Dvě přání

Copak, něco nám nesouhlasí? Ano, v pohádkách to tak bývá. Rybář (obvykle bez lístku) chytne zlatou rybku a ta mu, za předpokladu, že ji pustí na svobodu, slíbí splnit tři přání. Jenže já jsem nechytil zlatou rybku, prostě jsem navštívil prodejnu Levné knihy (máme v republice několik firem téhož jména), utratil 2 Kčs (dle přelepky) a doma pak otevřel archiválii, o níž jsem prolistováním v prodejně hned věděl, že bych ji měl koupit. Cena vyplynula z 35000 kusů nákladu a z názvu, z nějž bylo zřejmé, že obsahuje necenzurované výroky lidí z konce roku 1989, kterých se gramotní lidé ujali, uspořádali je, doplnili je anonymními dopisy a nechali vytisknout. Pro případné mladší čtenáře dodávám, že divadla nehrála, nýbrž na jevišti probíhala diskuse o tom, jaká by měla být budoucnost. Kdo chtěl slovo a počkal si , ten se k němu dostal.

V Semaforu jej měl pochopitelně Jiří Suchý, ten ale čekat nemusel, protože diskusi roztáčel, byl to provokatér a první otázku pokládal pochopitelně po několik večerů, protože do té doby byla tabu.

Otázka č. 1 (Jiří Suchý)

,,No já teda nevím, jestli ten socialismus je takový terno, ale když myslíte, můžeme si o tom popovídat.“

Otázka č. 2 (jeden z diváků)

,,My jsme dneska země, ze které kdo může, při první příležitosti uteče ven a sem se vrátí tak leda na důchod. A já bych chtěl, abychom byli také tak přitažliví jako ta cizina a aby se sem lidé hrnuli z okolních států a líbilo se jim tady.“

A tady už je čas skončit. Intuice nám sice napovídá, že někde máme ještě šanci na třetí přání, ale pozor! Již dvě jsme vyčerpali a obě dvě se nám den ze dne plní.

Na margo toho prvého řekl Jiří Suchý: „Kapitalismus je sice lepší než socialismus, ale horší, než jsem si myslel…“

A pro splnění toho druhého už se staví ubytovny a diskutuje se o kvótách.

Je jasné, že jsme pod unylou nudou normalizace neměli připraven národní program…

Přejme tedy úterní schůzce Nové republiky dobrou inspiraci. Doufejme, že namísto zlaté rybky jsme nechytili zlatého stafylokoka.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Aleš
Aleš
12. 12. 2016 7:30

Ač jsem hodně kritický k našim republikovým politickým elitám, (hodně mých posledních komentářů bylo více méně v souladu s názory hradu), jedné malé křivdy se jim dostalo od duchovního zaštiťovatele projektu pro dolních 10 milionů. https://www.novinky.cz/domaci/423328-zeman-sobotku-pochvalim-az-bude-za-co.html
A jednu věc, za kterou lze aspoň trochu chválit především předsedu vlády, je ZVYŠOVÁNÍ MINIMÁLNÍ MZDY. A tady je škoda, že ta chvála nepadla. Mnohé by se vyjasnilo. A to by byl skutečný bič na ty, kteří chtějí společnost rozdělovat a tady si prezident naběhl a voličům ČSSD nijak nepomohl…

Aleš
Aleš
12. 12. 2016 8:04

A důsledek nebo příčina?
http://www.novarepublika.cz/2016/12/konik-bohous-vyrazi-do-boje.html
Nicméně je jasné, že lidé reagují odklonem od establishmentu.

fajt
fajt
12. 12. 2016 8:23

dnes v Evropě žije okolo 60 milionů muslimů ( tedy vyznávající islám, kolik je tady skutečně imigrantů z muslimských zemí neví nikdo, protože zjišťovat tento stav je v EU trestný ), je jenom otázka času, kdy tahle komunita převezme politickou ( a skrytou ) moc v Evropě, globální protektoři jsou tomu nakloněni. ..)

fajt
fajt
12. 12. 2016 12:49

https://www.respekt.cz/externi-hlasy/strasky-uhde-a-jezek-odkryvaji-karty – jedno retro ( v podstatě jenom pořádný masakr dovede člověka na alespoň střední cestu ). ..

hudryper
hudryper
12. 12. 2016 17:03

Všem,kdo při pohledu na Drtinovou mají podobně nepříjemné pocity jako já se omlouvám.Ale
obdržel jsem mail s linkem na její rozhovor se skutečně vzdělaným a odborně zkušeným člověkem,
s nímž si ta harpyje vskutku nevěděla rady.Doporučuji všem tento rozhovor vyslechnout. Je dobrý.
https://www.youtube.com/watch?v=4qsB5GsH4_E>

M.C.
12. 12. 2016 17:09

Drtinová byla před 15 lety docela sympatická mladá reportérka.
Kdeže loňské sněhy jsou….

fajt
fajt
12. 12. 2016 17:48

hudryper napsal
hudryper

njn, ten si to může dovolit, když ho tady naserou, tak odjede za svými indiány ( to je skutečně funkční komunita, kterou mu v dnešních špatných můžeme jenom závidět). ..)

peter.
12. 12. 2016 20:05

hudryper napsal

Všem,kdo při pohledu na Drtinovou mají podobně nepříjemné pocity jako já se omlouvám.Ale
obdržel jsem mail s linkem na její rozhovor se skutečně vzdělaným a odborně zkušeným člověkem,
s nímž si ta harpyje vskutku nevěděla rady.Doporučuji všem tento rozhovor vyslechnout. Je dobrý.
https://www.youtube.com/watch?v=4qsB5GsH4_E>

p.hudryper.
Budem kontrovať článkom,na ktorý so narazil na slovenskom portáli Nadhľad:
http://www.nadhlad.com/content/ako-multikulto-nove-sachove-pravidla-zavadzal

peter.
13. 12. 2016 7:48

Z Ameriky letí na Rusko jadrová raketa a opačným smerom z Ruska na Ameriku letí tiež jadrová raketa.Na polceste sa stretnú a zastavia sa na kus reči.Ruská raketa vytiahne balalajku,butylku vodky,pirôžky,podebatujú,pripijú si najprv na stretnutie,potom na víťazstvo,potom na družbu a svetový mier….Po chvíľke americká raketa hovorí : „Už cítim,že mám v hlavici,nedoletím do cieľa…“Ruská raketa ju priateľsky objíme a ponúkne sa :“Poď,pôjdeme,odprevadím ťa domov..“

Admirál
Admirál
13. 12. 2016 8:52

Vypadá to, že US min. zahraničí bude za Trumpa pan Rex Tillerson.

Nemám šanci hodnotit jeho osobu, ve spoustě věcí bych se s ním stopro. zásadně neshodl, ale podle toho, jak plačou korporální média (na Aktuálně předvádějí přímo ukázkový nářek), se skládání Trumpovi administrativy ubírá žádoucím směrem.