Rakousko kvete modře

Výsledky prvního kola rakouských prezidentských voleb vypadají zajímavě. Řekl bych dobře, veden osobním úsudkem. S téměř třiceti sedmi procenty hlasů je vyhrál Norbert Hofer. Režimní vídeňský tisk ho vydává za šéfideologa rakouských Svobodných (FPÖ), kteří mají onu modrou coby symbol.

V odstupu za ním je Alexander van der Bellen, bývalý předseda rakouských Zelených, který odstřelil jadernou elektrárnu Zwentendorf, s pěknými dvaceti procenty, zatímco oba podstatní vládní kandidáti lidovců a socialistů mají dohromady procent dvadvacet – každý z nich jedenáct. Vládní strany se tedy v soutěži po jedenasedmdesáti  letech nekvalifikovaly, a tak tahounem voleb je onen pětačtyřicetiletý bývalý systémový inženýr Lauda Air, tedy nikoli šéfideolog. Jeho soupeři van der Bellenovi je pěkných dvaasedmdesát  let.

Vláda kancléře Feymanna se sice pokusila o restart vztahu s voliči, když narychlo vyměnil ministryni vnitra, ale jaký restart to je, usoudí každý, kdo nazná, že novým ministrem vnitra je jistý Sobotka, ovšem nikoli ten ze Strakovy akademie. Nomen omen, říkává se. Co rezonuje rakouskou politikou, je jasné, a tak citujme pouze vídenský Der Standard, který na margo uprchlíků v zemi usedlých od poválečných dob konstatoval, že jen každý sedmistý byl s to vystudovat rakouskou vysokou školu. Pohříchu, většinou Madar, Čech či Polák. V jednotlivých gemeinde získával Hofer po čtyřiceti procentech hlasů, a protože doma není nikdo prorokem, potvrzuji, že v některých obcích v zemi Korutany vyhráli socialisté. A to Korutany byly domovským kolbištěm Jorga Haidera.

Hofer je pro Rakušany Orbánovým dvojčetem, a  tedy i nadějí. Ostatně Hofer je slavné jméno, nebot jeho nositel v dobách napoleonských ze země vyhnal Francouze i Bavory. Andreas Hofer skončil zradou. Norbert Hofer snad bude mít více štěstí – v tom, aby nenásledoval Haidera, polského Leppera, nebo Kaczynského, kteří také byli mimo formát EU. Cesta do Hofburgu však bude ještě trnitá a konec května bude polem bitevním. Všech proti Hoferovi, tuším.

Přejít do diskuze k článku 122 komentářů