Evropa dnes nebojuje s Ruskem, ale sama se sebou…

 

Už jsme mluvili o tom, co se stalo a stane na Ukrajině, co se stalo a může se stát v Rusku, a přišla chvíle, kdy je třeba porozprávět o Evropě. Co už se stalo, co se může stát a na co se země EU mají připravovat. Nebudu tu věštit, protože už jsou zřejmé první následky. Slyšíme zprávy o tom, že v těch či oněch zemích dochází ke stávkám proti zvyšování cen, začínají se zavírat podniky a tyto procesy se budou urychlovat, protože velmi mnohé výroby souvisí s dodávkami z Ruska, přičemž všechny země EU už na sobě pocítily skutečně skokový růst cen, především energonosičů, což se výrazně projevuje v domácnostech a dopravě. Velmi brzy dojde ke zdražování potravin, protože tyto potraviny (obilí, olejniny) šly (nejen do Evropy) z velké části z Ukrajiny a Ruska. Ještě těžší situace je už dnes v nejchudších zemích EU – v Pobaltí. Známí mi odtud volali, že ceny vytápění rostou astronomicky, očekávají jejich další růst a mají hrůzu z toho, co bude příští zimu, protože s ohledem na pravidla rozpisu komunálních plateb nebudou mít lidé vytápění čím platit.

Toto ještě není válka, ale jen předehra k válce, protože Rusko se zatím do této války nedostavilo. To, co dnes sklízí obyvatelé EU, jsou následky politiky, vedení oné EU, nepochybně inspirované USA. Rusko zatím žádné kroky ve vztahu k EU nepodniklo. Tady uvedu příklad Ukrajiny, která tvrdila, že posledních 7 letech bojuje proti Rusku. Do 24. února se zdálo, že tomu tak je, ale počínaje tímto dnem začalo být jasné, že s Ruskem nebojovala. Ona ve skutečnosti bojovala sama se sebou a platila za rozhodnutí, jež sama přijímala. Protože to, co se dělo do 24. února a to, co se děje po něm, jsou, jak se v Oděse říká, „dva velké rozdíly“. Natolik velké, že už si všichni obyvatelé Ukrajiny uvědomili, že do 24. února žádná válka proti Rusku vlastně nebyla. Navíc není ani dnes, protože formálně si Rusko a Ukrajina vzájemně válku nevyhlásili. To, že Rusko ne, to je pochopitelné – ale víte, proč ji nevyhlásila Ukrajina? Protože se to nehodí EU. Protože pokud Kyjev vyhlásí válku Rusku, tak Rusko podle smlouvy o přepravě plynu přes území Evropy může přepravu zastavit a v Evropě začne velký mazec.

Dnes ale nemluvíme o Ukrajině, nýbrž o Evropě. Totéž probíhá i ve vztazích Evropy s Ruskem. Joseph Borrell formálně prohlásil, že všechny sankce, které EU mohla na Rusko uvalit, už ohlásila. Takže nic nového udělat nemohou – nicméně je zřejmé, že Rusku je to v podstatě buřt. Rusko se snaží to vše obrátit ve svůj prospěch, zatímco Evropané už začínají trpět. Přitom si všimněte, že Rusko zatím nic odvetného nepřijalo. Neřeklo, že pokud nepotřebujete náš plyn nebo ropu, uran, atd., přestaneme vám je dodávat. Dovedete si představit, co by to provedlo s evropskou ekonomikou? Úroveň cen by byla tak vysoká, že by to ani bohatí evropští obyvatelé neutáhli. Evropa se pohrouží do protestů a chaosu, mnohé vlády mohou padnout a k moci začnou přicházet pravicové síly, a jak víme z historie 20. století, může přijít bouře, která smete celou Evropu.

Vedoucí evropští politici si to velmi dobře uvědomují a pokoušejí se to nějak ukočírovat – včetně lídrů Německa, Francie a některých dalších. Přitom vědí, že současnou protiruskou informační válku podněcují především média orientovaná na USA a Británii, ale nemohou s tím nic udělat. Nacházejí se, k jejich velké lítosti, ve stejné situaci jako Rusko v počátečních letech tohoto století, kdy formálně už byl u moci Putin, ale naprostá většina informačních zdrojů patřila Západu. Ve skutečnosti největší hrozba, kromě obyvatel Ukrajiny, kde se doopravdy válčí, neohrožuje Rusko, ale obyvatele Evropy. Protože oni mohou ztratit velmi, velmi mnoho. Přesněji řečeno, oni nepochybně velmi mnoho ztratí, a jak mnoho budou ztrácet, závisí na tom, jaká rozhodnutí budou přijímat jejich vlády.

Boj, probíhající mezi Ruskem a Západem, není na měsíce ani roky a netýká se Ukrajiny, ale Ruska a USA. A budeme mít ještě mnoho důvodů se k tomuto tématu vrátit.

Překlad: st.hroch 20220313


Jurij Podoljaka (*1975, Sumy) je bloger ukrajinského původu žijící v Moskvě, figuruje na seznamu Mirotvorec jako „zrádce ukrajinského lidu“ a „protiukrajinský aktivista“.

Komentáře jen na vlastní nebezpečí, Stříž má oči ostříží…

4.9 28 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
17. 3. 2022 11:55

Rejdijou Jerévan: Do KYJeva za ZelensKYJem se chystá celfótr Honza z Vaty. Cestovat bude nejdříve svým pápá Mobilem, pak 5G flaksou, aby v koncovce dorazil ve fialovém balení za pytle písku ke kam éééé rám. Svět se opravdu změnil. Do jámy LVOVé se jezdí předvádět exoti, kterým jinak šplouchá na majáless. Válka běží v přímém přeNOSU, pročež se chystá tuhá vakcinace proti rýmě. – Tu máme opravdu každý. Nejčastější RÝMa: Láska – páska. Zelenina z KYJeva je opravdu čerstvá, denně vo tom máme bytelné newspapers. Prezidentisté světa se častují častuškami a cow boy patronami – ty jsi válečný zločinec. Je… Číst vice »

orinoko
orinoko
17. 3. 2022 14:20

Málem bych zapomněl. Na Halič pod příkrovem night vstoupil údajně nejlepší světový snajPRR canadského původu. Rychle se zORIENToval a šel NATO přímo od Mariupolu.
Střelecky prošel údajně celý svět, stále se usmíval. Ale Bůh ho měl rád a tak si ho povolal k sobě. Nějaký jiný snajpr mu ustřelil palici. To, co se našlo, už mělo k úsměvu hodně daleko.

orinoko
orinoko
17. 3. 2022 15:06

Tak vypadá mravní imperativ banderovského Hollywoodu:

https://southfront.org/in-video-epic-fails-of-ukrainian-propaganda/

orinoko
orinoko
Reply to  orinoko
18. 3. 2022 11:11

Tak, na novém NTB mi soudruh McAfee zablokoval odkaz na Southfront. Prý je to velmi nebezpečný zdroj. Jestli mě cosi neklame, tak podnikatel McAfee byl nedávno nalezen mrtev. A tak za pár minut pošlu do řitě i jeho odkaz.