Globální zátah na pančované potraviny

 

V období od listopadu 2015 do února 2016 bylo v rámci akce Europolu a Interpolu „Opson V“ zabaveno více než 10 tisíc tun pančovaných a padělaných potravin.

V období od listopadu 2015 do února 2016 bylo v rámci akce Europolu a Interpolu „Opson V“ zabaveno více než 10 tisíc tun pančovaných a padělaných potravin. V souvislosti s tím došlo také k zatýkání. Zveřejnil to ve středu na svých stránkách Europol .

Kriminální gangy pančovaly potraviny nebezpečnými chemickými látkami nebo vydávaly podřadné zboží za značkové a vydělávaly na tom ohromné zisky. „Zboží představovalo vysoké zdravotní riziko pro nic netušící zákazníky,“ informoval Europol v souvislosti s razií, která byla s krycím názvem „Opson V“ provedena na letištích, v přístavech, obchodech a továrnách v 57 zemích po celém světě.

Příklady podvodného jednání:

  • 9 tun cukru kontaminovaného hnojivy, který byl nalezen v Súdánu
  • 85 tun oliv obarvených roztokem modré skalice vypátraných italskými vyšetřovateli
  • v Indonésii bylo zabaveno 70 kg kuřecích vnitřností naložených ve škodlivém formaldehydu
  • v Austrálii byly levné arašídy vydávány za piniové oříšky, což je velmi nebezpečné pro lidi s alergií.

„Na světě neexistuje žádný druh potravin, který by se nefalšoval,“ píše se ve zprávě. V Řecku a Velké Británii byly objeveny ilegální stáčírny alkoholu, včetně padělků lahví a etiket dražších značek. V africkém Burundi policie kromě 36 tisíc litrů alkoholu zabavila devět kalašnikovů. Padělaly se sardinky v Bolívii i sladkosti pro děti v Maďarsku, Rumunsku, Itálii a Litvě. Levné kachní maso bylo nabízeno jako drahá husí játra. Na trh se dostaly nepoživatelné ryby, u dietních výrobků se padělala doba použitelnosti. Vyšetřovatelé v Thajsku zabránili prodeji 30 tun buvolího a hovězího masa z Indie. Bylo nevhodné k lidské spotřebě, ale prodávalo se v supermarketech.

K čemu bylo určeno několik kilogramů opičího masa, jež objevili belgičtí celníci na letišti v Bruselu, či 11 kg kobylek a 20 kg housenek zabavených ve Francii, však zatím není úplně jasné.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 250 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde , nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Napsáno pro e-republika.cz

1
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Autoři komentářů
Bety Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Bety
Člen
Bety

No to je pěkné. Ale co potraviny všeobecně? Třeba nejsou plné formaldehydu, ale to neznamená, že nejsou ošizené jak to jenom jde. Mléko, co vypadá jako obarvená voda, krmné brambory prodávané jako kvalitní, uzeniny a maso, které by potřebovaly dát do ždímačky….