Evropský parlament: Konec éry jednorázových plastů

Nyní záleží na vládách zemí EU

Tisková zpráva Hnutí DUHA
středa 24. října 2018

Celkem 571 poslanců Evropského parlamentu z 658 hlasujících dnes odpoledne schválilo ještě přísnější verzi směrnice na omezení jednorázových plastů, než jakou navrhla Evropská komise. Nyní se čeká na stanovisko vlád členských zemí, které se projeví v pozici Rady Evropské unie.

Naopak rozmělnit směřování EU k prevenci, opakovanému použití a recyklaci se snaží návrh europoslankyně Kateřiny Konečné (KSČM), která navrhuje aby se z evropských strukturálních fondů financovaly stávající zařízení zpracovávající netříděný směsný odpad (spalovny a také mechanicko-biologické úpravny, které ovšem v ČR nestojí).

Parlament schválil zákaz některých nejproblematičtějších výrobků na jedno použití, jako jsou například obaly na potraviny z pěnového polystyrenu. Jejich úplný seznam je v poznámce [1]. Parlament dále požaduje, aby výrobci byli odpovědni i za náklady související s čištěním životního prostředí od plastů na jedno použití .

Na druhé straně ale poslanci odmítli, aby se přestaly používat i velmi tenké plastové sáčky, jak navrhoval výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu. Hnutí DUHA se společně z kolegy z Rethink Plastic Alliance obávají také nedostatečné  definice pro jednorázové plasty, kterou se mohou výrobci jednorázových obalů snažit obejít tím, že na jednorázový obal vytisknou nápis “na opakované použití” [2].

Hnutí DUHA apeluje na ministra životního prostředí Richarda Brabce, aby v Radě Evropské unie podpořil přísnější verzi směrnice a odmítl snahy o její zmírnění v souladu se svými snahami v ČR v kampani #dostbyloplastu. Uniklé dokumenty prokazují, že největší znečišťovatelé životního prostředí jednorázovými plasty Coco-cola, Pepsi-Cola a Danone silně lobbují národní vlády, aby změkčily navrženou směrnici[3].

Dalším důležitým mezníkem bude zítřejší projednání návrhu rozpočtu Evropské unie na výboru pro životní prostředí Evropského parlamentu. Návrh pro roky 2021-2027 nepočítá s financováním zařízení zpracovávajících směsný komunální odpad (spalovny y mechanicko-biologické úpravny) z Evropských strukturálních fondů. Je to v souladu s prioritami  Evropské unie, kde výraznou roli hraje zvýšení recyklace.

Nepochopitelný je z tohoto pohledu pozměňovací návrh europoslankyně Kateřiny Konečné (KSČM), která často podporuje ve výboru ekologická řešení, ale nyní navrhuje, aby se ze strukturálních fondů EU mohly  financovat rekonstrukce stávajících zařízení zpracovávající směsný komunální odpad – v ČR tedy stávající spalovny směsných komunálních odpadů.

Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, řekl: „Evropský parlament dal jasný a silný signál, že končí doba jednorázových plastů. Je to konec společnosti založené na odhazování. Celá Evropská unie chce věci opakovaně používat a recyklovat. Vlády členských zemí by se neměly nechat ošálit vábením velkých znečišťovatelů, aby směrnici omezující plastové znečištění změkčili. Prioritou EU je nyní prevence, opakované použití a recyklace, takže návrh europoslankyně Kateřiny Konečné, která jinak často navrhuje ekologická řešení, aby  EU dotovala zpracování netříděných směsných odpadů, patří do historie. Pokud by prošel, rozmělnil by jasné směřování Evropské unie.”

Poznámky:

[1] Evropský parlament požaduje:

  • Od roku 2021 celoevroský zákaz používání jednorázových plastových čistítek uší, brček, míchadel nápojů, balónkových tyček, oxo-degradabilních plastů (které se rozkládají na malé kousky původního plastu) a polystyrenových kelímků a obalů na potraviny.
  • Od roku 2023 zákaz používání jednorázových talířů a příborů
  • Povinnost pro členské státy zajistit taková opatření, která povedou ke snížení spotřeby kelímků na nápoje a krabic na jídlo o čtvrtinu.
  • Povinnost pro členské státy snížit produkci odpadů z používání tabákových produktů o 50% do roku 2025 a 80% do roku 2030.
  • Zavést rozšířenou zodpovědnost výrobců zajistit čištění přírody od jednorázových plastů.
  • Sjednocení standardů pro rozšířenou zodpovědnost výrobců za rybářské vybavení, zajištění 50% míry jejich sběru a minimálně 15% recyklaci do roku 2025.
  • Povinnost vytřídit 90% plastových lahví od nápojů a zajistit, aby obsahovaly z 35 % recyklát do roku 2025.
  • Povinnost omezit používání toxických chemikálií v hygienických potřebách.
  • Povinnost označovat některé jednorázové plastové výrobky informacemi o obsahu chemických látek
[2] Plastic producers could market single-use items as reusable to dodge EU ban, Rethink Plastic alliance

[3] Coca Cola, Pepsi and Nestle attempt to water down new plastics laws, leaked letter reveals, The Independent ; Drinks giants rail against EU bottle cap plan, Euractiv

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bety
Bety
28. 10. 2018 12:25

Opakovaně používat a recyklovat. To zní hezky. Kolik čistítek uší se asi tak vejde
do hromady plastů z jednoho jediného auta? Plastové lahve budou z 35 procent
rozložitelné – co ten zbytek? Co ty plastové lahve a jejich recyklaci naúčtovat
Coca-cole? Ta to přece odstartovala.
Vypustili jsme džina z lahve a zpátky ho tam nenacpeme, přes všechny pěkné
řeči a pěkně znějící opatření.
Co kdyby se místo polovičatých opatření financoval pořádný výzkum jak se
plastů definitivně zbavit?

Svoboda
Svoboda
28. 10. 2018 12:56

„Co kdyby se místo polovičatých opatření financoval pořádný výzkum jak se plastů definitivně zbavit?“

A co výkup na váhu ( podobně jako šrot ) a pořádné zálohy na nápojové PETky ? Třeba 10Kč za kus. ( Ještě před pár lety byly PETky v Chorvatsku zálohované… U nás nikdy a v těch příkopech je to vidět… )
Plus návrat ke sklu, tam, kde je to možné. Také na zálohy.

Řešení i bez výzkumu. Jen selský rozum.

idiotronic
28. 10. 2018 15:19

Skleněné zálohované láhve už tu byly a systém byl rozbit uměle v zájmu naftové lobby.
Obnovit jej znamená donutit výrobce, aby ustoupili od vlastních lahví a povinně využívali již vyrobené láhve. Skleněné láhve obíhaly asi 40x a to plasty nesnesou. Než zálohovat plasty, je efektivnější je vykupovat jako druhotnou surovinu, máme-li odpovídající PRŮMYSL. Nejslabší láhve 1,5 litru mají 30 gramů, Coca-Cola 45 gramů, pivo 55 gramů. Máme-li jen agetury pro zaměstnávání cizinců, zdatné exekutory a fabriky v podobě poválečných Drážďan, nemáme šanci.
Nápaditá, odborně podložená úvaha na toto téma
http://www.pet-kubac.blog.cz/rubrika/chemie-pro-silence

idiotronic
28. 10. 2018 15:28

idiotronic napsal

Skleněné zálohované láhve už tu byly a systém byl rozbit uměle v zájmu naftové lobby.
Obnovit jej znamená donutit výrobce, aby ustoupili od vlastních lahví a povinně využívalijiž vyrobené láhve. Skleněné láhve obíhaly asi 40xa to plasty nesnesou. Než zálohovat plasty,je efektivnější je vykupovatjako druhotnou surovinu, máme-li odpovídající PRŮMYSL. Nejslabší láhve 1,5 litru mají 30 gramů, Coca-Cola 45 gramů, pivo 55 gramů.Máme-li jen agetury pro zaměstnávání cizinců, zdatné exekutory a fabriky v podobě poválečných Drážďan, nemáme šanci.Nápaditá, odborně podložená úvahana toto téma
http://www.pet-kubac.blog.cz/rubrika/chemie-pro-silence

Pokorná omluva (vynechané písmeno)
http://www.petr-kubac.blog.cz/rubrika/chemie/-pro-silence

Gatta
Gatta
29. 10. 2018 12:00

On je ten problém s plasty, a nejen s plasty obecný , ale když je řeč o PET flaškách … Když jsem po roce 1989 vyjel za hranice, konkrétně do Itálie od severu až na jih, tak mě zaujalo krom jiného i obrovské množství všude se povalujících a různě větrem hnaných PET lahví … Tehdy to byla u nás vzácná novinka s „vůní “ blahobytného Západu … A taky bylo už tehdy prostým okem zřejmé: „že to je velký neřešený problém a že bude hůř „. Uplynulo skoro 30 roků, plastové ostrovy v oceánu dosáhly velikosti subkontinentů … a …… Číst vice »

idiotronic
31. 10. 2018 6:06

Kolik párátek odpovídá jedné pneumatice? (pneumatika NENÍ považována za nebezpečný odpad)

Gatta
Gatta
31. 10. 2018 6:44

Re idiotronic – jedna věc je ojetá pneumatika jako taková – je to problém, ale dá se stím alespoň nějak odpadově pracovat.
S čím se ale pracovat nedá je ta obroušená vrsrtva dezénu, která na ní chybí. Těch (u osobních aut) 5-7 mm běhounu, tedy gumy které se za cca 35.000 km „ztratí“ ve svém okolí. Ataková pneumatikářská guma se v přírodě moc ochotně nerozkládá …

Bety
Bety
31. 10. 2018 7:55

Gatta napsal
Nebo je to ještě jinak … něco se dělá bez ohledu na následky – jen aby s na tom vydělalo. No a až se stane situace neúnosná tak se začne přemýšlet jak vydělat aspoň na alespoň úpředstírání likvidace problému o kterém totyční věděli od samého začátku. Tedy alespoň ti, jejichž IQ je větší než číslo jejich bot.

To je přesné.