdokoli „dopisovat“ je například na sochu Winstona Churchilla? Je důstojné „přepisovat“ dějiny legendami, podle nichž se Praha „osvobodila sama“, a Rudá armáda jakoby „přišla k hotovému“? Uzavřelo by velení okupačních vojsk, jichž se na našem území stále nacházel více než milión, příměří s domácím odbojem, pokud by k Praze nesměřovaly vítězné divize Rudé armády?

Právě ta se o porážku fašismu zasloužila rozhodující měrou a přinesla největší oběti i za naše osvobození. Pokusy tuto hrdinskou epopej zlehčit, ba znesvětit její památná místa „dodatky“ na čísi dnešní politickou objednávku jsou vrcholem nevkusu.

Tím naléhavěji Vás žádáme, abyste této svévoli učinili přítrž.

Jelena Koněva, vnučka maršála Koněva
Anna Koněva, vnučka maršála Koněva
Jaroslav Vodička, předseda Českého svazu bojovníků za svobodu
David Bohbot, izraelský rabín
Josef Skála, místopředseda KSČM
Jaroslav Kohlíček, poslanec Evropského parlamentu
Jaroslav Doubrava, senátor
Jaroslav Foldyna, poslanec
Petr Šmíd, náměstek hejtmana Ústeckého kraje
Hynek Blaško, generálmajor v.v.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Petrpavel
Petrpavel
24. 11. 2017 22:21

Kdyby byl starosta Prahy „váženým“ nikdy by nepřipustil byť jen diskusi o odstranění sochy, přišel by sám na vzpomínkovou akci a vysvětlil by těm ubožákům s protikomunistickými nápisy že ….
Škoda slov.
On není váženým a o tom to je.

fajt
25. 11. 2017 10:22

comment image?oh=bfa1c2c124cc6f1c8c98b1db2805f912&oe=5AA8CB38 – vánoční výzdoba v Práglu ( Kotva, kocábův pomníček), je v pražské kavárně ( pakárně) vůbec něco normálního??. ..)

Bety
Bety
25. 11. 2017 11:26

Šibenice jako vánoční výzdoba??? Pražákům zřejmě nevadí vůbec nic a bezpochyby tam s klidem nakupují….

Martin (už bez taky m)
25. 11. 2017 11:53

Souhlas s dopisem. Rusofobie a sovětofobie, hanobení všeho Ruského i všeho z doby SSSR dosáhlo dávno obludných rozměrů. Příznačná je snaha poplivat SSSR desítky let po jeho rozpadu. Svědčí o velké „odvaze“ ubožáků plivajících na památku sovětských vojáků, kteří zajistili aby rodiče dnes plivajících nevyletěli komínem… Možná kdyby tehdy vojáci RA počkali alespoň desetinu doby s níž „Západ“ spěchal s otevřením „druhé fronty“… Nikdo soudný přece nebude plivat ani na památku vojáků ze západu kteří zhmotnili tento výsadek – ovšem zhmotněný ve formě náhrady jedné okupace jinou, desítky let trvající až do dnešních dnů. Tehdy konali nevědomky v zájmu předchůdců… Číst vice »

fajt
25. 11. 2017 12:33

comment image?oh=6890985d10b751cb5cd33a01922a1655&oe=5AA02ECC

brankoslav
brankoslav
25. 11. 2017 22:04

Kdyby Hradílek držel tu svou „hladovku“ jak avizoval, je nejspíš po smrti.
Mmch zkuste třeba 4 dni nejíst…

peter.
25. 11. 2017 22:35

Prečítal som si názor,že
„Držet hldovku v období zabijaček je 3,14čovina“.
Súhlasím!

fajt
26. 11. 2017 9:25

peter. napsal

Prečítal som si názor,že
„Držet hldovku v období zabijaček je 3,14čovina“.
Súhlasím!

von taky jenom chlastal – což dělá celý život, jen teď z toho, havlista, udělal svou ctnost a politický boj. ..)

racek
racek
26. 11. 2017 22:15

Jak jsem řekl již jinde, mě naštvala teda stavba pomníku marš. Koněva dost, neb ten zabral kus parku, pískovišť a prolejzaček kam jsem s dětmi rád chodil. Postavili ho přímo proti tehdejšímu OV KSČ, aby koukal soudruhům do oken. No, už je to dávno. Souzi a soušky jsou pryč a Koněv zůstal. Zasloužil si to. Byl to válečný hrdina a zachránil Prahu. Fakt nechápu, proč se někdo snaží jeho zásluhy ničit a zkreslovat. Zrovna od starosty, jehož etnikum tak trpělo zrovna v té Osvětimi.

M.C.
30. 11. 2017 8:59

Rabíni v Osvětimi se modlili celý podzim 1944 každý večer, aby Rudá armáda přišla dříve, než je Němci všechny zlikvidují. V poslední fázi operace Bagration se totiž fronta dostala do takové blízkosti tábora, že nad ránem byla z východu slyšet dělostřelba. Bohužel si museli počkat až do ledna a ne všichni se dočkali. Co se týká pražského povstání – vzniklo kvůli tomu, aby se Němci v Praze, která do té doby byla tzv. lazaretním městem, neopevnili a nebránili. Německá armáda maršála Schörnera, která předtím kladla velmi tuhý odpor RA ve Slezsku severně od našich hranic, byla v té době asi… Číst vice »

M.C.
30. 11. 2017 9:26

Pokračování: Proto došlo k jinak bezprecedentnímu kroku a totiž k jednání německého generála s povstalci a dokonce k podpisu dohody o kapitulaci německé posádky výměnou za volný odchod na západ. Toussaint věděl že nemá čas, dokázal si podle rychlosti postupu sovětských jednotek o kterém byl informován spočítat, že 9.5. ráno bude Praha obklíčena ze západu a potom už bude zbývat jenom smrt nebo sovětské zajetí. Když se to dozvěděly jednotky SS dislokované u Benešova a severně od Prahy, tak zahájili postup na Prahu, aby jednak potlačily povstání a následně postavily generála Toussainta před válečný soud za takovou hanebnost. 9.5. ráno… Číst vice »