Feminismus, který žádný feminismus není

Jen jedna ze řady silných tezí Apoleny Rychlíkové z textu Rodičovství v pozdním kapitalismu:

Ani víc než sto let od zavedení osmihodinové pracovní doby nemáme odvahu realizovat takový systém, který by lidem práci ubíral, ne přidával a zároveň by mohli ze svých výplat normálně žít. Tlak, který dnes zažívá většina mužů, strach ze ztráty zaměstnání, obavy, že nedostojí svému „úkolu“ a selžou, jsou obrovské. Dá se to srovnat s vyčerpáním a frustrací, které s sebou často nese práce matky na plný úvazek. Představa, že to mužům vyhovuje, je mylná. Nést na svých bedrech většinu finanční odpovědnosti a téměř nevídat vlastní děti není nic příjemného, stejně jako automatická výhradní péče matky.

Možná je můj předpoklad, že průměrný selsky rozumný Čech nejenom tento citát, ale celý text zařadí do škatulky feminismus a šmahem smete se stolu, mylný. Spíš se ale bojím, že ne. Přitom je-li toto feminismus, pak je nám feminismu třeba jako praseti drbání. Jenže já na tomhle nic feministického nevidím, pro jsou takovéto myšlenky jen výrazem elementární příčetnosti a orientace v našem světě.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
J. W.
J. W.
11. 8. 2017 5:26

Emancipací žen na muže se dosáhlo nejméně dvojnásobné možnosti vykořisťování lidské životní síly. Mají už demokratické ženy (mužatky) aspoň jeden den placeného volna na menses? Odečítají jim při odchodu roky za porozené děti? Proč nakupují, vaří, perou atd. za peníze, které si vydělaly námezdní prací?
Nestěžují si, ale táhnou, táhnou, ale řepu nevytáhnou, své muže (hňupy) pod pantofel přitahují, mocné to opory režimu lidské genocidy…

Tribun
Admin
11. 8. 2017 6:16

Kdyby nic jiného, tak ruku v ruce s ženskou emancipací jde klesající porodnost, což je nejlepší humánní řešení přelidnění. Samozřejmě, že bych také měla doma radši neplacenou služku, ale zájem společnosti je jiný.

Gatta
Gatta
11. 8. 2017 6:52

Feminismus – pěkné téma, ale mě zaujal konec článku. „Jenže já na tomhle nic feministického nevidím, pro jsou takovéto myšlenky jen výrazem elementární příčetnosti a orientace v našem světě.“ Kde jsou ty doby, kdy se cenilo samostatné myšlení a vůbec veškerá originalita a původnost. Pokud chcete dnes mít něco hodnotného a okolím uznávaného, tak to „musí“ být značkové, od známého autora, ze známého obchodu nebo alespoň známého sekáče. Podobně s myšlenkami. Vše už bylo vymyšleno, vše se dá najít na internetu – jde tedy o to vybrat si „správné“ informace – problém „nastudovat“ (se naučit) – a pak jen zaujmout… Číst vice »

peter.
11. 8. 2017 8:02

Najsilnejšou túžbou každej normálnej ženy je materstvo.Dať život dieťaťu,starať sa oň,vychovávať ho…..stať sa matkou.Taká žena nikdy nebude klásť túžbu po kariére,túžbu vyrovnať sa mužom úplne vo všetkom (pre také ženy sa už vyrábajú špeciálne prípravky,aby mohli šťať do pisoárov postojačky,ako chlapi),pred materstvom. Preto je môj názor na feministky taký,že sa jedná buď o škaredé ženské ktoré majú problém nájsť si svojho „nabijáka“, môže ísť aj o frigidné utajené lesby ktoré si svoju deviáciu nedokážu priznať,alebo ide o psychickú poruchu,ktorá núti feministky zúčastňovať sa rôznych demonštrácií,v ktorých dávajú najavo svoju fixnú ideu,že všetci muži im ubližujú a nechcú im dopriať typicky… Číst vice »

Admirál
Admirál
11. 8. 2017 8:21

Paní Rychlíková stvořila analýzu. Ne té analýze nic feministického není, zřejmě je to poměrně dobrý popis stavu věcí.

Feministické by však a obávám se, že skutečně jsou vývody z této analýzy, pokud se jí uchopí ti správní lidé.

Admirál
Admirál
11. 8. 2017 8:28

Gatta – „Velký podíl na tomto stavu věci mají školy, kde se žáci 20 roků učí systémem „nastudovat – opakovat“ a hlavně vše potom přesvědčivě prezentovat! Setkávám se s takovými sebevědomými a velmi přesvědivými rychlovzdělanci prakticky denně. Požadavkem na jejich samostatné tvořivé myšlení a vlastní názor na problém, který nemají „nastudovaný“ je lze snadno a spolehlivě zaskočit, na což pak reagují většinou podrážděně až agresivně.“ Známý mě vyprávěl o svém studiu na elitní ruské technické škole v Petrohradu. Můj dojem z vyprávění – je tam kladen nejvyšší důraz na rozvoj tvořivosti a neotřelý přístup k řešení problémů. Pro člověka, který… Číst vice »

Gatta
Gatta
11. 8. 2017 8:45

K tomu feminismu – pár obrázků, z mnoha kolujících.

http://www.rouming.cz/roumingShow.php?file=feminism_then_and_now.jpg
http://www.rouming.cz/roumingShow.php?file=feminismus.jpg
http://www.rouming.cz/roumingShow.php?file=real_feminists____.jpg

A víte, přoč si japonští zápasníci sumo holí nohy?
Aby si je lidi nepletli s feministkami …

M.C.
11. 8. 2017 9:23

Admirál napsal

Paní Rychlíková stvořila analýzu. Ne té analýze nic feministického není,zřejmě je to poměrně dobrý popis stavu věcí.

Feministické by však a obávám se, že skutečně jsou vývody z této analýzy, pokud se jí uchopí ti správní lidé.

M.C.
11. 8. 2017 9:25

Taky na tom nic feministického nevidím.
To je normální popis stavu věcí okolo nás.
Blil bych, velebnosti.

Bety
Bety
12. 8. 2017 7:08

Řešení tohohle problému bylo na dosah ruky ve Stalinově době. Myslím tím to plánované zkrácení pracovní doby na 6 případně 5 hodin. Znamenalo by to, že se ženy mohly osvobodit od přílišné závislosti na muži jako jediném živiteli rodiny, realizovat se mezi jinými lidmi v práci a přitom mít dostatek času na výchovu dětí i další vzdělávání i na zábavu. Že problémy mezi uštvanými muži i ženami narůstají není žádný div, a strach z toho, že se oni i ony mohou lehce stát bezdomovci to ještě podstatně zhoršuje. Zdá se, že z toho dnešním feministkám ruplo v kouli a chovají… Číst vice »

Admirál
Admirál
12. 8. 2017 9:36

Žena a muž jsou rub a líc jedné mince. Je samozřejmé, že na rubu je vyražené něco jiného, než na líci, přesto nejde je oddělit, aniž by mince ztratila platnost. Příroda to tak u lidského druhu chtěla. Stěžovat si na to, bojovat proti tomu, je boj proti přírodě. Jestliže nějaká poslankyně EP je zhnusená z toho, že muž při močení stojí a zvedají prkénko a chce nařízením donutit muže močit v sedě, jet to kráva a měli by ji vozit v kleci po poutích.

idiotronic
13. 8. 2017 11:43

Znal jsem za své praxe dvě inženýrky, kterým přiletěl čáp ve druhém ročníku studia na elektrotechnické fakultě. Školu řádně absolvovaly, což je nepochybně i zásluha nejbližší rodiny . Podstatné je, že zvládly (kromě školy) i ono půlroční až roční období života kojence, které, ač není provázeno kojencovou řečí, formuje osobnost (některé její nezbytné vlastnosti) definitivně pro celý zbytek života a matka při něm není nikým zastupitelná. Příznivou shodou okolností jsem učil na průmyslovce jejich syny , takže jsem si mohl všimnout schopných teenagerů se smyslem pro humor. Jediné, co je na tom nedobré, že takoví byli za moji kariéru jenom… Číst vice »


Nejnovější příspěvky