Dunning-Krugerův efekt – proč je tak těžké hádat se s blbcem?

Problém současného světa je, že hlupáci jsou si skálopevně jistí, ale lidé inteligentní jsou plní pochybností,“ řekl prý kdysi matematik, filozof a spisovatel Bertrand Russell.

Už on měl nejspíš tu neblahou zkušenost ohledně toho, jak těžké je hádat se s blbci. Určitě to znáte. Druhý člověk je absolutně přesvědčený o své pravdě, ačkoli je zřejmé, že se mýlí. Můžete mu jeho omyl vysvětlit, můžete mu danou věc dokonce ukázat, stejně ho nikdy nepřesvědčíte. Cítil se nějak podobně i Galileo Galilei, když se snažil představitelům tehdejší církve vysvětlit, že Země ve skutečnosti není středem vesmíru?

Studenty univerzity, na které Dunning vyučoval, nechali napsat několik testů, které zjišťovaly jejich gramatické znalosti, schopnost logického myšlení a míru humoru. Zároveň s tím měli studenti odhadnout, jak si v jednotlivých oblastech vedli. Dunning a Kruger díky tomu přišli na zajímavou věc. Studenti, kteří v testech dosahovali nejhorších výsledků, se výrazně přeceňovali. Naopak ti, jejichž výsledky patřily k nejlepším, si věřili méně, než by měli. Ještě překvapivější však bylo to, co následovalo, když vědci ukázali studentům jejich výsledky a zeptali se jich, zda by na základě toho chtěli svoje předešlé hodnocení nějak změnit. Úspěšní studenti své hodnocení vylepšili tak, aby se shodovalo s úspěšností, které dosáhli. Neúspěšní studenti ho však změnit odmítli. Ani konfrontace s realitou je zkrátka nepřesvědčila, že jsou méně schopní, než si mysleli.

Uvědomovat si vlastní nevědomost a nedokonalost a být připraven přijmout argumenty druhých nebo změnit svůj názor na základě skutečností, které mu neodpovídají, je zkrátka známkou moudrosti. Není to ponižující ani hloupé, naopak. A pokud nad sebou vůbec nikdy nepochybujete, no, pak jste možná další nevinnou obětí Dunning-Krugerova efektu…

Celý článek najdete na Winners Book

Námět: Václav

Stanův komentář: Tenhle článek nemíří jen do řad našich oponentů…

 

5 1 hlas
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sio
Sio
6. 8. 2016 12:12

Blbci jsme všichni. Pokud za den neudělám alespoň jednu blbost, něco s mou sebereflexí asi není v pořádku.
Pokud je člověk sebereflexivní a zapátrá ve své minulosti, nějaká ta situace, kde sehrál roli hlavního blba, se určitě najde. Spíše celá sbírka. A jak se budeme za deset let dívat na to, co děláme teď? :-)

karpi
karpi
6. 8. 2016 18:15

Dunning-Kruger je překrásně vysvětlen zde:
https://www.youtube.com/watch?v=XyOHJa5Vj5Y
(Pozdravujte dvojzávita.. ,)

leho
leho
6. 8. 2016 20:38

Stanův komentář: Tenhle článek nemíří jen do řad našich oponentů…

Opravdu? Můj krátký dialog s ideologem Bédou autora článku „Podstata kapitalismu“ svědčí spíše o opaku. Myslím, že je to tím, že dnes může publikovat na netu opravdu každý jedinec, jak více inteligentní, tak méně inteligentní, jelikož taková činnost nestojí žádné peníze, pouze čas.

Sio
Sio
6. 8. 2016 21:39

leho napsal

Stanův komentář: Tenhle článek nemíří jen do řad našich oponentů…

Opravdu? Můj krátký dialog s ideologem Bédou autora článku „Podstata kapitalismu“ svědčí spíše o opaku. Myslím, že je to tím, že dnes může publikovat na netu opravdu každý jedinec, jak více inteligentní, tak méně inteligentní, jelikož taková činnost nestojí žádné peníze, pouze čas.

Převleč se na chvíli za Danu, ke s tebou nuda.

Nerevar
Nerevar
7. 8. 2016 3:09

Když to shrneme: pochybovat o správnosti vlastního úsudku je žádoucí a je to jedna z indicií, že [doplňte sami].

Nabízí se otázka: naši oponenti o našem úsudku pochybují, nebo jsou víceméně přesvědčeni, že náš úsudek je naprosto mimo?

Béda
7. 8. 2016 5:17

Stan napsal
Máte pravdu, na Vás a pana Danu ten syndrom sedí jak vyšitý.

Na Vás a pana Danu… :) Dobré

Béda
7. 8. 2016 5:27

Každý je nositelem své „pravdy“ svého pohledu na svět. Někdo osobitého, jiný konformního (individuální „pravda“ – spíš by se dalo mluvit o světonázoru má tisíce podob, nejčastěji je to směsice vlastních zkušeností, výchovy, vzdělělání a vnějších vlivů a může být kombinací konformního s osobitým, které se i jinak konformního jedince projevuje pouze občas a v jednotlivostech) někdo je placen za vykládání určené „pravdy“ jiným. Každý inteligentní jedinec by si měl klást otázky, pochybovat, ověřovat a poměřovat své soudy a závěry novými fakty a přehodnocovat. Ideolog Béda to tak dělá stále, do „krve“ hájí svůj pohled a občas je nucen svá… Číst vice »

RSokol
RSokol
7. 8. 2016 8:20

Á, oblíbený DK efekt. Sám jsem byl jako DK pozitivní těmi chytrými a vzdělanými diagnostikován. Na fóru Aldebaranu, když ještě fungovalo, jeden admin rád posílal odkaz na tento článek. Povšimněte si v onom článku těch třech bodů jak proti DK efektu bojovat. Na první pohled fajn, ale doplňte si je o Focaulta: „Moc rozhoduje, co se počítá jako vědomosti“, potažmo nahraďte „moc“ konformitou či většinou, a máte jiný obrázek. On je to totiž také návod jak se zařadit, nehoupat lodí, jít s davem atd., nu a pak je onen Galilei, stejně jako zástupy dalších, právě naopak sám příkladem „DK blbce“,… Číst vice »