Jak se dělají nezávislá média

Fcbk Zdánlivá pluralita českého miliardářského tisku je ve skutečnosti chmurné znamení, že jsme s demokracií úplně na hnoji.


Byly EU-volby, na ulicích stojí prý neplacené fronty proti Benešové, tak se podívejme, jak se v neoliberalismu provozuje svoboda tisku. Začněme Českem, kde MediaGuru po zveřejnil podrobnou mapu o vlastnictví českých médií a o dosahu jejich největších vlastníků. Stáhněte si celou sestavu obrázků zde. Můžete si porovnat současný stav se změnami vlastníků, protože stejnou analýzu dělali v roce 2016. Jednoduše řečeno, zahraniční vlastníci se stáhli a prakticky všechna mainstreamová média patří několika českým miliardářům. To je jistě správné a dobré. Když nám oligarchové vládnou, tak jimi vlastněný nezávislý tisk je také musí kvalitně kontrolovat, jako hlídací pes demokracie.

Ještě větší komedie panuje v USA, která je naším vzorem ve svobodě miliardáři kontrolovaného tisku. Nechci kopírovat všechny tabulky, tak se pro přehled podívejte na tuto analýzu, kde jsou všechny důležité mainstreamové kanály, včetně Facebooku. Přidal jsem z citovaného blogu akciové portfolio Facebooku.

Těchto 10 hlavních akcionářů patří do tzv. skupiny A a mají každý jeden hlas ve správní radě. Pokud k nim přičteme Zuckerberga a pár insiderů z firmy (class B a má 53,3 % akcií), tak celkově má tato skupina A+B kontrolu nad 78,9 % akcií Facebooku. Takže dohoda cca 10-15 miliardářů rozhoduje o cenzuře Facebooku a o jeho zaměření. Pokud vás zajímá, jaký je rozdíl mezi skutečnými sociálními sítěmi a korporátními fejky, podívejte na na náš článek o přímé demokracii, viz tematické číslo z roku 2012.

V roce 1983 ovládalo většinu amerických médií 50 korporací, ale v roce 1992 se jejich počet snížil o polovinu a do roku 2000 zůstalo pouze 5 korporací. Tato zlatá demokratická pětka má prakticky totální kontrolu nad US-médii: pokrývá televizi, filmy, rádio, knihy, hudbu, informační kanály. Trochu širší je skupina US-tisku, kde si pár oligarchů jako Bezos a spol. koupilo pro potěchu nějaké ty velké noviny, jako třeba Washington Post. A co je mnohem horší, prakticky všechny velké US noviny zrušily zahraniční korespondenty v různých zemích. Takže 3-4 tiskové agentury dělají veřejné mínění v celém světě tím, jak referují o zahraničních událostech. A tyto agentury jako Reuters opět patří úzkému jedno promile těch nejbohatších, protože i tuto agenturu spolkla korporátka Thompson. K modelu fungování korporátního fašismu je dobré přečíst starší článek Plíživá destrukce demokracie a nástup korporátního fašismu. A vliv kliky oligarchů na politické rozhodování skrze koupená média zkoumaly vědecké studie studie, viz článek Výzkum potvrdil, že vlády států slouží zbohatlíkům a korporacím.

Paradoxně nyní došlo k tomu, že zájmy českých oligarchů jsou pluralitní, protože každý z nich krade a lže na svůj vlastní specifický způsob. Společný stát na zlodějny je jen jeden a velkých loupežníků je na to hned několik, takže každý korporátní baron musí bojovat ve veřejném prostoru za své vlastní zájmy. Proto ta názorová pluralita. Ale asi málokdo má chuť jako za komunistů číst Rudé právo jako křížovku a přemýšlet, proč ta a ta věta nebo článek vyšel zrovna teď a proč jej podepsal ten či onen presstitut, který přece normálně píše úplně jiné věci a pro někoho jiného. Jistěže, milovníci spiknutí mají pole otevřené a spekulace na tomto poli jsou prakticky neomezené. Ale problém je jinde, a to je třídní zájem jednoho promile českých miliardářů. Pokud mají společného nepřítele, což by normálně mělo být našich 99, 999 % demokratické populace, tak se okamžitě spojí jako ti bývalí Marxovi proletáři. Ejhle, další paradox. Zdánlivá pluralita českého miliardářského tisku je ve skutečnosti chmurné znamení, že jsme s demokracií úplně na hnoji.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 350 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

Převzato z e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Irena
30. 5. 2019 13:42

Ovšem ta zdánlivá pluralita funguje jen co se týče domácího písečku, co se týče vnější politiky jede podle jednoho mustru.

zedd II.
zedd II.
31. 5. 2019 5:46

V téhle souvislosti byl kouzelný článek na Blistech ohledně fake news a „ruských trollů“. Autor v něm jako zásadní viděl finanční podporu „seriózních“ médií čtenáři. Pokud odhlédnu od pár čistě webových projektů, je tu snad jen A2/a2larm se zaměřením primárně do kulturní oblasti. Politicky se profilují někam mezi anarchismus a radikální progresivismus US střihu, což je ve zdejším prostředí smrtící koktejl. Vybudování samostatné a robustní zpravodajské redakce v jejich případě nehrozí.

Zajímavá by mohla být nějaká forma spolupráce mezi A2 a E-republikou. Áčkařům jednoznačně chybí autoři schopní solidní ekonomickopolitické analýzy, E-republice zas auditorium.

orinoko
orinoko
31. 5. 2019 13:14

Poněkud mimo a přeSTO k vjeci: Týden jsem byl poněkud mimo , a včera nestačil zírat na ceskou TV kraksnu. Kde se mimo jiné řešil přesun emerickeho army Donalda přes České uzemi. Ironie dějin nezna mezi. Mezi emerickymi udatniky se proháněla teroristicka auta cizku křížem krazem, dva kamiony klidně sevřely jeden émerický valecny pokrok na kolech… Z čehož byl bývalý /?/ general Šedivý uplne konsternovany. Padala velezradna slova, že přesuny současných donaldovych kravich volku připomínají přesuny někdejších Rusaku u nas… Atd., atp. Svejkova hruď se musí dmout až do roztrhání tela. Což je dechberouci… PochoPITELNE. Já nevěřil vlastním ocim. a… Číst vice »

orinoko
orinoko
31. 5. 2019 13:24

Lidi, to nemá chybu.
Polák si stěžuje na emericka sarancata, Čížek je hned v zárodku eliminuje.
Tohle nové květnové osvobozeni, aneb Poezie gólů do vlastní modré branky.
Takovy úder na solar plexus se bude těžce vydychavat mnoho let.
Oproti přistání na Moonu se to nedá okecat.
A to ještě nemáme pohromade celý ten emericky hnuj.

orinoko
orinoko
31. 5. 2019 13:39

TAK… Emericke army prase už vyjelo špatně z Nemecka. Nabralo různé zpozdeni. Či vinou? Vlastní anebo německého vepre?
Čížek prý situaci nezvladl. Zvanil prý dnešní zbytny šedivá zona.
Tak nám sem někdo nasere vlastní bordel, a MY jsme ti, kdo za to muze.
Němec už dávno nezvládá nic precizne. Dlužno podotknout , že v sourucenstvi s émerickým sarancetem se to ani neda.
Pry nejmocnejsi armáda na svete!!!

Ale musím také dodat: Umlaufuv článek je velmi aktualni.

orinoko
orinoko
31. 5. 2019 13:55

http://ceskapozice.lidovky.cz/kapitalismus-prisel-o-velkou-cast-ekonomicke-i-moralni-legitimity-1dl-/recenze.aspx?c=A190523_172317_pozice-recenze_lube

Tak to je , řekl bych , hoax.
Kapik je dneska symbolem veškerých lapsu organizace lidské spolecnosti.
Žádná VELKA CAST…. běží o fsechno.
Ten systém žije na STEROIDECH, o nichz mluví právě teď třeba Umlauf, na dávno proverenych lzich, jimiž se pyšnil Goebbels, na hollywoodské smire, na Route 31, na srotu kovovém i mozecnem, a především …na VIRTUALNI REALITE!!

orinoko
orinoko
31. 5. 2019 14:01
orinoko
orinoko
31. 5. 2019 14:08

Troufnu si tvrdit: Co by Čížek neudělal svoji vlastní vysmivane armade, to s chutí a grácií předváděl vládci vsehomira.
Ale něco se mi vtira? Kde emericti army donaldi konali v zácpě na Route svoji potrebu?
Nedej boze, aby dělali do gati.
Anebo že by Tokuv kaňon vydal bitvu všech bitev?