„Gorby“: Nekrolog

Odešel symbol uskutečnění pokusů dohodnout svět bez válek a násilí. S Anglosasy neměl skoro žádné zkušenosti a spoléhal politicky naivně na lidi, kteří je měli, ale pracovali v jejich službách tajně proti němu. Kdyby se Gorby nepokusil o změnu SSSR, nebyl by svět lepší, než je dnes. Kissingerův tah čínskou kartou v 70. létech by nejspíš tak jak tak způsobil o 20  let později pro SSSR nevýhodnou antagonizaci a ideologickou izolaci od většiny světa. Systém SSSR nebyl reformovatelný a při své katastrofální nevýkonnosti neměl šanci na skutečné zlepšování života v něm.

Gorbačov se pokusil o reformu nereformovatelného a podle toho to také dopadlo. Musel prožívat osobní peklo, když musel pozorovat, co se děje v Rusku 90.let. Čím víc se snažil nedopustit v něm krveprolévání, o to k větším ztrátám na životech Rusů došlo! Ze zásadní změny pozic Putinova Ruska ve světě a zejména z jeho technické a vojenské obrody umožňující nebojácné kroky ve prospěch své bezpečnosti musel mít Gorby na sklonku svého života radost. Určitě se těšil i na návrat opuštěných Rusů ve státech vzniklých rozpadem SSSR, který se stal morálním imperativem Ruské federace potvrzujícím schopnost prosadit své zájmy jako rovnocenná velmoc dneška.

2 29 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
23 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
estanislao
estanislao
8. 9. 2022 18:04

Jitka Vodňanská ve své knize „Voda, která hoří“ napsala, že v roce 1984 se Václav Havel setkal v Praze s Michailem Gorbačovem, který se vracel přes Prahu z Londýna.
Asi náhodou, že ? Aby si povídali o reformách…….

Alva
Alva
8. 9. 2022 21:01

Moc se mi takový obraz Gorbiho nepozdává. Že by byl po těch létech v politice až takový naivka?

fajt
fajt
9. 9. 2022 7:13

já bych tolik nesmutnil, na obzoru jsou v pohotovosti další gorby mezci, ( únava současným carem je mezi ruskými bohatýry hmatatelná), taky tak komediálně hraví naivisté s přímým tahem na přízemní materii, krom toho za oceánem už rozdělávají situace s novým carem, který bude ke kolektivnímu západu rozhodně přívětivější – a mám typ, a je to taky silovik, který se VV už postavil a je zatím v tvořivé opozici. ..)

PPK
PPK
Reply to  fajt
9. 9. 2022 17:57

Zbohatlík imho není totéž, co bohatýr.

Standa1
Standa1
9. 9. 2022 7:23

Článek je trochu mimo a to dost. Gorbačov byl především přesvědčením trockista a proto pracoval ve prospěch USA proti SSSR stejně jako mnoho dalších trockistů usazených ve vedení státu. Např. Chruščovem počínaje. Sojuz zachraňoval Západ svými lacinými surovinami, byl surovinovým přívěskem a to chce v současnosti Západ a tvrdě to vyžaduje horkou válkou na Ukrajině. Kdo si myslí, že to není pravda, je mimo realitu ! Gorbačov s Jelcinem prakticky prosadili trikoloru, přes odpor Rusů, jako státní symbol, který předal Hitler Vlasovcům – je to hitlerovská vlajka – bohužel. 300 let carové odolávali téhle vlajce tím že nechtěli žádnou státní… Číst vice »

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Standa1
9. 9. 2022 9:13

Tento … nekrolog není jen nepravdivý, ale absolutní hovadina. Podle toho, kdo po G. truchlí, je vidno komu ten oddaně sloužil. Gorbačov se v roce 1998 objevil v reklamě na řetězec Pizza Hut:

https://www.youtube.com/watch?v=fgm14D1jHUw

orinoko
orinoko
9. 9. 2022 11:04

Rusko dostalo u Charkova po cuni. Haličský průlom není zanedbatelný. Hlavně že se kdesi rozhořel věčný oheň a na Dálném východě proběhlo cvičení, jehož se zúčastnilo cca 50 tis. vojáků. Zdá se, že progresivní bidetismus není vlastní jen emerice. Vojenské a politické důsledky netřeba hledat obzvlášť, když proti ukropostupu nezasáhlo ani letectvo. Blbeckove píší o pasti. Vážně? Utéci odněkud po akci plné lidských ztrát a vydávat to za „mazanost“ /další projev ruského bidetismu/ je ukazka vysoké taktické vyzrálosti? Vážně nemá cenu to sledovat. Ruská vojenská přítomnost v této oblasti má umožnit Haliči těžbu plynu. Jakási dohoda, kterou Halič chápe po… Číst vice »

Hudryperman
Hudryperman
9. 9. 2022 13:20

Nenapsal jsem ten stručný nekrolog pro ty z vás,kteří jsou majiteli pravdy.Šlo o soukromou korespondenci,kterou Stan bez mého vědomí zařadil na OM. Nemám mu to samozřejmě za zlé,protože tím pro Standu1 i pro botičky vznikla příležitost projevit se
„po svém“.Jsou zkrátka na síti jednotlivci,kteří v 80.létech nepřivítali Gorbačovovu perestrojku.Počínaje Jakešem jich v aparátech státu bylo zpočátku mnoho,jak se ale dověděli,že RA je dle Gorbačovova rozkazu připravena odvrátit ozbrojenou akci LM a čsl.armády proti demonstraci ve čtvrtek 24.listopadu,zalezli a urychleně vystupovali za strany i pokud možno z evidence spolupracovníků MV.

zart
zart
9. 9. 2022 16:07

Článek se mi líbil, ačkoli v těch letech jsem soudruha Gorbačova neměl rád, a nevěřil, že má něco dobrého za lubem. O RA připravené sejmout stávající vládu kdyby chtěla bránit režim určití agenti STB věděli před 17.11.1989. Lidem byl nějaký socializmus ukradený a dnes rovněž. Nemají o něj zájem. Těch pár výjimek si socializmus může zařídit pro sebe, ale sobectví jim to obvykle nedovolí. Dělat nějakou revoluci kvůli pár lidem zatimco ostatní touží po kapitalizmu, penězích, vepřovém, fotbalu, seriálech, a tím i po bídě, krizích a válkách, nemá význam znásilňovat, nutit aby netoužili po mravní bídě. Takže vše je v… Číst vice »

Last edited 27 dní před by zart
Dolmen
Dolmen
Reply to  zart
9. 9. 2022 17:06

Za lubem něco měl, ale určitě to nebylo nic dobrého. Však se s tím poté co rozložil úspěšně SSSR i sám chlubil.

JK
JK
Reply to  zart
9. 9. 2022 20:32
PPK
PPK
9. 9. 2022 18:01

Jestliže o článku autora Dudčaka na RO 675 bylo možné si myslet, že je svým informačním obsahem šokující (viz Gorbiho věta Bushovi: „Můžete klidně slavit Vánoce. SSSR už neexistuje.“), tak zde je to pro mne podobné. Ano, každý má právo na názor, ale měla by být přitom ctěna logika a pravda reality. Copak nějaký stát „při své katastrofální nevýkonnosti“ _ může mít zároveň prvního člověka ve vesmíru v dějinách? 

Last edited 27 dní před by PPK
JK
JK
Reply to  PPK
9. 9. 2022 20:57

No, ona tam ta katastrofální nevýkonnost skutečně nastala, ale až s nástupem Gorbačova k moci a spuštěním jeho reforem. Byl to strmý sešup, kdy se lidé museli poprvé od války opět uchylovat k samozásobitelství. Mám popis situace přímo od Rusa. Do té doby byl SSSR druhou největší ekonomikou na světě po USA, i když se znatelným odstupem. A to spektrum velkolepých projektů(vedle perspektivních i slepé cesty), pochopitelně především armádní a kosmické, by si asi také nemohl dovolit, kdyby z podstaty a trvale byl „katastrofálně nevýkonný“. Většina toho, s čím se dnes Rusko chlubí na poli armádní techniky, jsou po kolapsu… Číst vice »

Last edited 27 dní před by JK
Točmistr
Točmistr
Reply to  JK
10. 9. 2022 16:07
peter.
9. 9. 2022 18:19

Zničil Gorbačov ZSSR,alebo nezničil? Tá skratka ZSSR znamená „Zväz sovietskych socialistických republík“.ZSSR bol od svojho vzniku štát,spojený s KSSZ.Bez komunistickej podstaty by musel zmeniť aj svoj názov. Ak teda má niekto pochybnosti o tom,že to bol Gorbačov,kto sa pričinil o pád a likvidáciu ZSSR,tomu pripomeniem jeho výrok : Len pripomeniem,že Gorbačov vstúpil do KSSZ v r.1952 ako 21 ročný chalan a ja pochybujem o tom,že tam vstúpil s úmyslom zlikvidovať komunizmus.Žil ešte Stalin,prebiehala povojnová obnova štátu a panovala nadšená atmosféra budovania komunizmu.Gorby bol málo významný partajník,ktorý sa pod krídlami KSSZ a Andropova stal Generálnym tajomníkom KSSZ.Za spolupráce s agentom CIA… Číst vice »

Last edited 27 dní před by peter.
Hudryperman
Hudryperman
Reply to  peter.
11. 9. 2022 21:26

Kdysi byly na vojně povinně probírané podobné texty na tzv.politických školeních mužstva.

peter.
Reply to  Hudryperman
12. 9. 2022 11:52

Jardo ! Vieš čo je strašné ? To,že všetko čo nám na tých školeniach (nie len na vojne) vtĺkali o kapitalizme do hláv,sa dnes ukázalo byť pravdou. Dočítal som sa, že vtedy v tom novembri 1989,len 3% občanov ČSSR chcelo, orientáciu republiky na kapitalizmus. Tvoj pohľad na Gorbačova je logicky iný ako ten môj,lebo tebe podľa toho čo píšeš predchádzajúci režim nejakým spôsobom ublížil.Väčšine národa ale neublížil,skôr naopak. To,že Gorbačov bol sviňa,si myslia predovšetkým samotní Rusi.Na tom jeho pohrebe sa zúčastnili všetci liberálni opozičníci a smútili za ním dnešní najväčší nepriatelia Ruska v Európe a USA. To si myslím,že hovorí… Číst vice »

zajoch
11. 9. 2022 10:09

Druhý odstavec Nekrologu je přímo kouzelný. Konstatování jak chtěl Goračov reformovat. Jo, to on podle více ruských zdrojů chtěl, ale v jakém směru a ve prospěch koho. Nikoliv ku prospěchu ruských lidí. A ty dohady o tom jak prožíval osobní peklo a jakou měl později radost, „ze zásadní změny pozic Putinova Ruska ve světě a zejména z jeho technické a vojenské obrody umožňující nebojácné kroky ve prospěch své bezpečnosti„. Krásná pohádka ve stylu zpravodajství České televize.

Hudryperman
Hudryperman
Reply to  zajoch
11. 9. 2022 13:40

Rozmilý zajochu, není divu,že máš tak rozdílný pohled na figuru Gorbačova na rozdíl ode mne.Je to dáno úhlem pohledu.Když nastoupil Gorby,bylas šéfkou důležité státní instituce,která měla za úkol mimo jiné chlácholit občanstvo před jaderným nebezpečím po černobylském výbuchu.Na rozdíl od mé pozice občana druhé kategorie se zákazem téměř všeho,co pro Tebe představovalo samozřejmost.Je jasné,že jsem už od okamžiku prvních náznaků skutečné změny politiky SSSR spojené se jmény Andropova a Gorbačova věnoval svou pozornost dění v SSSR a to dokonce tak,že jsem si byl tu pěrestrojku osobně prohlédnout v srpnu 1988. Ve výročním dni 21.srpna toho roku byla ministrem chémie odsouhlasena… Číst vice »

Bety
Bety
Reply to  zajoch
11. 9. 2022 15:58

Zajochu nedej se. Když jsem si přečetla tvůj příspěvek o finančních transakcích které
za Gorbyho proběhly, otevírala se mi kudla v kapse.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  zajoch
12. 9. 2022 9:24

Urazila jste nemocné ego namyšleného člověka. To není hezké, to se nemá :-)))