Dříve a dnes

Jak se tak začalo mluvit o Husovi, uvědomil jsem si dvě zajímavé podobnosti s tehdejší dobou. Ta první je hospodářská. Podobně jako nadnárodní bankovnictví dnes, byla západní církev v té době nejbohatší organizací na zeměkouli. Podobně jako nadnárodní bankovnictví potřebovala tím víc peněz, čím víc jich měla. I kdybychom nevěděli nic jiného, dobrý doklad nám dávají tehdejší odpustkové akce. Byly do značné míry projevem zoufalství: „My ty peníze potřebujeme, jinak zkrachujeme“. (Mimochodem: Když se o tom zmíníte roduvěrnému katolíkovi, nezačne hájit tehdejší odpustkovou praxi, ta je neobhajitelná. Začne hájit myšlenku odpustků všeobecně. K tomu se přidá nějaký hlupák, který bude rozhorleně odsuzovat něco, co odpustky nikdy nebyly a řeč je úspěšně odvedená jinam.)

Druhé pozoruhodné podobnosti jsem si všimnul mezi interdiktem, uvaleným tehdy na Prahu kvůli Husovi, a sankcemi uvalenými na Rusko kvůli Putinovi. Sankce, kterým se tehdy říkalo interdikt, byly na Prahu uvaleny na základě žalob univerzitních činitelů, kteří hrdě a uraženě odešli z Prahy po Kutnohorském dekretu. (Iniciátorem tohoto dekretu byl Hus.) No a když odešli, zjistili, že v zahraničí na ně nikdo nečeká a chleba je tam jaksepatří tvrdý. Těžko čekat, že jejich žaloby proti Husovi byly nezaujaté. Na základě jakých obvinění byly uvaleny sankce na Rusko, víte stejně dobře jako já.

Když jsem začal psát, napadla mě ještě jedna zajímavá podobnost. Všimněte si, že roduvěrný katolík bude vždycky ze všech špatností, které se v husitské době objevily, obviňovat Husa a husity. Nikdy nepřipustí, že kdyby Hus při popisu církevních i světských poměrů neměl pravdu, lidi by si poklepali na čelo, mávli rukou a šli dělat něco užitečnějšího, než ho poslouchat. Že by si našli lepší práci, než se bouřit proti dobrým poměrům. Podobně dnešní antikomunista bude ze všeho špatného, skutečného i vymyšleného, co se v době reálného socializmu objevilo, obviňovat komunisty. Nepřipustí, že komunisty dostaly k moci poměry, které před jejich nástupem existovaly, a bude prosazovat pokud možno ještě horší.

Převzato z ostrova Janiky

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
23 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
paskal
paskal
15. 6. 2015 20:50

Jene Hruško, vytesat to do kamene a tím kamenem mlátit tak dlouho…. Ale to je blbost , že? Ukazuje se , že myšlení bolí…. většinu …. a proto také většina vždy doplatí. Na tu menšinu hajzlů, podvodníků, šmejdů, nenažranců atd.

Alena
Alena
16. 6. 2015 4:56

pěkný článek, co na to říci více. Obecně tak významné výročí upálení Jana Husa proběhlo za nezájmu politiků, s výjimkou pana Ransdorfa
http://www.ransdorfmiloslav.com/clanky/historicke/mistr-jan-hus-jako-inspirace-pro-nas
http://www.ransdorfmiloslav.com/clanky/historicke/husovo-odvolani-ke-kristu
Je vidět, že Jan Hus by v dnešní době dopadl špatně

humbru
humbru
16. 6. 2015 5:15

Je to sice jen hypotéza, ale myslím si, že kdyby Masaryk dotáhl pozemkovou reformu do konce, nezískali by komunisti v roce 46 většinu.

idiotronic
16. 6. 2015 14:05

humbru napsal Je to sice jen hypotéza, ale myslím si, že kdyby Masaryk dotáhl pozemkovou reformu do konce, nezískali by komunisti v roce 46 většinu. Nesouvisí to sice těsně s Husovým výročím, ale získali. Slibovali totiž jistotu zaměstnání, jistotu bydlení, všeobecné nemocenské pojištění a spolupráci se SSSR, který měl tehdy u nás dobrou reputaci, například vlivem Mnichovské dohody, která byla dílem našich současných spojenců z EU.Po zákazu agrární strany už nemohla ve volbách hrát zásadní úlohu. Dále ČSR vyvážela miliardy zisků zahraničních firem z republiky ven. Například ve srovnání s Francií vykazovala ČSR vyšší produkci na hlavu, ale nižší příjem.… Číst vice »

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
16. 6. 2015 16:49

idiotronic napsal Nesouvisí to sice těsně s Husovýmvýročím, ale získali. Slibovalitotižjistotu zaměstnání, jistotu bydlení, všeobecné nemocenské pojištění a spolupráci se SSSR, který měl tehdy u nás dobrou reputaci, například vlivem Mnichovské dohody, která byla dílem našich současných spojenců z EU.Po zákazu agrární stranyuž nemohla ve volbách hrát zásadní úlohu.Dále ČSR vyvážela miliardy zisků zahraničních firem z republiky ven. Například ve srovnání s Francií vykazovala ČSR vyšší produkci na hlavu, ale nižší příjem. Tyto transfery znárodněním odpadly a tak se komunistům usnadnila první poválečná léta. Nakonec se přídělový systém podařilo zrušit dříve, než ve Velké Británii.Velký počet voličů oceňoval vymizení nezaměstnanosti… Číst vice »

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
16. 6. 2015 17:00

Jedna taková upřímná katolička mne učila číst a za nejpoučnější a nejpravdivější knihu považovala Jiráskovo „Proti všem“. A to z toho důvodu, že aby uživila nevlastních pět a stejný počet vlastních dětí, myla schody na faře a na vlastní oči v době hladu viděla, co to znamená kázat pít vodu a sám pít víno a k husičce, když je taková malá, si dopřát ještě králíka. Hus byl její morální vzor a jen jednou jedinkrát mne co ještě malého kluka obelhala „v pedagogickém“ zájmu. Měl jsem z toho tehdy obrovskou radost, poněvadž jsem od té chvíle věděl, že budeme i v… Číst vice »

Sio
Sio
16. 6. 2015 17:18

Alena napsal pěkný článek, co na to říci více. Obecně tak významné výročí upálení Jana Husa proběhlo za nezájmu politiků, s výjimkou pana Ransdorfa http://www.ransdorfmiloslav.com/clanky/historicke/mistr-jan-hus-jako-inspirace-pro-nas http://www.ransdorfmiloslav.com/clanky/historicke/husovo-odvolani-ke-kristu Je vidět, že Jan Hus by v dnešní době dopadl špatně A víte, kdo by dnes dopadl nejhůř? Ježíš. Napřed by na něho vyhrabali, že bere úplatky, pak že je na kluky a nakonec by mu dali za vinu, že Herodes zabil nemluvňata. Počítám, že z toho chleba, co rozdával chudým by musel zaplatit daně, čímž by se dostal do dluhů. Exekutoři by pak vybírali vstupné na jeho kázáních. No, ani by ho nemuseli… Číst vice »

Sio
Sio
16. 6. 2015 17:32

Ten člověk už ztratil poslední zbytky soudnosti. Asi už mu voní jen pražská kavárna.

Doznání
16. 6. 2015 / Jan Čulík
Musím říci, že mě nějak přechází nadšení šířit dobré jméno české společnosti a kultury po světě, když najednou zjišťuju, že osmdesát procent Čechů se chová jak ten nejhorší rasistický póvl. Normalizační nihilismus a postkomunistické sobectví vyrašily v posledních dnech v opravdu jedovatý, hnusný květ.

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
16. 6. 2015 17:48

Sio napsal Ten člověk už ztratil poslední zbytky soudnosti. Asi už mu voní jen pražská kavárna. Doznání 16. 6. 2015 / Jan Čulík Musím říci, že mě nějak přechází nadšení šířit dobré jméno české společnosti a kultury po světě, když najednou zjišťuju, že osmdesát procent Čechů se chová jak ten nejhorší rasistický póvl. Normalizační nihilismus a postkomunistické sobectví vyrašily v posledních dnech v opravdu jedovatý, hnusný květ. Díky, Sio, za hodnotnou informaci, která mne přiměla k okamžité reakci: Vážený pane Čulíku! Pokud Vámi uváděný údaj o 80-ti procentech Čechů je pravdivý, pak je to ta nejlepší zpráva, kterou jsem od… Číst vice »

orinoko
16. 6. 2015 17:49

Řešení je přitom úplně jednoduché, vlastně nenáročné a celkem názorné.
Každý kripl , který propaguje humanitární příděl západních válek, nechť sám přijme do svého bytu-domova příslušnou množinu došedších chudáků, převezme osobní odpovědnost za jejich zapojení do života společnosti … a pokud nastanou problémy, nechť je okamžitě vyexpedován do míst, odkud mu dorazil jeho humanitární nadhled. A možná by úplně stačil poměr jen 1 : 1.

idiotronic
16. 6. 2015 20:14

Ještě k Husovi a pravdě,tentokrát v internetovém zpravodajství. To za Husa sice nebylo, ale schválně , zkuste odhadnout, je -li v tomhle více pravdy, nebo lži…
V neděli ráno, 14.06.2015 jsem v první chvíli zíral, koho že to ta Lenka Procházková a spol. dokázala zmermomocnit.
Nalezl jsem totiž mezi aktuálními zprávami i tuto:
http://www.novinky.cz/domaci/341454-v-betlemske-kapli-si-pripomneli-odkaz-mistra-jana-husa-dorazil-i-kardinal-vlk.html
Zpráva je formálně pravdivá. Proč se objevila zrovna v neděli?

ray
ray
17. 6. 2015 10:59

je fajn, že jsou nálepkování „rudověrní katolíci“, ale to, že hustiti byli fanatici, kterým šlo o „čistotu víry“ asi tak jako dnes některým islamistickým skupinám na Blízkém východě, to je už tak nějak jedno :)

Irena
17. 6. 2015 11:07

ray napsal

je fajn, že jsou nálepkování „rudověrní katolíci“, ale to, že hustiti byli fanatici, kterým šlo o „čistotu víry“ asi tak jako dnes některým islamistickým skupinám na Blízkém východě, to je už tak nějak jedno

Jste nechutný. Asi jako většina náboženských fanatiků.

Mudrc
Mudrc
17. 6. 2015 13:36

Moc hezký článek! Především ten dotaz na konec, kdopak asi „zavinil“ , že se komunisté dostali k nekontrolované moci! A půjdeme pěkně do historie. Kdo rozpoutal 1.světovou válku? A to ještě žádní komunisté ani fašisté nebyli! A 2. světová válka byla pouze špatně a nespravedlivě vyřešená válka první, která po cca 20 letech následovala. Zdali snad není nakonec na vině systém, myslím tím „kapitalismus“ bez přívlastků, který války plodí a vyvolává a dnes se opět brodíme v „těhotné předválečné době“!!! Hlavně aby nebyla jaderná, to už bychom měli všichni, co zde píší, jak se říká , po ptákách a hodně… Číst vice »

J. Hruška
J. Hruška
18. 6. 2015 10:22

ray napsal je fajn, že jsou nálepkování „rudověrní katolíci“, ale to, že hustiti byli fanatici, kterým šlo o „čistotu víry“ asi tak jako dnes některým islamistickým skupinám na Blízkém východě, to je už tak nějak jedno Jistě. „Bída z lidí lotry činí a vlky z lesů žene hlad“. I takové lidi tehdejší Římská církev vypěstovala, stejně jako nadnárodní kapitál dnes pěstuje islamistické skupiny na Blízkém východě. Zbývá dodat, že někteří se přidali k husitům, většinou se ale dali ke křižákům, kde za tyto činy dostávali odpustky a podíl na kořisti. Jo – nikdy bych o zapšklých, šest set let na… Číst vice »

Neználek
Neználek
18. 6. 2015 11:33

Bez podpisu

blisty.cz/art/77815.html

Jakýsi Čulíkův čtenář by u sebe chtěl dobrovolně ubytovat uprchlíky, ale jméno nám neřekne. Takže další čuramedánův výmysl.

Gatta
Gatta
18. 6. 2015 12:10

Neználek napsal

Bez podpisu

blisty.cz/art/77815.html

Jakýsi Čulíkův čtenář by u sebe chtěl dobrovolně ubytovat uprchlíky, ale jméno nám neřekne. Takže další čuramedánův výmysl.

No, zase slyším trávu růst. Aby to nebylo a humanisti v Bruseli a v Praze nevymysleli, něco takového, jako to bylo s ubytováváním „sociálně slabých“ na předražených ubytovnách.

Něco jako: „Ubytuj upchlíka za 15.000,- měsíčně“. Daňové ovečky to zaplatí …

Alena
Alena
18. 6. 2015 12:11

to jsou vlezprdelkové. Až zde islamisté budou mít většinu, předpokládají že dostanou záslužné
http://svobodnenoviny.eu/neberme-si-priklad-z-britanie-je-cas-sundat-satek-z-hlavy/

Sio
Sio
18. 6. 2015 14:33

Gatta napsal
No, zase slyším trávu růst.Aby to nebylo a humanisti v Bruseli a v Praze nevymysleli, něco takového, jako to bylo s ubytováváním „sociálně slabých“ na předražených ubytovnách.

Něco jako: „Ubytuj upchlíka za 15.000,- měsíčně“. Daňové ovečky to zaplatí …

Za patnáctku od kusu bych tak 2 – 3 možná zvládl taky. :-) Samozřejmě ne u sebe doma.

Sio
Sio
18. 6. 2015 14:37

Ale vážně. Dejme tomu, že ji sem 1000 pustí. I kdyby dosáhli na výdělek 20000 měsíčně. Zapomeňme na rasismus, jen z lidského hlediska. Kdo je ubytuje za běžnou cenu? Ubytovali byste si neznámého Roma ve vaší nemovitosti? Ani vyhodit byste je nesměl, když by neplatili. To by se vynořily různé organizace, práva …

Gatta
Gatta
18. 6. 2015 15:15

Boha Sio – koupím zříceninu, ubytuju tam příslušný přespočet potřebných a pak už jen kasíruju. A nic jinýho mě nezajímá – a zkuste proti mě něco kváknout rasisti.

Jak se jmenuje ta svého času slavná ulice v OV – Přednádražní ?

Sio
Sio
18. 6. 2015 21:06

Gatta napsal

Boha Sio – koupím zříceninu, ubytuju tam příslušný přespočet potřebných a pak už jen kasíruju. A nic jinýho mě nezajímá – a zkuste proti mě něco kváknout rasisti.

Jak se jmenuje ta svého času slavná ulice v OV – Přednádražní ?

No a to je přesně to, co chci říci. Vlastně ani nic jiného nezbývá. Podmínkou takového řešení je, že to zaplatí stát. Druhá možnost – ghetta.

Gatta
Gatta
19. 6. 2015 5:53

Sio napsal
No a to je přesně to, co chci říci. Vlastně ani nic jiného nezbývá. Podmínkou takového řešení je, že to zaplatí stát. Druhá možnost – ghetta.

“ … zaplatí stát …“ na tuhle frázi začínám být vysazený.
Správně to zní: “ Politici rozhodnou – daňoví poplatníci zaplatí.“

A další věc je, že by z toho mohl být zase další špinavý byznys – proti nám, za naše peníze.