Evropská banka pro obnovu a rozvoj: 25 milionů USD pro ukrajinského drůbežího magnáta

Nedej se: Po stopách ukrajinského drůbežího magnáta

Rovinatá zemědělská krajina střední Ukrajiny se v posledních letech proměňuje. Rychlým tempem zde vyrůstají desítky velkokapacitních slepičích farem pro miliony kuřat, výrobny masokostní moučky, líhně i masokombináty. Všechny součásti výroby a zpracování kuřecího masa patří agroholdingu MHP (Mironivsky Hliboproduct) ukrajinského oligarchy Jurije Kosjuka, jednoho z nejbohatších lidí v zemi. Farmy zabírají nejkvalitnější půdu, MHP válcuje místní drobné zemědělce a ohrožuje zdroje pitné vody.

Některými vesnicemi projede až několik stovek kamionů denně – silnice jsou zničené, lidem praskají domy a firma se nechystá vyplácet finanční kompenzace. Na hladký průběh byznysu dohlíží soukromá ochranka. Protesty mohou znamenat riziko ztráty zaměstnání a jak se již aktivisté na vlastní kůži přesvědčili, často i nátlakové návštěvy krátce střižených ochránců ve sportovních soupravách. 27 000 z cca 132 000 tun ročního exportu masa koncernu MHP končí na stolech spotřebitelů v sedmnácti zemích Evropské unie. Letos MHP otevřela svou pobočku na Slovensku a chystá se objem exportu určeného pro evropský trh dále zvyšovat.

Pořad České televize můžete sledovat ZDE.

Zázrak se nekoná, evropská banka oligarchu podpoří

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) ve středu odsouhlasila půjčku ve výši 25 milionů dolarů pro Mironivsky Hliboproduct. Podpoří tak agroholding ukrajinského miliardáře Jurije Kosjuka, který je přitom často a hlasitě kritizován pro pochybné obchodní praktiky. Rozhodnutí politicky významné instituce nezměnil ani apel nevládních organizací, které minulý týden banku od poskytnutí finanční podpory zrazovaly.

Celý článek na Arnika.org

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
senil
senil
18. 12. 2017 7:44

EU zase škodí, co jiného jste čekali? Udělala za posledních 10 let EU něco rozumného? Nespomínám si. Je potřeba zredukovat EU jenom na volný obchod, jinak není EU k ničemu potřebná.

http://www.epshark.cz/clanek/173/evropska-unie-neni-k-nicemu-potrebna

Béda
20. 12. 2017 2:51

https://www.hlavnespravy.sk/krajcirka-europy-preco-sa-odevy-svetovych-znaciek-zacali-vyrabat-na-ukrajine/1247814 …..Podľa výpočtov asociácie Ukrlegprom teraz v krajine pracuje okolo 1,9 tisícky odevných závodov, ktoré šijú a vyrábajú odevy, obuv, bielizeň a doplnky. Teraz sa v ukrajinských fabrikách šije produkcia mnohých svetovo známych značiek – Zara, Marks & Spencer, Esprit, Hugo Boss, Mexx, Moschino, Dolce & Gabbana a ďalších. Majitelia značiek si vyberajú Ukrajinu kvôli možnosti platiť nízku mzdu, ktorá tvorí v priemere podľa odvetví okolo 3000 hrivien mesačne (110 dolárov). To je porovnateľné so mzdou v Malajzii a Bangladéši a päťkrát menej, ako v Číne, vysvetlil zástupca odevnej spoločnosti… ..Blúzku alebo šaty pre zahraničnú značku môžu ukrajinské krajčírky ušiť… Číst vice »

tatar
tatar
21. 12. 2017 10:44

Béda napsal https://www.hlavnespravy.sk/krajcirka-europy-preco-sa-odevy-svetovych-znaciek-zacali-vyrabat-na-ukrajine/1247814 …..Podľa výpočtov asociácie Ukrlegprom teraz v krajine pracuje okolo 1,9 tisícky odevných závodov, ktoré šijú a vyrábajú odevy, obuv, bielizeň a doplnky. Teraz sa v ukrajinských fabrikách šije produkcia mnohých svetovo známych značiek – Zara, Marks & Spencer, Esprit, Hugo Boss, Mexx, Moschino, Dolce & Gabbana a ďalších. Majitelia značiek si vyberajú Ukrajinu kvôli možnosti platiť nízku mzdu, ktorá tvorí v priemere podľa odvetví okolo 3000 hrivien mesačne (110 dolárov). To je porovnateľné so mzdou v Malajzii a Bangladéši a päťkrát menej, ako v Číne, vysvetlil zástupca odevnej spoločnosti… ..Blúzku alebo šaty pre zahraničnú značku môžu ukrajinské… Číst vice »