Ekonomika roste, inflace klesla

Český HDP ve třetím čtvrtletí vzrostl meziročně o 4,7 procenta. Je to víc, než analytici původně očekávali. Ekonomika vzrostla i proti předchozímu čtvrtletí, o 0,7 procenta. Inflace za rok 2015 činila 0,3, což je nejnižší tempo růstu od roku 2003.

„Zpřesněný údaj o HDP potvrzuje, že české ekonomice se nadmíru daří, a to dokonce i ve světovém kontextu. Ze členských a partnerských zemí OECD, což je organizace sdružující nejvyspělejší ekonomiky světa, rostly ve třetím kvartále rychleji pouze Irsko, Lucembursko, Turecko, Čína a Indie,“ uvedl hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda. Za celý rok 2015 se můžeme dočkat růstu HDP až 4,5 procenta. V letošním roce se pak ale zpomalí tempo růstu HDP na dvě až 2,5 procenta. Na rozdíl od roku 2015 již totiž česká ekonomika nebude tažena dočerpáváním finančních prostředků z fondů EU. Ziskovost podniků ve třetím čtvrtletí vzrostla na 50,2 procenta, což je o 0,7 procentního bodu více než před rokem. Reálná spotřeba domácností na obyvatele se meziročně zvýšila o 3,7 procenta, což je o jeden procentní bod vyšší tempo ve srovnání s růstem reálných příjmů. Průměrný měsíční příjem domácností na obyvatele byl ve třetím čtvrtletí 22 129 korun, z toho 3682 korun tvořily individuální služby a zboží od vládních a neziskových institucí. Průměrná měsíční spotřeba domácností na obyvatele byla 20 690 korun.

Za pomalým růstem cen je stejně jako v předchozích měsících klesající cena ropy, která se blíží k 30 dolarům za barel. Díky tomu zlevňují paliva a Evropané dají méně za cestování, v Česku lidé kupovali pohonné hmoty za cenu o 15,1 procenta nižší než před rokem. „U cen ropy se čekalo, že nakonec přijde obrat a nízká cenová základna cen ropy bude již na konci loňského roku tlačit inflaci vzhůru. Místo toho ale ceny ropy pokračují v dalším poklesu,“ upozorňuje přitom analytik společnosti CitFin Jiří Šimek. Kromě toho dál zlevňovaly některé potraviny a nealkoholické nápoje – celkový pokles cen v této kategorii činil 2,6 procenta. Cena jogurtů byla v prosinci o 11,9 procenta nižší než před rokem, máslo o devět procent, jedlých olejů o 5,9 procenta a pekárenských výrobků a obilovin o 1,2 procenta.

Zdražila naopak zelenina (o 12,7 procenta), těstoviny (meziročně o 3,6 procenta), ryby (o 2,6 procenta), ovoce (o 1,3 procenta) nebo rýže (o 1,1 procenta). K alespoň mírné inflaci v prosinci přispělo i zdražení tabákových výrobků o 6,7 procenta a alkoholu o 1,7 procenta. Více platili Češi na konci roku i za bydlení – vodné zdražilo o 3,4 procenta, stočné o 2,8 procenta, teplo o 2,4 procenta a čisté nájemné o 1,3 procenta. Oděvy zdražily o 1,7 procenta, obuv o 5,5 procenta. Ceny dovolených s cestovními kancelářemi stouply o 6,8 procenta.

Zdroj: http://ČSÚ via Esondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
66 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
mm
mm
13. 1. 2016 18:25

růst ekonomiky si představuji jinak. Stát benefituje z toho, že cigarety u prodejců zdražil (tedy již kolkované jen přelepil jiným kolkem) a po dočerpání oněch pultových rezerv tabák opět zdraží. Jízdné v MHD se v řadě měst nesnížilo, naopak, provozovatelé MHD ušetřili zhruba desetikačku na litru dieselu, ale platy řidičů nezvýšili, přestože mají větší „polštář“. Čínský jüan se stal k novému roku 2016 světovou rezervní měnou, ale mezitím devalvoval o patnáct procent. Obavy jsou o schopnost čín. ekonomiky udržet růst HDP kolem 9 proc. ročně, Čína poptává méně surovinových zdrojů, což s ropnou válkou Saudů a Ami proti Rusům, NEDODRŽOVÁNÍM… Číst vice »

Alena
Alena
13. 1. 2016 19:10

co se týče koupěschopnosti obyvatel ,je česko na chvostu Evropy.( za Polskem i Slovenskem)
Ty dobré výsledky růstu HDP jsou za prvé díky tomu, že Kalouskova vláda provedla nesmyslnou restrikci, která neměla ve střední Evropě obdobu.
Teď jsme pouze doháněli zabrzděný HDP.
Za druhé se urychleně dočerpávaly dotace.
Ani neustálé umělé snižování kurzu 27 Kč vůči EUR není příznivé a snižuje dále životní úroveň .
Pozitivní je letošní zvýšení minimální mzdy, negativní pak zvýšení důchodů o 40 Kč.
Ostudná je skutečnost, že česko nemá na dotaci obědů pro školáky, kteří si obědy nemohou dovolit ,a žádá o to EU
http://aeronet.cz/news/dalsi-ostuda-pro-ceskou-republiku-zeme-nema-penize-na-obedy-pro-skolaky-z-chudych-rodin-vicka-od-pet-lahvi-na-nemocne-deti-byly-jen-zacatek-miliardar-tykac-dela-sbirku-na-obedy-pro-deti-ve-statnich/

mm
mm
13. 1. 2016 21:21
orinoko
orinoko
13. 1. 2016 22:03

Pokusim se to shrnout.
Pres vsechny plusy a minusy bude clovek i nadale chleb svuj vezdejsi dobyvati v potu tvare , prace bude cloveka slechtiti, pricemz mu zaroven bude ubirat na krase, i nadale bude platit – arbeit macht frei …
aneb jak prorocky jakysi Holec kdysi v Mlade Boleslavi nas brigadniky skolil v pracovni filosofii: Vyserem se na praci, at se bida vztekne.
A za druhe: Smrt a prace, at nam vylizou prde-l.
Dobrou noc.

Sasin
Sasin
13. 1. 2016 22:14

Další téma s Mirou Schmidtem na Svobodném vysílači.
Hodí se k tématu ke zdrojům ČSÚ via Esondy. Muheeeeeee
http://www.svobodny-vysilac.cz/wordpress/?p=5592

P.S. To je tady furt jako o hlupákovi, který přemlouvá kozla aby nežral to naše zélí. >-) :-) :-)

Alena
Alena
14. 1. 2016 6:14

mm napsal

https://www.youtube.com/watch?v=WhGzX2zr-es

jo, a za kolik let nastoupil Gorbačov a jak málo scházelo na to, aby ta ohromná bohatá zem byla rozkouskována na státečky?

Sio
Sio
14. 1. 2016 7:25

mm napsal růst ekonomiky si představuji jinak. Stát benefituje z toho, že cigarety u prodejců zdražil (tedy již kolkované jen přelepil jiným kolkem) a po dočerpání oněch pultových rezerv tabák opět zdraží. Jízdné v MHD se v řadě měst nesnížilo, naopak, provozovatelé MHD ušetřili zhruba desetikačku na litru dieselu, ale platy řidičů nezvýšili, přestože mají větší „polštář“. Čínský jüan se stal k novému roku 2016 světovou rezervní měnou, ale mezitím devalvoval o patnáct procent. Obavy jsou o schopnost čín. ekonomiky udržet růst HDP kolem 9 proc. ročně, Čína poptává méně surovinových zdrojů, což s ropnou válkou Saudů a Ami proti… Číst vice »

Gatta
Gatta
14. 1. 2016 15:49

„Ekonomický růst je bezvýznamný, jestliže nám nepatří.“

Citace z: http://www.novarepublika.cz/2016/01/milan-zeleny-cesko-bohuzel-ztratilo.html

Jinak – to, že USA se podařilo stlačit cenu ropy na ještě nedávno nepředstavitelnou úroveň a současně zavléci oba hlavní exportéry – SA a Rusko – do (vždy nákladné) války, to s následným posílením dolaru – to je prostě nepřehlédnutelný důkaz, kdo dosud stále ještě stanovuje „pravidla hry“ světového dění.

fajt
fajt
14. 1. 2016 15:56

Gatta napsal

„Ekonomický růst je bezvýznamný, jestliže nám nepatří.“

Citace z:http://www.novarepublika.cz/2016/01/milan-zeleny-cesko-bohuzel-ztratilo.html

Jinak – to, že USA se podařilo stlačit cenu ropy na ještě nedávno nepředstavitelnou úroveň a současně zavléci oba hlavní exportéry – SA a Rusko – do (vždy nákladné) války, to s následným posílením dolaru – to je prostě nepřehlédnutelný důkaz, kdo dosudstále ještě stanovuje „pravidla hry“ světového dění.

Rusko by mohlo dollar klidně potopit – ale nechce – asi novye oligarchové hledají nějakou pro ně výhodnou konverzi na jiné kapitálové zajištění jejich naškudlených dollarových aktivit ( při takové činnosti je i Putin krátký ). ..)

Gatta
Gatta
14. 1. 2016 16:09

fajt napsal
Rusko by mohlo dollar klidně potopit – ale nechce – asi novye oligarchové hledají nějakou pro ně výhodnou konverzi na jiné kapitálové zajištění jejich naškudlených dollarových aktivit ( při takové činnosti je i Putin krátký ). ..)

Možná mohlo – možná nemohlo?
Ale amíci ví, že Rusové prostě dneska ten dolar nepotopí – a že budou muset hrát s kartama jak jim je namíchali v USA.

A dolar, už svým světovým objemem, vždy při existenční válečné nejistotě roste, a rubl nebo juan ho zatím těžko v této roli dnes může nahradit.

fajt
fajt
14. 1. 2016 16:23

Gatta napsal Možná mohlo – možnánemohlo? Ale amíci ví, že Rusové prostě dneska ten dolar nepotopí – a že budou muset hrát s kartama jak jim je namíchali v USA. A dolar, už svým světovým objemem, vždy při existenční válečné nejistotě roste, a rubl nebo juan ho zatím těžko v této roli dnes může nahradit. dollar je dnes krytý virtuálními spekulacemi, kterým reálnou sílu dává americké zastrašování, státní terorismus a žoldácká armáda roztažena do celého světa, takže když se umenší vliv těchto faktorů poptávka po dollaru by měla upadat – ale já spíše vidím úplně zbytečnou hru Ruska podle amerických… Číst vice »

Gatta
Gatta
14. 1. 2016 16:57

Re fajt – jasně důvody nejsou fér, ale prostě jsou a fungují.

Ono je to těžké – jeden model bylo RVHP – tedy oddělený systém. No a nebo musíte hrát s dolarya rubly u „jednoho stolu“ – s tím že zámořský bankéř podle svých potřeb průběžně manipuluje s pravidly.

Dolar možná padne – ale, až všichni, nebo alespoň většina hráčů, uvidí „jinou – lepší cestu“.

Alena
Alena
14. 1. 2016 17:09

fajt napsal Rusko by mohlo dollar klidně potopit – ale nechce – asi novye oligarchové hledají nějakou pro ně výhodnou konverzi na jiné kapitálové zajištění jejich naškudlených dollarových aktivit ( při takové činnosti je i Putin krátký ). ..) je to všechno složitější, mám na to jiný názor. Pokud by Putin a jeho mocenské křídlo bylo radikálnější( a nevěřím, že Putin je sám , není, stejně jako Babiš ne- ale jejich spolupracovníci nesedí jen ve vládě či politických stranách) pokračoval by jako Stalin- čistky a strach. Zvolená cesta jiná- oligarchy přimět ke spolupráci ve prospěch Ruska. Ta cesta je vabank-… Číst vice »

hudryper
hudryper
14. 1. 2016 17:15

Cítím,že se brzděním poklesu hodnoty Juanu dolarové věřitelství Číny přibližuje bodu,kdy náhlá ztráta jeho hodnoty bude výhodnější,než prodlužování agonie dolaru s jeho volatilitou. V tom jim sekundují z pozice majitelů jaderné jistoty Rusové.Projevy Medvěděva, Kudrina posledních dnů považuji za kouřovou clonu přípravy rány z milosti us.dolaru. Nezapomínejme,že ve hře je v podstatě spolupracující síla- GP v Londýně.Ústup ze SV a nabídky spolupráce s Rusy tam i jinde
jsou signály,že americká zahraniční politika hraje vabank a je si vědoma reakcí svých obyvatel na
pád dolaru .

Alena
Alena
14. 1. 2016 17:18

p.hurdyper, mám stejný názor. Pád dolaru poškodí ekonomiku celosvětově, a Čína i Rusko musí postupovat tak, aby škody byly co nejmenší

fajt
fajt
14. 1. 2016 20:53

Alena napsal je to všechno složitější, mám na to jiný názor. Pokud by Putin a jeho mocenské křídlo bylo radikálnější( a nevěřím, že Putin je sám , není, stejně jako Babiš ne- ale jejich spolupracovníci nesedí jen ve vládě či politickýchstranách) pokračoval by jako Stalin- čistky a strach. Zvolená cesta jiná- oligarchy přimět ke spolupráci ve prospěch Ruska. Ta cesta je vabank- pokud Putin vyhraje, může získat celý svět, pokud prohraje, Rusko se rozpadne jistě, jenom připomenu, že Putin není nesmrtelný ( tím nenaznačuji, že by se mu muselo něco stát, ale že i on má své omezené biologické hodiny)… Číst vice »

Sasin
Sasin
14. 1. 2016 21:32

Strom vyrostl do nebe a kořeny se mu smrskly. Úroda obrovsky těžká, akorát plody gravitačně zabyly polovinu obyvatelstva. Jak prosté. Muheeeeee

Sasin
Sasin
14. 1. 2016 21:38

Zabily je, když se TO obyvatelstvo páslo ne betóně. To je normální postup psychopatického velení. Na co rovnou volit věci, které chcete. Zvolte si další generácu vylepšených psychopatů. Budou na vás hodnějš. Oni vědí co potřebujete nejlépe. Zabily je, když se TO obyvatelstvo páslo ne betóně. To je normální postup psychopatického velení. Na co rovnou volit věci, které chcete. Zvolte si další generácu vylepšených psychopatů. Budou na vás hodnějš. Oni vědí vědí co potřebujete totál futrál NEJlépe. A ještě jednou. Ještě , eště, ště, tě… Muheeeee

Alena
Alena
14. 1. 2016 22:12

fajt napsal jistě, jenom připomenu, že Putin není nesmrtelný ( tím nenaznačuji, že by se mu muselo něco stát, ale že i on má své omezené biologické hodiny) a pak i jeho funkční období se mu velmi rychle krátí ( a jedno jeho volební období na víc prosvětové elitáře a prediktory neznamená vůbec nic ), o nějakém přiměřeném nástupci taky nevím ( i když do kremelské politické kuchyně nevidím) – ale otázkou zůstává, jestli je Putin opravdu skutečnou civilizační alternativou a nebo jenom hodnější policajt staronové hry, která pouze potřebovala revitalizovat. ..) především hájí zájmy Ruska a hraje tak, aby… Číst vice »

hudryper
hudryper
14. 1. 2016 23:08

Alena napsal otázkou zůstává, jestli je Putin opravdu skutečnou civilizační alternativou a nebo jenom hodnější policajt staronové hry, která pouze potřebovala revitalizovat. ..) Napsal to fajt,ne Alena . A já k tomu dodám . Rád bych si byl jistý tou civilizační alternativou, ale nejdou mi do hlavy některá fakta. Neoliberálové ve vládě, Národní banka RF,v poslední době i politika Moskvy na Novorusii,fatální neplnění hospodářských smluv s klíčovým spojencem Čínou, gajdarovské sedánky,donedávná vrcholná účast na Davosech a pod. Nemůžeme bohužel vědět co z toho je projev vědomé taktiky prováděné ve prospěch závažnějších strategických cílů v budoucnu a co jen důkazem nekonzistentnosti… Číst vice »

hudryper
hudryper
15. 1. 2016 6:40

Jakoby na zavolanou vyšel dnes na zvedavci článek,zabývající se podivnou politikou centrální banky RF a návrhy Glazeva na razantní odpověď spekulacím západních banksterů proti Rublu a
pro marginalizaci příjmů ruské ekonomiky z exportu uhlovodíků :

http://www.zvedavec.org/komentare/2016/01/6743-nesplaceni-dluhu-jako-zbran-posledni-odpoved-ruska-na-agresi-zapadu.htm

Zastavením splátek 700mld dolarových dluhů je Rusko schopno odstartovat megakrizi celého
západního světa,zejména pak Evropy.To je zbraň,kterou navrhuje uplatnit Glazjev a kterou zřejmě zmíní jako argument Putin na plánovaném setkání s Obamou koncem měsíce v NY. Máme se na co těšit. Jako psychoprofylaxi optimistického řešení lze doporučit film Voskovce a Wericha Hej Rup.

Bety
Bety
15. 1. 2016 8:29

hudryper napsal
V každém případě bychom jako zkušení Středoevropané neměli podléhat „pravdám“,
v nichž je přání otcem myšlenky.

Pokud se seznámíte s KOBáckou prací Sad roste sám?, tak zjistíte, že si Putina kolem roku 2OO8 moc necenili. Od té doby si na něj značně poopravili názor, a vzhledem k tomu, jak si ho teď považují, bych řekla, že má opravdu co nabídnout.
Koneckonců my v Rusku nežijeme, oni ano.

peter.
15. 1. 2016 8:50

hudryper napsal
Nejsem sám kdo si všimnul,že z původní PR a proruské propagandy vyrostl dost chvástavý Ivan,

+++

Gatta
Gatta
15. 1. 2016 10:50

Zde zajímavý článek o SA: https://www.postoj.sk/9641/preco-saudi-popravili-tolko-ludi-nic-im-nevychadza-a-panikaria Už dlouho zde spekuluji, že jedním z hlavních cílů celého slavného „Arabského jara“ je ovládnutí ropných polí SA a spol. vojenskými silami a naprostou politickou závislostí na USA. Pochopitelně tam nepřijdou jako okupanti, ale jako zachránci svých starých přátel a civilizace vůbec … Myslím, že vývoj k tomu pomalu, ale jasně směřuje. Ještě k rozdílu mezi SA a Ruskem. Oba jsou ropní exportéři, oba mají dostatečně velké rezervy a oba jsou zavlečeni do, i pro ně, nákladné války. Jenže Rusko je nejen exportér ropy, Rusko je do značné míry produkčně a vojensky zcela soběstačné… Číst vice »

fajt
fajt
15. 1. 2016 10:59

hudryper napsal Jakoby na zavolanou vyšel dnes na zvedavci článek,zabývající se podivnou politikou centrální banky RF a návrhy Glazeva na razantní odpověď spekulacím západních banksterů proti Rublu a pro marginalizaci příjmů ruské ekonomiky z exportu uhlovodíků : http://www.zvedavec.org/komentare/2016/01/6743-nesplaceni-dluhu-jako-zbran-posledni-odpoved-ruska-na-agresi-zapadu.htm Zastavením splátek 700mld dolarových dluhů je Rusko schopno odstartovat megakrizi celého západního světa,zejména pak Evropy.To je zbraň,kterou navrhuje uplatnit Glazjev a kterou zřejmě zmíní jako argument Putin na plánovaném setkání s Obamou koncem měsíce v NY. Máme se na co těšit. Jako psychoprofylaxi optimistického řešení lze doporučit film Voskovce a Wericha Hej Rup. to vlastníkům FEDu a potažmo světovým prediktorům nijak neublíží… Číst vice »

hudryper
hudryper
15. 1. 2016 11:02

Gatta napsal

Ve Washingtonu se dobře baví a chystají oslavy …

Nemyslím,že budou oslavovat. Poštvání milionů muslimů na Evropu se jim vrátí jako bumerang
tím,že zmizí orgán EU,který složili ze svých agentů a Evropané budou nakonec požadovat odchod
us.army z Evropy,pokud pod tlakem neschopnosti je uživit neutečou domů sami. Je na Rusech a Číňanech,jaký termín pro zbourání nereálného kurzu dolaru zvolí.A pak si držme čepice,pojedeme z pořádného kopce.

Gatta
Gatta
15. 1. 2016 11:19

Re hudryper – aby nebyla mýlka, USA v jejich tvoření nebezpečného globálního chaosu vůbec nefandím, už proto, že Evropě, ČR, ani mě osobně z toho nemůže vzejít nic dobrého. Jen konstatuji, že to prostě umí. Co by to bylo pro USA za trest odejít vojensky z Evropy ? Myslím, že trest by pro ně byl se v Evropě skutečně vojensky angažovat s uprchlíky. Od toho přeci tady síly NATO nejsou – to už jsme slyšeli … Re fajt – ta myšlenka tady už jednou byla :-) Ne nadarmo se USA snaží evidovat a tím i kontrolovat všechny majitele jakýchkoliv !!… Číst vice »

fajt
fajt
15. 1. 2016 12:14

Gatta napsal
Gatta

ale jedině Rusko by ji mohlo realizovat a pak si za tyhle doláče koupit i americké politiky a americký lid ( v us koloniích by to až tak velký problém neměl být), následně měnovou reformu a na čas rubl na zlatý základ, než by FED kouzelníci a jejich globální soukmenovci přišli o své servisní zázemí, kterým skutečně vládnou světu . ..)

Viky
Viky
15. 1. 2016 12:30

to Gatta-„“Ještě k rozdílu mezi SA a Ruskem. Oba jsou ropní exportéři, oba mají dostatečně velké rezervy a oba jsou zavlečeni do, i pro ně, nákladné války.““ Zdání klame. Pro RF to není nijak enonormní náklad na vedení operací v Sýrii. pokud se týče „čistě vojenských nákladů“, ani se nedostaly za hranici původně schváleného rozpočtu na MO RF. Svým způsobem se jedná o „specializované cvičení většího rozsahu“. Je to poměrně cynické konstatování, vzhledem k lidským obětem a materiálním škodám, já vím. Jedno je, co vám ukážou a čím se pochlubí, a to druhé všední realita. Vypálené střely „Kalibr“ by se… Číst vice »

abx
abx
15. 1. 2016 12:45

Viky napsal
Vypálené střely „Kalibr“ by se daly spočítat, strategické bombardéry Tu-160 nelétají dnes a denně kolem Evropy… Ten dojem zde je, ale… ale hlavní část práce dělají staré dobré sušky dvacetčtverky. Se starými dobrými ještě sovětskými bombami.

system SVP24, ktory dokaze aj stare neriadene bomby (ktorych maju rusi nekonecne zasoby) presne usmiestnovat do ciela v rozmedzi par metrov
http://thesaker.is/wp-content/uploads/2015/12/%D0%A1%D0%92%D0%9F-24-%D0%BD%D0%B0-%D0%9C%D0%90%D0%9A%D0%A1%D0%B5-1024×793.jpg

peter.
15. 1. 2016 12:46

hudryper napsal
poslední době i politika Moskvy na Novorusii,

Vyšlo na známosť,aké návrhy predložil Gryzlov v Kyjeve:

fajt
fajt
15. 1. 2016 12:49

http://www.gazeta.ru/business/2016/01/13/8020295.shtml – jako obyč konzument docela vítám pád ceny ropy, už tento týden jsem u svého dvorního dodavatele fuelu usmlouval liter oleja napendowego za zlotuwke ( zimowy + aditiwa za zlotuwke i 20 groszi, takže v zimě na čtyřkolce dělám kilometr za cca šedesát haléřů ), no a benzyna vyjde ještě taniej. ..)

peter.
15. 1. 2016 13:14

peter. napsal Vyšlo na známosť,aké návrhy predložil Gryzlov v Kyjeve: http://ukraina.ru/news/20160114/1015312708.html cit : V.V.Putin pripisuje dôležitosť pri urovnaní konfliktu na Donbase tomu,aby Ukrajina splnila požiadavky dané dohovorom z Minska v nasledujúcom poradí: – Prezident P.Porošenko podpíše výnos o udelení amnestie opoľčencom – Najneskôr do marca 2016 sa uskutočnia v DNR a LNR voľby,podľa ukrajinských zákonov – Ukončí sa reforma ústavy v ktorej musí byť zakotvený osobitný status Donbasu. Až po splnení týchto bodov môže prejsť pod kontrolu Ukrajiny celá štátna hranica s RF. Zhrnutie: 1 – amnestia 2 – Voľby na Donbase 3 – Osobitný status v UA – ústave… Číst vice »

peter.
15. 1. 2016 13:26

peter. napsal
Je to kapitulácia ?

Iné možnosti:
Zrada
Múdry „plán“ Vladimíra Vladimíroviča.

hudryper
hudryper
15. 1. 2016 13:32

peter. napsal
1 – amnestia
2 – Voľby na Donbase
3 – Osobitný status v UA – ústave pre Donbas(autonómia,federácia alebo konfederácia?Podľa mňa nič z toho)
4 – Ukrajina obsadí celú hranicu s RF.

Peter, aj tak nesplnitelné ukrobandou v Kyjevě .Začínám mít dojem,že nejde o nic jiného,než získat čas a nechat prostor pro generály mráz a hlad.

abx
abx
15. 1. 2016 13:46

Peter,
je to hra o cas, nic ine. to je pritomne od zaciatku konfliktu. jednoducha matematika – Ukrajina bez juhovychodnej casti sa dostane pod kontrolu Halica alebo chazarskych magnatov a moze byt nebezpecna. ukrofasistov uz dnes nenavidia vsetci, komu je zima a nemaju co jest, ani cim svietit – cize je to v procese a uz na jar mozu tie podmienky vyzerat inak

peter.
15. 1. 2016 14:07

abx napsal

Peter,
je to hra o cas, nic ine. to je pritomne od zaciatku konfliktu. jednoducha matematika – Ukrajina bez juhovychodnej casti sa dostane pod kontrolu Halica alebo chazarskych magnatov a moze byt nebezpecna. ukrofasistov uz dnes nenavidia vsetci, komu je zima a nemaju co jest, ani cim svietit – cize je to v procese a uz na jar mozu tie podmienky vyzerat inak

Takže „múdry ťah“Putina.
Vy sa domnievate,že dnes Ukrajina nieje pod kontrolou „chazarských“magnátov?Len sa pozrite koľko ich je v ukrajinskej vláde!

peter.
15. 1. 2016 14:25

Amnestiu môže udeliť víťaz porazenému,alebo hlava štátu zločincom.
Zločinec nemôže udeliť amnestiu svojim žalobcom a sudcom.
Ak by povstalci amnestiu udelenú im Porošenkom prijali,tak by tým priznali svoju vinu.
abx…podľa vás sú povstalci zločincami?

peter.
15. 1. 2016 15:01

A celú tú „peremogu“ pečú kto iný ako Vladislav Surkov s pani Viktóriou Nuland :
http://ukraina.ru/news/20160115/1015329289.html

Viky
Viky
15. 1. 2016 15:23

Peter, berete věci strašně emotivně. —– 1 – amnestia 2 – Voľby na Donbase 3 – Osobitný status v UA – ústave pre Donbas(autonómia,federácia alebo konfederácia?Podľa mňa nič z toho) 4 – Ukrajina obsadí celú hranicu s RF. —— K bodu 1. lze dodat třeba to, že Kijev má obrovský problém s pouhou výměnou zajatců, nehledě na politické vězně. Což je kde kdo jinak smýšlející. A nyní by měl uzákonit (UZÁKONIT!!!) amnestii. Ta se ale týká tisíců a tisíců lidí ve zbrani na Donbase. Kijev není hotov jednat o podmínkách amnestie, ne to o ní samé. K bodu 2. Volby… Číst vice »

peter.
15. 1. 2016 15:58

Viky: Nadpis článku je : Vyšli na známosť návrhy ktoré predložil Gryzlov Kyjevu.Gryzlov je Putinov emisár.Takže návrhy(podmienky pre uregulovanie konfliktu) šli od Putina.Preto by som uvítal,keby ste moju emotivitu nemiešal s faktami.Je pravdepodobné,že tieto návrhy budú Kyjevom odmietnuté.No práve o týchto návrhoch(mimochodom,oni sú súčasťou dohovorov Minsk II),jednajú neďaleko Kaliningradu Viktória Nuland,so šedou eminenciou Kremľa Vladislavom Surkovom.A to na čom sa oni dohodnú,sa stane písmom svätým aj pre Porošenka. A je skoro isté,že tí dvaja sa dohodnú práve na tom,čo navrhol Gryzlov v mene Putina Kyjevu.Takže Porošenko je už čo sa riešenia konfliktu týka – nedôležitý a jeho jedinou úlohou bude… Číst vice »

peter.
15. 1. 2016 16:20

Viky napsal
No a bod 4. Hahahaha… Jak to udělají?

Viky:
V tom Gryzlovovom návrhu je to jasne vyjadrené : Až po splnení predchádzajúcich 3 bodoch,bude Ukrajine umožnené(ruskou stranou)získať kontrolu nad celou hranicou.Keby sa to stalo,tak Ukrovia majú problém s Donbasom vyriešený.

Viky
Viky
16. 1. 2016 7:06

To: Abx Vypálené střely „Kalibr“ by se daly spočítat, strategické bombardéry Tu-160 nelétají dnes a denně kolem Evropy… Ten dojem zde je, ale… ale hlavní část práce dělají staré dobré sušky dvacetčtverky. Se starými dobrými ještě sovětskými bombami. Abx- system SVP24, ktory dokaze aj stare neriadene bomby (ktorych maju rusi nekonecne zasoby) presne usmiestnovat do ciela v rozmedzi par metrov http://thesaker.is/wp-content/uploads/2015/12/%D0%A1%D0%92%D0%9F-24-%D0%BD%D0%B0-%D0%9C%D0%90%D0%9A%D0%A1%D0%B5-1024×793.jpg – Ano, pod kódem jej neznám, ale jedná se přesně o to, o čem píši. – Veškerých „křídlatých“ raket včetně raket „Kalibr“ bylo během operace v Sýrii vypáleno přibližně 100ks. „Obyčejné“ rakety Vzduch-země v oblasti RF prakticky neužívá vzhledem… Číst vice »

Viky
Viky
16. 1. 2016 7:44

to: Peter – No, Peter, jestli je potřeba vyplnit pouze ty tři první body, aby v rámci čtvrtého RF umožnila kontrolu hranice, tak je to vlastně maličkost. Kijev by jej ovšem v podobné situaci na nic nepotřeboval, protože by jednoduše došlo k uklidnění v oblasti. Peter, tento bod prosadil Kijev do Minských dohod proto, že kdyby se Kijevu podařilo změnit tzv. cestovní mapu, nebylo by potřeba k přístupu na hranice splnit další podmínky. Jó dyby… (však na tom Potrachčenko pilně pracuje, ve svém posledním televizním vystoupení řekl přibližně- „žádný Minsk III. nebude! Je potřeba vnést „některé“ změny do dohod Minsk… Číst vice »

peter.
16. 1. 2016 9:15

Viky napsal ) Prosím Vás Peter, takto pojaté, by to znamenalo dát Ukr. ozbrojeným silám nástupní prostor na svém území !!! Viky: Presne na to som chcel upozorniť.Lenže – Porošenko je už dávno nesvojprávny a môže iba interpretovať vôľu a príkazy svojho tútora.A súčasne s misiou Gryzlova v Kyjeve,prebiehajú aj rozhovory Nulandová – Surkov.Ani o jednom z nich nemám dobrú mienku(iba môj subjektívny pocit).Obe strany RF aj USA chcú ako sa zdá ukončiť konflikt a tvrdo bazírujú na splnení dohôd z Minska.Nikto nechce novú Podnesterskú republiku.A je viac indícií vychádzajúcich z ruských aj ukrajinských zdrojov,že RF je ochotná za splnenia… Číst vice »

hudryper
hudryper
16. 1. 2016 10:11

peter. napsal Nikto nechce novú Podnesterskú republiku.A je viac indícií vychádzajúcich z ruských aj ukrajinských zdrojov,že RF je ochotná za splnenia vyššie uvedených podmienok,vzdať sa Donbasu v prospech zachovania územnej celistvosti Ukrajiny.RF nikdy nežiadala o Federatívne usporiadanie Ukrajiny.Vždy sa hovorilo len a nejakom osobitnom statuse Donbasu. Z ruského hlediska jde Peter o budoucnost Ukrajiny coby dostatečně velkého státu,který zvládne pufrační úlohu vůči příštím pokusům o Drank nach Osten. V této politice není místo pro city a soucit,jde o velmocenské šachy podle jejich zájmů a možností tyto zájmy prosadit. Pjakin o tom několikrát dost důkladně hovořil a nikdy neskrýval zájem Ruska… Číst vice »

peter.
16. 1. 2016 11:40

hudryper napsal Přitom cíle zůstávají pochopitelně, když ne stejné,pak velmi podobné,jenže prostředky k jejich p.hudryper: Nikto z nás nevie a nepozná zákulisie tej špinavej vojny.Putin na jej začiatku to povstanie svojimi vyhláseniami a neskoršou podporou inicioval.Ja si spomínam na tie strašné fotky a videá z Donbasu a čisto ľudsky sa nedokážem zmieriť s tým,že to povstanie s Putinovým vedomím prechádza z vlasteneckej vojny do vojny oligarchov. Že v záujme oligarchov boli vyvraždení skutoční vlastenci (naposledy komunista Kononov)ktorých vlastenecké cítenie bolo sprosto zneužité a po splnení svojho poslania boli jednoducho surovo odstránení..Keď čítam o ľuďoch ako je Gref,Čubajs a celá tá… Číst vice »

peter.
16. 1. 2016 11:45

peter. napsal
p.hudryper:

pokr.
Veľmi rád by som sa dozvedel,čo sa od „víťazstva“(?!) Putina očakáva a ako by to malo zmeniť pomery u nás,v Európe,vo svete.