Globální predátoři v Libyi

Libye vlastní skoro 40 % africké ropy, ceněné pro svoji vysokou kvalitu a nízké těžební náklady, a také velké zásoby přírodního plynu. Jeho využitím mohou americké a evropské nadnárodní společnosti dosáhnout mnohonásobně vyšších zisků, než jakých dosahovaly předtím od libyjského státu. Invaze NATO vrátila toto území do středověku.

Libye se opět musí stát stabilní a silnou zemí“, tvítuje z Washingtonu premiér Renzi a ujišťuje o své naprosté podpoře „premiéra Sarraje, konečně v Tripolisu“. Ve Washingtonu, Paříži, Londýně a Římě o tom přemýšlí ti samí lidé, kteří nejprve válkou destabilizovali a roztříštili libyjský stát. Teď jdou posbírat jeho střepy v „misi mezinárodní asistence Libyi“.

Jakou mají představu, to se ukazuje prostřednictvím kvalifikovaných hlasů. Paolo Scaroni, který v čele ENI manévroval v Libyi mezi sektami a žoldáky a dnes je viceprezidentem banky Rothschild, prohlašuje v listu Corriere della Sera, že „je třeba skoncovat s klamnou představou Libye“, země, kterou vymyslel italský kolonialismus. Je třeba „podpořit vznik vlády v Tripolsku, která by apelovala na zahraniční síly, aby jí pomohly udržet se na nohou“, čímž by přiměla Cyrenaiku a Fezzan k vytvoření vlastních regionálních vlád, eventuálně s dlouhodobým cílem daným jako jejich federalizace. Prozatím „by každý spravoval své energetické zdroje“, nacházející se v Tripolsku a Cyrenaice.

Podobnou myšlenku prezentuje v magazínu Avvenire Ernesto Preziosi, poslanec Demokratické strany (PD) z katolických kruhů.

Je třeba vytvořit Libyjskou unii ze tří států – Cyrenaiky, Tripolska a Fezzanu – které by měly společnou komunitu ropy a plynu – a podpořit ji „evropskou vojenskou silou ad hoc.

Jedná se o starou politiku kolonialismu 19. století, aktualizovanou za účelem neokolonizace strategií USA a Nato. Jde o to, kompletně rozbít celky států (Jugoslávie, Libye) a jiné zase rozštěpit (Irák, Sýrie) tak, aby západní aliance kontrolovala jejich území a jejich zdroje.

Libye vlastní skoro 40 % africké ropy, ceněné pro svoji vysokou kvalitu a nízké těžební náklady, a také velké zásoby přírodního plynu. Jeho využitím mohou americké a evropské nadnárodní společnosti dosáhnout mnohonásobně vyšších zisků, než jakých dosahovaly předtím od libyjského státu. Odstraněním národního státu a separátními jednáními s mocenskými skupinami v Tripolsku a Cyrenaice navíc mohou dosáhnout privatizace státních energetických rezerv a přímo je tak kontrolovat.

Kromě černého zlata se americké a evropské nadnárodní společnosti chtějí zmocnit i zlata bílého: obrovských zásob fosilní vody z núbijské akvatické vrstvy , která se rozkládá pod Libyí, Egyptem, Súdánem a Čadem. Jaké možnosti nabízí, jasně ukázal libyjský stát za Kaddáfího. Vystavěl akvadukty, které přepravovaly pitnou a zavlažovací vodu (miliony krychlových metrů za den, čerpaných ze 1300 vrtů do pouště) celkem 1600 km až k městům na pobřeží a také zúrodňovaly pouštní půdu.

Zásahem v Libyi s oficiálním odůvodněním, že jí pomáhají osvobodit se od přítomnosti ISIL, mohou Spojené státy a největší evropské mocnosti také znovu otevřít své Kaddáfím v roce 1970 uzavřené vojenské základny, jež se nacházejí v důležitém strategickém místě na průsečíku Středomoří, Afriky a Středního východu.

A konečně, díky „misi pomoci Libyi“ si USA a velké evropské mocnosti rozdělí kořist z největší loupeže století: 150 miliard dolarů svrchovaných libyjských fondů zkonfiskovaných v roce 2011. Ty by se mohly zčtyřnásobit, pokud by se libyjský energetický export vrátil na předchozí úroveň. Svrchované fondy, investované v Kaddáfího éře za účelem vzniku autonomní měny a finančních orgánů Africké unie. To byl důvod pro rozhodnutí svrhnout Kaddáfího, jak vyplývá z mailů tehdejší americké ministryně zahraničí Clintonové. Tyto fondy budou použity na rozbití toho, co zůstává z libyjského státu. Státu, který „nikdy neexistoval“, protože v Libyi bylo pouze „množství kmenů“, jak prohlásil Giorgio Napolitano, přesvědčený, že se nachází v senátu Italského království.

Přeložila Helena Hladilová, italský originál zde .

PS překladatelky
Proti nově připravované válce v Libyi se také vyjádřilo mezinárodní katolické hnutí Pax Christi , které si nebere servítky: „Libye je mnoho let ve válce: je to geopolitická a ekonomická válka podporovaná Francií, Velkou Británií a Itálií pod strategickým dohledem Spojených států a za přítomnosti Nato o kontrolu zdrojů a ‚libyjskou kořist‘ uloženou v evropských bankách.

Psali jsme k tématu
Clintonová osobně dosvědčuje debakl americké politiky v Libyi
Libye, příklad státu zničeného podle ukrajinského scénáře
Vyplatilo se Západu zničení Libye?


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde , nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
PPK
PPK
12. 4. 2016 19:50

Právě proto létají supi tak vysoko, aby včas uviděli mršinu, kterou by mohli sežrat. Možná se časem i dozvíme, jak se o ni „bratrsky“ porvou. Trpělivý Číňan však nezapomněl, co mu tam tehdy provedli a až přijde jeho čas, účty i s úroky si s nimi vyřídí.

hudryper
hudryper
12. 4. 2016 20:33

PPK napsal
Trpělivý Číňan však nezapomněl, co mu tam tehdy provedli

Čínská reakce na intervenci NATO do Lybie je dobrým argumentem pro ty,kteří kritizovali Rusko,
že tam nezasáhlo. Četl jsem odhad,že hned po prvních náletech Číňané odtransportovali od studní
s naftou okolo 30 000 svých lidí nejkratší cestou do Egypta. Jejich ztráta se v tu chvíli počítala na
miliardy dolarů. A protože si zřejmě v Pekingu i v Moskvě uměli spočítat následky této „promyšlené
evropské politiky“,které Evropané prožívají už nejméně dva roky,byli by blbí,aby se tam angažovali.

Irena
13. 4. 2016 7:14

В общем, ситуация на Украине напоминает кипящую кастрюлю. Пар вот-вот должен сорвать крышку. Для этого не хватает всего чуть-чуть – пресловутого внешнего фактора, условных «печенюшек Нулланд». Однако сомневаться не приходится, скоро куратор замкнёт все процессы друг на друга и Украину захлестнёт война всех против всех.

Источник: http://politikus.ru/articles/74156-ukraina-gryadet-voyna-vseh-protiv-vseh.html
Politikus.ru

fajt
13. 4. 2016 7:20

tak teď kapitalistický tlampač hlásal, že Čína má 30 bilionový dollarový přebytek – tedy jak to ti kapitalisti dělaj, že čínští komunisté maj nejvíce – takže budou další americké dluhopisy v čínské moci a americká korporace nakonec přejde v čínskou správu, to je hezké pomyšlení na čínského generála v Pentagonu, který americké patrioty posílá na americké kolonie. ..)

fajt
13. 4. 2016 8:28

http://cz.sputniknews.com/svet/20160413/2805138/wsj-americka-cia-plan-b-syrie-pvo.html – a voni jim za to zachraňují agenty v terénu … velebnosti, chce se mi blejt. ..

Béda
14. 4. 2016 8:35

Kaddáfí v r. 2008, na summitu Ligy arabských států. V kostce – mluví o vraždě Husajna, kterou nikdo nevyšetřuje. Irák prý měl zbraně hromadného ničení. Tyto zbraně má Amerika, Francie, Anglie, Rusko, Pákistán, Čína…všichni mají jaderné zbraně. Takže všechny je budeme bombardovat? Cizí armáda okupuje arabskou zemi a my se na to díváme a smějeme se. Amerika si usmyslela to udělat – a vy se smějete. Brzy totéž udělají s vámi. (velmi smutný je pohled na smějícího se Asada…) Poslední sdělení Kaddáfího, jen několik hodin před krutou smrtí: “ A nyní poslouchejte, vy lidé z NATO. Bombardujete zeď, která nepropouští… Číst vice »

fajt
14. 4. 2016 8:53

Béda napsal Kaddáfí v r. 2008, na summitu Ligy arabských států. V kostce – mluví o vraždě Husajna, kterou nikdo nevyšetřuje. Irák prý měl zbraně hromadného ničení. Tyto zbraně má Amerika, Francie, Anglie, Rusko, Pákistán, Čína…všichni mají jaderné zbraně. Takže všechny je budeme bombardovat? Cizí armáda okupuje arabskou zemi a my se na to díváme a smějeme se. Amerika si usmyslela to udělat – a vy se smějete. Brzy totéž udělají s vámi. (velmi smutný je pohled na smějícího se Asada…) Poslední sdělení Kaddáfího, jen několik hodin před krutou smrtí: “ A nyní poslouchejte, vy lidé z NATO. Bombardujete zeď,… Číst vice »

Bety
Bety
14. 4. 2016 18:33

fajte, vy jste to nedočetl do konce. Kaddáfí tam říká: kdyby ještě existovalo silné Rusko, nedovolili byste si to.
Teď Obama prohlásí, že bombardování Lybie byla chyba a tím je to vyřízeno. Masoví vrazi (10 či o pár více obětí) končí v kriminále a na el. křesle. U tisíců či milionů mrtvých je to CHYBA.

fajt
14. 4. 2016 20:51

Bety napsal

fajte, vy jste to nedočetl do konce. Kaddáfí tam říká: kdyby ještě existovalo silné Rusko, nedovolili byste si to.
Teď Obama prohlásí, že bombardování Lybie byla chyba a tím je to vyřízeno. Masoví vrazi (10 či o pár více obětí) končí v kriminále a na el. křesle. U tisíců či milionů mrtvých je to CHYBA.

http://politikus.ru/v-rossii/74258-krugom-voda-deneg-net-rabotniki-rybokombinata-na-shikotane-obratilis-za-pomoschyu-k-putinu.html – dneska je Rusko i tady, Obama si za svůj libyjský masakr určitě zaslouží korporátní nesmrtelnost a post v dozorčí radě FEDu … o tempora, o mores. ..)