Evropa školí Janukovyče kvůli Tymošenkové

Neustálá touha ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, aby se Ukrajina  stala součástí Evropy skončila patem. Ukrajina se podílela na summitu Východního partnerství ve Varšavě. Mraky se ale nad panem Janukovyčem začaly kupit dříve – vzápětí po zahájení přelíčení s Julií Tymošenkovou.

"Názor většiny [v EU] je takový, že dohoda může být dotažena do konce pouze tehdy, pokud bude vyřešen případ Tymošenkové," citovaly francouzského ministra zahraničních věcí Alaina Juppé Reuters. Znamená to svobodný a spravedlivý soud a odstoupení od neoprávněných obvinění.

Ukrajina ignorovala poznámky francouzského úředníka. A tak pan Janukovyč obdržel dopis napsaný dvěma ženami. Jedna z nich je známa jako americká ministryně zahraničních věcí Hillary Clintonová. Druhou byla šéfka zahraniční politiky EU Kateřina Ashtonová.

Byl to soukromý dopis, stalo se ale, že podstatné bylo zveřejněno. Autorky především napsaly, že obvinění proti Tymošenkové jsou politicky motivována. Kromě toho,  případ proti bývalé ukrajinské premiérce prokázal nepřítomnost právního státu na Ukrajině.  Clintonová a Ashtonová v závěru dopisu říkají, že rozsudek nad Tymošenkovou by nenávratně zničil pověst Ukrajiny v zahraničí.

Ukrajinský prezident dámám neodpověděl.

Viktor Janukovyč měl schůzku s třemi vysoce postavenými evropskými činiteli během výroční konference Ano (Jaltská evropská strategie). Ukrajinský  prezident vedl rozhovor s komisařem Štefanem Füllem, švédským ministrem zahraničí Carlem Bildtem a Elmarem Brokem, německým členem Evropského parlamentu.

Poselství od evropských úředníků bylo jasné a jednoduché. Tymošenková musí  být osvobozena a Ukrajina musí vytvořit všechny nezbytné podmínky k tomu, aby dostala příležitost se zúčastnít nadcházejících voleb.

Měla by Tymošenková být propuštěna? Ano, měla, a to okamžitě, prohlásil bývalý šéf zahraniční politiky EU Javier Solana, který se také fóra  zúčastnil. S politiky by nemělo být zacházeno jako se zločinci a něměli by být trestáni za politická rozhodnutí, prohlásil.

O několik dní později ukrajinští žalobci potvrdili,  že "ukrajinské Johanka z Arku" bude uvězněna na sedm let. Soud doručí rozsudek 11. října. O pár dní později pan Janukovyč vyrazil na summit Východního partnerství. Tento příběh připomíná starý vtip. "Šel jsem včera pustou ulicí a byl jsem znásilněn. Jdu tam dnes večer znovu."

Prezident EU Herman Van Rompuy na krátké poradě sdělil, že o Tymošenkové s  Janukovyčem diskutovali ve čtvrtek při večeři s představiteli států a vlád, během bilaterálních schůzek, včetně té s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, stejně jako při pátečním plenárním zasedání, jak uvádí rádio Deutsche Welle.

"Vyjádřili jsme naše obavy o osud bývalé premiérky," řekl prezident EU, "a odmítli jsme možné účelové využití soudních opatření proti členům bývalé administrativy," uvedla zpráva na oficiálních stránkách Julie Tymošenkové.

Obratem ale zase Barroso řekl, že podporuje ukrajinský kurz směrem k  evropské integraci. Řekl, že Ukrajina má šanci stát se první zemí v projektu východního partnerství. Nicméně dodal, že Evropa má mimořádné obavy o případ Tymošenkové.

"Předložili jsme orgánům Ukrajiny velmi jasné stanovisko Evropské unie a každý z nás jednotlivě, že špatné zacházení s opozicí je porušováním občanských práv a velmi vážně znemožňují uplatnění  ukrajinsko-evropských aspirací,“ dodal polský premiér Donald Tusk.

Všichni na Západě jsou si velmi dobře vědomi skutečnosti, že politické  názory Tymošenkové nebyly důvodem k jejímu procesu. Tymošenková měla možnost používat nejsilnější síly světa, včetně Spojených států, jakož i mezinárodními finanční instituce, jako je například MMF.  Dnes se Julia  Tymošenková proměnila v hloupou zbraň používanou zručnou rukou někoho jiného.

Je hodno si povšimnout, že dohody, které Ukrajina může s Evropou podepsat pod podmínkou propuštění Tymošenkové, nestanoví termín členství Ukrajiny v EU perspektivně ani dlouhodobě.

Převzato z Pravda.ru

Překlad: Clair

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments