Finance Watch: Bankéři versus bankéři

Únor 23, 2012


Ajubel


Finanční lobby v Bruselu se zdá být všemocná. Od pádu Lehman Brothers v roce 2008 vzdoruje veškerým pokusům o reformu evropského finančního trhu. To se teď má změnit. Evropa totiž posílá do boje anti-lobbistickou agenturu: Finance Watch.


Joost Mulder zná všechny triky. Pět let pracoval tento schopný Nizozemec pro finanční instituty bruselské legislativní mašinérie. Politické hry mezi Evropskou komisí, Parlamentem a Radou ministrů 27 zemí EU jsou jeho profesí. Mluví čtyřmi jazyky, se všemi se zná. Na bruselském politickém tržišti se ve svých jednatřiceti letech umí pohybovat jako ryba ve vodě – lobbista jako vystřižený z učebnice.


Sem tam se svými kolegy přiškrtil některou z legislativních iniciativ. Jindy zase vyzískal od úředníků evropské centrály už v počátečních fázích návrhů informace o sporných nařízeních, aby mohl včas zarazit vlnu námitek od mnoha různých, zdánlivě nezávislých zdrojů. A když nějakému nevítanému paragrafu nešlo zabránit ani v Komisi, ani v Parlamentu, bylo zapotřebí zorganizovat menšinu dostačující na zablokování návrhu v Radě.


„Dejte mi honorář ve výši deset tisíc eur a já se postarám o to, aby se váš názor dostal na program jednání Rady ministrů, slibují lobbisté rádi svým zákazníkům,“ říká Mulder.


To se má však změnit. Mulder totiž přešel na druhou stranu barikády. Když finanční lobbisté loni zašli tak daleko, že „jednotlivé vlády vydírali hrozícím odlivem kapitálu a pracovních míst, tak už toho na mě bylo moc,“ vypráví. „Making finance serve the society“, tedy „Přimějeme finanční průmysl k tomu, aby sloužil společnosti“, píše se nyní na jeho vizitce. Mulder je šéfem „Public Affairs“ u organizace s názvem „Finance Watch“…


Celý článek v presseurop.eu

 

Námět: Václav Umlauf


0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments