Francie a Rakousko chtějí zastavit jednání s Američany o TTIP

Francouzská vláda v září požádá Evropskou komisi, aby zastavila jednání o rozsáhlé dohodě o volném obchodu mezi Evropskou unii a Spojenými státy. Rozhovory, které jsou až příliš příznivé pro Američany, už nemají politickou podporu Francie. Je prý třeba je zastavit, aby mohly začít znovu a na dobrých základech. Podle francouzského prezidenta Françoise Hollanda rozhovory váznou a šance na dosažení dohody ještě v tomto roce je malá.

„Politická podpora Francie k těmto jednáním již neexistuje“ a „Francie požaduje zastavení těchto jednání,“ řekl podle agentury AFP státní tajemník pro zahraniční obchod na francouzském ministerstvu zahraničí Matthias Fekl.

„Američané nedávají nic, nebo jen drobky (…), takto by se mezi spojenci vyjednávat nemělo,“ citovala Fekla agentura AFP. „Tato jednání je třeba jasně a definitivně zastavit, aby se začalo znovu na dobrých základech,“ uvedl Fekl. Tento postoj bude Paříž podle něj zastávat na zářijové ministerské schůzce věnované zahraničnímu obchodu v Bratislavě.

Také podle francouzského prezidenta Françoise Hollandea rozhovory váznou a šance na dosažení dohody ještě v tomto roce je malá. Hollande prohlásil, že Francie nechce „živit iluzi“, že dohodu s Američany se podaří najít do konce mandátu amerického prezidenta Baracka Obamy, tedy do ledna příštího roku.

Šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier  prohlásil, že tempo jednání zůstává po třech letech rozhovorů nejasné a obě strany mají k dohodě o standardech a postupech nadále velmi daleko. Německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel již v neděli řekl, že rozhovory v podstatě zkrachovaly, jen si to nikdo nechce přiznat.

Zástupci Evropské unie i mluvčí německé kancléřky Angely Merkelové ale Gabrielova slova odmítli. Mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana sdělil, že „jednání v podstatě zaznamenává stálý pokrok“. Bílý dům dal v noci na dnešek na srozuměnou, že Spojené státy nadále hodlají dosáhnout dohody do konce letošního roku. Podle mluvčího Bílého domu bude nutné vyřešit některé „dost ožehavé“ věci a prezident Barack Obama a jeho tým jsou odhodláni to udělat.

Ministr Gabriel ale prohlásil, že Spojené státy rozhovory v podstatě ukončily, protože Washington nebyl připraven dohodnout se na kompromisu se svými evropskými protějšky. Žádné oficiální prohlášení, že jednání skončila bez dohody, ministr nečeká. „Domnívám se, že Američané TTIP aktivně ukončili. Nepozoruji žádnou ochotu dohodnout se s Evropany na kompromisu,“ prohlásil podle předseda sociálnědemokratické SPD, která tvoří spolkovou vládu s konzervativci.

Rakouský vicekancléř vyzval k zastavení jednání o TTIP

Rakouský vicekancléř a ministr hospodářství Reinhold Mitterlehner vyzval k zastavení rozhovorů o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Postavil se tak na stranu Francie, která hodlá v září o přerušení jednání požádat Evropskou komisi. Plánovaná dohoda s názvem Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) by měla odstranit některé zbývající překážky v obchodních vztazích mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě. Vznik dohody naopak podpořily evropské zaměstnavatelské svazy a asociace.

„Jednání by se měla zastavit a celý proces by měl začít znovu od začátku,“ prohlásil Mitterlehner. Startovním bodem pro nové rozhovory by se podle něj mohly stát listopadové prezidentské volby ve Spojených státech. „Jenom ten největší optimista by mohl předpokládat, že by (TTIP) mohla být dokončena v letošním roce,“ řekl vicekancléř agentuře APA.

Američané a Evropané o takzvaném Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP) jednají už tři roky. Obě strany chtěly dokončit rozhovory do konce tohoto roku, všechny sporné body se ale zatím vyřešit nepodařilo.

Zdroj: Esondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
hudryper
hudryper
2. 9. 2016 21:42

A zase ta milá ČSSD s ministrem Mládkem : http://www.novarepublika.cz/2016/09/cesko-pujde-proti-francii-nemecku-chce.html#more
Po všech těch fixlováních Sobotky s postoji k migrantům,zhovadilostech socialistických ministrů
ve školství a pasením nepřátelských neziskovek ze státních peněz je tohle už poslední kapka,kterou
u mne tihle levicoví lháři skončili. Už aby tady byly volby ,které je vymetou z funkcí ! Prolhaností a
korumpovatelností jsou nakonec nebezpečnější,než otevřeně pravičácké partaje. Ještě je pořád budeš hájit,orinoko ?

Bety
Bety
3. 9. 2016 18:04

Touhu Trustů Imperiálně Tisknout a do poslední kapky vyždímat Evropu byla, je a bude podporována ze všech sil EU bez ohledu na občany. Žádost o vstup do EU podal 17.1.1996 premiér Václav Klaus s tím, že nám kromě jiného členství v EU přinese “ nebývalé svobody a hospodářskou prosperitu“. Smlouva o přistoupení byla podepsána 16.4.2003 za účasti prezidenta Václava Klause a premiéra V. Špidly. Podle mého mínění byl základní kámen úrazu položen už tehdy. A to nemluvím o tom, jaké smlouvy s USA byly Klausem podepsány už předtím. Ti dnešní nám vládnoucí jsou už jen marionety, provázek škubne a oni… Číst vice »