DOTAZNÍK PRO Ladislava Žáka: Česká levice

Ladislava Žáka jsem oslovil s návrhem vytvořit obsahové „zrcadlo“ pravicovému Dotazníku, který jsem natočil s Ladislavem Jaklem. Svého času se jednalo o velmi vlivného člověka, který rozhodoval nebo ovlivňoval události spojené s převratovým obdobím let 1989 – 1990. Jeho názory nebudou pro zasvěcené nijak překvapivé, ale věřím, že ostatní diváci a veřejnost snad i se zájmem vyslechnou, co si myslí o české levici a politice vůbec.

00:13 Projevovali se lidé v ČSSR levicově, tedy že se hlásili k zachování a rozvoji socialismu směřujícího k komunismu?
03:08 Byli za socialismu nějak postihovaní a trestaní lidé z levicové opozice?
07:43 Během převratu se například při jednáních z odstupující KSČ Petr Pithart radil po telefonu o tom, jak má postupovat. Víte s kým se radil?
08:29 V roce 1990 vznikla KSČM. Jací lidé (s jakou minulostí) tuto strany zakládaly?
11:53 Je politická – občanská minulost člověka důležitá pro jeho aktuální postoje?
17:11 Privatizace proběhla v kooperaci s lidmi, kteří se nějak řadili do levicového politického proudu, nebo se levice privatizace nezúčastnila?
18:53 S odstupem času lze vysledovat životní peripetie řady osobností z levicové scény. Staly se někteří z nich pro občany České republiky vzory hodné následování?
19:31 Jaký byl typický reprezentant levicové politiky v devadesátých letech?
19:57 Jaký je typický reprezentant levicové politiky dnes?
20:24 Demokracie se neumí účinně vypořádat s lidmi, kteří ji zneužívají. Levice byla a je schopná podle Vás nabídnout nástroje k řízení státu, aniž by se transformovala v nějakou formu diktatury?
24:36 Díky neexistenci většinového volebního systému se od převratu v roce 1989 nestalo, aby vítězná politická strana mohl nést plnou odpovědnost za řízení státu. Je tato setrvalá situace v něčím zájmu?
30:32 Věříte na platnost hesla Svoboda, rovnost, bratrství?
30:42 Je možná, ve společnosti složené s individuí, jak je známe, svoboda?
33:20 Je bratrství pojem, který máme zkoušet žít nebo se ho obávat?
34:06 Lidé se od dob Francouzské revoluce naučili velmi frekventovaný komunikační model – slibem nezarmoutíš. Například heslo „Se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak“ nebo „Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí“ Kam se podle Vás tyto sliby a proklamace poděly a proč?

Další debaty a dotazníky najdete na stránkách Debatního klubu

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
16. 3. 2015 10:35

http://www.novinky.cz/krimi/364345-jsem-na-to-hrdy-prohlasil-student-souzeny-za-pokus-o-vrazdu-bezdomovcu.html – študák matfyzu, který po večerech řeže bezdomovce ( vedení alma mater je to u řiti – jako všem všechno tady) – takových více, ať to v kokotlině rychlejc odsejpá ( pokud mu tofotermuter zase blázincem nevyžehlí, tak by mohl base zažít docela peklo, krom toho taky zupa aspirant na ulici ) . ..)

fajt
16. 3. 2015 10:52

dneska jsem od koleše dostal movie, z jednoho čezkého zpravodaského porno kanálu, kde se mladí chlapci ( 12-18 let) školili na žoldáky ( a prča největší, kousek za Uherským Brodem ), prý se budou učit bránít vlast :)) – boroci, a kterou vlastičku jim zelené gumy vybrali ( mi to příjde, jak kdyby úchylové učili náctileté prostitutky z donucení milovat svojí práci a bordel ) – snad je to v tom kurzu nebude moc bolet, ale bohužel, doba je taková a cz ministr války je špatný komediant, který taky moc rád anální lásku. ..)