Dvojí metr české propagandy, tentokrát na válečnou krutost

Člověk se mimoděk musí usmívat, když opět čte (nejen) na internetovém serveru Aktuálně.cz tu samolibou a již mnohokrát opakovanou sebe-reklamu: „Máte rádi náš zpravodajský on-line deník? Tak nás nominujte v anketě českého internetu Křišťálová Lupa! Hlasovat můžete zde!“

Nu dobrá, přesto v duchu konstatuji, že jistě k lítosti redaktorů už zase tu jejich výzvu neposlechnu. A nebude to jen z toho důvodu, že každá samochvála smrdí a je pouze zrcadlem samohany, ale zejména proto, že velebit vlastní špatnou práci, to mi vždy připadá poněkud trapné. A kdy trapné?

Inu, nejen tehdy, když se někdo snaží sám sebe chválit, ale také tehdy, když jako by inteligentně a rafinovaně předkládá údajným blbečkům čtenářům vlastní falešné nebo jen polopravdivé komentáře a vydává je za zprávy o událostech. Já vím, je to jen zdánlivě malý podvůdek, který možná ani lidem neublíží. Jenže je to podvod na vlastní novinařině a nikdy nesvědčí o poctivé profesionalitě autorů.

A ještě něco: Každý malý podvod je vždy zřetelným okrajem řetězu podvodů dalších, tvořících nějaký systém. Tady konkrétně, to je pak systém informační manipulace, která je vizitkou charakteru autorů i jejich pseudodemokratického zpravodajského řemesla. A to se ve slušné společnosti prostě nedělá.

Takže, ocitujme si například jednu z novinářských perel tohoto serveru, ze dne 24. srpna 2014:

„Separatisté předvedli davu zajaté ukrajinské vojáky … Ačkoliv ženevská konvence zakazuje vystavování válečných zajatců urážkám a zvědavosti okolí, vůdce doněckých vzbouřenců Alexandr Zacharčenko podle agentury AFP popřel, že by nucený pochod byl jakkoli v rozporu s mezinárodním právem. Povstalci je .. (ty zajatce z kyjevské armády) prý nesvlékli do naha, nesebrali jim boty a dávají jim najíst.! (Konec citátu).

A když už máme ten cintát za sebou, porovnejme si fakta v několika otázkách:

Opravdu považuje Kyjev domobranu Doněcké lidové republiky jen za samozvané povstalce, separatisty a dokonce za teroristy, anebo Kyjev už považuje DLR za legální stát s regulérní armádou, která je s Kyjevem ve válce ve smyslu ženevských konvencí, a to včetně povinností válčících stran v zacházení se zajatci?

Uvědomují si naši novináři, že politici v Kyjevě se nedávno sami chopili moci nelegálním palácovým převratem? Lze proto tyto politiky právně považovat za legitimní vládu, když celý svět viděl videa z kyjevského parlamentu, kde byli z jednací síně násilím vyhozeni poslanci opozice a pomocí jejich poslaneckých průkazů pak samozvanci v čele s Jaceňukem mačkali hlasovací tlačítka?

Jedná se tedy na Ukrajině o regulérní válku dvou států ve smyslu ženevské konvence, anebo jde o ni jen z pohledu Kyjeva, když se mu to právě teď hodí? Kyjeva, který vlastní občany na jihovýchodě Ukrajiny, civilisty na válce nezúčastněné – v rozporu s ženevskými úmluvami – brutálně a krvavě vraždí bombami, raketami a granáty a posílá na ně tzv. vyčišťovací oddíly fašistického Pravého sektoru s banderovskými a nacistickými symboly na uniformách?

Nebo si snad někteří naši novináři a komentátoři myslí, že slavjanské, doněcké a luhanské ženy, děti a jejich dědečkové a babičky jsou na této válce nezúčastněni právě v rozporu s ženevskými úmluvami a proto je přípustné je beztrestně bombardovat a zabíjet?

Aha, tak to by mne vskutku nenapadlo …

Ale pokročme dále:

Je tudíž možné ještě považovat vojsko Kyjeva za armádu demokratického národního státu podle ženevských úmluv, jestliže v jejích řadách válčí nejen pohrobci nacistů, ale i smluvní kontraktoři, soukromí žoldáci z ciziny a další agenti a dobrodruhové, které si k tomu účelu najali ukrajinští miliardáři – oligarchové?

Nu a jakpak je to se zacházením s vojáky například z Doněcka, jsou-li někteří z nich kyjevskou armádou zajati? Jsou snad potom zajatí doněčtí povstalci rovnou na místě kyjevskými vojáky stříleni a podřezáváni, když to jsou údajně jen teroristé, kteří se přece do zajetí nikdy neberou? Co o tom ví naše žurnalistika?

Uvědomují si nejen kyjevští politikové, ale zejména někteří čeští novináři, že pokud by mělo jít později z pozice domobrany Donbasu o válku už čistě partyzánskou, nebo snad dokonce teroristickou, pak v takové válce by byli zajatci armády každého protivníka (a tedy i vojáci Kyjeva) logicky rovnou a výhradně zabíjeni, protože partyzánské oddíly nejsou vybaveny logistikou na věznění a hlídání zajatců, natož aby lidé z takových oddílů pak ještě měli chuť, čas a možnosti takové zajatce vodit po náměstích a předtím i potom je živit?

Takže, když si i jen několik těchto faktů dáme do souhrnu, tak vidíme, že naši propagandisté by si měli především ujasnit pojmy. Pojmy, co to vlastně je, ta válka vskutku regulérní ve smyslu mezinárodního práva a ženevských úmluv a co je to válka občanská a partyzánská, natož pak souboj nějakého demokratického a legitimního státu s jakýmisi teroristy, jak ty domobrance z Doněcka naši pisálkové rádi nazývají.

Etické a zákonné normy zejména pro veřejnoprávní media stanoví, že občané mají právo být o událostech informováni objektivně a pravdivě. Kvalitu zpráv žurnalistů netvoří válečně fanatické komentáře, kde přání jsou otcem myšlenek autorů. Je proto povinností novinářů, vlastní názory od zpráv důsledně oddělovat a zprávy polopravdami a účelovými výmysly nezkreslovat.

Otázkou ovšem je, zda potom po novinářích např. serveru Aktuálně nebo komentátorech typu pana Fištejna nebudeme toho chtít příliš, protože by to mohl být požadavek, možná už poněkud přesahující jejich charakterové schopnosti.

Odkazy:

http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDenevsk%C3%A9_%C3%BAmluvy

http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/zive-nedele-24-srpna-ukrajina-rusko-separatiste/r~dc69b0fe28f111e49cb9002590604f2e/

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Irena
26. 8. 2014 18:59

Moc dobré.

Béda
27. 8. 2014 0:36

http://www.novarepublika.cz/2014/08/bleskovka-minsk-tiskovka-vl-putina.html Putin v odpovědích prakticky jen zopakoval to, co zaznělo v jeho řeči při dnešním jednání za přítomnosti zástupců RF, EU, Ukrajiny, Kazachstánu a Běloruska. Z uvedeného je jasně vidět, jak důležitým je RF pro Ukrajinu obchodním partnerem a že si to pomalu všichni začínají uvědomovat. Putin opakovaně podtrhnul, že pouhý přechod na standardní obchodování s Ukrajinou, podobné, jako je například se státy EU, může mít v tuto chvíli zásadně negativní dopad, že si to nepřeje, ale že k tomu může být RF donucena, protože svůj trh chránit musí. Dialog ohledně plynu je stále ve slepé uličce a Putin vyzývá… Číst vice »

Béda
27. 8. 2014 4:36

Názory blázna z Cato institutu, které potvrzují staré pravidlo, „koho chleba jíš, toho píseň zpívej.“ POmatenec říká: “ „Anexe Finska není na Putinově programu ani dnes, ani zítra,“ řekl Illarionov. „Avšak pokud Putin nebude zastaven, tato otázka bude dříve nebo později vznesena. Putin už několikrát řekl, že bolševici a komunisti dělali vážné chyby. NENÍ VYLOUČENO (takže potvrzuje, že jde pouze o jeho spekulaci), že řekne, že bolševici r. 1917 spáchali zradu proti ruským národním zájmům tím, že poskytli Finsku nezávislost.“ http://www.blisty.cz/art/74465.html Čeho všeho nejsou schopni nájemní „presstituti“, kterým nevadilo hřát se na nejvyšších lukrativních postech ve stínu prezidenta Putina. Kolik… Číst vice »

Béda
27. 8. 2014 4:40

Další svinstvo postavené na lži: „NATO plánuje proti ruské hrozbě nové vojenské základny ve východní Evropě“ http://www.blisty.cz/art/74464.html

NATO to samozřejmě neplánuje proti žádné ruské hrozbě ale ve skutečnosti jde o dlouho připravovaný plán a pokračování v dlouhodobém trendu porušování slibů západu při obkličování Ruska, ke kterému byla využita USA a NATO zinscenovaná ukrajinská záminka.

Béda
27. 8. 2014 6:47

http://www.hlavnespravy.sk/media-vojna-robi-petra-porosenka-este-bohatsim/341887

Nehľadiac na ekonomickú krízu a hrozbu bankrotu Ukrajiny, prezident Petro Porošenko vynaloží na armádu viac ako 2,2 miliardy eur. Informuje o tom rakúske vydanie Contra Magazinu. Autor článku píše, že vodca Ukrajiny túto sumu nevezme z vrecka „kolegov oligarchov,“ ale obyčajným občanom a okrem toho si môže peniaze zarobiť na vojenských zákazkách…

Sugar Ray
Sugar Ray
27. 8. 2014 7:31

Kulturní referent pátrá radí informuje , podívejte se na totok –
http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/valka-se-protahne-protoze-porosenko-i-putin-jsou-pod-tlakem/r~93f75b9e2d0d11e49cb2002590604f2e/

Na JV prostě válčí Rusko s Ukrajinou a nazdar , Putin vs Porošenko .
To je jak když si řekne reportér Knedložurnálu Dorazým do Kyjeva dorazím a mediální realitu prostě vytvořím – v Kyjevě samí uprchlíci před ruskýma teroristama , paralela Ukrajina 2014 – ČSSR 1968 , to neni normální tohle !!

Sugar Ray
Sugar Ray
27. 8. 2014 7:35

Aktuálně dávám like , komentuju , odebíram a hlas do ankety Piece of shit of the year .
Místo Ice bucket chalenge by si na sebe všichni ty lidi měly vysypat kýbl hoven !!

aram
aram
27. 8. 2014 9:53

http://czech.ruvr.ru/news/2014_08_27/Ruske-novinare-zadrzeli-kvuli-fotografiim-pochodu-zajatcu-v-Donecku-2568/ „Po zadržení byli novináři odvezeni neznámým směrem. V táboře Pravého sektoru jim dali na hlavy pytlíky. Zadržení řekli, že prvních 12 hodin strávili ve sklepě spolu se zajatci – 10 muži a jednou ženou.“ K článku jenom dodám (ne že by to tam nebylo zmíněno), že nechápu logiku žumpálistů, kdy po celou dobu opakují, že se na JV jedná tu o povstalce, tu o separatisty, tu o teroristy. Velmi se střeží označit konflikt za válečný, poněvadž pak by platila zcela jiná pravidla i pro subjekty mimo něj nejn pro bojující. A najednou je pochod zajatců v Doněcku označen za… Číst vice »

Thor
Thor
27. 8. 2014 12:05

Dvojí metr : A co lze čekat od hlásných prolhaných trub Chazarského Impéria? Mají talmud v krvi i hlavě. Mluvit o oné propagandě jako o „české“ mi připadá nevhodné. Navozuje to, že jsme zmrdy všichni.

Vaska
Vaska
27. 8. 2014 12:39

momentálně je plné rádio tuska – vyřvává že poláci maj důkazy o učasti ruskejch vojáků (o polskejch žoldákách s Danama ani slovo) – korunu nasadil nějakej presstitut kterej vyřvával o satelitních snímcích – už se těším až to zveřejněj – to zas bude šaškárna jako snímky kolem toho sestřeleného letadla

Aleš
Aleš
1. 9. 2014 6:45

Vynikající, pane PPK.