Epilog aneb Meditace Sedícího Býka

Není moc co dodat…

Hudba – Jazz Q, album Symbiosis.

Nemůžu se zbavit pocitu, že tehdy i dnes jde o počin, který nebyl nikdy opravdu doceněn. Celá deska je potemnělá, žádná jiskra optimismu. Ale je skvělá. Vznikla v době, kdy se Jazz Q zpívala Angličanka Joan Duggan, přičemž existence Jazz Q je naprosto nemyslitelná bez Martina Kratochvíla, který míval na koncertech i pedagogické vstupy, na nichž apeloval na možné dotazy, aby neměly charakter: O kolik Láďovi Padrůňkovi (basák) poporostly vlasy? I ozvalo se z pod pódia – tak o kolik mu poporostl ohon? (Koncert v Jindřichově Hradci.)

„Epilog“ je v originále opravdu konec celého alba, ale předchozí opus Čaroděj (Wizzard) má konec opravdu nekompromisní – těžké jednotónové unisono celé kapely, o němž se nedá pochybovat – úder kolmo nad hlavou. Ani na zatřepání nohou tam nezbylo místo. Ony dvě skladby ze druhé strany bývalého LP by mohly mít klidně opačné pořadí a nic by se tomu nedalo vytknout. Čaroděj je daleko delší skladba – celých 16 minut. Je v nich snad všechno – poctivá muzika, poctivý život. Hra na hraně improvizace, rychlé santanovské pasáže (Carlos Santana – skvělý kytarista, který do rocku zavedl latinsko-americké perkusivní postupy) střídají pomalé části, ve kterých vyniká baskytarista Vladimír Padrůněk, který už dávno není mezi námi. Měl jsem tu možnost s ním kdysi docela dlouze mluvit ve vinohradské Demínce. Už tehdy to nebylo vůbec dobré, dokonce to bylo velmi špatné – 1991.

V každém případě Symbiosis patří k tomu nejlepšímu, co bylo na české potažmo československé rockové scéně kdy vytvořeno. Ale to už je jiná kapitola.

Epilog je epilog, který pořád působí velmi scénicky. Objeveno na současné pravidelné ose – městys – Brno, Bohunice.

Celé album

3 2 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
9. 7. 2022 17:09

Zdar a sílu. Bohunickej Hiltón, jo? No – na ležení tedy opravdu nic moc.

Jazz Q jsem kdysi zkoušel poslouchat, ale neujalo se. Nakonec nemám rád ani takový „náladový“ folkáče.
Ale měl bych něco opravdu vyjímečného – hodně dlouhé, málo známé, takřka neposlouchatelné, ale když vydržíš do konce, tak to v poslední minutě dá i smysl. Taková Hemyngwayovština.
Petřina – Janů – Ročník 50.
https://m.youtube.com/watch?v=SALUJ6-zsco

Jinak mám raději R&B, když to má rytmus i melodii a dotyční umí.
Tedy na podobné téma optimističtěji PF.
https://m.youtube.com/watch?v=48PJGVf4xqk

orinoko
orinoko
Reply to  Gatta
10. 7. 2022 3:58

Tam jsem naštěstí jen párkrát zabloudil. Jinak je to celé na bázi ambulantní praxe. Docela bludiště. A jak jinak … bankomat jsem našel náhodou, když jsem hledal cosi jiného. Dneska už se tam snad trochu vyznám, mám na to dvě hodiny volna, aby to bylo znát. Začalo to pravidelnou cestou do kantýny ve třetím patře Hiltonu. Teď už vím, že můžu zajít do kavárny poblíž Pavilonu X anebo přes výpadovku do Campus River. Horší je, že v čekárně poslouchat muziku nemůžu, protože napodruhé už vyvolávají podle jména a nikoli podle čísla, které se objevuje na tabuli v první fázi. Jde… Číst vice »

Gatta
Gatta
Reply to  orinoko
10. 7. 2022 6:54

No – trocha černého humoru neuškodí. Tak jsem si vždy říkal, ževbych chtěl umřít bez doktorů a bez špitálů … a málem se mi to povedlo. Teď mám zase spoustu zážitků bez kterých by se člověk klidně obešel, ale můžu se zase plně zapojit do diskuzí o nemocech se svými vrstevníky. A taky jedno poznání – „Jak dlouho budeme žít ?“ – Až do smrti. A pak už nám to bude jedno. A ještě jeden vtip vhodný i do této doby: Povídá doktor pacientovi: „Dědečku, vy buď přestanete pít a nebo oslepnete!“ – „Pane doktor, já myslím, že už jsem… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  Gatta
10. 7. 2022 8:22

Už před časem jsem dané téma zpracoval, ale Trubka evidentně klip zasouvá, neb v něm figuruje i Eurosojuz a Brusel.

https://www.youtube.com/watch?v=NmyHpiTUIiU

Gatta
Gatta
Reply to  orinoko
10. 7. 2022 11:56

Dobré :-)
Kdo to hraje ?? – občas se tyhle staré orchestrálky objevi na radiu oldies a vždy potěší.

Jinak, jak kdysi někde napsal ( nebo řekl) moudrý pan Kopecký, co o tom věděl svoje: „Být veselý je jediný důstojný způsob, jak být smutný“.

orinoko
orinoko
Reply to  Gatta
10. 7. 2022 13:27

Úplný originál pochází od The Sputnicks. Já ale vybral údernější pojetí od The Marvins už také proto, že Marvin je autorem mnoha vtipů v klipu. Použil jsem porůznu i slavné Shadows a postupně sice pomalu, ale původní výběr míří k vyčerpání. Ten nový má ovšem dvojnásobný počet položek. V telefonech mám snad 10 hodin muziky a totéž v tabletech. Někdy i sám hádám, co jsem si vlastně uložil. Můj klasický bordel.

orinoko
orinoko
Reply to  Gatta
10. 7. 2022 4:03