Fake news

 Pavel Letko Falešné zprávy jsou součástí tohoto světa podobně jako voda a vzduch a dokud budou na světě alespoň dva lidé s mozkem v hlavě, nikdy to nebude jiné.


Výrazem roku se podle vydavatelů anglického výkladového slovníku Collins English Dictionary stalo spojení „fake news” označující falešné zprávy. My máme pro boj s takovými falešnými zprávami zřízeno i Ministerstvo Pravdy jak vystřižené z Orwellova románu 1984, v našem případě nesoucí název Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám. Úkolem každé moci je totiž zachytit cizí lži i pravdy, odhalit je jako lži bez rozdílu, padni komu padni, postavit na pranýř, ztrestat její hlasatele, zatímco své lži vyzdvihnout jako svaté pravdy pravdoucí. Lidu obecnému se tak dostane neomylné instituce, které může plně důvěřovat. A nejen může, ale dokonce i musí. Jak také jinak, když stojí tolik peněz.

Zní to vlastně dobře. Máme tu pod ministerstvem vnitra instituci, která nás bude chránit před falešnými zprávami a bude střežit náš klidný spánek.

Fungovat to ovšem nebude

Až na jeden háček. Nikdy to nefungovalo a fungovat nebude. Proč? Protože náš svět je založen na fake news. Falešné zprávy jsou součástí tohoto světa podobně jako voda a vzduch a dokud budou na světě alespoň dva lidé s mozkem v hlavě, nikdy to nebude jiné. Mnohem, mnohem nebezpečnější než falešné zprávy jsou jejich potírači. Inkvizice, cenzoři, tajné služby a další spolupracovníci vládnoucí moci vždy nakonec přispívali k mnohem nebezpečnějším a zhoubnějším poplašným a falešným zprávám s mnohem závažnějšími důsledky. Na jedné straně vyhlašovaly „svaté války“, spojenctví „na věčné časy a nikdy jinak“, na straně druhé vraždili ty, kteří s takovými oficiálně požehnanými „fake news“ nesouhlasili.

Několik historických, notoricky známých „fake news“ zpáv

  1. Jistý Giordano Bruno se proslavil tezemi o tom, že Země ani Slunce nejsou středem vesmíru a že vesmír je nekonečný. Byl odsouzen a upálen na hranici roku 1600.
  2. Katolický kněz Jan Hus prohlašoval že vedení války za peníze utržené z tzv. odpustků není svatým právem papeže, ale pouhým zločinným podvodem na důvěřivých lidech. Byl odsouzen a upálen roku 1415 v Kostnici.
  3. Nakonec jistý Ježíš z Nazareta byl zhruba před dvěma tisíci lety odsouzen a ukřižován nikoliv jako hlasatel evengelia, neboli dobré zprávy, ale jako podvodník, šířící falešné zprávy.

Mýty, fakta a jiné pohádky

Prostě a jasně, „falešné zprávy“ jsou s námi od narození. Jako malí věříme pohádkám, čekáme na Ježíška a jeho dárky a klepeme se strachy před čertem. Postupně, jak dospíváme, učíme se nevěřit všemu, co slyšíme i vidíme. Učíme se používat rozum. Analyzovat, porovnávat, zkoumat. Kdo to nedělá, vystavuje se riziku, že si pořídí „půjčku bez rizika“ a skončí jako bezdomovec.

V televizi lžou od rána do večera a prokládají lží i jinak slušné filmy. Devět z deseti stomatologů doporučuje tuto pastu a tahle koza je zase pro, abyste odevzdali své peníze v příslušné bance a stali se „kontokorentiéry“. Kdyby tedy ten náš ústav pro pravdu měl konat v zájmu pravdy, musel by v prvé řadě zakázat reklamu a pohádky by mohly být vysílány jen s příslušným doprovodným slovem odborníků. Pokud jde o blížící se velikonoce, očekávám v kostele nějakého pracovníka „Centra“ bojujícího proti hybridním hrozbám, který všem věřícím vysvětlí, že zpráva o vzkříšení jakéhosi Ježíš z Nazareta je typickou fake news, sloužící cizí mocnosti, v tomto případě Vatikánu, jelikož jak je všem dobře známo, kdo zemřel, už nemůže vstát. Zakažme tedy reklamu, zakažme velkou část umění, neboť velmi často zobrazuje jen pokřivený falešný obraz reality, zakažme náboženství, zakažme pohádky, zakažme astrologii, numerologii, věhlasnou kartářku Jolandu, archanděla Uriela, zakažme zkoumání UFO, zakažme myšlení a naplňme slova známé Knížákovy písně

Zahoďte mozky, zahoďte srdce, zahoďte všechno, co vás dělá člověkem! Staňte se prasetem!

Zdroj: ZDE

Inkvizitoři a cenzoři všech dob to udělali a jak měli a mají pěkně plno ve žlabu! A o to jde. Aby se někdo nakrmil, a někomu zůstala nuda, beznaděj a oči pro pláč jako Winstonu Smithovi z románu 1984.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Aleš
Aleš
4. 3. 2018 20:09

Mao ce tungovy brigády z Univerzity Palackého (to je přesně ta univerzita, kterou mi nedovolil jistý docent Sczyrba v roce 2005 kvůli svým politickým a ekonomickým názorům dostudovat, ) již vyráží na venkov politicky vysvětlovat, že pravda je to, co nadiktují vlastníci mainstremových médií do méédií a jejich političtí a pedagogičtí/ demagogičtí PAPOUŠCI a nikoliv to, co si lidé přečtou v alternativních či nedejbože v ruských médiích či přepošlou poštou a nebo dokonce dle jejich instrukcí chybně vydedukují vlastní mozkovou činností. A to poslední je přes slovní proklamace a vzývání imanentních bohů Putinů a jiných asi stejně dle nich zločin… Číst vice »

Gatta
Gatta
5. 3. 2018 14:31

Omluva – mimo článek, ale taky „news“.

Vypadá to, že pro naše media je nejdůležitější „news“ italských voleb velikost poprsí jedně poblázněné femnemky. Úchyláci jedni novinářský …

Přehledné výsledky aby jeden pohledal – tedy zde:
https://www.telegraph.co.uk/news/2018/03/04/italian-election-country-goes-polls-latest-news-results-forecast/

Aleš
Aleš
6. 3. 2018 7:21

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Jiri-Vyvadil-Babis-se-chytil-do-pasti-Odvolavat-Ondracka-je-stejna-blbost-jako-by-odvolaval-sam-sebe-526818 Pokud spirála povede k novému zamíchání karet, TOP, STAN, KDU zmizí ze sněmovny a nic po těchto „přehmatech“ Babišovi nezaručí, že si bude moci diktovat podmínky o tom, zda geopolitické a bezpečnostní otázky mohou být součástí referenda. Jestli rétorika Babiše bude fungovat jako rétorika Trumpa v případě KLDR, tak jen houšť a větší kapky… Vidím, že PL jsou nejznámější platformou mainstreamem zařazenou mezi fake news. Om by si mohlo šplhnout a umírněnost posledních týdnů nahradit nějakým pěkným poškádlením našich odchovanců, bo sledovanost je sledovanost a jakékoliv urychlení procesu pokládání žádoucích otázek do informačního pole široké veřejnosti se může šiknout,… Číst vice »

Aleš
Aleš
6. 3. 2018 11:00

http://www.novarepublika.cz/2018/03/jan-schneider-jeden-majdan-stacil.html
Jak onálepkují Schneidera? Signatáře charty asi nálepkovat zatím nebudou. Zatím stačí, že ho citují jen první zprávy, nová republika, pl a om a že v televizi se vyskytl jen sporadicky a jen v předem určených otázkách. A to je pro rychlé změny v informačním poli zatím málo. A proto na něj zatím žádný Pehe ani Kalousek nereaguje. Roli veřejnoprávního média, které má čím dál vyšší sledovanost, tak přebrala TV Barrandov.

Nerevar
Nerevar
8. 3. 2018 10:39

Dvě po sobě následující události interpretovat jako „příčina – následek“ je také povedený argumentační faul.