Drábek hází přes palubu slabé a nemocné

Březen 18, 2011

Ministr věcí spíše asociálních Drábek chce zrušit průkazy nejhůře zdravotně postižených občanů. To, co normálně fungujícímu člověku zapadne jako zprávička přikrčená v masmédiích, je ve skutečnosti verdiktem nad životem tisíců lidí.


Z holé absence empatie u těch, kdo ponesou za rozhodnutí zrušit průkazky ZTT/P odpovědnost, vyplynou pro naprostou většinu postižených vážné životní problémy. Dopady různých změn se dají úspěšně relativizovat, zde jsou ale důsledky pro toho, kdo je chce alespoň trochu vidět, jednoznačné. Stát neušetří nic, protože si tito lidé zkrátka nebudou moci to, co jim má být zpoplatněno, napříště dovolit. O šetření státních financí tu ale nikomu nejde a nešlo. Pravděpodobnější je, že tu probíhá šikana, která má vést k obecnému strachu a poslušnosti. Proboha, ptám se, kam všichni tolerováním tohoto myšlení a přístupů klesáme?


Hodit přes palubu za krizové situace ty slabé a bezmocné je hanebnost. Návrh ministra má zřejmě v tichosti projít ve stínu jiných, pro většinu z nás citelnějších změn, ne-li zrovna využít ekonomicky motivované sílící averze ke starším a nemohoucím spoluobčanům. Jde o další krok ve strategii vyobcování invalidních spoluobčanů, která je mezitím cynicky proklamována jako proces integrace. Nejprve přišlo zrušení úlev těm, kdo byli ochotni invalidního člověka zaměstnat, a tisíce invalidů fakticky ztratily možnost pracovat. Už to bylo popřením základní lidské solidarity. Pak přišel další krok, kdy byly zpřísněny podmínky pro zařazení do kategorií trvale postižených lidí ZTP a ZTP/P. Třetí krok, likvidace drobných výhod, které poněkud kompenzují handicap a vrací tak postiženému člověku motivaci, má být zřejmě již "definitivním řešením", pokusem o odebrání lidské důstojnosti a základních životních možností.


Stále tu hovoříme o tom co dělat, jak se bránit útokům na občanskou společnost a základní práva, co si počít s korupcí a zneužíváním moci. Cest je asi více, ale v tomto případě je morálním imperativem zastat se těch, kteří sami nemohou, přímo. Zatlučme společně 22. března na vrata Drábkova ministerstva. Docilme toho, aby ze své funkce odešel. Braňme se proti těm chytrákům a mizerům, kteří chtějí rozhodovat o našem bytí a nebytí z tepla svých rezidencí a limuzín. Co jiného je etika, než apel na nezneužívání slabosti či nevědomosti druhých k osobnímu prospěchu? Chceme snad, aby nám vládly lidské hyeny? Situace je tentokrát natolik čitelná, že není prostoru pro výmluvy. Už není na co čekat.

 

Demonstrace se koná 22.3. v 11,30 hodin před sídlem Ministerstva práce a sociálních věcí, Na Poříčním právu 1/376, Praha 2.

 

Převzato z Literárek

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments