Dostane Ukrajina nabídku, kterou nebude moci odmítnout?

Dost možná, že je na stole nabídka, jakou nemohou odmítnout nejen Putin a Porošenko, ale vůbec nikdo. Ve hře je příliš mnoho.

V otázce Ukrajiny může dojít k velmi překvapivému vývoji. Tedy k překvapivému zejména pro naše putinobijce. Jinak západní mainstream už hlasitě spekuluje o novém uspořádání Ukrajiny a rusko-amerických vztahů. Západní média si i ZDE všimla, že není možné držet nad vodou stát, v němž se synové oligarchů, kteří mají na svědomí smrt „obyčejných“ občanů, ač stíháni Interpolem, volně procházejí po Kyjevě. I tady se ukazuje rozdíl mezi ukrajinskou kleptokracií a našimi českými šibaly. Janoušek byl za těžké ublížení na zdraví alespoň odsouzen. Také jsme nedospěli tak daleko, aby poslanci vládní strany hovořili o rozsáhlé korupci a rozkrádání půjček a pomoci z Evropské unie a MMF vlastní vládou, jako je tomu v případě poslanců zvolených za vládní stranu ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.

Ukrajina má mnohem vážnějšího nepřítele než ruskou armádu na hranicích. Je jím po desetiletí trvající a neztenčenou měrou bující korupce, rakovina uvnitř ukrajinské vlády a celé společnosti. Možná se blíží den, kdy americký viceprezident Joe Biden přestane ukrajinské vedení neúspěšně prosit o to, aby boj proti korupci měl v podobě dotažení některých reforem a uvěznění byť jen jednoho jediného oligarchy alespoň symbolické úspěchy. Amerika přestane žadonit a začne konat. Nebude to, navzdory některým našim generálům, knížatům, a jiným top občanům hájícím svobodu Tibetu, konfrontace s Ruskem, ale kompromisní, mírové řešení. Jak si všiml i bývalý americký velvyslanec na Ukrajině, ukrajinská vláda díky plánované válce Západu s Ruskem příliš hřeší na svou domnělou geopolitickou výlučnost a nepostradatelnost. V pěstované nenávisti k Rusku a ochotě obětovat vlastní občany za americké zájmy vidí současná ukrajinská vládnoucí klika svoji neotřesitelnou a nezastupitelnou pozici, takže se domnívá, že si může dovolit prakticky všechno, tedy i beztrestně rozkrádat miliardy z USA i EU. Ó, jak šeredně se může mýlit.

Nový začátek?

Jedním ze znaků možných nových vztahů mezi USA a Ruskem může být odvolání 50 vysokých důstojníků ruské baltské flotily. Putin „odměnil“ postoje svých generálů požadujících reagovat na jeden prapor americké armády v Pobaltí málem mobilizací celé ruské armády. Putin není prostě Brežněv, nenechá se vyprovokovat k nějakým závodům, které nemůže vyhrát. Nestojí o incidenty ani v Baltském moři, ani nikde jinde, nechce válku, chce využít potenciálu tak velké a bohaté země, jakou bezesporu Rusko je. Nakonec se může ukázat, že to, co chce, alespoň částečně dostane. Nedostane sice proruskou Ukrajinu, kterou by si jistě přál, ale dostane alespoň Ukrajinu mírovou.

Rýsuje se projekt „rakouského řešení“ Ukrajiny

Rakouská státní smlouva byla podepsána v roce 1955 zástupci vlád Sovětského svazu, Velké Británie, Spojených států a Francie. Předmětem smlouvy byla mj. naprostá a bezpodmínečná neutralita a ochrana chorvatské a slovinské menšiny. Spor byl alespoň v tomto dílčím případě zažehnán a válka se nekonala. Dnes má Rakousko 18 zástupců v Evropském parlamentu. Za těchto okolností se zdá být rozumné se ptát, zda by podobná, moderní „Ukrajinská státní smlouva“ modelovaná na rakouském precedentu mohla sehrát podobně kladnou službu pro všechny.

Co získá Putin?

Rusko získá bariéru před NATO. Součástí dohody by totiž pochopitelně byl zákaz jakýchkoliv vojenských základen a cizích vojenských jednotek na území Ukrajiny. Území východní Ukrajiny by mělo zvláštní statut řešený ukrajinskou ústavou, a národnostní menšiny, samozřejmě včetně Rusů, zaručeny práva. Rusko-ukrajinská hranice by byla demilitarizována a byl by zaručen regulovaný, ale svobodný pohyb občanů mezi těmito zeměmi. Protiruské sankce by ztratily smysl a byly by zrušeny. Rusko by získalo prostor pro řešení terorismu na Kavkazu a stalo se spojencem Západu v boji proti této hrozbě i jinde ve světě. Putin takovou nabídku „Ukrajinské státní smlouvy“, aniž by sebe a Rusko znemožnil, odmítnout nemůže.

Co získá Ukrajina?

Ukrajina získá prostor pro normální demokratické mírové řešení vnitropolitické situace. Součástí řešení musí být rozsáhlá amnestie bojovníků obou stran konfliktu a celonárodní usmíření. Mírová Ukrajina bude moci očekávat dlouhodobé investice jak ze Západu, tak z Ruska. Místo toho, aby mladí Ukrajinci bořili a zabíjeli, budou moci budovat svoji zemi. Občané Ukrajiny na takovém řešení nemohou prodělat.

Co získá Západ?

Západ může vyvážet nejen zbraně, ale i průmyslové celky s větší zárukou návratnosti investic než na potenciálně válečnou Ukrajinu. Vydrží-li „rakouský“ mír i pro Ukrajinu, vzájemně výhodná výměna bude ku prospěchu všem. A v neposlední řadě dojde k oživení obchodu s Ruskem, což pro ekonomiku EU může být velmi zajímavé. Díra po odchodu Velké Británie z EU tak může být více než zalátána. Taková Evropská unie se může stát důstojným partnerem Spojených států i Číny. Partnerství s Ruskem je totiž třeba pěstovat nejen na poli vojenském, ale především na poli politicko-ekonomickém. Ať si pražská kavárna co chce říká, nejen Ukrajina, ale především Rusko vždy bylo a je součástí Evropy.

Dost možná, že je na stole nabídka, jakou nemohou odmítnout nejen Putin a Porošenko, ale vůbec nikdo. Ve hře je příliš mnoho.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde , nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
28 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
6. 8. 2016 9:49

paktovat se se západem ( i mírově) Rusku vždy přinese jenom smrt, takže pokud rusové nebudou mít v následovnictví Putina jasno, tak jeho současná vítězství jsou pouhou chimérou, která se může rozpliznout během pár hodin vlády nového cara. ..)

Sio
Sio
6. 8. 2016 10:58

Co vypadá na stole skvěle, to nemusí v praxi fungovat. Zůstane příliš mnoho nevyřešených otázek. Ale pokud tím Putin získá dalších 3 – 5 let míru, tak to vyhrál.

abx
abx
6. 8. 2016 11:04
peter.
6. 8. 2016 11:49

Sio napsal Co vypadá na stole skvěle, to nemusí v praxi fungovat. Zůstane příliš mnoho nevyřešených otázek. Ale pokud tím Putin získá dalších 3 – 5 let míru, tak to vyhrál. Tiež si myslím. V článku autor píše,že čistka v Baltickej flotile bola spôsobená prehnanou militantnosťou zmieňovaných generálov.Moje informácie pochádzajúce z ruských zdrojov však hovoria o tom,že príčinou čistiek bola práva nepripravenosť BF na zvládnutie prípadnej agresie zameranej na odtrhnutie Kaliningradskej oblasti.Resty vo výcviku,v materiálnom zabezpeční flotily a nelojálnosť veliaceho zboru. Vzhľadom na ďalšie čistky v armáde,na výmenu gubernátorov v RF za osoby s vojenskou alebo spravodajskou minulosťou a na… Číst vice »

Sio
Sio
6. 8. 2016 13:13

peter. napsal Tiež si myslím. V článku autor píše,že čistka v Baltickej flotile bola spôsobená prehnanou militantnosťou zmieňovaných generálov.Moje informácie pochádzajúce z ruských zdrojov však hovoria o tom,že príčinou čistiek bola práva nepripravenosť BF na zvládnutie prípadnej agresie zameranej na odtrhnutie Kaliningradskej oblasti.Resty vo výcviku,v materiálnom zabezpeční flotily a nelojálnosť veliaceho zboru. Vzhľadom na ďalšie čistky v armáde,na výmenu gubernátorov v RF za osoby s vojenskou alebo spravodajskou minulosťou a na vytvorenie „Národnej gardy“ si myslím,že druhá možnosť je pravdepodobnejšia. K vytvoreniu nejakých dvoch,možno troch územných novotvarov nepochybne na Ukrajine dôjde.Odlišnosť od Rakúska vidím v tom,že kým Rakúsko bolo po… Číst vice »

peter.
6. 8. 2016 13:28

Sio napsal
Také by to znamenalo nové perspektivy pro plynovody natažené skrze Ukrajinu, což je pro Rusy (ale třeba i pro Čechy a Slováky) přínos.

O tom si dovolím zapochybovať.Nord stream II a najnovšie som sa dozvedel,že sa obnovuje aj výstavba plynovodu do Turecka ako náhrada pôvodne plánovaného South streamu zabezpečia RF dostatočnú kapacitu pre pokrytie potrieb Európy.Navyše Rusi tým ušetria cca 2 miliardy doláčov na tranzitných poplatkoch.Plynovody cez Ukrajinu sú už dávno amortizované a ich životnosť už vypršala.Prečo by sa RF znovu mala stať obeťou možného vydierania ?

Irena
6. 8. 2016 15:02

Tak to je hodně smutný klip
http://rusvesna.su/news/1470394656

peter.
6. 8. 2016 15:27

Irena napsal

Tak to je hodně smutný klip
http://rusvesna.su/news/1470394656

To je ako znásilňovanie.Nechutné!

Béda
6. 8. 2016 17:24

Autor si zapomněl položit základní otázku. Co získá hlavní iniciátor dění na UkraDině – USA, kterému zdá se, ta situace poškozující jeho hlavního ekonomického a hlavního vojenského konkurenta velice vyhovuje. Otázku pokládá špatně – co získá Západ. Jenomže Západ to jsou hlavně USA určující svým vazalům postoje.

Viky
Viky
7. 8. 2016 8:59

No jo no. (rovnou se omluvím autorovi za všechny své jízlivosti). Tohle je snad přímo klasický příklad západoinťoušského vidění. Taková pohádka pro dospělé o tom, jak přicházejí na svět děti. Samí čápi, dlouhé polibky, manželství… Sankce proti RF? Ale ony se periodicky opakují s různou silou. Myšlenka, že sankce mají cosi společného se situací na Ukrajině a „minským procesem“… Asi jako svadební závoj a čáp se zrozením dítěte. Ale pojďme na čistě praktické otázky. Co se chce od RF??? Já to tedy nepochopil. Že nebude bránit stabilizaci Ukrajiny? Promiňte, ale zrovna tomu RF nebrání, něco takového RF potřebuje. Klidně nepřátelskou… Číst vice »

Sio
Sio
7. 8. 2016 9:13

peter. napsal O tom si dovolím zapochybovať.Nord stream II a najnovšie som sa dozvedel,že sa obnovuje aj výstavba plynovodu do Turecka ako náhrada pôvodne plánovaného South streamu zabezpečia RF dostatočnú kapacitu pre pokrytie potrieb Európy.Navyše Rusi tým ušetria cca 2 miliardy doláčov na tranzitných poplatkoch.Plynovody cez Ukrajinu sú už dávno amortizované a ich životnosť už vypršala.Prečo by sa RF znovu mala stať obeťou možného vydierania ? Pakliže bude mít v zádech Northstream 2, bude Rusko nevydíratelné, leda snad Němci. To tím spíše neznamená, že by hned muselo přes Ukrajinu všechno zrušit. Proč? Poplatky se daji stanovit různě, je to věc… Číst vice »

Viky
Viky
7. 8. 2016 9:39

na závěr: Když mi někdo dá nabídku useknout si ruku za deset mega hotově, se zárukami, smluvně? Řeknu NE. Protože po useknutí bych mohl zjistit, že jsem část dohody pochopil „jinak“, situace se změnila, atd. Tohle tady už myslím bylo. (ani tak bych tohle neudělal :-) ) Společný boj proti terorismu? A co tomu brání? Rusko snad? Rusko někdo nějak pomohl s terorismem na Kavkaze? Západ tu nejhorší extrémistickou sebranku s klidem prohlásí za „Bource za národní osvobození“, i když tihle bourci potichu chroustají i Eurolistíčko. Nevíte o čem mluvím? Jeden takový (kdyby jeden!) pro terorismus hledaný v RF dostal… Číst vice »

zajoch
7. 8. 2016 9:47

V článku je odstavec: Rýsuje se projekt pro řešení ukrajinské krize. Rakouská státní smlouva z roku 1955 rakouské vlády a vlád SSSR, USA, VB a Francie. Podle mne je vzor v této smlouvě pro řešení ukrajinské krize jen teorie, která nebere v úvahu okolnosti obou případů. Situace kolem Rakouska v roce 1955 a kolem Ukrajiny po roce 2000. Lze srovnávat tehdejší situaci v Rakousku a ve světě se současnou situací na Ukrajině a ve světě? Bylo by vůbec možné žádat po současných ukrajinských „špičkách“, aby smlouvu dodržovaly , byť by byly okolnostmi donuceny ji podepsat? A co Západ? Vždyť západní… Číst vice »

peter.
7. 8. 2016 10:08

Sio napsal Poplatky se daji stanovit různě, je to věc dohody. Navíc skrze Turecko je to z bláta do louže a Němci toho určitě využijí, pokud by získali monopol na rozdělování ruského plynu v Evropě. Výhoda pre RF pri realizácii NSII a plynovodu RF – Turecko spočíva v tom,že RF uzavrie zmluvy len s Nemeckom a Tureckom.Tieto dva štáty budú potom plyn distribuovať do Európy.Samozrejme,že z toho bude pre ne plynúť zisk.RF bude mať len týchto dvoch odberateľov.Cenu plynu pre európskych odberateľov budú určovať zase len Nemecko a Turecko.Bulhari sa vzdali lukratívneho postavenia distributéra na nátlak USA.Teraz si môžu trieskať… Číst vice »

Viky
Viky
7. 8. 2016 10:18

to Zajoch: Vyjádřila jste to hezky bez mých zbytečných jízlivostí. Všechno to pozitivní je možné realizovat bez velkohubých smluv. A smlouvy v sobě skrývají místo řešení, především skaliska pod hladinou. Dohodnout se s Putinem? a nebylo by lepší zatlačit na Potračenka?
Ono to nejde? A jak potom budete vymáhat cokoliv jiného? nebudete, aha…

Béda
7. 8. 2016 10:25

Základní otázka: 1/ proč vlastně musel být zorganizován státní převrat na UkraDině? Komu nevyhovoval Janukovyč při moci? 2/ Proč byl vlastně zrušen plynovod Southstream? Chtělo to snad Rusko? Kdo to prosadil? Komu to vyhovuje? 3/ Proč musely být zavedeny protiruské sankce? komu to vyhovuje? potřebovalo to snad Rusko? Komu vyhovuje jejich protahování a koho to poškozuje? 4/ Proč musely být otevřeny dveře muslimské migraci dokořán? Potřebuje Evropa anebo Rusko v regionu euroasie sršní roj? Komu to vyhovuje? Kdo to prosadil? Kdo financuje „neziskovky“? Kdo ovládá loutky, které otevřely dveře do EU dokořán? 5/ Proč není žádným způsobem bráněna hranice Evropy?… Číst vice »

peter.
7. 8. 2016 10:40

Sio napsal Pakliže bude mít v zádech Northstream 2, bude Rusko nevydíratelné, leda snad Pre RF to bude znamenať jediné:Nemecko(Turecko) si objedná u RF toľko plynu koľko bude Európa potrebovať zaplatí a môže brať.Keď neodoberie zaplatené množstvo,jeho chyba. A nikto už nebude môcť obviňovať Rusko z vydierania Európy. Ten plynovod cez UA sa asi nejakú dobu bude ešte využívať,no čítal som niekde,že Rusi už z neho pár stoviek km odpílili.Netreba zabudnúť,že Gazprom nie je výlučne ruská štátna firma a tiež sa správa trhovo v zmysle maximalizácie svojho zisku. Nie je to nič osobné,je to len obchod.Povedal by starý mafián don… Číst vice »

Viky
Viky
7. 8. 2016 10:43

Sio, RF je vydíratelá tak jako tak. Pokud je země významně závislá na exportu uhlovodíků, jednoduše vydíratelná je. Jenže. Samo postavení Nord Stream je výrazně drahá záležitost. A přitom i s uměle omezenou kapacitou přenosu je cena za přenos o tolik nižší, že pouhý rozdíl v ceně zaplatí komplet celý Nord Stream za asi 8 let. (bez uvážení dalších, tzv. „netechnických ztrát“ což je v podstatě eufemismus pro zlodějinu!) Kromě politických a strategických otázek, je i ta ekonomická hodně důležitá. Turecko? Tam hodně věcí není vůbec jasných. Ovšem, i kdyby byl tranzit přez Turecko problém, stejně je to výhodné postavit… Číst vice »

peter.
7. 8. 2016 11:09

Tí Ukrovia si tak rozosrali štát,že viac sa to už hádam ani nedalo.
No mohlo by to mať aj určité pozitívum.Príklad Ukrajiny môže byť varovaním pre ostatné štáty SNŠ,pred podobným správaním sa k RF aké predviedla a stále ešte predvádza UA.

Martin (už bez taky m)
7. 8. 2016 11:23

Zdravím, souhlas s Viky, Zajoch, peter. Sio- RF nebude Německem vydíraná. Německo bez RF nemá ekonomickou budoucnost v současném „rozpoložení“, a Makrela je na odchodu… Německo a Turecko (ne „Erdragon“ sám) – to je „dvojice baypassů“ kterými se RF spojila s Evropou – obcházejíc tak NEJEN zborcenou Ukradinu – ale také Polsko a Pobaltí, o rozklíženém Balkánu nemluvě… RF potřebuje dobré vztahy s Evropou – tou co „má potřebu“ (SUROVinovOU, eKOnoMICKOU)… Dlouhodobou idiocií trpící „rádobyzápad na Východě“ EU až tak nepotřebuje… Jestli bude někdo vydíratelný – tak my a Slovensko, etc… A hádejte KDO VŠECHNO na tom na náš úkor… Číst vice »

peter.
7. 8. 2016 16:42

peter. napsal
Netreba zabudnúť,že Gazprom nie je výlučne ruská štátna firma a tiež sa správa trhovo v zmysle maximalizácie svojho zisku

http://ukraina.ru/news/20160807/1017182899.html

Admirál
Admirál
8. 8. 2016 7:31

Žádná podobná nabídka bohužel na stůl nepřijde. To má celkem dobře rozeznatelné příčiny.

Převrat na Ukrajině byl v režii US. Měl kromě jiných cílů oddělit EU ode Ruska znemožnit nebo maximálně oslabit ekonomickou spolupráci. To se podařilo. Není to sice dlouhodobě udržitelné, Ukrajinu to změní v polopoušť, ale s tím je zřejmě počítáno.

Nevidím jediný důvod ze strany USA – ty dnes plně rozhodují, co se bude na Ukrajině dít – aby na tom něco měnily.

Tudíž řeči o „nabídce“ jsou pouze snění a vývoj se bude ubírat jinými cestami.

Gatta
Gatta
8. 8. 2016 8:31

Re Admirál – s napsaným souhlas, ale přeci …

Otázkou je, kdy se USA rozhodnout zprivatizovat UK ekonomicky. To v současném chaosu je riskantní a navíc tamní oligarchové se loučit se svými statky nechystají.
Navíc, mnohem lépe se zhodnotí a využije převzetí UK, která je ještě v jakž takž fungujícím stavu a se sice nespokojeným ale pořád ještě předvídatelně se chovajícím obyvatelstvem.

Možná už nastal čas, aby USA konečně zachránily UK od korupce a zlořečených oligarchů, do ekonomiky UK vstoupili silní strategičtí partneři a konečně přišla damokracie v duchu pax Amerika.

Admirál
Admirál
8. 8. 2016 10:30

Gatta napsal Re Admirál – s napsaným souhlas, ale přeci … Otázkou je, kdy se USA rozhodnout zprivatizovat UK ekonomicky. To v současném chaosu je riskantní a navíc tamní oligarchové se loučit se svými statky nechystají. Navíc, mnohem lépe se zhodnotí a využije převzetí UK, která je ještě v jakž takž fungujícím stavu ase sice nespokojeným ale pořád ještě předvídatelně se chovajícím obyvatelstvem. Možná už nastal čas, aby USA konečně zachránily UK od korupce a zlořečených oligarchů, do ekonomiky UK vstoupili silní strategičtí partneři a konečně přišla damokracie v duchu pax Amerika. Ano, obohatit, rabovat, co se dá je silný… Číst vice »

peter.
8. 8. 2016 10:55

Admirál napsal
Minimálně východní Ukrajinci jsou „jejich“ a podle toho budou nuceni se chovat.

Admirál:
Ešte je tu jedna,podľa mňa veľmi pravdepodobná možnosť. A to,že na juhovýchode UA vznikne nejaký nový štátny útvar pod kuratelou RF a nadvládou Rinata Achmetova a spol.Oni Donbas revitalizujú s pomocou RF a tento štátny útvar sa ekonomicky aj vojensky prepojí na RF.

Admirál
Admirál
8. 8. 2016 12:52

peter. napsal
Admirál:
Ešte je tu jedna,podľa mňa veľmi pravdepodobná možnosť. A to,že na juhovýchode UA vznikne nejaký nový štátny útvar pod kuratelou RF a nadvládou Rinata Achmetova a spol.Oni Donbas revitalizujú s pomocou RF a tento štátny útvar sa ekonomicky aj vojensky prepojí na RF.

To asi možné je a byla by to součást toho , co jsem psal – chaos a rozpad.

jokles
jokles
8. 8. 2016 17:41

Bohužel uvedená vize se opravdu jeví jako vysněná konstrukce bez jakýchkoliv solidních základů ! Vsadil bych na cokoliv jiného, jenom ne na uvedený scénař !