Evropský parlament drtivou většinou hlasoval proti svobodě slova a transparentnosti

Svoboda slova a demokracie je v ohrožení, EU prosazuje „ochranu obchodního tajemství“.

Navrhované zákony EU o „Ochraně obchodního tajemství“, kterou Evropský parlament schválil 14. dubna, vytvářejí obchodní sféře nadměrné právo na utajování; jedná se o přímou hrozbu žurnalistům a jejich zdrojům, whistleblowerům, právu zaměstnanců na svobodu projevu a právu veřejnosti na přístup k informacím (o lécích, pesticidech, emisích automobilů apod.) Proti tomuto zákonu podepsalo v EU petici celkem 500.000 občanů. Proti zákonu můžete podepsat petici zde , celkem je třeba 1 mil. podpisů pro vyvolání EU-referenda o této otázce. Následující video ukazuje, o jak nebezpečnou věc se jedná.

Malá skupina lobbistů pracujících pro velké nadnárodní společnosti (Dupont, General Electric, Intel, Nestlé, Michelin, Safran, Alstom…) přesvědčila Evropskou komisi, aby předložila takové návrhy zákonů a pomohla jim zametat cestu. Problém je, že byla ve svém lobbování až příliš úspěšná – přeměnila tyto zákony, jež měly regulovat férovou soutěž mezi firmami v něco, co připomíná příklop nad firemními tajemstvími. Fakticky vznikl zákon, který hrozí kriminálním trestem každému ve společnosti, kdo občas potřebuje získat přístup do interních informací obchodních společností bez jejich souhlasu – obchodníkům, zaměstnancům, žurnalistům nebo vědcům.

Evropský parlament podle očekávání schválil evropskou legislativu o ochraně obchodního tajemství velkou většinou hlasů (503:131).

Několik zjištění:

  • Proti hlasovaly pouze levicové kluby (GUE/NGL, Greens/EFA), stejně jako většina protievropské skupiny EFDD (britský UKIP a italských 5 hvězd) a několik poslanců z extrémní pravice (EFN).
  • Sociální demokraté (S&D), liberálové (ALDE), konzervativci (EPP, ECR) a francouzští poslanci za extrémní pravici (EFN) v drtivé většině hlasovali pro text návrhu.
  • Text by byl schválen, dokonce i kdyby všech 178 členů sociálně demokratického klubu hlasovalo proti.
  • Disciplína v poslaneckých klubech byla při tomto hlasování velmi vysoká. S výjimkou extrémní pravice byla soudržnost ve všech politických klubech 83 %. Odráží to fakt, že mnozí ze 652 europoslanců, kteří hlasovali (z celkového počtu 750) měli jen malé povědomí o textu a spolehli se na svůj politický klub, když se rozhodovali, jak hlasovat.
  • „Debaty“ na plenárním zasedání před hlasováním se zúčastnilo méně než 15 poslanců a trvala asi 45 minut.

Detailní analýzu hlasování můžete najít na webové stránce http://www.votewatch.eu/en/term8-protection-of-trade-secrets-against-their-unlawful-acquisition-use-and-disclosure-draft-legislative–2.html . Najdete zde jmenovitě, jak který europoslanec hlasoval. Více o korporátním lobbingu v EU najdete na corporateeurope.org .

Zdroj: TruePublica.org.uk


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 250 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde , nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
25. 4. 2016 10:41

comment image?oh=a89e682da46351771ae7f8060e128bc5&oe=57AB0A1A

Gatta
Gatta
25. 4. 2016 12:41

fajt napsal

comment image?oh=a89e682da46351771ae7f8060e128bc5&oe=57AB0A1A

… amen !

děda
děda
26. 4. 2016 17:05

Mám pocit, že čím vyšší plat europoslance, tím menší odvaha hlasovat podle svého svědomí, případně tím méně času na práci. Ale spíš je to jako s domácími. Kdepak myslet, kdepak zastupovat občany. To už se nenosí.
Tedy, nevolit vůbec žádné zavedené strany, ani ANO. Rozčeřit hladinu. Je to velké riziko, ale nerozčeřit je jistota smrti.

fajt
26. 4. 2016 17:36

http://www.csfd.cz/film/398799-uz-je-tady-zas/prehled/ – vřele doporučuji, dobře jsem se bavil, reportážní komedie, která si může dovolit ( a taky tak činí ) více realismu a pravdy než dnešní investigativní sračky. ..)