Při svém vystoupení v OSN prezident Obama řekl, že epidemie horečky ebola je hlavní hrozbou pro lidstvo. Prezident Putin zaujal v té olympiádě světových hrozeb až druhé místo a islámský chalífát až třetí.
Jsem vysloveně uražena, že jsme nefinišovali jako první, ale dnes to nebude o Putinovi, ale o ebole. Západní televizní stanice o ní vyprávějí stejné hrůzy, jako ty ruské o ukrajinských fašistech. „Úmrtnost do 90%!“ informuje Celosvětová zdravotnická organizace. „Virus útočí na měkké tkáně, ledviny, játra, cévní systém – vše se to doslova rozpouští do krve“. Na ebolu neexistují léky ani očkovací vakcíny.“
Hrozné!
Otázka ze sálu.
Afrika se mnohokrát stala zdrojem strašných epidemií. V polovině 6. století mor, který přišel z Afriky, zahubil od 30 do 80 % (v různých regionech) obyvatel Římské říše, v půlce 14. století opět mor z Afriky zahubil od 30 do 80 % (v různých regionech) obyvatel Evropy. Letadla a vlaky tehdy neexistovaly, mor cestoval na lodích na krysách a blechách. Ve 20. století nám Afrika darovala AIDS.
Virus (nebo přesněji viry, neboť je jich několik druhů) eboly existuje v Africe tisíce let. Jak se tedy stalo, že strašné viry které jsou horší než Putin a ISIL, nikdy nezpůsobily epidemii, která by se podobala epidemii moru, neštovic nebo cholery, a byly objeveny až v roce 1976?
Jak se to stalo, že se od roku 1976 všech 13 vzplanutí eboly omezilo na Afriku? Jak se to stalo, že dokonce ani v Africe nebyl nikdy počet obětí extrémně veliký? (V roce 2007 – při epidemii v Ugandě zemřelo 37 lidí, v roce 2012 jich bylo 17.
Takže jedeme dál.
Za prvé: Světová zdravotnická organizace (WHO) tvrdí, že mortalita eboly je 90 %. To je lež. Přesněji řečeno, je to druh lži, které se v islámu říká „tavrija“ (amfibolie, dvojsmysl). To znamená, že člověk říká něco, co je formálně pravdivé, ale velmi dobře si je vědom, že si to jeho posluchač vyloží úplně jinak.
90% úmrtnosti ebola dosáhla pouze jednou v roce 2003 v Kongu, když ze 143 nemocných zemřelo 128 lidí. Dokonce i za současné epidemie dosahuje mortalita pouze 50 % a bývaly epidemie, kdy byla pouze 25 %. (Dále z textu pochopíme, co konkrétně, kromě rozdílů v kmenech virů, podmiňuje tak velký rozdíl v úmrtnosti.)
Za druhé: To hlavní. Jak se ebola vlastně šíří? Odpověď: Nešíří se prostřednictvím kapénkové infekce. Nakazit se můžete pouze kontaktem s krví nebo tekutinou vyloučenou pacientem. (Semeno muže, který přechodil horečku Ebola, se může po dobu 3 měsíců také stát zdrojem nákazy.)
Takže v překladu do ruského a respektive českého jazyka: epidemie eboly se může rozšířit pouze v podmínkách absolutně nehygienického prostředí. Takže když WHO ve své metodice v souvislosti s ebolou na první straně uvádí, že se virus šíří „od člověka k člověku“, tak jde o (úmyslné) vytváření paniky, dvojsmysl, lež zamlčením. Virus se šíří pouze, pokud použijete nakaženou injekční stříkačku nebo nějaký nehygienický záchod a není možné, aby se v podobě epidemie rozšířila ve vyspělé zemi.
Za třetí: Víte jaký je nejdůležitější smrtelný faktor v případě eboly? To samé, co i v případě cholery. Je to odvodnění! Dejte pacientovi dostatek tekutin k pití, dejte mu kapačku s fyziologickým roztokem, aby se mu v organismu obnovil nedostatek draslíku a hořčíku, a vaše 90% mortalita se obrátí v 90% přežití. Ty stejné „rozpouštějící se orgány“ při ebole nejsou důsledkem vlivu viru, je to důsledek ztráty minerálních látek odcházejících z těla při zvracení a průjmu, které jsou důležité pro fungování našeho organizmu.
Za čtvrté: Ebolou se nakazili čtyři Američané. Všichni čtyři se samozřejmě nakazili v Africe a byli převezeni do USA. Víte, jaká byla jejich úmrtnost? Správně! Nulová! Tři jsou již zdraví a jeden se ještě léčí.
A jak se uzdravili? Zdravotní sestra Nancy Writebol dostala experimentální lék ZMapp; doktor Kent Brantly se léku vzdal ve prospěch zdravotní sestry (lék stačil pouze pro jednoho); doktor Rick Sacra dostal krev od uzdraveného doktora Brantlyho a experimentální lék TKM-Ebola, ale co bylo to nejdůležitější, byla jim poskytnuta zdravotní péče – pití a kapačky. Američtí doktoři, kteří je léčili, pravdivě přiznali, že neví, co pomohlo více, zda léky nebo „všeobecná udržovací terapie“?
Ještě jednou: v případě poskytnutí normální péče dosáhla mortalita v tomto případě 0%. V normální zemi by nakažlivost ebolou ihned spadla na 0%.
V roce 1972 americký misionář, doktor Thomas Cairns, pracoval v Kongu a zranil se skalpelem při pitvě pacienta, který zemřel na ebolu. (Připomenu: o ebole se tenkrát nic nevědělo). Přežil to. A víte jak? Správně, jeho žena mu v chýši z banánových listů dávala po domácku vyrobené kapačky.
Za páté: Tvrdí nám, že na ebolu nejsou léky. To je lež. Léky již existují: TMK-Ebola a ZMapp. Pokud zdravotnická byrokracie, která vyřvává „O strašném ohrožení ebolou“, současně díky své nekompetentnosti a těžkopádnosti nedokáže tyto léky schválit, tak nás vlastně smrtelně neohrožuje ebola, ale samotná byrokracie. Je možné zakázat také všechny léky na tuberkulózu a potom vyvolávat „Smrtelná nemoc tuberkulóza, na kterou není lék!“ (Jen tak mimochodem, japonský Favipiravir na chřipku pomáhá také proti ebole.)
Za šesté: Tvrdí nám, že proti ebole neexistuje očkování. Je to lež. Vakcína existuje. Vytvořila ji GlaxoSmithKline, která jen tak mimochodem již před několika měsíci na samotném počátku epidemie volala do WHO a ptala se jich, zda nepotřebují vakcínu. GlaxoSmithKline zdvořile poslali do míst, kam slunce nesvítí.
Za sedmé: Ta skutečnost, že se léky a vakcíny proti opravdu velmi těžké a nebezpečné nemoci (úder, který pro organizmus ebola znamená, je těžké vyhodnotit) stále nachází v podstatě v experimentální fázi a zdravotnická byrokracie nespěchá s jejich schválením, souvisí s tím, co ví velmi dobře všichni lékaři: Vyspělé a solventní země ebola absolutně neohrožuje.
Takže shrnuto: Epidemie eboly vznikají v Africe a pouze v Africe díky absolutně nehygienickým podmínkám a neexistenci lékařské péče. Neexistuje žádná pravděpodobnost, že by se virus, který se šíří prostřednictvím nakažených injekčních stříkaček, vylučovaných tekutin a zabíjí oběť v důsledku jejího odvodnění, rozšířil a způsobil epidemii v USA, Rusku nebo dokonce v Albánii.
Je to úplně stejná historka, jako ta se zemětřesením v Haiti. Pamatujete se? V roce 2010 došlo na Haiti k zemětřesení 7. stupně a zahynulo tam 220 tisíc lidí. Za několik měsíců došlo k zemětřesení v Chile se stupněm 8,8, kde zahynulo asi 700 lidí. Připomenu, že se zvýšením o jeden stupeň narůstá energie zemětřesení dvaatřicetkrát, a že stupeň 7 odpovídá dolní hranici ničivých zemětřesení.
Takže na Haiti lidé zahynuli ne v důsledku zemětřesení, ale kvůli absolutní chudobě a šmejdu, ze kterého byly vystavěny jejich domy. V současném světě nedochází (tedy prakticky nedochází) k přírodním katastrofám, dochází k sociálním katastrofám. Pro viry to platí stejně jako pro zemětřesení.
Víte, co je v případě eboly jedním z faktorů? Prvotním zdroje infekce? Maso našich bratranců – šimpanzů a orangutanů. Jedná se prakticky o lidožroutství. Šimpanz má intelekt čtyřletého dítěte. Jedli byste čtyřleté dítě? V Kongu to dělají, živí se nejenom opicemi, ale i pygmeji.
Víte, kolik lidí zabila Ebola za současné, opravdu té historicky největší epidemie? 2900 lidí z 6200 nemocných. Víte, kolik podle WHO za rok zemře lidí na chřipku? 250 – 500 tisíc lidí.
Závěrem: Jak bychom to shrnuli? Máme tu chudé africké země, ve kterých je těžká a nebezpečná nemoc ebola pouze jedním ze symptomů sociální nemoci, známou jako „failed state“. Máme mezinárodní byrokracii, která díky své nepružnosti neregistruje léky a vakcíny a potom vykřikuje: „Dejte nám peníze, abychom zachránili lidstvo před jistou smrtí!“ Máme tu prezidenta Obamu, který si nedokáže poradit s reálnými problémy – s padesáti milióny Američanů na potravinových lístkách, s islámským chalífátem a s Putinem, pro nějž je hlavním problémem horečka ebola, která absolutně nemůže ohrozit Ameriku.
Pokud nedokážete řešit opravdové problémy, musíte si vymyslet alespoň ty falešné. Ty se řeší snadněji.
Proto islamisté místo s chudobou a nevzdělaností bojují s Amerikou. Putin místo se zlodějinami a korupcí bojuje s Amerikou a Obama místo s Putinem a islamisty bojuje s ebolou.
(Pozn. překl.: Až na poslední hodně zjednodušující větu, slušný článek.)
Překlad: Irena
Připomíná mně to epidemii tzv. „prasečí chřipky“. Také bylo kolem toho mnoho politického i mediálního povyku, no jak to nakonec dopadlo všichni víme. Protočilo se mnoho peněz, lidé nakonec očkování odmítali, likvidace prošlých vakcín stála možná další milióny, ale účel všeho byl splněn, někdo se slušně napakoval.
Prostě byznys je byznys a o to především jde, pak dlouho, dlouho nic a možná nakonec nějaký ten zájem o zdraví (nakonec je nás na planetě dost) …
Ach jo, zase ulhaný vraždící nobelův negřík z bílého domečku za velkou loužičkou:) To asi nemá smysl ani sledovat. Bude to ještě nesmyslnější než prasečí chřipka, protože ta se k nám alespoň dostala.
Dneska jsem četl, že prý jakýsi místní doktor v Kongu už si nevěděl rady s ebolou a tak zkusil svým pacientům s ebolou nasadit lék na AIDS. Úmrtnost prý spadla na cca 7%.
Nevím, kdo je autorem článku, ale novináři neustále a opakovaně vůbec nechápou epidemiologické pojmy a používají je zcela chybně. Učebnice udává 50-90% smrtnost u eboly, o nějaké úmrtnosti (mortalitě) nemůže být vůbec řeč, ta je vždy vztažena k nějaké populaci, a velikost dané populace si v realitě rozvojových zemí můžete tak akorát vycucat s prstu. Autor píše o opicích jako zdroji, což nemusí být primární zdroj (zvíře), ten není totiž objasněn. Autorova jistota o přenosu eboly je poněkud obdivuhodná, přenos není ani objasněn v mnoha případech velmi dobře popsaných infekčních onemocnění, což je v epidemiologické praxi běžné. Samozřejmě, že ebola… Číst vice »
Na satelitním kanálu History už několikrát běžel dokument o Španělské chřipce, (i když ta je kapénková) kterou přitáhli z 1.SV války do Anglie vojáci. (snad to píšu správně, moje skléroza mi už dělá problémy) Bylo zde uvedeno, že největší úmrtnost byla u odolného obyvatelstva v produktivním věku a nejvíce přeživších bylo dětí a starých, nemocných lidí. Bylo to způsobeno tím, že tato skupina obyvatel „seděla doma na prdeli“ a nemohla tak přijít do kontaktu s nakaženými, zatímco pracující se pohybovali mezi nakaženými. Proto je dobré mít doma zásobu jídla nejen kvuli tomuto, ale i jiným katastr. scénářům (výpadek el.- bez… Číst vice »
Pokud se nekdo vyzna, mozna by mohl vysvetlit, jaky vyznam a dopady ma to, ze si americka vlada uz v roce 2009 nechala patentovat Ebola Virus: http://www.google.com/patents/US20120251502
Je doba předvolební – Zeptejte se svého kandidáta,jak si představuje (co zavede) případ ,,blackout“. Jistě má představu,jak se postarat o spoluopbčany, pro těch pár korun by jen tak do politiky nešel…
Krámy by totiž měly rozdat zboží,podléhající zkáze. I to jde zákonem ošetřit.
Ebola vzniká v Africe z důvodu špatný hygieny a lekářský péče , no možný to je , jenom se ptám neni náhodou Afrika pokusnou laboratoří majitelů zeměkoule ? A její obyvatelé jejich pokusnýma králíkama ? Co už tam všechno testovaly a úmyslně rozšiřovaly ? AIDS , Ebolu , ten seznam si troufam tvrdit bude ku?va dlouhej , tak co to mele ? Přírodní národy , zdravější a silnější než zdegenerovaný západní civilizace s jeich lékařskou péčí to je vtip , co jim chybělo ? Kosil je AIDS , hladomor ? Myslim v takovym měřítku , neni náhodu obojí uměle vyprodukovaný… Číst vice »
tožtak napsal Na satelitním kanálu History už několikrát běžel dokument o Španělské chřipce, (i když ta je kapénková) kterou přitáhli z 1.SV války do Anglie vojáci. (snad to píšu správně, moje skléroza mi už dělá problémy) Bylo zde uvedeno, že největší úmrtnost byla u odolného obyvatelstva v produktivním věku a nejvíce přeživších bylo dětí a starých, nemocných lidí. Bylo to způsobeno tím, že tato skupina obyvatel „seděla doma na prdeli“ a nemohla tak přijít do kontaktu s nakaženými, zatímco pracující se pohybovali mezi nakaženými. Proto je dobré mít doma zásobu jídla nejen kvuli tomuto, ale i jiným katastr. scénářům (výpadek… Číst vice »
Korekce- Ebola má čtyři různé kmeny, které se liší mortalitou. U jednoho kmene se udává mortalita 90%, nejméně nebezpečný kmen má kolem 50%.
Pokud jde o patentování, v US se patentuje značná část sekvencí genů, i když jde o přirodní produkt. Samozřejmě v naději, že jakékoliv využití sekvence povede k soudním sporům, ze kterých se dají vytřískat prachy, i když jsou nároky neoprávněné (třeba zdržení aplikace kvůli léta se táhnoucím soudním sporům- žalovaný raději zaplatí). Přečtěte si od Crichtona knížku Příští. V EU patentovat gen nejde. ZMapp je zatím mimo mísu ani ne kvůli byrokracii, ale protože jde o genetickou exotiku. Je to lidsko-myší protilátka, aktivní místo protilátky které určuje funkci pochází ze zvířete, konstantní oblast je lidská. Navíc je produkována v rostlině… Číst vice »