Fenomén Trump 2

Co nového se událo po necelých 2 týdnech vlády prezidenta Trumpa?

Nová administrativa přes slovní proklamace prezidenta Trumpa nezměnila dosavadní praktickou politiku vůči Rusku: viz „…nová stálá zástupkyně USA při OSN Nikky Haleyová prohlásila ve svém prvním projevu na zasedání Rady bezpečnosti, že protiruské sankce USA v souvislosti s Krymem platí i nadále, dokud se poloostrov nevrátí pod kontrolu Ukrajiny…“ (http://cz.sputniknews.com/svet/201702034673564-kreml-optimismus-potoj-usa-sankce/), viz“…do Černého moře vplul americký torpédoborec s Tomahawky…“ (http://www.novarepublika.cz/2017/02/drazdeni-medveda-nekonci-do-cerneho.html) a Trumpova velvyslankyně v OSN odsuzuje ruské agresívní akce na východní Ukrajině (http://www.zvedavec.org/vezkratce/14000/)

Nový americký prezident neodvolal americké  vojáky od ruských hranic, instruktory a CIA z Ukrajiny, protiruský kurz kyjevské loutkové vlády se ještě přitvrdil,  neodvolal lodě z příbřežních vod omývajících Rusko, nezměnil směr americké politiky vůči Rusku v OSN.

Kromě toho se mu v poměrně velice krátké době podařilo nabourat vztahy USA:

  1. s Mexikem – zde prý uvažuje dokonce o použití americké armády;
  2. s Čínou – ze strany americké administrativy zazněly vůči Číně velice tvrdá ultimativní a agresivní prohlášení ve vztahu k čínským aktivitám v Jihočínském moři, které prý USA v žádném případě nedopustí. Reakce Číny se nesla v podobně nesmlouvavém duchu. V souvislosti s novým prezidentem, který prohlašoval, že nebude aktivistický, že ukončí éru samozvaného amerického globálního četníka, je to dost zvláštní skutečnost.;
  3. s Íránem –  „Spojené státy v reakci na nedávný test balistické rakety uvalily v pátek sankce na 13 lidí a 12 společností v Íránu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na Trumpovu administrativu. Nový americký prezident Donald Trump již ve čtvrtek na Twitteru uvedl, že Írán dostal od USA kvůli raketové zkoušce oficiální výstrahu. V odpovědi na otázku, zda v reakci zvažuje i vojenské možnosti, Trump novinářům řekl, že „nic není vyloučeno“. V pátek ráno pak prezident USA tweetoval, že si „Írán zahrává s ohněm“. „Neváží si toho, jak ‚laskavý‘ k nim byl prezident Barack Obama. To já takový nebudu!“ sdělil Trump….“ viz (https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/nebudu-laskavy-jako-obama-prohlasil-trump-a-uvalil-na-iran-sankce-12750, http://www.zvedavec.org/komentare/2017/02/7170-navrh-zakona-na-preventivni-utok-na-iran-ve-snemovne-reprezentantu-je-aktivni.htm);
  4. s EU – na pozadí proklamovaného amerického ekonomického izolacionismu hrozí zavedení celních bariér a zhoršení vztahů s EU, kde se po debaklu kandidátky na úřad prezideta USA Clintonové začíná mluvit stále otevřeněji o americkém nepřátelství.

Pokud jde o ekonomiku, tak prezident USA Donald Trump v pátek podepsal vládní nařízení o přezkoumání tzv. Doddova-Frankova zákona z roku 2010 o finančním dohledu. Je to první krok v Trumpově plánu omezit regulace finančních služeb. Podle agentury Reuters je vládní nařízení o zákonu pouze symbolickým oslabením zákona. Legislativu totiž může změnit pouze Kongres… (http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/428426-trumpovi-vadi-zakon-regulujici-wall-street-necha-ho-prezkoumat.html)

Takže toto má být ten svěží vítr nových vztahů, který všechno narovná a dá do pořádku?

 

Přejít do diskuze k článku 24 komentářů