Export tuzemských firem dosáhl loni rekordních 3,89 bilionu korun

Vývoz do Ruska se sice propadl o 30,9 procenta, ovšem závislost české ekonomiky na exportu do zemí Evropské unie loni dál rostla, mířilo tam již 83,3 procenta tuzemského vývozu. Export do Německa loni vzrostl o 8,7 procenta na 1,26 bilionu korun. Rychle rostl vývoz na Slovensko, meziročně o 14,3 procenta. Do Velké Británie české firmy vyvezly o 11,9 procenta víc zboží.

„Aktuální data potvrzují výraznou konkurenceschopnost našich firem v oblasti exportu a schopnost udržet si pozice zejména na náročných evropských trzích. Částečně tomu nahrává nízce nastavený kurz koruny a na straně druhé proaktivní politika vlády v ekonomické diplomacii,“ uvedl mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Milan Mostýn. Podle šetření svazu největší exportní a investiční potenciál vývozci vidí v zemích bývalého Sovětského svazu, v oblasti Dálného Východu, Latinské Ameriky a Afriky. Přeshraniční pojetí zahraničního obchodu vypovídá o fyzickém pohybu zboží přes hranice bez ohledu na to, zda se uskuteční obchod mezi českými a zahraničními subjekty. Tyto údaje jsou mezinárodně srovnatelné a mohou sloužit jako indikátor vývoje hodnoty obchodu.

Naproti tomu národní pojetí zahraničního obchodu vypovídá o vývozní a dovozní výkonnosti české ekonomiky, tedy i o obchodní bilanci zahraničního obchodu České republiky. Sleduje skutečný obchod mezi českými a zahraničními subjekty. Vývoz v národním pojetí se loni meziročně zvýšil o 6,5 procenta, dovoz vzrostl o 6,7 procenta. Bilance zahraničního obchodu skončila loni přebytkem 149,1 miliardy korun, meziročně o 3,1 miliardy korun více. Za prosinec vykázal zahraniční obchod přebytek půl miliardy korun, což je meziroční růst o 6,2 miliardy korun. Analytička Raiffeisenbank Helena Horská vidí i další vývoj pozitivně. „V letošním roce by levná ropa měla nadále příznivě ovlivňovat bilanci s minerálními palivy. Jelikož ČNB nyní počítá s uvolněním kurzového závazku až v roce 2017, bude letos oslabená koruna spolu s dalším mírným růstem zahraniční poptávky pozitivně podporovat český vývoz,“ myslí si Horská.

Zdroj: Esondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
9. 2. 2016 7:37

Jistě pozitivní zpráva.
Ale co z toho plyne pro občana ?

fajt
9. 2. 2016 9:20

Gatta napsal

Jistě pozitivní zpráva.
Ale co z toho plyne pro občana ?

že dokáže ještě více otročit za ještě větší kapitálový zisk – vždycky mě berou pitomci, kteří chtějí dodržovat pravidla kapitalistického humusu za každou slušnou cenu. ..)

Gatta
Gatta
9. 2. 2016 9:29

Tak jsem si říkal, kdo tu nahrávku na smeč přijme … :-)

orinoko
9. 2. 2016 10:15

Trollalert.
Je to jako s rybami. Nekdy je to hodne velky ulovek.
Firma , v niz makam, vyse uvedene doklada. Nestihame vyrabet. A dostali jsme pridano.

Gatta
Gatta
9. 2. 2016 10:39

orinoko napsal

Trollalert.
Je to jako s rybami. Nekdy je to hodne velky ulovek.
Firma , v niz makam, vyse uvedene doklada. Nestihame vyrabet. A dostali jsme pridano.

Nic osobně, ale platy tam máte tedy … německé, francouzské, holandské, nebo jaké ?
A vytížit lidi naplno … žádný prblém. Stačí jich zaměstnat o 20% míň než je jich na tu práci potřeba.

fajt
9. 2. 2016 10:40

orinoko napsal

Trollalert.
Je to jako s rybami. Nekdy je to hodne velky ulovek.
Firma , v niz makam, vyse uvedene doklada. Nestihame vyrabet. A dostali jsme pridano.

a máte dost velké sklady, kde nadvýroba může spokojeně hnít? . ..)

fajt
9. 2. 2016 10:43

Gatta napsal

Tak jsem si říkal,kdo tu nahrávku na smeč přijme …

ježíši, to se snad ani nedalo :-) vždycky jak vidím ty kapitalistické tabulky, křivky, grafy a koláče mám nutkavou potřebu blít. ..)

orinoko
9. 2. 2016 22:09

Hosi, zdravim. Platy mame ceske , v ceskych cmrdlikach, a pohybuji se na urovni ceskeho statistickeho prumeru, ktery zvedaji jursti milioneri. Podotykam – nejde o Prahu. V zivote jsem nezazil tak dukladnou vyplatnici, jako tady. Neni to zadna vyplatni paska, ale format A4. My nevyrabime na sklad. Byl jsem ujisten , ze prakticky vsechno, co delame, je dopredu prodane, a je to zaplacene. Dneska jsem byl zatazen na predni pracoviste , kde se kostovala domaci samohonka s medem. Takze se tam kali, a pry se tam i obcas suka. Hosi, pred 14 dny jsem finalizoval zakazku pro motorkarsky klub. …… Číst vice »

Gatta
Gatta
10. 2. 2016 6:57

Re orinoko – tak ať se daří.

humbru
humbru
10. 2. 2016 13:16

Kolik je v tom exportu investičních celků? Elektráren, kompresorových stanic, cukrovarů, cementáren, mlýnů, letadel atd?

Aleš
Aleš
10. 2. 2016 13:40

http://denikreferendum.cz/clanek/22253-pracovni-podminky-jako-v-bangladesi-bliz-nez-si-myslime
Orinoko. Sice ne v Praze, ale v Čechách. Na Moravě jsou nižší platy i u prodavaček v obchodech stejného řetězce. Mě taktéž Babiš přidal. Průměrný plat z nás nikdo kromě ředitele ani z daleka nemá, ale již nemáme tak blízko k minimální mzdě a sociálním dávkám. Občas se mi daří něco málo i díky dalším příjmům a šetření nákladů na stravu ušetřit a tak pomáhám jednomu z bývalých přispěvatelů om k holému přežití.