Euxitus

22.6.2016

Již zítra budou Britové hlasovat v referendu o vystoupení z EU, neboli o takzvaném Brexitu. A nadržení nacionalisté z celé Evropy už podle vzoru Brexitu tvoří značky pro svůj vlastní exit, jako třeba Czexit (známý Grexit je přeci jenom něco jiného, tam chtěli Řeky vyštípat ostatní). Jenže spíš než o jednotlivých národních exitech by bylo na místo hovořit o Euxitu – umírání EU. Už jenom proto, že i kdyby k Brexitu nakonec nedošlo, Euxitus je už zřejmě nevratný.

Eroze myšlenky evropské integrace je totiž očividná a Britové ji nezpůsobili, ti ji jen vystrčili na světlo boží. Ta eroze je vidět už jenom v tom, s jakým nezájmem a bezradností se k britskému referendu o vystoupení z EU staví ostatní země a národní sdělovací prostředky. Vždyť první použitelný text o tom, o co vlastně v Brexitu jde, jsem četl teprve tuto sobotu v LN! Jako kdyby ano Brexitu bylo něco tak nemyslitelného, že to není třeba vůbec řešit, jako kdyby nikdo nebyl schopen či ochoten se erozí EU vůbec zabývat a argumentovat proti, jako kdyby se Brexit ostatních zemí EU vůbec netýkal.

Svým způsobem je úplně jedno, tak zítřejší referendum v Británii dopadne, protože ať to bude pro odejít, nebo pro zůstat, ať těsně, nebo jednoznačně, jakýkoliv výsledek budou stoupenci Brexitu a jejich nacionalističtí kolegové po celé Evropě považovat za svůj úspěch, protože případná porážka v referendu pro ně bude důkazem spiknutí bruselských elit a manipulace s hlasováním, a tedy potvrzením správnosti a nutnosti opuštění (až rozpuštění) EU.

Na politickou záchranu EU už je podle všeho pozdě, přestože fakticky EU jen tak neskončí, protože i v případě Brexitu, či přímo Euxitu, bude dál fungovat podobně, jako když manželé po rozvodu pořád bydlí v jednom bytě. Mezi zeměmi EU nejsou žádné mosty, které by se daly jednoduše a rychle spálit, ale složité předivo ekonomických, legislativních i lidských vazeb, které bude jen velmi těžké rozmotat, pokud se to vůbec kdy někomu bez války podaří.

Je smutné, ale svým způsobem i fascinující pozorovat, jak snadno a rychle může zemřít jedna ambiciózní a ještě nedávno velmi atraktivní vize. A je to i nebezpečné, protože politické a emocionální vakuum, které po smrti komatózní EU zbude, podle všechno zaplní nacionalisté se svými ploty, válkami a zákony o čistotě národa. A je to nebezpečné i proto, že s EU skončí i subjekt, který jediný mohl být – pokud by chtěl, což začasté nechtěl a i proto je nyní na pokraji smrti a zapomenutí – rovnocenným partnerem nejenom Washingtonu, Moskvě, Pekingu, ale i velkým korporacím.

Jenže teď je pozdě bycha honit, je pozdě začít Brity i ostatní Evropany přesvědčovat v pondělí, když se hlasuje ve čtvrtek, to přesvědčování mělo trvat celou dobu, co EU existuje, a nemělo mít podobu inzerátů v novinách a strašení propadem kurzu měny, ale přínosu a srozumitelnosti pro obyčejné lidi. Jenže na to byla EU příliš arogantní a elitářská.

Po zítřku už EU nikdy nebude stejná, jako je dnes. Nesmí být stejná, pokud chce dál žít a pokud chce mít souhlas a podporu nejenom kapitálu, ale i veřejnosti.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
89 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
cnemo
23. 6. 2016 6:36
lomikel
lomikel
23. 6. 2016 7:12

kdo spocita kolikrat je v clanku pouzito pridavne jmeno nacionalisticky ?:)

ja to sice tribune nevidim tak optimisticky jako vy s ukoncenim 4 rise, ale vasi soudruzi neomarxiste uz nas presvedcovali dost, ciny ( tak od lisabonu to zacalo byt videt jak hola zadnice), ne keci.

lomikel
lomikel
23. 6. 2016 7:16

cnemo napsal

Můj malý příspěvek k tématu https://nautilus2.wordpress.com/2016/06/23/tak-dnes-nebo-az-zitra/

hezky shrnuto, jen
ono presne tohle bylo a je cilem 4 rise. politici jsou zkorumpovani a vydirani ne blby; nedelaji to z pomylenosti ale zamerne, doufam ze jednou bude ustaven soud narodu ktery je za jejich protilidske a protinarodni ciny projedna.

Tribun
Admin
23. 6. 2016 7:53

To je pořád samá 4. říše. Myslíte, že by USA byly tam, kde jsou, kdyby si Američané hráli na Texas a Floridu? K čemu je dobrý izolovaný nicotný státeček, který je „suverénní“ jenom na papíře, protože má menší rozpočet než reklamní oddělení poloviny korporací, kteří u něj chtějí „investovat“?

lomikel
lomikel
23. 6. 2016 7:55

Tribun napsal

To je pořád samá 4. říše. Myslíte, že by USA byly tam, kde jsou, kdyby si Američané hráli na Texas a Floridu? K čemu je dobrý izolovaný nicotný státeček, který je „suverénní“ jenom na papíře, protože má menší rozpočet než reklamní oddělení poloviny korporací, kteří u něj chtějí „investovat“?

mate komplex z toho ze jste cech ?, odstehujte se do usa nebo do jineho casti .. hm sveta

M.C.
23. 6. 2016 7:55

Jenže současný stav EU nezpůsobili nacionalisté ale neo-marxisté, trockisté, maoisté a podobní -isté a -istky v jejích vrcholných orgánech.
No a samozřejmě ti, kdo to celé zezadu řídí.
Jak bylo správně řečeno, ti politici nejsou tak blbí, to je všechno záměr a úmysl.

lomikel
lomikel
23. 6. 2016 8:03

tribun – jeste, kde je usa podle vas ? je to vas vzor v sociokulturnich inovacich, nebo ve valceni, nebo ve vysavani zbytku sveta ?!

vy levicaku jeden …
:o)

Sio
Sio
23. 6. 2016 8:04

1>>zaplní nacionalisté se svými ploty, válkami a zákony o čistotě národa. <>A je to nebezpečné i proto, že s EU skončí i subjekt, který jediný mohl být – pokud by chtěl, což začasté nechtěl a i proto je nyní na pokraji smrti a zapomenutí – rovnocenným partnerem nejenom Washingtonu, Moskvě, Pekingu, ale i velkým korporacím.<< ad 1 A. ne každý kdo chce ploty, musí být nutně nacionalista, což autor nechápe, nebo manipuluje. Z těch, co chtějí ploty, většině nevadí Vietnamci – přesto jsou to nacionalisté? B. Těm skutečným nacionalistům, kteří chtějí zákony o čistotě národa EU opravdu skvěle hraje do… Číst vice »

Sio
Sio
23. 6. 2016 8:07

Tribun napsal

To je pořád samá 4. říše. Myslíte, že by USA byly tam, kde jsou, kdyby si Američané hráli na Texas a Floridu? K čemu je dobrý izolovaný nicotný státeček, který je „suverénní“ jenom na papíře, protože má menší rozpočet než reklamní oddělení poloviny korporací, kteří u něj chtějí „investovat“?

EU nám snad nějak pomáhá bránit se korporacím? Pokud vím, tak je jakousi malou brzdou pro ně náš zákonník práce. Ale i ten úspěšně obcházejí.

Tribun
Admin
23. 6. 2016 8:10

@lomikel Z toho, že jsem Čech, komplexy nemá, ale ani na to nejsem pyšný. Není to nic, z čeho by cokoliv eticky vyplývalo. @Sio EU jistě není dokonalá, ale lze ji reformovat. Jestli se rozpadne, nebude co reformovat a pak teprve budou mít korporace pré. Pokud korporace přijde o 10M trh, má problém ten trh, pokud přijde o 500M, má problém ta korporace. Ono možná, že kdyby EU všichni ti vstoupit-vykrást-vystoupit národovci tolik let nesabotovali a nediskreditovali, tak by také teď fungovala a vypadala jinak. Jak to tak zatím vypadá, tak „exitáři“ by nejraději z vaničky vyhodili dítě a nechali… Číst vice »

M.C.
23. 6. 2016 8:22

Tribun napsal To je pořád samá 4. říše. Myslíte, že by USA byly tam, kde jsou, kdyby si Američané hráli na Texas a Floridu? K čemu je dobrý izolovaný nicotný státeček, který je „suverénní“ jenom na papíře, protože má menší rozpočet než reklamní oddělení poloviny korporací, kteří u něj chtějí „investovat“? Zrovna Texas není dobrým příkladem nicotného státečku :-)) Kalifornie má větší HDP než polovina evropských zemí. Atd. Ale k věci: Uvedená paralela příliš nesedí. Mezi jednotlivými státy Unie nejsou takové rozdíly v obyvatelstvu jako v Evropě (fungují spíše jako kraje u nás nebo spolkové země v Německu), kde stále… Číst vice »

M.C.
23. 6. 2016 8:25

Tribun napsal @lomikel Z toho, že jsem Čech, komplexy nemá, ale ani na to nejsem pyšný. Není to nic, z čeho by cokoliv eticky vyplývalo. @Sio EU jistě není dokonalá, ale lze ji reformovat. Jestli se rozpadne, nebude co reformovat a pak teprve budou mít korporace pré. Pokud korporace přijde o 10M trh, má problém ten trh, pokud přijde o 500M, má problém ta korporace. Ono možná, že kdyby EU všichni ti vstoupit-vykrást-vystoupit národovci tolik let nesabotovali a nediskreditovali, tak by také teď fungovala a vypadala jinak. Jak to tak zatím vypadá, tak „exitáři“ by nejraději z vaničky vyhodili dítě… Číst vice »

lomikel
lomikel
23. 6. 2016 8:26

tribun – ja chapu ze narod a stat jsou vam u zadni casti tela, noeticky :) z toho vyplyva to ze svoji identitu a loajalitu vztahujete k necemu mimo to v cem zijte, nebo je nemate vubec. jste 5. kolona

lomikel
lomikel
23. 6. 2016 8:36

„Ono možná, že kdyby EU všichni ti vstoupit-vykrást-vystoupit národovci tolik let nesabotovali a nediskreditovali, tak by také teď fungovala a vypadala jinak.“ – asi nema cenu dale diskutovat, budto nejste dusevne zdrav nebo zamerne lzete.

peter.
23. 6. 2016 8:51

Tribun napsal Myslíte, že by USA byly tam, kde jsou, kdyby si Američané hráli na Texas a Floridu? Veľmi neférové a zavádzajúce prirovnanie!Lebo vy veľmi dobre viete,za akých okolností,ako a kým boli USA osídľované a vytvorené.Viete dobre aj to,že USA napriek okolnostiam za akých vznikli o sebe vyhlasujú ústami svojho prezidenta,že Američania sú výnimoční národ(!) čo ich predurčuje k tomu,aby vnútili svoj spôsob života, svoju predstavu o demokracii a svoju nadvládu, celému svetu. Nacionalizmus je v politickej teórii definovaný ako vedomie príslušnosti k jednému národu,príslušníci ktorého majú právo spojiť sa do jedného národného štátu. Výraz „nacionalizmus“môže nadobudnúť pejoratívny význam len… Číst vice »

fajt
23. 6. 2016 8:59

comment image?oh=77bf89ee48b8b892996f463affee4f8f&oe=580E9857

Tribun
Admin
23. 6. 2016 9:47

Dvě věci. 1. národ není totéž, co kmen, to je náš specificky český způsob chápání tohoto pojmu. Američané jsou Američané, a ne Češi, Poláci, Němci, Britové, Lakotové… 2. Proč pořád všichni hledáte, co nás jako Evropany rozděluje, místo toho, abyste hledali, co by nás mohlo spojovat? To je potom jasné, že si s námi každý vytře, když s takovým nadšením pokaždé pustíme do sebe navzájem, protože ten mluví tak a ten onak a to je důležitější, než jestli právo tvoří parlament, nebo arbitrážní soud.

Martin (už bez taky m)
23. 6. 2016 10:15

lomikel napsal „Ono možná, že kdyby EU všichni ti vstoupit-vykrást-vystoupit národovci tolik let nesabotovali a nediskreditovali, tak by také teď fungovala a vypadala jinak.“ –asi nema cenu dale diskutovat, budto nejste dusevne zdrav nebo zamerne lzete. Tribune, tuto větu- kterou vám nejen lomikel oprávněně vyčítá – snad opravdu nemyslíte vážně! Při prostředcích a moci, kterou dnešní bruselská byrokracie oplývá a kterou v mnohém dostala už do vínku… To je samá „implementace“…, Ne, netvrdím že vše v EU je rozhodně špatně, ale bohužel- právě vlivem „slonovinové věže“ bruselských úředníků, vinou neochoty podporovat „jednotu v různorodosti“, neochotou podporovat skutečnou aktivitu občanů bez… Číst vice »

Amenre
Amenre
23. 6. 2016 10:18

Rád si poslechnu, proč bych měl po špatných zkušenostech znovu obhajovat myšlenku evropské integrace.

peter.
23. 6. 2016 10:55

Tribun napsal Proč pořád všichni hledáte, co nás jako Evropany rozděluje, místo toho, abyste hledali, co by nás mohlo spojovat? To je potom jasné, že si s námi k Lebo vieme,že pre „zjednocovateľov“je po všetkých stránkach výhodnejšie „vytierať si…“ do jednoliatého národne aj morálne vykoreneného davu ako do jednotlivých svojbytných národov.Lebo nechceme dopadnúť ako pôvodní obyvatelia Ameriky.Lebo chceme niekam patriť a nechceme sa stať kozmopolitmi-def.“kozmopolitizmus je reakčná ideológia odmietajúca právo národov na samostatnosť a štátnu nezávislosť,vykladajúca vlastenectvo ako zastaranú ideu,opovrhujúca láskou k vlasti,k národným tradíciám a hlásajúca svetoobčianstvo.Je to ideová zbraň súčasného imperializmu na dosiahnutie svetovlády a podmanenie si nevyvinutých… Číst vice »

Sio
Sio
23. 6. 2016 10:55

Tribun napsal @lomikel Z toho, že jsem Čech, komplexy nemá, ale ani na to nejsem pyšný. Není to nic, z čeho by cokoliv eticky vyplývalo. @Sio EU jistě není dokonalá, ale lze ji reformovat. Jestli se rozpadne, nebude co reformovat a pak teprve budou mít korporace pré. Pokud korporace přijde o 10M trh, má problém ten trh, pokud přijde o 500M, má problém ta korporace. Ono možná, že kdyby EU všichni ti vstoupit-vykrást-vystoupit národovci tolik let nesabotovali a nediskreditovali, tak by také teď fungovala a vypadala jinak. Jak to tak zatím vypadá, tak „exitáři“ by nejraději z vaničky vyhodili dítě… Číst vice »

Sio
Sio
23. 6. 2016 10:57

Mimochodem, řeči, že brexit je nevratný chod jsou blbosti, EU ráda příjme Brity kdykoli zpět, pokud ti změní názor.

Sio
Sio
23. 6. 2016 11:01

peter. napsal Veľmi neférové a zavádzajúce prirovnanie!Lebo vy veľmi dobre viete,za akých okolností,ako a kým boli USA osídľované a vytvorené.Viete dobre aj to,že USA napriek okolnostiam za akých vznikli o sebe vyhlasujú ústami svojho prezidenta,že Američania sú výnimoční národ(!) čo ich predurčuje k tomu,aby vnútili svoj spôsob života,svoju predstavu o demokracii a svoju nadvládu, celému svetu. Nacionalizmus je v politickej teórii definovaný ako vedomie príslušnosti k jednému národu,príslušníci ktorého majú právo spojiť sa do jedného národného štátu. Výraz „nacionalizmus“môže nadobudnúť pejoratívny význam len vtedy,ak sa spojí s prívlastkom rasistický,extrémny alebo šovinistický.Inak nevyjadruje nič iné ako národovectvo,vlastenectvo resp. hrdosť na svoj… Číst vice »

Sio
Sio
23. 6. 2016 11:03

Tribun napsal

Dvě věci. 1. národ není totéž, co kmen, to je náš specificky český způsob chápání tohoto pojmu. Američané jsou Američané, a ne Češi, Poláci, Němci, Britové, Lakotové… 2. Proč pořád všichni hledáte, co nás jako Evropany rozděluje, místo toho, abyste hledali, co by nás mohlo spojovat? To je potom jasné, že si s námi každý vytře, když s takovým nadšením pokaždé pustíme do sebe navzájem, protože ten mluví tak a ten onak a to je důležitější, než jestli právo tvoří parlament, nebo arbitrážní soud.

Jinými slovy – schvalujete direktivní totalitní metody ve jménu vytvoření evropského národa?

Sio
Sio
23. 6. 2016 11:05

peter. napsal Lebo vieme,že pre „zjednocovateľov“je po všetkých stránkach výhodnejšie „vytierať si…“ do jednoliatého národne aj morálne vykoreneného davu ako do jednotlivých svojbytných národov.Lebo nechceme dopadnúť ako pôvodní obyvatelia Ameriky.Lebo chceme niekam patriť a nechceme sa stať kozmopolitmi-def.“kozmopolitizmus je reakčná ideológia odmietajúca právo národov na samostatnosť a štátnu nezávislosť,vykladajúca vlastenectvo ako zastaranú ideu,opovrhujúca láskou k vlasti,k národným tradíciám a hlásajúca svetoobčianstvo.Je to ideová zbraň súčasného imperializmu na dosiahnutie svetovlády a podmanenie si nevyvinutých alebo manej vyvinutých národov.“ Táto definícia je v „Slovníku cudzích slov“2.revidované vydanie.SPN(Slovenské pedagogické nakladateľstvo),Bratislava 1983. Lebo si chceme uchovať a ďalej rozvíjať dedičstvo našich predkov.Lebo chceme aby… Číst vice »

M.C.
23. 6. 2016 11:50

Tribun napsal Dvě věci. 1. národ není totéž, co kmen, to je náš specificky český způsob chápání tohoto pojmu. Američané jsou Američané, a ne Češi, Poláci, Němci, Britové, Lakotové… 2. Proč pořád všichni hledáte, co nás jako Evropany rozděluje, místo toho, abyste hledali, co by nás mohlo spojovat? To je potom jasné, že si s námi každý vytře, když s takovým nadšením pokaždé pustíme do sebe navzájem, protože ten mluví tak a ten onak a to je důležitější, než jestli právo tvoří parlament, nebo arbitrážní soud. Já myslím, že evropské národy hledají co je spojuje a kladou si otázky jak… Číst vice »

Admirál
Admirál
23. 6. 2016 12:29

Je obtížné hodnotit rozhodování Britů a nemít jejich historickou zkušenost. Nemít hlavu otlučenou o jejich reálie. Oni byli vždy mimo kontinentální Evropu. Měli zde své zájmy, byli impérium, těžiště jejich moci bylo na moři. Jako Češi patříme historicky, kulturně ke kontinentální západní Evropě a považoval jsme za správné, že se k tomuto teritoriu přihlašujeme a spojoval jsem s tím i očekávání. Čas trhnul oponou a postupně se ukazuje, zvláště pak v krizích, že jsme sedli do vlaku, který jede špatným směrem. A jsou dvě možnosti. Buď přehodit výhybku, nebo vlak urychleně opustit. Na nejbližší stanici nebo skokem z jedoucího vlaku.… Číst vice »

Admirál
Admirál
23. 6. 2016 12:59

Pokračování

– nezvládnutí přistěhovalecké vlny. Všichni jsme viděli katastrofální selhání, neschopnost v přímém přenosu. Nejsou pro mne přímým nebezpečím přistěhovalci. Jsou pro mne přímým nebezpečím neschopní politici a úředníci. Po výrazném selhání v jakékoli řádně vedené firmě přichází na ředu obměna vedení. To se v případě EU nestalo. Nemám jediný důvod jim věřit. Jsou nebezpeční.

– vzkaz pro hlásače multikulti – když budu chtít jinakost, jinou kulturu, rád se na ni zajedu podívat.

Žádné výhody plynoucí z členství v ve spolku nemohou výšeuvedené skutečnosti vyvážit.

peter.
23. 6. 2016 15:06

Počítajte si trochu o našej hanbe!Aj on túži po zjednotenej,multikultúrnej Európe.Čo majú vítači ktorí o sebe tvrdia že sú ľavičiari s týmto Amerikou živeným scientológom,úžerníkom a nepriateľom slovenského národa?Čo spája našich ľavicovo orientovaných dobroserov s človekom,ktorý sa bratríčkuje s vyvrheľom Porošenkom okrem toho,že aj on sa pasuje do polohy dobrosráčskeho vítača?
http://aeronet.cz/news/slovensky-prezident-kiska-slovensko-je-pro-vsechny-tak-urcite-kdyz-muze-byt-i-pro-vojaky-nato-migranty-a-400000-romu-proc-se-z-kisky-stava-druha-merkelova/

fajt
23. 6. 2016 15:59

comment image?oh=0ab92ababda8ecea0f82d48648d4c3f7&oe=57C276AF

hudryper
hudryper
23. 6. 2016 16:27

Tribun napsal EU jistě není dokonalá, ale lze ji reformovat Dostal jsem pozvánku,tak jsem tak i přes to vedro zašel: Vážení a milí sympatizanti, v příloze si vám dovoluji zaslat pozvánku na konferenci v Poslanecké sněmovně 23.6.2016 od 14:00 hodin na téma : *Brexit a Czexit – Bezpečnost a prosperita v Evropě bez EU*, kde vystoupí i předseda SPO a senátor Ing. Jan Veleba. V případě zájmu, prosím o potvrzení účasti nejpozději do pondělí 20.6.2016. S pozdravem a přáním příjemného dne Barbora Filípková Ředitelka hlavní kanceláře Dostavilo se tam relatívně dost lidí,i když nemalou část tvořili novináři,z nichž jeden pracoval… Číst vice »

hudryper
hudryper
23. 6. 2016 16:54

Umíte si Tribune představit,že těchto několik stovek tisíc maximálně zainteresovaných lidí u koryta bude ochotno s kýmkoliv debatovat o svém nedemokratickém statutu ? O tom,že se k nim doslova neustále valí obrovské peníze,o jejichž rozměru snad postačí to,co prohlásil Železný : „Jako místopředseda komise jsem měl nárok na sekretářku,tedy osobu placenou z úřadu EU. Brala měsíční plat vyšší,než má prezident ČR !“ Dostat se do pozice Špidly či Teličky ,to je výhra jako první místo v evropské loterii. Ale existuje obrovské množství těch,kteří jsou též placeni EU a i ti nejbezvýznamnější berou jako ta Železného sekretářka. Tyto lidi a obrovské… Číst vice »

PPK
PPK
23. 6. 2016 16:55

Z jakých důvodů a za jakých okolností po 2WW EU vznikla? Pouze z důvodů kapitalisticky(!) finančně ekonomických a s podmínkou od Američanů, že EU nikdy nebude superstátem suverénně velmocenským. Tím však pochopitelně nebyly předem vyloučeny ambice některých evropských „regionálních náčelníků“ Evropu omezeně politicky ovládat. Jenže velmoc neudělá jen společná měna, pseudoparlament a zrušení hranic vnitřních. Skutečnou velmoc zaručí až existence vlastní „federální“ armády a jednotných „federálních“ ozbrojených bezpečnostních a donucovacích složek, což v případě EU jasně chybí. V EU je sice ekonomicky silnějším státům dovoleno vykořisťovat státy ekonomicky slabší, ale zároveň je EU přikázáno, že se nikdy nesmí vymanit z… Číst vice »

M.C.
23. 6. 2016 16:56

fajt napsal

comment image?oh=0ab92ababda8ecea0f82d48648d4c3f7&oe=57C276AF

Už aby tam byl.
A Kalousek taky.

peter.
23. 6. 2016 17:50

PPK napsal
Moc bych se divil, kdybych se zmýlil a všechno bylo nakonec jinak.

PPK:
Ja veru žiadne obavy z toho,že k Brexitu dôjde nemám.Dokonca som si na to vsadil 50€ v stávkovej kancelárii.Jednoducho,VB nesmie opustiť EU,aj keby to referendum malo byť zmanipulované.Pán tak rozhodol,tak aj bude a hotovo !

bergpora
bergpora
23. 6. 2016 18:07

„…politické a emocionální vakuum, které po smrti komatózní EU zbude, podle všechno zaplní nacionalisté se svými ploty, válkami a zákony o čistotě národa.“

Alspon vime, kde lezi autorovy priority. Presne jak pise lomikel nahore: 5. kolona jako vysita, bez naznaku loajality. Pateticke nic, ochotne za „stabilitu“ prodat kohokoliv a cokoliv. Zkratka moderni levice s vyraznym az prevazujicim oportunistickym akcentem. Chudaci, kteri tady na to slysi, to bude tezka opice po probuzeni, na mysl mi prichazi termin „socialni kanonenfutr“. V zajmu vyssi myslenky humanitni zlikvidujeme vse, co dela cloveka clovekem…Orwell se obraci v hrobe.

Morybundus
Morybundus
23. 6. 2016 19:24

Brexit je nacionálně-pravicová vějička, jak získat lidi pro něco, do čeho by za jiných okolností nešli. Je to podnět vzešlý zprava a mající v důsledku sloužit opět pravici. Mě celkem stačí, když vidím tu plejádu horující pro odchod s arcipravičákem Faragem v čele. To je přímo záruka nové, lepší a hlavně sociálně spravedlivější budoucnosti… Případný brexit nepřinese nic jiného než vzestup nacionální pravice a jejich konzervativně-libertariánských nesmyslů (konzervativních v rovině hodnotové, libertariánských v rovině ekonomické). EU se musí reformovat a to tak, že hodně. Ale rozpad by byl ku prospěchu maximálně lidem jako V. Klaus, podle nichž je neoliberální EU… Číst vice »

peter.
23. 6. 2016 19:30

Morybundus napsal
podle nichž je neoliberální EU ve skutečnosti překabátěný socialistický moloch…

Pekné a hlavne pravdivé prirovnanie!

hudryper
hudryper
23. 6. 2016 20:00

Morybundus napsal EU se musí reformovat a to tak, že hodně. Ale rozpad by byl ku prospěchu maximálně lidem jako V. Klaus, Nejspíš jste p. Morybundus přehlédl kardinální důvod,proč nelze současné EU s Lisabonskou smlouvou v zádech reformovat dle demokratických zásad. Jsou to desítitisíce !!! neuvěřitelně vysoce placených lidí,kteří dle platných principů rozhodují bez ohledu na názory většiny Evropanů. A dále statisíce jakýchsi agentů těch desítitisíců,kteří se dostávají k velkým penězům,k nimž by se bez činnosti proti zájmům obyvatel zemí v nichž žijí,nedostali ani náhodou. Tito lidé,pokud by byli ochotni vůbec na téma reformy EU diskutovat,pak pouze pokud by šlo… Číst vice »

Aleš
Aleš
24. 6. 2016 0:26

Jiné cesty z toho není jde o NATO rozpuštění…

Béda
24. 6. 2016 4:04

EU se rozpadá. http://pravyprostor.cz/brexit-skutecnosti-velka-britanie-odchazi-z-eu/

Sčítání hlasů v britském referendu o členství v EU se blíží ke konci. Oficiální konečné výsledky ještě nejsou v tuto chvíli známy, ale podíl hlasů pro Brexit se ustálil na cca 51-52 % a podle posledních zpráv je již v podstatě dalším sčítáním nezvratitelný.

Vítězství příznivců odchodu Británie z EU již oznámily i hlavní televizní stanice.

hudryper
hudryper
24. 6. 2016 4:06

peter. napsal
peter. • 23. června 2016

PPK napsal
Moc bych se divil, kdybych se zmýlil a všechno bylo nakonec jinak.
PPK:
Ja veru žiadne obavy z toho,že k Brexitu dôjde nemám.Dokonca som si na to vsadil 50€ v stávkovej kancelárii.Jednoducho,VB nesmie opustiť EU,aj keby to referendum malo byť zmanipulované.Pán tak rozhodol,tak aj bude a hotovo !

peter.Citovat

Oba dva prognostikové : Peter přišel o 50 Euro a PPK si zřejmě ukroutí hlavu nad překvapením….

hudryper
hudryper
24. 6. 2016 4:42

Takže jedno je jasné. Britské referendum nebylo cinknuté,protože si to lidé pohlídali. Farage už
vyzval Camerona k abdikaci. Zbývá spočítat ještě asi 10% hlasů a brexit vede o 5% ! Své si zřejmě
„vypije“ i alkoholik Juncker,který se těsně před referendem nechal slyšet,že i když Velká Britanie
odhlasuje pokračovat v EU,tak k žádným dalším ústupkům ze strany komise EU nedojde ! Velmi
diplomatická výhrůžka,není-li pravda ? Z celého srdce přeji „bruselskému lidu“ tuto studenou sprchu a to,že už na vlastní oči mohou vidět ono biblické : MENE TEKEL !

hudryper
hudryper
24. 6. 2016 4:57

Doslovný vstupní projev V. Železného na včerejší konferenci CZEXIT v poslanecké sněmovně :
http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Vladimir-Zelezny-se-s-potesenim-vyjadril-o-stavu-Evropske-unie-441812

Aleš
Aleš
24. 6. 2016 5:35

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/407417-on-line-britanie-odchazi-z-eu.html „…Středem Evropské unie se stane Ostrava…“ J. K., Deník. byl to Schulz … pilíře EU – nikým nevolená komise, parlament, do kterého si bankovní instituce a zbrojařské koncerny nominují svoje koně rozhodující proti našim zájmům, pár zvolených poctivců nemajících na chod unie vliv, komunismus pro superbohaté, nedivím sem, že se to už zajedlo i Britům. Studená sprcha pro Evropany, kteří se pokusí o smysluplnou reformu? Pokud nejsou současné struktury reformovatelné, pak o to naléhavější je okamžitý rozpad NATO. Sobotkova partička vidí šanci se sbližování se se zeměmi Viszegradu, ale není to zlaté tele. Je otázka času, kdy s takovou… Číst vice »

Aleš
Aleš
24. 6. 2016 5:48

http://outsidermedia.cz/svet-ruskyma-ocima-356/
Politické tlaky existují samozřejmě i v zemích, které nejsou ani v EU ani v NATO, ale to díky svazkům se zeměmi těchto institucí. Změna možná je. Tvrdá diplomacie jako Lavrov podložená tvrdými kroky občanů. Když se nenabídne levá alternativa, holt se to u uren hodí té pravé… Bartoš, Okamura, Veleba… Naléhavé je ovšem referendum o setrvání v obou organizacích.

Aleš
Aleš
24. 6. 2016 5:51

Všeobjímající mantru o politických tlacích pošleme na smetiště dějin, vymlouvají se na ně ekonomové, zemědělci, lesníci a bůhvíkdo ještě. NASRA. jó NASRA.!