Fly to kill

V úterý 28. května ve 20:00 dala ČT 2 svým posluchačům možnost seznámit se s naprosto fantastickými možnostmi amerického letectva v příští válce, kterou britští tvůrci pořadu, jak z jeho dikce jasně vyplývalo, považují za jistou a nevyhnutelnou. Ještě štěstí, dýchlo na vás z uvedeného dílka, že do ní půjdeme s těmito zázračnými letadly, rekordně rychlými, nesestřelitelnými a vytrvalými (uletí na jedno pozemní tankování dlouhé tisíce kilometrů, unesou nepředstavitelné tuny bomb atd.), takže příští válka proti ruskému i čínskému rivalovi bude víceméně procházkou, dávali nám vědět jak američtí konstruktéři uvedených nových typů letadel, tak američtí letci, kteří je na manévrech už nesčetněkrát odzkoušeli, ale zvlášť na nich bylo znát, jak je už jen pouhé cvičení nudí a jak rádi by je vyměnili za skutečný nekašírovaný souboj kdesi nad Černým mořem, nad Moskvou či nad Jihočínským mořem.

Ani jediná zmínka o tom, že by snad ještě existovala možnost nadcházející válku odvrátit, či že by se vyplatilo o něčem takovém uvažovat, v pořadu – a to ani v náznaku – nezazněla. Jen síla, odhodlání a chuť konečně to už rozbalit a ukázat světu, co americký maník v dokonalém americkém stroji dokáže světu předvést.

Pořad se jmenoval Křídla války: Letadla pro 21. století a zabrousil i do slavné minulosti amerického válečného letectva, do jeho nasazení v Iráku, v Afghánistánu, v Libyi a též v Jugoslávii. A stalo se, že jak kameraman zabíral americká letadla připravená pro bombardování Bělehradu, zaznamenala kamera i nápis na trupu jednoho z nich: Fly to kill. Tedy Lítej, abys zabíjel.

Brutalita toho vzkazu mě zarazila. Vzpomínal jsem na fotografické či filmové záznamy německých letadel z poslední války, ale krk bych dal na to, že takto otevřený krvežíznivý nápis jsem ani na letadlech až dosud uznávaných největších hrdlořezů historie, ani na jakýchkoli jiných jejích válečných vozidlech nikdy nezahlédl.

Ne, to musela přijít až první země demokracie a svobody, aby nám sdělila, proč létat.

0 0 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bety
Bety
30. 5. 2019 16:33

Viděla jsem asi tak 10 minut, víc jsem nevydržela.
Ale u příležitosti „slavného průjezdu“ amerického šrotu po D1 mě napadlo,
jak kvalitní ty výdobytky americké letecké techniky asi jsou.

Dana
Dana
31. 5. 2019 1:29

Vidite, kdyby soudruzi v socialistickem bloku umeli vysvetlit pracujicimu lidu, ze socialismus je budoucnost lidstva, vychovali ovecky proti materialistickemu systemu trzni ekonomiky, pak by se staty socialistickeho raje mohly sdruzovat v RVHP dodnes.
Meli na to 40 let !!
:-)

PPK
PPK
31. 5. 2019 17:38

Přátelská rada pro pana Danu:
Až ti dojde, že jedeš na mrtvém koni, sesedni!
:-)

racek
racek
31. 5. 2019 18:04

No, posledních 70 let tito hrdinové bombardovali humanitárně nebezpečné domorodce po zuby ozbrojené předovkami a pár kalašnikovy. No, občas se dokázali i proti přesile bránit, třeba ve Vietnamu, že. A docela úspěšně, i když hrdinské filmy a publikace hovoří jinak.

Dana
Dana
31. 5. 2019 18:48

Vzdycky se ironicky usmeji, kdyz se vypocitavaji americke zlociny nebo zlociny proti lidstvi, ktere spachala druha strana barikady.. Valka je valka, je to o zabijeni a ne hazeni kopretinovych venecku na jasajici populaci. Sovetsky svaz ma na svedomi dost valecnych aktivit, ktere jsou knucicimi pacifisty naprosto ignorovany. Ne, ze bych za to Rusy odsuzovala, kdyz valcit, tak poradne, ze. Soveti v Afghanistanu za tech deset let okupace zabili nejmene 2 miliony Afghancu, z toho vetsinu civilistu. Ne, ze by lacnili po krvi, ale proste tam se neda rozeznat mujahedeen od mirumilovneho vesnicana. Proti tomuto odhadu valecnych akci ani samotne Rusko… Číst vice »

Gatta
Gatta
31. 5. 2019 20:21

Pokud někomu unikl jeden ze základních filmů o Vietnamu – film trochu delší, ke konci trochu temné psycho – vše bez vysvětlivek a zbytečně ukecaných dialogů – každé slovo a každá scéna tam „sedí“. MOC DOPORUČUJI !
https://www.csfd.cz/film/1634-apokalypsa/videa/?type=3

https://uloz.to/hledej?q=apocalypsa+now

orinoko
orinoko
1. 6. 2019 14:39

Tady mi to nějak uniklo…

http://ceskapozice.lidovky.cz

Je úplně jedno, kdo je DANA. Jestli ona nebo on. Hudryper nebo admin kvuliva bump diskusi. /Bump? Tanec sedmdesátých let minulého stoleti. Velmi sexualni./
Jde o fakta. A ta jsou neuprosna. USA jsou atomovou bombou na světovou civilizaci.
Například takoví Němci kvůli tomu sveruji emerickou army tepnu cizkum.
Neb vedi, že v Česku nevybouchne.

racek
racek
1. 6. 2019 15:01

No, milá Dano, ono se s dobou vždy začne hospodařit s čísly. Tehdy po odchodu se uvádělo asi 500 tisíc, dnes je to již 4x víc. Asi to někdo spočítal. U nás na letné při převratu se sešlo 150 tisíc. Loni se již uvádělo 600 tisíc a nepochybuji, že jich letos bude milion. a Jiné příklady radši neuvádět, je za to 5 let natvrdo. Nicméně, při okupaci afganistánu zahynulo strašně lidí úplně nevinně a stále to pokračuje. Bojovníci proti okupaci jsou považovány za bandity a teroristy … A přitom ta zem nikoho neprovokovala. Jenom velmocenská hra. Rusové tam šli v… Číst vice »

orinoko
orinoko
1. 6. 2019 15:15

USA?
Totální světový GANGster.
Experiment, který TOTALne zkrachoval.
USA jsou horší než asteroid.
Po nich už ani žralOK nebude mít čelisti pro HOLLYWOOD.

Tom1622
Tom1622
1. 6. 2019 16:25

Dana si to splet s Vietnamem . Mimochodem , USA utratily víc financí na sovětskou válku v Afghánistánu než SSSR .

racek
racek
7. 6. 2019 12:16

Tom1622 napsal

Dana si to splet s Vietnamem . Mimochodem , USA utratily víc financí na sovětskou válku v Afghánistánu než SSSR .

to je možné. Ovšem USA si to mohliy dovolit. SSSR to hospodářsky zničilo. Vč. důvěry obyvatelstva, které nechápalo proč tam museli být a okupovat ten neškodný středověky stát.