Fancy Bears: Rusko bylo vyloučeno ze ZOH 2018 na politickou objednávku

Komise Světové antidopingové agentury (WADA), kterou vede Richard McLaren, je těsně napojena na americkou FBI. K takovému závěru došli hackeři ze skupiny Fancy Bears. Podle jejích údajů nebyl cílem práce McLarena boj proti dopingu, ale rozšíření kontroly WADA nad Mezinárodním olympijským výborem (MOV).

Hackerská skupina Fancy Bears 10. ledna 2018 oznámila, že získala přístup ke korespondenci oficiálních představitelů MOV. Z ní vyplývá, že komise WADA v čele s R. McLarenem splnila politickou objednávku na vyloučení Ruska ze ZOH 2018 v Jižní Koreji.

Hackeři z Fancy Bears poznamenávají, že cílem McLarena není boj proti dopingu, ale upevnění pozic v boji proti MOV. Kromě toho je známo, že představitelé USA a Kanady měli v úmyslu dosáhnout vyloučení Evropanů z vedení olympijského hnutí.

Pro potvrzení svých slov hackeři zveřejnili dopis ředitele pro právní otázky MOV Howarda Stoupa adresovaný generálnímu řediteli MOV belgickému právníkovi Christophovi De Kepperovi, členovi exekutivy MOV a dalším činitelům MOV.

Předtím na základě zprávy nezávislé komise WADA včele s R. McLarenem MOV obvinil Rusko ze státního vměšování do dopingového systému země, a následně Rusko vyloučil z účasti na ZOH 2018.

P.S.: Podle agentury RBK den poté (11. ledna) WADA obvinění odmítla a označila Fancy Bears za zločineckou organizaci a jejich údaje za „zastaralé.“ Na dotaz o věrohodnosti údajů Fancy Bears tisková služba MOV sdělila, že „..únik dokumentů nekomentují“.

Zdroj: TV Centr

Překlad: st.hroch 180111

Přejít do diskuze k článku